Kultura w Poznaniu

Historia

ZAPISKI Z LAMUSA. Kryzys tandety, kiczu i miernoty

Tego, kto czyta, nie trzeba przekonywać o ogromnej wartości literatury. Pędzi on ku księgarskim półkom lotem błyskawicy, gdy tylko jego oko zauważy jakiś interesujący tytuł. Nie stroni od antykwariatów i targów staroci, uważnie przeglądając wszystko w poszukiwaniu następnego dzieła, które uzna za warte nabycia. Biblioteka to dla niego azyl, a w domu tworzy on nierzadko rozbudowane biblioteczki własne bądź też odkłada nowo zakupione pozycje, gdzie mu tylko miejsca starczy. Tak, tacy ludzie istnieją! A mimo to wciąż zdaje się poziom czytelnictwa niewystarczającym. Czy winni są jednak potencjalni czytelnicy, czy też coś innego?

Towarzysz Wiktor w Poznaniu

Stosunek Wielkopolan do Józefa Piłsudskiego uchodzi, oględnie mówiąc, za chłodny. Jego skromne związki z Poznaniem kojarzy się zazwyczaj z dwiema wizytami już po odzyskaniu niepodległości, w 1919 oraz 1921 roku. Jednak przyszły Marszałek po raz pierwszy odwiedził nasze miasto już u progu XX stulecia.

Na kortach z Fibakiem

Na pytanie, co łączy prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego, prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Jana Zakrzewskiego, adwokata Kazimierza Starkowskiego i Wojciecha Fibaka, odpowiedź wydaje się z pozoru prosta - wszyscy czterej studiowali prawo. Ale jeżeli bliżej przyjrzeć się ich życiorysom, okazuje się, że mieli jeszcze jedną wspólną pasję - tenis.

ZAPISKI Z LAMUSA. Rzym w Poznaniu

W dzień już bardzo jesienny zaistnieć może szczera tęsknota za miłymi promieniami słonecznymi. Nierzadko w chwilach tej tęsknoty chwytamy się tego wszystkiego, co nawet i symbolicznie kojarzy nam się ciepłem i zapachem lata. Niekiedy są to osoby, które przybywają do nas z krajów może nie bardzo dalekich, ale jednak wnoszących do naszego jesiennego światka trochę egzotycznego ożywienia. Przykładem kraju, który niezmiennie z odmianą tak klimatyczną, jak i kulturową nam się kojarzy, są chociażby Włochy.

A jednak się kręci (ło)!

Dokładnie sto lat minęło od oficjalnej premiery nakręconego w Poznaniu i na poligonie w Biedrusku filmu Bartek Zwycięzca. Był sukcesem artystycznym i kasowym, a frekwencyjnie pokonał nawet łzawe melodramaty o przyciągających tytułach: Niewolnica miłości i Każda chce porucznika.

ZAPISKI Z LAMUSA. Co z tymi "Dziadami"?

Czy warto? A jeśli warto, to jak to zrobić? Takie pytanie musi sobie zadać każdy, kto staje w obliczu opracowania interpretacji dzieła o pewnej renomie, klasie, a także przez historię zarówno literatury, jak i sztuk wszelakich wchłoniętego. Czy lepiej pokusić się o aktualizację treści o rysie wręcz awangardowym, czy też może w klasycznym ujęciu szukać delikatnie pobrzmiewającego, nieśmiałego nowatorstwa? Oto są pytania.

Zostali w naszej pamięci

Na przełomie października i listopada przypominamy o ludziach kultury, którzy odeszli w minionym roku. Swoim życiem na zawsze wpisali się w dzieje naszego miasta. Będziemy o nich pamiętać.

Ósmy dzień się nie skończył

Fenomen Teatru Ósmego Dnia polega na trwaniu. Mimo upływu czasu, uwarunkowań politycznych, prześladowań i represji - w zadziwiająco dobrej formie.

ZAPISKI Z LAMUSA. Piękny, wiosenny kwiat

Najpewniej znajdą się tacy, którzy w tytule niniejszego tekstu z uwagi na panującą porę roku, dopatrzą się ironii. Nic bardziej mylnego! Coś takiego nawet nie przyszło mi do głowy. A na pewno nie tym razem... To naprawdę będzie tekst o kwiecie i to wyjątkowym, bo robiącym wrażenie piorunujące. Będzie to również gratka dla wszystkich serc lokalnych patriotów złaknionych dawki zachwytu nad ich miastem.

