Kultura Poznań.pl

Książki

Wszyscy znają
 

Wszyscy znają

Tę książkę dobrze się czyta przy uruchomionej jednocześnie playliście największych przebojów disco polo na YouTube. Wtedy dopiero z całą mocą do nas dotrze, jak bardzo nie da się uciec od disco polo. Jak głęboko siedzi w uszach i głowie. I nie chce z nich wyjść. Dlaczego tak się dzieje?

czytaj więcej
Książki na wyciągnięcie ręki
 

Książki na wyciągnięcie ręki

Czytaj PL powraca do Poznania i oferuje bezpłatnie aż 12 bestsellerów, wśród których znajdują się m.in. dzieła Wiesława Myśliwskiego, Jakuba Małeckiego, Marka Krajewskiego i Holly Black. Akcja potrwa przez cały listopad.

czytaj więcej
Zawsze jest dobra pora na Skandynawię
 

Zawsze jest dobra pora na Skandynawię

Jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda życie muzułmanów w "krainie białych nocy" albo dlaczego islandzki Hornstrandir opustoszał w latach 50. weź udział w kolejnej edycji minifestiwalu "Pora na Skandynawię". Pierwsze spotkanie już 13 listopada.

czytaj więcej
Ja wierszy nie wymyślam
 

Ja wierszy nie wymyślam

Paweł Koñjo Konnak był gościem kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci". Wiersze czytane przez poetę pochodziły z jego najnowszego tomu "Konkurs wiedzy o duszy" wydanego przez WBPiCAK.

czytaj więcej
Mistrz Antoine
 

Mistrz Antoine

W poznańskim Rebisie ukazała się wspaniale, bogato, niezwykle estetycznie wydana książka Marty Orzeszyny Antoine de Paris. W założeniu autorskim biografia z elementami eseju z pogranicza historii sztuki i społecznej opowieści o czasach sufrażetek, modernizmu, egzaltacji w poszukiwaniu wolności.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Co było na początku?
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Co było na początku?

Dziś nie będzie o literackich nowościach, dziś podróż w przeszłość. Postanowiłam bowiem zrobić mały eksperyment i tuż po tym, jak świat obiegła wiadomośc o literackiej nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk - sięgnąć po jej debiutancką powieść.

czytaj więcej
Co to znaczy być prawdziwym Węgrem?
 

Co to znaczy być prawdziwym Węgrem?

Sporo osób zapewne nie wie o tym, że w poznańskim CK Zamek organizowane są spotkania Klubu Książki, podczas którego każdy zainteresowany ma prawo wziąć udział w otwartej dyskusji lub posłuchać opinii innych osób na temat wybranego przez organizatorki tekstu literackiego. W ostatni poniedziałek października była to Ptaszyna Dezső Kosztolányiego, która wznieciła rozmowę na temat węgierskiej tożsamości.

czytaj więcej
Polityka tożsamości
 

Polityka tożsamości

W Tożsamości Francis Fukuyama zachęca do wejrzenia w mechanizmy tworzące nowoczesne społeczeństwa. W jego pracy, wieńczącej wieloletnie badania i obserwacje rynku politycznego, powstaje pewien obraz - model społeczny opisany jako "demokracja godności". Do napisania tego eseju w szczególny sposób zachęcił go społeczny mandat do sprawowania władzy i do rozmawiania o władzy, jaki  otrzymali Donald Trump, stronnictwo brexitowców, Wiktor Orban i Jarosław Kaczyński. Ci politycy i te obszary życia politycznego stanowią merytoryczną podstawę eseju Fukuyamy. 

czytaj więcej
Historia leków i lęków
 

Historia leków i lęków

Literatura o tematyce medycznej to jedna z najlepiej sprzedających się dzisiaj gałęzi przemysłu wydawniczego. Jurgen Thorwald stał się już klasykiem, a na półkach bestsellerów prym wiodą rozmaite, reklamowane jako medyczne i popularnonaukowe wspomnienia pielęgniarek, położnych, sensacyjne relacje z ostrych dyżurów.

