Kultura Poznań.pl

Książki

Masz "Wolny wybór"
 

Masz "Wolny wybór"

Nakładem WBPiCAK ukazała się świetna antologia z wiele tłumaczącym podtytułem Stulecie wierszy 1918-2018. Dobór tekstów jest autorską koncepcją prof. Piotra Śliwińskiego.

czytaj więcej
Tabloidy tego nie wyjaśniły
 

Tabloidy tego nie wyjaśniły

Dionisios Sturis w jednym z wywiadów jeszcze przed premierą reportażu zapowiadał, że "kryminalna historia Damiana Rzeszowskiego będzie tylko punktem wyjścia do pokazania tego, co się dzieje z człowiekiem na emigracji". Spotkanie wokół książki "Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey", którego współautorką jest Ewa Winnicka, odbędzie się 14 marca w Teatrze Ósmego Dnia.

czytaj więcej
O pszczołach, drzewach i ludziach
 

O pszczołach, drzewach i ludziach

- Najfajniejsze spotkania miałem w małych bibliotekach, z dziećmi, które żyją bliżej natury. Widziały to, o czym opowiadam. Dzieci żyjące w miastach często nie mają pojęcia o tym, że ziemniaki nie rosną w supermarkecie na półce - mówi rysownik Piotr Socha*, autor popularnych książek dla dzieci "Pszczoły" i "Drzewa".

czytaj więcej
Znajdować nowe języki
 

Znajdować nowe języki

- Emigracja - o czym wiadomo - jest przekleństwem i szansą. Pisało o tym wielu ludzi mądrzejszych niż ja - mówi Roman Chojnacki*, poeta i krytyk literacki.

czytaj więcej
Trudny dialog teraźniejszości z przeszłością
 

Trudny dialog teraźniejszości z przeszłością

"Powieść Granica zapomnienia jest niczym lodowa szczelina: zimna i surowa, ale i piękna, zbudowana z wyraźną poetycką wrażliwością, by przeciwstawić się wymazywaniu pamięci" - mogliśmy przeczytać na temat debiutu literackiego Siergieja Lebiediewa w "The Wall Street Journal". Rosyjski literat zagości w CK Zamek w trakcie kolejnego spotkania z cyklu Spojrzenie na Wschód. Drugim uczestnikiem wydarzenia będzie Grzegorz Szymczak, tłumacz powieści Granica zapomnienia na język polski. Spotkanie poprowadzi Piotr Oleksy.

czytaj więcej
Materiał z pierwszej ręki
 

Materiał z pierwszej ręki

Jerzy Ł. Kaczmarek komentuje tytuł tak: "Czytając zamieszczone w książce wywiady, można by ich treść skonstatować krótko i banalnie - to były ciekawe czasy". Spotkania wokół publikacji "Szczelbaczechowa 2. Lata 90. Tak zmieniali kulturę w Poznaniu" pod redakcją i ze wstępem Wojciecha Makowieckiego odbędą się 19 lutego w Arsenale i 27 lutego w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną. 

czytaj więcej
Z komiksem można jeszcze tyle zrobić
 

Z komiksem można jeszcze tyle zrobić

Nie ukrywa, że w każdym jego komiksie pojawia się bohater, który ma coś z niego samego... Bartosz Sztybor, znany scenarzysta komiksowy i filmowy, współtwórca m.in. postaci Kapitana Minety i Drapaka będzie gościem kolejnego spotkania  z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym. 

czytaj więcej
Fenomen popkultury
 

Fenomen popkultury

Gwiazdor polskiej piosenki, autor ponadczasowych przebojów. Dla tych nieco starszych duchem był artystą estradowym kojarzonym z festiwalami w Opolu, przez młodsze pokolenie poznany na nowo dzięki płycie z orkiestrą Mitch&Mitch. O tym muzycznym "drugim życiu" Zbigniewa Wodeckiego w książce "Wodecki. Tak mi wyszło" opowiada reportażysta Kamil Bałuk, na spotkanie z którym w środę wieczorem zaprasza Winiarnia Pod Czarnym Kotem.

czytaj więcej
Jak nauczać o seksie?
 

Jak nauczać o seksie?

