Kultura Poznań.pl

Kultura

Za drzwiami kamienic
 

Za drzwiami kamienic

Jeżyce, Łazarz oraz inne poznańskie dzielnice mają do zaoferowania piękno tkwiące we wnętrzach zabytkowych kamienic. Już w najbliższą sobotę poznański fotograf, podróżnik - Maciej Sobczyk - zaprasza do opowieści zapisanych na fotografiach, opowieści o tajemnicach kryjących się wewnątrz znanych nam budynków.

czytaj więcej
Rzeczy (nie)ważne
 

Rzeczy (nie)ważne

"W przypadku Mariusza Kruka myślę, że nie należy - tym bardziej jeśli artysta jest w pobliżu - analizować jego prac, ponieważ artysta sam jest przeciwnikiem analizy. Jego prace przede wszystkim działają na emocje. One mają tworzyć pewną sytuację, pewną atmosferę, mają być odbierane intuicyjnie i emocjonalnie" - mówiła podczas wernisażu online Bogna Błażewicz, kuratorka wystawy Współbrzmienie zdarzeń.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Kraj jak wybuchowa mieszanka
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Kraj jak wybuchowa mieszanka

Nauczyliśmy się bezwarunkowo kochać niektóre kraje basenu Morza Śródziemnego. Za słońce, błękitne niebo, pyszne zdrowe jedzenie i to poczucie lekkości, które dają nam podczas urlopu. Tym bardziej warto zajrzeć za kulisy albo poskrobać w paru miejscach niczym po zdrapce kupionej na loterii.

czytaj więcej
Przewijając do początku
 

Przewijając do początku

Do grona poznańskich galerii, które po przerwie w działalności powracają do organizacji wystaw fizycznych, 30 maja dołączy Centrala. Tego dnia zostanie otwarta REW, pierwsza z dwóch wystaw absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos. Zobaczymy na niej prace sześciu artystów.

czytaj więcej
Jak znoszę swoje własne towarzystwo
 

Jak znoszę swoje własne towarzystwo

Azyl - miejsce schronienia, bezpiecznego odosobnienia, ucieczki, wolności - w spektaklu Ambasada 2.0 Teatru Usta Usta staje się synonimem pułapki. Widz w nią wpada, zwiedziony obietnicą wolności "od wszystkiego" oraz sloganem "Ambasada - tu każdy może być sobą".

czytaj więcej
Najważniejsza jest jakość
 

Najważniejsza jest jakość

- Interesują nas sytuacje artystyczne, w których twórcy pracują z dziećmi w momencie powstawania dzieła. W związku z tym szukamy kolektywów, grup artystów, którzy na co dzień pracują z dziećmi albo też na pewnym etapie pracy włączają je do swoich działań, czyli np. są one konsultantami scenariusza albo autorami jakiegoś elementu dzieła - o konkursie w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka opowiada Joanna Żygowska* z Centrum Sztuki Dziecka.

czytaj więcej
Powrót Golema
 

Powrót Golema

Charakterystyczna, mierząca 2,5 metra rzeźba Golema znów będzie "kroczyć" na Alejach Marcinkowskiego. Dziś została ponownie zainstalowana po tym, gdy w roku 2019 przewróciła ją ostra wichura.

czytaj więcej
Na straży zabytków
 

Na straży zabytków

W Poznaniu jest ich szesnaścioro. Ich zadaniem jest monitorowanie i zgłaszanie nieprawidłowości oraz zagrożeń, na jakie narażone są obiekty zabytkowe. Mają też prowadzić działania informacyjne i edukacyjne. Czym jeszcze zajmują się społeczni opiekunowie zabytków?

czytaj więcej
ZAPISKI Z LAMUSA. Hocki-klocki
 

ZAPISKI Z LAMUSA. Hocki-klocki

Gdybyśmy przenieśli się w czasie do 1929 roku, moglibyśmy udać się na Powszechną Wystawę Krajową, która trwała właśnie w tym majowym czasie i gromadziła liczną publiczność, zarówno z kraju, jak i zagranicy. Że była wydarzeniem wielkiej wagi - tego ukryć się nie da i wątpić nie można. Podsumowania pełne były komplementów kierowanych pod adresem jej organizatorów. Moją uwagę zwróciła jednak pewna skromna gazetka, gdzie sprawę potraktowano nieco inaczej.

czytaj więcej
7 grzechów głównych. Pycha
 

7 grzechów głównych. Pycha

Powoli wychodzimy z domu. Zaczynamy przyglądać się nie tylko sobie, ale także otoczeniu. Może na chwilę powinniśmy się zatrzymać i przyjrzeć czemuś głębiej? Na przykład naszym grzechom? I zaryzykować nieprzyjemne odkrycie, że niegdysiejsze grzechy okazują się dzisiejszymi cnotami?

czytaj więcej
Zwyczajnie niezwyczajni
 

Zwyczajnie niezwyczajni

Mają od kilku do kilkunastu lat i takie przemyślenia: "najważniejsze jest to, czego dowiedzieliśmy się przy pracy, czego się nauczyliśmy, kogo spotkaliśmy", "nie można myśleć o tym, że na jakimś wynalazku człowiek zarobi" albo "nie chodzi tylko o to, żeby rozwijać się językowo, ale też o to, by budować relacje". Bohaterowie Young Power Justyny Sucheckiej cieszą, bo są nadzieją na nowy, lepszy świat. Chce się z nimi być dłużej niż jeden wieczór. Tym bardziej teraz.

czytaj więcej
Chyba jednak już wiosna
 

Chyba jednak już wiosna

26. edycja Festiwalu Wiosna Filmów odbędzie się online na MOJEeKINO.PL. To platforma, która działa od 21 maja i  zrzesza prawie pięćdziesiąt polskich kin studyjnych i lokalnych, w tym Muzę i Rialto z Poznania. W ciągu dziesięciu dni festiwalu będzie można zobaczyć ponad trzydzieści filmów, z których część zostanie zaprezentowana w Polsce po raz pierwszy.

czytaj więcej
Dziewiętnasty
 

Dziewiętnasty

1919 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały dla jednych klęski, a dla innych zwycięstwa. Aż dziw, że ów rok tak słabo zaistniał w literaturze. Na szczęście nadrobił to Piotr Bojarski.

czytaj więcej
Krajobraz czasu epidemii
 

Krajobraz czasu epidemii

Eksperci są zgodni: kultura będzie jedną z dziedzin, które najbardziej ucierpią wskutek epidemii COVID-19. Trudny czas izolacji pokazał słabości sektora kultury, a straty w tej dziedzinie nie będą miały charakteru wyłącznie ekonomicznego.

czytaj więcej
Nostalgia, mielone, kosmici
 

Nostalgia, mielone, kosmici

Bezpośrednio ze swego mieszkania na poznańskich Winogradach, w otoczeniu pięknych obrazów własnego autorstwa. Tomasz Budzyński od połowy marca prezentuje w internecie świetne "jednopiosenkowe" koncerty.

czytaj więcej
Strona 1 2 511