czytaj więcej
Zerwane dekoracje
 

Zerwane dekoracje

Przeciętnemu Polakowi Gruzja kojarzy się z nieskażoną przyrodą, ukrytymi w malowniczych górach monastyrami, gościnnością i toastami za przodków. Tymczasem okazuje się, że i ten naród (jak każdy) ma sporo do ukrycia, a przeprowadzane na modłę europejską zmiany są tylko powierzchowne i na pokaz. Stąd Pokazucha. Na gruzińskich zasadach Stasi Budzisz, która Gruzję stara się oceniać surowo, ale sprawiedliwie.

czytaj więcej
Kafka jest nasz
 

Kafka jest nasz

Czyj jest Franz Kafka? Kto ma do niego większe prawa? Niemcy? Czesi? Izraelczycy? A może Amerykanie? Czy zażarte potyczki sądowe o spuściznę pisarza przyniosły decydujące rozstrzygnięcia? Na temat zawiłych losów dzieł Franza Kafki oraz człowieka, dzięki któremu poznaliśmy Proces, Amerykę i Zamek, będziemy mieli okazję porozmawiać z Benjaminem Balintem, autorem książki Ostatni proces Kafki, w środę 23 października w Teatrze Nowym.

czytaj więcej
OFF CINEMA. Wiecznie na progu
 

OFF CINEMA. Wiecznie na progu

Dwie książki będące pretekstem piątkowego spotkania w Zamku jednocześnie dzieli i łączy bardzo wiele. Oficjalna premiera "Mistyki i mistyfikacji" nastąpi dopiero 29 października, "Dziennika. Jeszcze jednego zdania" z kolei już prawie nie ma na rynku - to różnice. Podobieństwa? Zgodne i koherentne spojrzenie na świat Anny i Tadeusza Sobolewskich, których wieloletnie przemyślenia i obserwacje zawarły w sobie oba te tytuły.

czytaj więcej
Zburzyć fasadę!
 

Zburzyć fasadę!

Doskonałe wino, wyrazista kuchnia, zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy, Grigorij Saakaszwili, wojna z 2008 roku i  Józef Stalin. Oto z czym zazwyczaj kojarzy nam się  położona na granicy dwóch kontynentów Gruzja. O problemach jej mieszkańców wiemy jednak niewiele. Pragnie zmienić to Stasia Budzisz, autorka książki Pokazucha. Na gruzińskich zasadach.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. A Ty ile wyrzuciłeś w ostatnim tygodniu?
 

JA TU TYLKO CZYTAM. A Ty ile wyrzuciłeś w ostatnim tygodniu?

- Wywaliłem maślankę, te ajrany i jogurty - mówi moje drugie pół, gdy wchodzę do domu. A gdy wzdycham, dorzuca: - Kochanie, jest połowa października, a im data przydatności do spożycia upłynęła w lipcu... I ja to niby wiem. I wiem, że były w lodówce. Ale kiedy czyta się Na marne, to cholernie trudno wyrzucić cokolwiek do jedzenia.

czytaj więcej
To poezja jest kompletna
 

To poezja jest kompletna

Uff! Jest miejsce dla braku nadziei. W Środkach doraźnych Marcin Orliński antyheroicznie i absolutnie hipernieromantycznie ratuje czytelnika przed totalitarną poprawnością "bycia sobą w sobie" i uczestnictwem w pogoni za  nieustannie znajdującą się "tuż tuż" filozoficzną receptą na życie. 

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Ucieczka w fikcję
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Ucieczka w fikcję

Jeśli Dania, to cynamonowe bułeczki i prawo Jante, a jeśli polski reportaż, to Filip Springer. Tylko że książka Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz ani nie jest reportażem, ani nie jest o Danii. To opowieść o Jante.

czytaj więcej
Przekleństwo łaski
 

Przekleństwo łaski

Historia czytelniczej obecności tej literackiej perły zaczęła się w Poznaniu. To właśnie tutaj pod koniec września odbyło się pierwsze spotkanie Grzegorza Uzdańskiego z czytelnikami*. Kilka dni po premierze Zaraz będzie po wszystkim poznańscy seniorzy i młodzież z odwagą rozpoczęli ważną rozmowę o tym, jak postrzegana w literaturze jest starość, samotność, choroba.

czytaj więcej
Strona 1 2 27