Kultura w Poznaniu

Historia

Następna stacja: Poznań Główny

"Gruss aus Posen" - takie pozdrowienia przesyłali podróżni z Poznania w czasach zaborów. Między innymi z Dworca Głównego. Dziś wielu poznaniaków wie, że zanim powstał współczesny dworzec kolejowy, jego rolę przez ponad sto lat pełnił stojący kilkadziesiąt metrów dalej, zniszczony i zapomniany budynek, który cieszył się niezwykłą popularnością. Świadczą o niej liczne pocztówki z jego wizerunkiem dostępne na portalu cyryl.poznan.pl.

Czytaj artykuł
ZAPISKI Z LAMUSA. Dzikie pląsy

Ruch to zdrowie, a muzyka łagodzi obyczaje. Jedno z drugim można w doskonały i prosty sposób połączyć, a efektem tego połączenia jest taniec! Jego dobroczynny wpływ na ciało i ducha jest powszechnie znany. Niektórzy widzą w tańcu okazję zarówno do dobrej zabawy, jak i rywalizacji, gdzie zwycięzca zyskać może całkiem interesującą nagrodę i godny pozazdroszczenia tytuł. I wcale nie dotyczy to tylko profesjonalistów!

Czytaj artykuł
ZAPISKI Z LAMUSA. Książka nie tylko na niepogodę

Temat niniejszego tekstu pojawił się, gdy całkiem niedawno pogoda nie pozostawiła na nas suchej nitki i to w sensie jak najbardziej dosłownym. Nie ma bowiem lepszego sposobu, przynajmniej moim zdaniem, by lepiej spędzić dzień deszczowy, jak poświęcić się naprawdę dobrej lekturze!

Czytaj artykuł
Z frontu na front

Walczył w dwóch wojnach światowych, wojnie polsko-bolszewickiej i trzech powstaniach: wielkopolskim, śląskim i warszawskim. Był wielokrotnie ranny i trzykrotnie zasypany gruzami. To podpułkownik Franciszek Rataj.

Czytaj artykuł
Historia podawana w pigułkach

"Przez osiem stuleci, jakie upłynęły od momentu lokacji Poznania, stał się on domem dla wielu ludzi. To oni sprawiali, że miasto rozwijało się i tętniło życiem. Mieszkańcami Poznania, obok ludności rodzimej, od zawsze byli również przybysze z bliższych i dalekich stron" - piszą organizatorzy wystawy Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań, którą oglądać można do 26 listopada w Galerii Śluza.

Czytaj artykuł
ZAPISKI Z LAMUSA. Nowość albo śmierć!

Nieszablonowość. W sztuce element pożądany - upragniony zarówno przez samych twórców, którzy upatrują w nim szansy na zauważenie przez krytyków i odbiorców, jak i publiczność, wciąż poszukującą nowych doznań i emocji. Nie ma wyjścia - trzeba się nieustannie wspinać na wyżyny oryginalności!

Czytaj artykuł
Laski na trawie

Jak wygląda kij do hokeja na trawie zwany laską? A piłka? Z czego jest wykonana? Cyryl Wam pokaże! Przedstawiamy fragment poznańskiej historii tej dyscypliny i jednego z jej bohaterów.

Czytaj artykuł
Taka Ameryka

Wieczorny pociąg z Warszawy, nocleg w hotelu Bazar, śniadanie w Złotej Sali ratusza, kwiaty pod pomnikiem Wilsona, a także zwiedzanie zakładów i urządzeń miejskich. Burmistrz Chicago Anton Cermak w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Wytropiła Bestię

Skwer przy ul. Hetmańskiej nosi od niedawna imię Zofii Ścibor-Rylskiej, niezwykle odważnej i błyskotliwej agentki polskiego wywiadu, działającej w okresie II wojny światowej.

Czytaj artykuł
ZAPISKI Z LAMUSA. Na pożegnanie

W tym miejscu powinnam uspokoić zmartwionych Czytelników, którzy mogli pomyśleć, że ten złowieszczy tytuł odnosi się do zaprzestania publikowania Zapisków z lamusa. Uspokajam więc! Działalności nie zaprzestaję! Tu chodzi o zupełnie inne pożegnanie. Wielkie. Niczym teatr.