ZAPISKI Z LAMUSA. Komedianci i blagierzy

Gwiazdy kina, sceny teatralnej, estrady, a obecnie również wszelkiej maści persony znane z mediów, o których niegdyś nikt nawet nie pomyślałby, że mogłyby zaistnieć, od dawna wykorzystują do promocji swojego wizerunku skandalu i kontrowersji. Tu rzucą informacją o swoim życiu prywatnym, z której więcej można się domyślić, aniżeli dowiedzieć, tam pod nos swoim fanom i antyfanom podsuną wypowiedź, z której każdy może wyczytać, na co ma ochotę. I tak się nakręca ta karuzela...

Dowody zbrodni

80 lat temu do okupowanego przez Niemców Poznania przyjechał Heinrich Himmler, nazywany prawą ręką Hitlera. 4 i 6 października 1943 roku wygłosił dwie mowy dotyczące m.in. eksterminacji ludności żydowskiej. Przeszły one do historii jako "przemówienia poznańskie".

ZAPISKI Z LAMUSA. Machina reklamowa

Promocja towarów i usług rozrosła się dzisiaj do rozmiarów niebotycznych i trudno nawet pomyśleć by ktokolwiek, kto roi sobie w głowie sukces, mógł pominąć ten aspekt w swojej działalności. Twórcy reklam prześcigają się w pomysłach i metodach, które mogłyby jeszcze zaskoczyć odbiorców. Niektórym udaje się to w granicach dobrego smaku, innym nastręcza trudności. Nie da się jednak ukryć, że kto chce zwrócić na siebie uwagę, powinien zrobić to z przytupem!

Garbary z przeszłości

Łacha rzecznego piasku, wąska i długa wysepka otoczona wodą, miała szczęście, bo stała się częścią wielkiego miasta. Wcześniej jednak miała pecha, bo jej ukształtowanie i otoczenie przyciągnęło rzemieślników, którzy nie produkowali perfum ani nie hodowali róż. Jej historię poznacie dzięki nowej kolekcji CYRYLA - Garbary 1888-2011.

Nad Bzurą

Żołnierzy i dowódców Armii "Poznań" upamiętnia monumentalny pomnik na Wzgórzu Świętego Wojciecha. W jego cieniu leży piękny, zielony skwer przypominający o wielkiej bitwie nad Bzurą, którą ta armia stoczyła z wojskami niemieckimi we wrześniu 1939 roku.

Tragedia na torowisku

Pięć osób zginęło, a ponad 60 zostało rannych w katastrofie komunikacyjnej, do której doszło 30 lat temu na Wildzie. Jadący za szybko tramwaj wykoleił się na zwrotnicy i uderzył w budynek. Akcja ratunkowa była niezwykle trudna.

ZAPISKI Z LAMUSA. Bujając gości

Niejednokrotnie na łamach "Zapisków z lamusa" udowodnione zostało, że nie wszystko, nie każdemu i nie zawsze się udaje oraz że nawet najlepszym przy okazji wydarzeń wagi wręcz państwowej może się powinąć noga. Dziś przedstawiam na to dowód kolejny!

Człowiek zbuntowany

Pisarz, eseista i publicysta. Laureat literackiej Nagrody Nobla (1957). Jeden z największych intelektualistów XX wieku. Albert Camus i Poznański Czerwiec 1956.

Następna stacja: Poznań Główny

"Gruss aus Posen" - takie pozdrowienia przesyłali podróżni z Poznania w czasach zaborów. Między innymi z Dworca Głównego. Dziś wielu poznaniaków wie, że zanim powstał współczesny dworzec kolejowy, jego rolę przez ponad sto lat pełnił stojący kilkadziesiąt metrów dalej, zniszczony i zapomniany budynek, który cieszył się niezwykłą popularnością. Świadczą o niej liczne pocztówki z jego wizerunkiem dostępne na portalu cyryl.poznan.pl.

ZAPISKI Z LAMUSA. Dzikie pląsy

Ruch to zdrowie, a muzyka łagodzi obyczaje. Jedno z drugim można w doskonały i prosty sposób połączyć, a efektem tego połączenia jest taniec! Jego dobroczynny wpływ na ciało i ducha jest powszechnie znany. Niektórzy widzą w tańcu okazję zarówno do dobrej zabawy, jak i rywalizacji, gdzie zwycięzca zyskać może całkiem interesującą nagrodę i godny pozazdroszczenia tytuł. I wcale nie dotyczy to tylko profesjonalistów!

ZAPISKI Z LAMUSA. Książka nie tylko na niepogodę

Temat niniejszego tekstu pojawił się, gdy całkiem niedawno pogoda nie pozostawiła na nas suchej nitki i to w sensie jak najbardziej dosłownym. Nie ma bowiem lepszego sposobu, przynajmniej moim zdaniem, by lepiej spędzić dzień deszczowy, jak poświęcić się naprawdę dobrej lekturze!

Strona 1 2 35