Kultura Poznań.pl

Książki

Wieczór z wampirem
 

Wieczór z wampirem

- Ma Pan rację, Polska zbrunatniała. Nie wiadomo, co będzie dalej. Z drugiej strony ja tu nie mieszkam, bardziej współczuję Państwu. Życie w kraju, który jest coraz bardziej brunatny, co wiemy z historii Europy, nie jest wcale dobre - mówił na wtorkowym spotkaniu w Teatrze Polskim prof. Jan Tomasz Gross.

czytaj więcej
Między Suworowem a Leninem
 

Między Suworowem a Leninem

Na lewym brzegu Dniestru, niczym klin wbity między Rumunię a Ukrainę, leży Naddniestrze, któremu zdecydowanie bliżej do Rosji niż do swoich sąsiadów. Quasi-państwo, które wyłoniło się na początku ostatniej dekady XX wieku z Mołdawskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, jest narzędziem Federacji Rosyjskiej w geopolitycznej grze prowadzonej z Zachodem. O szansach i zagrożeniach dla regionu oraz o tożsamości jego mieszkańców, opowie 9 października, w trakcie spotkania w CK Zamek, Piotr Oleksy, autor książki Naddniestrze. Terror tożsamości.

czytaj więcej
Gross polskiego sumienia
 

Gross polskiego sumienia

Głoszone przez niego tezy niemalże zawsze wywołują polemikę, wykłady bywają przerywane. Prof. Jan Tomasz Gross, autor m.in. głośnej książki "Sąsiedzi" o pogromie w Jedwabnem, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike w 2001 roku, będzie gościem wtorkowego spotkania w Teatrze Polskim.

czytaj więcej
Postmodernizm, groteska i dresy
 

Postmodernizm, groteska i dresy

Niespożyta energia językowa, która pozwala autorce w sposób niezwykle sugestywny obnażać mankamenty ponowoczesnego świata - tymi słowami można scharakteryzować pisarstwo Doroty Masłowskiej, która w czwartek, 4 października, zagości w winiarni "Pod Czarnym Kotem". Spotkanie z autorką bestsellerowych powieści i dramatów, kąśliwych felietonów i prześmiewczych piosenek poprowadzą przedstawiciele księgarni Bookowski.

czytaj więcej
Festiwal robiony po harcersku
 

Festiwal robiony po harcersku

O początkach Festiwalu Granda, kolejnych jego edycjach i tej najbliższej mówią Marita Lipska i Magda Drogoś - Kraszewska, jego dyrektorki. Granda już po raz czwarty odbędzie się w weekend w Poznaniu.

czytaj więcej
Wsłuchując się w wyspę
 

Wsłuchując się w wyspę

O łowieniu ryb spod lodu, podróżowaniu taksówką po lodzie, ale przede wszystkim o ludziach. O swojej najnowszej książce, Lud. Z grenlandzkiej wyspy, opowie w czwartek w Zamku Ilona Wiśniewska. Rozmowę z autorką poprowadzi Przemysław Czarnecki.

czytaj więcej
Widziałem wojnę
 

Widziałem wojnę

- Starałem się jak najwierniej oddać klimat tamtych niezwykłych lat, ale także życie codzienne miasta - wygląd ulic, zajęcia i przyjemności mieszkańców, a także kryminalne historie. Przeczytałem i przeanalizowałem wiele książek, artykułów, sięgałem do archiwów, oczywiście internetu, starych zdjęć - opowiada Bartłomiej Marcinkowski*, zwycięzca konkursu na powieść o powstaniu wielkopolskim.

czytaj więcej
Taniec jak oddech
 

Taniec jak oddech

"Taniec i teatr są przestrzeniami jej życia. Niemal fizycznie cierpi, kiedy w codzienności natyka się na niezrozumienie, dezynwolturę albo zwyczajnie złą wolę. Jest nałogowym wyznawcą sztuki tańca, często powtarza: Mężczyźni mnie zdradzali, taniec nigdy" - pisze w pierwszej biografii Ewy Wycichowskiej jej autorka, Jagoda Ignaczak. Książka "Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej" niebawem trafi do księgarń.

czytaj więcej
Urząd jest ciekawszy od redakcji
 

Urząd jest ciekawszy od redakcji

- Początkowo to miał być romans z zabójstwem w tle. Główni bohaterowie mieli się poznać w dramatycznych okolicznościach podczas znalezienia zwłok. Ale okazało się, jak to podobno często się zdarza pisarzom, że wymyślone przeze mnie postaci zaczęły żyć własnym życiem - opowiada Lilia Łada*, debiutująca autorka kryminału "Zabójstwo z urzędu".