Czytaj artykuł
ZAPISKI Z LAMUSA. Halo! Halo! Tu radio!

Są takie wydarzenia, które emocjonują tłumy. Te indywidulane uczucia podniecenia w oczekiwaniu na moment kulminacyjny oraz spełnienie najśmielszych oczekiwań i wyobrażeń łączą się ze sobą w majestatyczny entuzjazm. Wtedy, czytając nawet starą gazetę, nietrudno cofnąć się do tych chwil pełnych napięcia i podniosłej radości...

Czytaj artykuł
Ślepy Antek z Chwaliszewa

Był legendą poznańskiego półświatka i postrachem Chwaliszewa. Zginął 80 lat temu, 26 czerwca 1943 roku, w śledztwie prowadzonym przez gestapo.

Czytaj artykuł
ZAPISKI Z LAMUSA. Lazur i złoto

"Po co ludzie chodzą do kawiarni?"* - pyta "Iks." w kolejnym swoim artykule-wywiadzie, który opublikowano na łamach poznańskiej prasy pod tajemniczym i bardzo poetyckim tytułem, a mianowicie Dostawcy nastrojów. Odpowiedzi zdają się być oczywiste. Choć niekoniecznie takimi są...

Czytaj artykuł
Kluczowa data

4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory. Tę datę, jedną z najważniejszych w historii naszego kraju, upamiętniono w nazwie skweru położonego nad jeziorem Malta w Poznaniu.

Czytaj artykuł
Niepoprawne kadry

Są takie wydarzenia w życiu miasta, które nigdy się nie powtórzą, i miejsca, po których nie ma śladu. Dobrze, jeżeli zostały utrwalone w obrazach, a jeszcze lepiej, kiedy po latach te obrazy zostaną wprawione w ruch, dając dawnemu miastu drugie życie.

Czytaj artykuł
ZAPISKI Z LAMUSA. Kiedy gwiazda pisze

Pisarstwo zaczyna pociągać na jakimś etapie życia wielu aktorów, śpiewaków, innych artystów niezwiązanych w sposób bezpośredni z literaturą oraz postaci ze świata szeroko pojętych mediów. Księgarniane półki uginają się więc od książek autorów znanych wcześniej z całkiem innych dokonań. Czy to źle, czy to dobrze? I jakie są motywacje tych początkujących pisarzy czy też okoliczności wkroczenia na nieznany grunt?

Czytaj artykuł
ZAPISKI Z LAMUSA. Smrodliwa sensacja

Świat kultury uwielbia kontrowersje. Co prawda wielu widzów i krytyków pastwi się nad kiczem, marnością, a nawet ohydą, jednak nie zmienia to faktu, że jakimś dziwnym trafem wielu chce ten kicz, marność i ohydę zobaczyć na własne oczy...

Czytaj artykuł
Witaj, Wodzu!

Deszcz kwiatów i gałązek bzu na dworcu głównym, bramy triumfalne, otwarte dla publiczności ćwiczenia na poligonie Biedrusku, gala na Uniwersytecie i blisko stutysięczny "hołd ludności" przed ratuszem. Sto lat temu Ferdinand Foch odwiedził Poznań.

Czytaj artykuł
ZAPISKI Z LAMUSA. Wyjątek od reguły

Wielcy artyści przyzwyczajają swoich miłośników, że wszystko zawsze udaje im się doskonale. Niekiedy zdarza się jednak, że przynajmniej jeden ich utwór wzbudza pewne wątpliwości i kontrowersje - tak wśród wielbicieli, jak i krytyków. Zarówno jedni, jak i drudzy bywają czasami kapryśni.

Czytaj artykuł
Aż poleje się krew

Inflacja, liche zarobki i powszechna drożyzna napędzająca biedę. W efekcie strajk, uliczna bitwa z policją, rozbite więzienie, dziewięć ofiar oraz kilkudziesięciu rannych. Poznań w kwietniu 1920 roku.

Czytaj artykuł
1 2 Strona 3 4 5 6