Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Nie ma życia pozaksiążkowego!

Olcha Sikorska, dla wielu Olszyna, Olszynka, Ola, zawsze z książką na pierwszym planie. Wielokrotnie nagradzana, najbardziej znana jako inicjatorka pierwszych w kraju Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu, niestrudzona popularyzatorka osiągnięć polskich twórców w tej dziedzinie.

Czytaj artykuł
ROZMOWY W GARDEROBIE. Ahoj, przygodo!

- Niedawno sobie uświadomiłem, że dopiero od trzech lat obserwuję, jak zmieniają się pory roku, jak przechodzą jedne w drugie. I jestem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi - mówi Paweł Binkowski*, aktor Teatru Nowego.

Czytaj artykuł
Od "sound-bombingów" do "plemienia"

- Część autorów faktycznie bazuje na naszych nagraniach, ale część robi zupełnie inną płytę - mówi Konrad Smoleński, który wraz z Danielem Szwedem tworzy duet BNNT*. Artyści zaprosili do ponownego nagrania albumu "Multiverse" różnych muzyków. W jednej z takich "multiwersji" w sobotę w Pawilonie zagra obok nich amerykański gitarzysta Patrick Higgins.

Czytaj artykuł
Żywa tradycja

- Tych mistrzów, którzy mnie interesują niestety nie ma już między nami, ponieważ szukałem skrzypków weselnych z roczników przedwojennych, którzy grali bez elektryczności - mówi Mateusz Niwiński z Kapeli Niwińskich*, która przybliża współczesnym dawną muzykę taneczną. Jak? Na przykład organizując wieczór oberków w Domu Tramwajarza.

Czytaj artykuł
Przetłumaczyć obraz na język tatuażu

- Ilustruję pewne aspekty swojego życia, ale przede wszystkim bawię się formą - mówi Kuba Kujawa*, poznański tatuażysta i malarz. Jego wystawę "Imperium w ogniu" można od piątku oglądać w Miasto Bar przy ulicy Szewskiej.

Czytaj artykuł
Pamiętajmy o kolegiacie

- Odkryliśmy blisko 16 tysięcy zabytków na obszarze dotychczasowych badań. Niemal każdy ruch symboliczną łopatą kończył się wykopaniem czegoś wyjątkowego - prace archeologiczne na placu Kolegiackim podsumowuje ich kierownik, Marcin Ignaczak. 

Czytaj artykuł
Chodźcie, kupujcie, powiemy wam coś ważnego

- Ludzie dzielą się rzeczami, ale też opowieścią o nich - mówi Joanna Pańczak, członkini oddolnej inicjatywy Poznańska Garażówka.

Czytaj artykuł
Będziemy grzeszyć

- Jesteśmy bardzo blisko ludzi, w zasadzie już teraz pukają nam w okna. Wystarczy tylko zacząć z nimi rozmawiać. Chcemy, żeby to miejsce żyło - mówi Przemek Prasnowski* z Fundacji Barak Kultury, która od niedawna ma nową siedzibę - przy Al. Marcinkowskiego 21.

Czytaj artykuł
Najlepsze konie są robione z kokosów

- Zmysłowisko powinno być naszym towarem eksportowym - o nowym cyklu spektakli w Teatrze Animacji, który przede wszystkim dedykowany jest osobom niesłyszącym i niewidzącym opowiada ich pomysłodawca, Piotr Klimek. Projekt zainauguruje 25 stycznia premiera sztuki Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa Maliny Prześlugi.

Czytaj artykuł
Świat malowany wspomnieniami

O jesiennych miesiącach spędzonych w Poznaniu, barwnych historiach z dzieciństwa swojej mamy, a także o znaczeniu i sile wspomnień opowiada rezydentka zamkowego programu artystycznego "Wspomnienia wspomnień" - Bettina Bereś*.

Czytaj artykuł
To, do czego każdy tęskni

- Nie ma co się obrażać, że historia zafundowała nam taką, a nie inną otoczkę. Trzeba się z tym uporać - mówi Hanna Grzeszczuk-Brendel*, historyk sztuki i autorka książki "Mieszkanie w mieście. Poznań w kontekście europejskich reform mieszkaniowo-urbanistycznych".

Czytaj artykuł
Kino dla melomanów

- Udało się zebrać ekipę o podobnej wrażliwości. Przy takich filmach, o sztuce, to szczególnie ważne. Zwłaszcza kiedy ma się zaledwie pięć dni na zdjęcia, a koncerty nagrywa na kamery pracujące niezależnie - mówi Anna Kochnowicz-Kann, dziennikarka, pisarka, reżyser filmów dokumentalnych, o swoim najnowszym filmie Graupner. For viola d'amore & more, którego premiera już 14 stycznia.

Czytaj artykuł
ROZMOWY W GARDEROBIE. Muszę wziąć oddech

- Dużo rysuję. Ludziom to się podoba, a ja jestem zdziwiona, bo to specyficzne prace. Może nastał teraz czas na uspokojenie siebie? - mówi Małgorzata Walas-Antoniello, aktorka Teatru Orbis Tertius.

Czytaj artykuł
Muzyka klasyczna - znakomita podstawa, by wykonywać jazz

- Jazz czerpie z muzyki ludowej, broadwayowej i wszelakiej innej, skończonej muzyki. Pomyślałem "dlaczego muzyka klasyczna nie miałaby być taka?" - mówi Jarosław Kostka*, który zajmuje się jazzową interpretacją utworów Chopina, Bacha czy Griega.

Czytaj artykuł
Myśleć muzyką

Z Anną Zalewską-Powalisz* i Krzysztofem Powaliszem**, prowadzącymi od dziewięciu lat otwartą szkołę talentów Poznańska Scena Młodych w Piwnicy Artystycznej ZSK, rozmawia Monika Piotrowska.

Czytaj artykuł
Ucieczka do analoga

- Analogowość jest u korzeni naszego świata - mówi Bohdan Bobrowski *, który organizuje w Łazędze Poznańskiej pokazy filmów rzadkich na taśmie filmowej 16mm.

Czytaj artykuł
Poznań był jego pasją

- Ratajski całą swoją działalność podporządkował temu, by Poznań stał się miastem europejskiego formatu, miastem, które rangą dorównywałoby stolicy - mówi Maria Niestrawska*, kuratorka wystawy o prezydencie Ratajskim czynnej w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza.

Czytaj artykuł
LAS obchodzi piąte urodziny!

- LAS na Wawrzyniaka i Małych Garbarach to były przestrzenie, które sami od początku budowaliśmy, nie mając dużych budżetów - mówi Krystian Piotr. W grudniu mija pięć lat, od kiedy zaczął prowadzić kultowy klub.

Czytaj artykuł
Berowa w żyłach płynie krew

- Kiedyś gospodarze nie wpuszczali berów do chat, ponieważ bali się kradzieży. Jeżeli wpuściłeś bery do chaty, to albo coś ukradli, albo zwyczajnie nabałaganili - o wielkopolskich tradycjach karnawałowych opowiada Izabela Kotlarska* z Instytutu im. Oskara Kolberga.

Czytaj artykuł
Zjednoczone stany siemanizacji

- "Siemanizacja" polega na tym, że poznaje się nowych ludzi, dzięki czemu zbiera się doświadczenia i wymienia dowcipami - mówi Bartłomiej Maczaluk z duetu Wczasy*. W czwartek zagrają w klubie Dragon.

Czytaj artykuł
1 28 Strona 29 30 31 32