Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Kolacja po szkocku

Jak co roku klub Blue Note zaprasza na Wieczór szkocki Roberta Burnsa. W ramach święta na cześć narodowego wieszcza Szkotów, tradycyjny koncert zagrają muzycy z niezawodnego Jig Reel Maniacs - jednego z najstarszych polskich zespołów inspirujących się tradycyjną muzyką celtycką.

Matkoriarchat

Najnowszy spektakl pt. Siostry!, reżyserowany przez Piotra Kruszczyńskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu miał być próbą zdefiniowania, jak może wyglądać świat wyjęty spod reżimu patriarchalnego. Okazuje się jednak, że większą bolączką niż ten krzywdzący i niesprawiedliwy układ społeczny, jest brak pomysłu na urządzenie świata od nowa. Tylko kto za to odpowiada?

ZAPISKI Z LAMUSA. Dla ludzi o mocnych nerwach

Stare przysłowie mówi, że gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. Można z większym przekonaniem, a i zapewne w większej zgodzie z faktami, nieco zmodyfikować i zamienić formę tego powiedzenia na: "Gdzie diabeł nie może, tam reportera pośle". Dziennikarze wprowadzają nas bowiem tam, gdzie my nie zawsze możemy, a niekiedy i nie zawsze chcemy pójść.

Wszystko może się przytrafić

Obserwując kolejne sekwencje gry Joaquina Phoenixa, nie mogłem się pozbyć wrażenia, że film C'mon C'mon stał się dla aktora okazją do emocjonalnego oczyszczenia po latach żałoby, które minęły od śmierci jego starszego brata Rivera Phoenixa - o filmie C'mon C'mon pisze Przemysław Toboła.

Małe wielkie opowieści

- Może czasem warto kucnąć w trawie / Szkło powiększające w łapki chwycić / I tym co maleńkie, niewidoczne prawie / Jak przepiękną bajką się zachwycić - śpiewają w finałowej piosence bohaterowie Bajek malutkich, które będzie można ponownie zobaczyć 22 stycznia w Teatrze Animacji. Spektakl reżyseruje Mariola Ryl-Krystianowska.

Muzyczne relacje Waglewskich

Trio Waglewski Fisz Emade to nie tylko kolektyw rodzinny - przez wzgląd na instrumentalistów Bartka, Piotra i Wojciecha Waglewskich. Ich twórczość łączy jednak coś jeszcze.

Podróż w czasie

Z tęsknoty za dawnymi czasami mawiamy: "Kiedyś to było!". Teraz... też jest. Przynajmniej z muzyką międzywojnia, dzięki Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej. Zespół już w najbliższy piątek wystąpi w Centrum Kultury Zamek.

PROSTO Z EKRANU. Love, car & rock'n'roll

Dramat? Thriller? Horror? Cokolwiek stworzyła Julia Ducournau, okrasiła to dodatkowo futurystycznymi fantazjami z elementami science-fiction. Belgijsko-francuska produkcja Titane wymyka się wszelkim kategoriom gatunkowym, a śmiałością przekraczania granic z pewnością zaskoczy niejednego widza.

Granica w obiektywie

Na granicach to dokumentalny zapis sytuacji, w których znaleźli się ludzie uwięzieni między granicami geograficznymi, prawnymi i moralnymi. Wystawa fotografii Macieja Moskwy od wtorku 18 stycznia do obejrzenia w holu Centrum Kultury Zamek. 

224 zgłoszenia do Konkursu Wieniawskiego

W poniedziałek 10 stycznia upłynął termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 7-21 października. Efekt? Aż 224 zgłoszenia do Konkursu!

Na księżyc i z powrotem

Muzyka tria RGG pozostaje fascynującym zjawiskiem: jest własna i oryginalna, bo chociaż sięga do (nie tylko jazzowych) tradycji, unika tego, co łatwe, modne czy popularne. A przy okazji wciąga i zachwyca słuchaczy.

O gustach się... dyskutuje!

Gdy raporty dotyczące poziomu czytelnictwa alarmowały, że rocznie nie więcej niż 38% Polaków sięga po (jedną) książkę, zakurzonymi regałami niespodziewanie zatrzęsła pandemia. Izolacja po raz kolejny okazała się sojusznikiem literatury. Zaczęliśmy czytać więcej. Ale co takiego? Preferencje czytelnicze poznaniaków poznamy w środę 19 stycznia, w trakcie organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich wydarzenia z cyklu Co czyta Poznań?.

Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży - kolejna edycja!

Serdecznie zapraszamy na trzecią edycję warsztatów adresowanych do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z pisaniem i publikowaniem w sieci. Spotkania odbędą się online, w limitowanym gronie uczestników i będą całkowicie darmowe - dlatego warto pospieszyć się ze zgłoszeniem.

#feriewmieście

Czekają na nie wszyscy uczniowie, odbywają się w różnych terminach, ale zawsze (na szczęście!) trwają całe dwa tygodnie. Dzieci i młodzież z wielkopolski rozpoczną ferie jako pierwsi już 17 stycznia.

Spotkanie z Lechem Raczakiem

Pierwsze w 2022 roku wydarzenie z cyklu Spotkania Pokoleń organizowane jest w drugą rocznicę śmierci Lecha Raczaka. Połączone zostanie z promocją książki Życie niedokończone - z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb w poniedziałek 17 stycznia w CK Zamek.

Konkurs literacki z Lechem Poznań w tle!

"Kooooleeejooorz!" - ten jakże bliski sercu poznaniaków okrzyk budzi w ich sercach emocje, dumę, sentyment, ciepły uśmiech i wspomnienia. Do tych emocji i wspomnień chce sięgnąć i zachęcić do przelania ich na papier Wydawnictwo Miejskie Posnania w swoim Konkursie Literackim pod hasłem W górę serca. Opowiadania na 100-lecie Lecha Poznań.

Strona 1 2 593