Kultura Poznań.pl

Książki

Materiał z pierwszej ręki
 

Materiał z pierwszej ręki

Jerzy Ł. Kaczmarek komentuje tytuł tak: "Czytając zamieszczone w książce wywiady, można by ich treść skonstatować krótko i banalnie - to były ciekawe czasy". Spotkania wokół publikacji "Szczelbaczechowa 2. Lata 90. Tak zmieniali kulturę w Poznaniu" pod redakcją i ze wstępem Wojciecha Makowieckiego odbędą się 19 lutego w Arsenale i 27 lutego w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną. 

czytaj więcej
Z komiksem można jeszcze tyle zrobić
 

Z komiksem można jeszcze tyle zrobić

Nie ukrywa, że w każdym jego komiksie pojawia się bohater, który ma coś z niego samego... Bartosz Sztybor, znany scenarzysta komiksowy i filmowy, współtwórca m.in. postaci Kapitana Minety i Drapaka będzie gościem kolejnego spotkania  z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym. 

czytaj więcej
Fenomen popkultury
 

Fenomen popkultury

Gwiazdor polskiej piosenki, autor ponadczasowych przebojów. Dla tych nieco starszych duchem był artystą estradowym kojarzonym z festiwalami w Opolu, przez młodsze pokolenie poznany na nowo dzięki płycie z orkiestrą Mitch&Mitch. O tym muzycznym "drugim życiu" Zbigniewa Wodeckiego w książce "Wodecki. Tak mi wyszło" opowiada reportażysta Kamil Bałuk, na spotkanie z którym w środę wieczorem zaprasza Winiarnia Pod Czarnym Kotem.

czytaj więcej
Jak nauczać o seksie?
 

Jak nauczać o seksie?

Agnieszka Stein od lat pisze o dzieciach i ich relacji ze światem. Jako wykształcona psycholożka tym razem podjęła się analizy roli seksu w życiu najmłodszych oraz kwestii prawidłowej edukacji seksualnej. Spotkanie wokół jej najnowszej książki "Nowe wychowanie seksualne" odbędzie się w poniedziałek w CK Zamek.

czytaj więcej
O Płazie z Poznania
 

O Płazie z Poznania

Mieszkający w Poznaniu Maciej Płaza jest pierwszym Polakiem, w którego ręce trafiła Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus. - Oddano mi głos, ale ja tego głosu już nie mam, zabrakło mi - skomentował werdykt jury podczas październikowej gali. Autor będzie gościem Biblioteki Raczyńskich już we wtorek, 29 stycznia.

czytaj więcej
Zapomniany półwysep
 

Zapomniany półwysep

- Kwestia Krymu mało kogo interesuje - twierdzi Paweł Semmler - chyba nawet bardziej interesuje Polaków niż ludzi na Ukrainie, z wyjątkiem Krymczan oczywiście. O przyczynach rosyjskiej okupacji, tożsamości Krymczan, sytuacji Tatarów krymskich i życiu codziennym na okupowanym terytorium mówił gość Księgarni Bookowski, autor książki Krym. Znikający półwysep.

czytaj więcej
Na poważnie
 

Na poważnie

Twierdzi, że "polska religijność jest rytualna, obrzędowa, ogołocona wewnętrznie", a "prywatność to jeden z największych wynalazków cywilizacji". Prof. Zbigniew Mikołejko, znany ze swoich stanowczych opinii filozof i historyk religii, będzie gościem pierwszego w tym roku spotkania z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym.

czytaj więcej
Trwająca tragedia Krymu
 

Trwająca tragedia Krymu

27 lutego 2014 roku, przed piątą nad ranem, odziały uzbrojonych w broń maszynową żołnierzy w nieoznakowanych mundurach zajęły budynki rządowe Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu. Tak rozpoczęła się aneksja Krymu do Federacji Rosyjskiej, zdarzenie polityczne w niepokojący sposób przywodzące na myśl haniebne akty historii XX wieku.  O sytuacji geopolitycznej regionu, polityce międzynarodowej Rosji, problemach i nadziejach mieszkańców okupowanego obszaru oraz trudnej sytuacji mniejszości narodowych na Krymie w czwartek opowie w Zamku  Paweł Semmler, autor książki Krym. Znikający półwysep.