czytaj więcej
Bajki dla wszystkich
 

Bajki dla wszystkich

Śpiewający kran, koń w roli nauczyciela matematyki, gryzący - w sensie dosłownym - sweter, żyrafa z dwóją z WF-u, chłopiec, który pisał nosem, dziewczynka z zapasową głową... Czegóż to i kogóż to nie znajdziemy na kartach Bajek Miloša Macourka, które właśnie ukazały się nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM, a których lekturę już na wstępie polecam wszystkim - małym i dużym - wielbicielom dobrej literatury.

czytaj więcej
Nie ma jednej opowieści o Jeżycach
 

Nie ma jednej opowieści o Jeżycach

- Zaczęło się niewinnie i spadło na nas znienacka. Bez konkretnego pomysłu, za to z aparatami fotograficznymi wybraliśmy się na spacer po Jeżycach - tak Paweł Kwiatkowski, jeden z autorów albumu "JEst ŻYCiE", opowiada o początkach niezwykłego projektu, którego efekty obejrzeć i przeczytać możemy w najnowszej publikacji Wydawnictwa Miejskiego Posnania.

czytaj więcej
Wypełnić lukę
 

Wypełnić lukę

Rozmowa z Katarzyną Wojtaszak*, jurorką w konkursie na powieść o powstaniu wielkopolskim, ogłoszonym przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. W czwartek poznamy laureatów!

czytaj więcej
Scena to mój fetysz
 

Scena to mój fetysz

- Zawsze zaczyna się od opowieści przekazywanej ustnie, rozmowy, monologu, przypadkowego napomknienia. Potem sięgam do dokumentów, które zawsze wertuję z wypiekami na twarzy. Akta, protokoły, notatki służbowe! To jest najsoczystszy gatunek literacki! - mówi Michał Larek*, autor powieści kryminalnych.

czytaj więcej
Dzieło
 

Dzieło

Kilkanaście lat badań, ponad tysiąc stron, setki ilustracji, tabel, planów, wykresów i map, wreszcie zespół kilkudziesięciu badaczy z profesorem Jerzym Topolskim na czele. 30 lat temu ukazał się pierwszy tom Dziejów Poznania.

czytaj więcej
Blok mieszkalny. Daleko od dzieła sztuki?
 

Blok mieszkalny. Daleko od dzieła sztuki?

O blokach, najtańszym budownictwie mieszkaniowym, myślimy z niechęcią, a czasem co najwyżej z sentymentem, wspominając dzieciństwo spędzone na osiedlowym podwórku. Zarzucamy blokom brak jakiegokolwiek architektonicznego namysłu. Co się okaże, gdy podczas wtorkowego spotkania w CK Zamek, z pomocą Beaty Chomątowskiej, prześledzimy historię blokowisk? Dowiemy się, że są one, wbrew naszym wyobrażeniom, owocem rozbudowanej, intelektualnej i artystycznej refleksji.

czytaj więcej
Widziałam to na własne oczy
 

Widziałam to na własne oczy

- Miałam już prawie gotową książkę o Nepalu, o jego specyfice, historii, dniu dzisiejszym, ale po tragedii, jaka się zdarzyła, musiałam ją zupełnie zmienić, inaczej skonstruować - mówi Natasza Goerke*, laureatka Konkursu im. Arkadego Fiedlera na najlepszą książkę podróżniczą 2017 roku.

czytaj więcej
Czy istnieje wzorcowy antywzorzec?
 

Czy istnieje wzorcowy antywzorzec?

Czym są antywzorce i jak działają w obszarze sztuki i kultury wizualnej? Czy w ich charakter wpisane jest wykraczanie poza świat wizualny, a jeśli tak, to w jaki sposób się to objawia i czy w ogóle objawiać się powinno? Jakie niebezpieczeństwa może napotkać artysta eksperymentujący i wychodzący poza pewne już przyjęte normy? Na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć w trakcie spotkania w Galerii Miejskiej Arsenał, będącego zarazem promocją książki "Antywzorce" wydanej pod redakcją Karoliny Sikorskiej.

czytaj więcej
Nie lubię lukrowania historii
 

Nie lubię lukrowania historii

- Sendlerowa cały czas miała świadomość, że jej opowieści są bardziej przykryciem tamtej rzeczywistości, niż jej ujawnieniem. Dlatego tak bardzo kontrolowała tę opowieść, nie zgadzała się, aby jej pierwsza biografka, Anna Mieszkowska, czegokolwiek poszukała na własna rękę w archiwum albo porozmawiała z kimś - mówi Anna Bikont*, laureatka tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza, a także Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

czytaj więcej
Komeda powrócił do Poznania
 

Komeda powrócił do Poznania

Międzynarodowy Festiwal Literatury "Apostrof" trwa w najlepsze. Gościem czwartego dnia imprezy była Magdalena Grzebałkowska. Pisarka przyjechała do Poznania promować swoją najnowszą książkę Komeda. Osobiste życie jazzu.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 22