Agnieszka Stein od lat pisze o dzieciach i ich relacji ze światem. Jako wykształcona psycholożka tym razem podjęła się analizy roli seksu w życiu najmłodszych oraz kwestii prawidłowej edukacji seksualnej. Spotkanie wokół jej najnowszej książki "Nowe wychowanie seksualne" odbędzie się w poniedziałek w CK Zamek.

czytaj więcej
O Płazie z Poznania
 

O Płazie z Poznania

Mieszkający w Poznaniu Maciej Płaza jest pierwszym Polakiem, w którego ręce trafiła Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus. - Oddano mi głos, ale ja tego głosu już nie mam, zabrakło mi - skomentował werdykt jury podczas październikowej gali. Autor będzie gościem Biblioteki Raczyńskich już we wtorek, 29 stycznia.

czytaj więcej
Zapomniany półwysep
 

Zapomniany półwysep

- Kwestia Krymu mało kogo interesuje - twierdzi Paweł Semmler - chyba nawet bardziej interesuje Polaków niż ludzi na Ukrainie, z wyjątkiem Krymczan oczywiście. O przyczynach rosyjskiej okupacji, tożsamości Krymczan, sytuacji Tatarów krymskich i życiu codziennym na okupowanym terytorium mówił gość Księgarni Bookowski, autor książki Krym. Znikający półwysep.

czytaj więcej
Na poważnie
 

Na poważnie

Twierdzi, że "polska religijność jest rytualna, obrzędowa, ogołocona wewnętrznie", a "prywatność to jeden z największych wynalazków cywilizacji". Prof. Zbigniew Mikołejko, znany ze swoich stanowczych opinii filozof i historyk religii, będzie gościem pierwszego w tym roku spotkania z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym.

czytaj więcej
Trwająca tragedia Krymu
 

Trwająca tragedia Krymu

27 lutego 2014 roku, przed piątą nad ranem, odziały uzbrojonych w broń maszynową żołnierzy w nieoznakowanych mundurach zajęły budynki rządowe Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu. Tak rozpoczęła się aneksja Krymu do Federacji Rosyjskiej, zdarzenie polityczne w niepokojący sposób przywodzące na myśl haniebne akty historii XX wieku.  O sytuacji geopolitycznej regionu, polityce międzynarodowej Rosji, problemach i nadziejach mieszkańców okupowanego obszaru oraz trudnej sytuacji mniejszości narodowych na Krymie w czwartek opowie w Zamku  Paweł Semmler, autor książki Krym. Znikający półwysep.

czytaj więcej
Początek wszystkiego
 

Początek wszystkiego

"Pójdę twoim śladem" jest kolejnym elementem bogatego już uniwersum literackiego Ryszarda Ćwirleja. Są policjanci, złodzieje, szpiedzy, zawiłe intrygi, nagłe zwroty akcji, oraz kilka tematów do przemyślenia.

czytaj więcej
Gdzie inni skończyliby swoją opowieść
 

Gdzie inni skończyliby swoją opowieść

- Reportaż to bardzo pojemny gatunek. Można w nim zawrzeć wszystko: wiersz, fragment wywiadu, monolog wewnętrzny, nawet cytat z pracy naukowej. Za pomocą anegdoty można oddać coś, co w tekście akademickim, raporcie czy analizie wymagałoby strony wywodu i paru przypisów - mówił w jednym z wywiadów Wojciech Górecki. Znany dziennikarz i historyk w najbliższy czwartek będzie gościem Biblioteki Raczyńskich.

czytaj więcej
Siostrzańska książnica
 

Siostrzańska książnica

Nowy Byt Feministyczny oraz Galeria Tak zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czytanki Feministyczne", w trakcie którego uczestniczki i uczestnicy zastanowią się nad rolą matriarchatu, a także możliwościami i zagrożeniami, jakie niesie za sobą przejmowanie autorytarnej władzy przez konkretne grupy społeczne.

czytaj więcej
To, do czego każdy tęskni
 

To, do czego każdy tęskni

- Nie ma co się obrażać, że historia zafundowała nam taką, a nie inną otoczkę. Trzeba się z tym uporać - mówi Hanna Grzeszczuk-Brendel*, historyk sztuki i autorka książki "Mieszkanie w mieście. Poznań w kontekście europejskich reform mieszkaniowo-urbanistycznych".

czytaj więcej
Strona 1 2 23