czytaj więcej
Początek wszystkiego
 

Początek wszystkiego

"Pójdę twoim śladem" jest kolejnym elementem bogatego już uniwersum literackiego Ryszarda Ćwirleja. Są policjanci, złodzieje, szpiedzy, zawiłe intrygi, nagłe zwroty akcji, oraz kilka tematów do przemyślenia.

czytaj więcej
Gdzie inni skończyliby swoją opowieść
 

Gdzie inni skończyliby swoją opowieść

- Reportaż to bardzo pojemny gatunek. Można w nim zawrzeć wszystko: wiersz, fragment wywiadu, monolog wewnętrzny, nawet cytat z pracy naukowej. Za pomocą anegdoty można oddać coś, co w tekście akademickim, raporcie czy analizie wymagałoby strony wywodu i paru przypisów - mówił w jednym z wywiadów Wojciech Górecki. Znany dziennikarz i historyk w najbliższy czwartek będzie gościem Biblioteki Raczyńskich.

czytaj więcej
Siostrzańska książnica
 

Siostrzańska książnica

Nowy Byt Feministyczny oraz Galeria Tak zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czytanki Feministyczne", w trakcie którego uczestniczki i uczestnicy zastanowią się nad rolą matriarchatu, a także możliwościami i zagrożeniami, jakie niesie za sobą przejmowanie autorytarnej władzy przez konkretne grupy społeczne.

czytaj więcej
To, do czego każdy tęskni
 

To, do czego każdy tęskni

- Nie ma co się obrażać, że historia zafundowała nam taką, a nie inną otoczkę. Trzeba się z tym uporać - mówi Hanna Grzeszczuk-Brendel*, historyk sztuki i autorka książki "Mieszkanie w mieście. Poznań w kontekście europejskich reform mieszkaniowo-urbanistycznych".

czytaj więcej
Historia polskiego zacofania
 

Historia polskiego zacofania

- Kiedy kobieta zaczynała służbę zdana była wyłącznie na łaskę i niełaskę państwa. Nie mogła wychodzić z domu bez pytania - wyjaśniała na antenie Radia Książki Joanna Kuciel-Frydryszak. Autorka "Służących do wszystkiego" w najbliższy poniedziałek będzie gościem CK Zamek.

czytaj więcej
Kiedy jest o czym grać
 

Kiedy jest o czym grać

Trzydzieści jeden rozmów, trzydziestu rozmówców, prawie trzysta zadrukowanych tekstem stron i świetne ilustracje autorstwa Łukasza Kacperczyka. Tylko dla kogo jest książka "O muzyce się nie gada" poznańskiego autora, Macieja Geminga?

czytaj więcej
Półtony historii ludowej
 

Półtony historii ludowej

Zmieniający się w wyniku rewolucji początku XX wieku układ społeczno-polityczny, nie tyko ugruntował stabilne miejsce dla nowych ideologii, ale też dopuścił do głosu grupy wcześniej wykluczane z kart historii. Za klika dni zagadnienie plebejskiego doświadczenia politycznego tamtego okresu stanie się pretekstem do podjęcia rozmowy na temat walki o wolność i sposobów mówienia o niej. W rozmowie weźmie udział badacz Wiktor Marzec.

czytaj więcej
Pomnik ze skazą
 

Pomnik ze skazą

Portret Jacka Kuronia jest na przemian przyciemniany i rozświetlany przez opinię publiczną. Trudność w przyjęciu jednoznacznej opinii na temat jego społecznych i prywatnych decyzji, wiąże się nie tyle z powszechnymi różnicami światopoglądowymi i politycznymi, co raczej z wieloaspektowością czasów, w których przyszło mu działać. Anna Bikont oraz Helena Łuczywo są kolejnymi autorkami starającymi się zlustrować życie oraz decyzje tej wieloprofilowej, istotnej dla polskiej historii postaci. Spotkanie wokół świeżo wydanej książki "Jacek" odbędzie się w sobotę w Zamku.

czytaj więcej
Anty-khatarsis i okruchy rzeczywistości
 

Anty-khatarsis i okruchy rzeczywistości

Jedna z zaproszonych autorek proponuje swoim czytelnikom dogłębne anty-khatarsis, druga - zaprasza do zanurzenia się w pieczołowicie skonstruowanej mozaice okruchów rzeczywistości. W najbliższy czwartek w trakcie kolejnego wydarzenia z cyklu "Seryjni poeci", Urszula Honek i Natalia Malek opowiedzą o swoich najnowszych zbiorach poetyckich.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 24