Kultura Poznań.pl

Kultura

Budowniczowie dźwięku

Sztuka lutnicza przekazywana z pokolenia na pokolenie jest silną i ciągle żywą tradycją w najróżniejszych miejscach świata, o czym przypomni kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego.

Dobry wieczór, panie Moniuszko

Najpiękniejsze polskie arie to najnowsza propozycja Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki. Zgodnie z zasadą, że o patronach trzeba pamiętać, na program transmitowanego online wydarzenia złożą się arie i pieśni twórcy Halki.

Jestem muzyką

Spektakl muzyczno-słowny Komeda: Ostatnia Retrospekcja w wykonaniu Weezdob Collective i Mariusza Zaniewskiego to reminiscencja życia Krzysztofa Komedy - okraszona muzyczną narracją, czyli jego największą życiową dominantą. Artyści tworzą jeden zespołowy organizm. Słychać, że zachodzi między nimi wspaniałe porozumienie. Grając w stylu iście komedowskim, oddychają jednym rytmem, stanowiąc ucieleśnienie przeżyć muzyka.

Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży - po raz drugi!

Serdecznie zapraszamy na drugą edycję warsztatów adresowanych do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z pisaniem i publikowaniem w sieci. Spotkania odbędą się online, w limitowanym gronie uczestników i będą całkowicie darmowe - dlatego warto pospieszyć się ze zgłoszeniem.

Rezydencje w Społecznym Centrum Kultury na Głównej - czas start!

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury do końca maja zaprasza animatorów i animatorki kultury, edukatorów i edukatorki, artystów i artystki, kuratorów i kuratorki, aktywistów i aktywistki, a także kolektywy, grupy oraz zespoły twórcze do zgłaszania swoich pomysłów na projekty, które mogą zostać zrealizowane w ramach tegorocznych rezydencji społeczno-artystycznych w dzielnicy Główna w Poznaniu.

Muzea się otwierają - po raz drugi

Publiczność znowu może odwiedzać muzea i galerie sztuki. W związku ze zmniejszającą się liczbą zakażeń koronawirusem złagodzono obostrzenia sanitarne i niektóre instytucje kultury mogą wznowić swoją działalność. Większość muzeów jest czynna od wtorku 4 maja, kolejne otworzą się w najbliższych dniach.


Poznańska opera z szansą na operowego Oscara

International Opera Awards, najważniejsza międzynarodowa nagroda środowiska muzycznego, zwana operowym Oscarem, może trafić do poznańskiego Teatru Wielkiego. Opera Poznańska została dostrzeżona aż w trzech kategoriach: Dzieło odkryte na nowo (Paria), Najlepszy reżyser (Graham Vick) oraz Objawienie (Dariusz Przybylski).

KINO DOMOWE. Kobieto, nie uda ci się

Do tej pory za najbardziej wyrazisty symbol złamania płciowych stereotypów w sporcie uznawałem Kathrine Switzer, która w latach 60. oficjalnie przebiegła Maraton Bostoński, mimo że uważano wtedy, iż kobieca fizjologia nie pozwala na bieganie tak długich dystansów - bezpieczną granicą miało być 1500 metrów. Za sprawą dokumentu Maiden poznałem jednak historię Tracy Edwards i jej załogantek, które w trakcie regat Whitbread Round the World Race przepłynęły niejeden ocean lekceważenia i uprzedzeń.

Słońce i woda

Drodzy Rodzice, Kochani Opiekunowie! Wiemy, że w ciągu ostatniego przeszło roku spędziliście ze swoimi dziećmi więcej czasu, niż oczekiwaliście, i między nami mówiąc, prawdopodobnie więcej niż to, na co się pisaliście. W dodatku przez większą część tego okresu - zamknięci w domach. Szkoły i instytucje kultury robiły, co mogły, by choć trochę Was odciążyć, siły wyższe sprawiały jednak, że większość ich propozycji zakładała siedzenie przed komputerem, co mocno nadwyrężało zakres uwagi Waszych pociech. Na szczęście nadeszła wiosna, czas zatem spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu! Gdzie? - pytacie. Poniżej garść pomysłów.

Walka z talerzami

"Dawno temu ludzie myśleli, że ziemia jest płaska. Później udowodniono, że jest okrągła. Obecnie jesteśmy pewni, że to sieć!" - czytamy na początku dokumentu Mohammada Rasoulofa The Dish. Pawilon organizuje we wtorek pokaz online tego wyjątkowego filmu o nielegalnej telewizji satelitarnej w Iranie.

Stadion - obóz pracy

Żydowska społeczność Poznania i Wielkopolski została w czasie II wojny światowej całkowicie wyniszczona. W Poznaniu żydowskich więźniów przetrzymywano w obozie utworzonym na stadionie miejskim. "Judenarbeitslager-Stadion" powstał w maju 1941 roku.

Natura i rzeźba

Rzeźby z Natury, projekt przygotowany przez Fundację Otwarta Strefa Kultury oraz Pracownię Łazarską na zlecenie Bramy Poznania (ICHOT) i Poznańskiego Centrum Dziedzictwa można oglądać od 1 maja do końca sierpnia brzegiem rzeki Cybiny. Autorem instalacji jest rzeźbiarz Łukasz Trusewicz.

JA TU TYLKO CZYTAM. Szanta na cześć Ernesta

Które opowieści są bardziej fascynujące? Te o bohaterach i wielkich zwycięstwach, czy raczej te o porażkach, ale za to tak widowiskowych i owianych romantyczną legendą, że są materiałem na wciągający film, ba, serial przygodowy? Ja już chyba swój typ zdradziłam.

Znamy daty Festiwalu Malta!

Festiwal Malta zaprasza w czerwcu do parku Wieniawskiego w Poznaniu! 31. edycja odbędzie się w terminie 18-29 czerwca pod hasłem Powrót na ziemię / Back to the Ground. Organizatorzy wracają z teatrem plenerowym i Generatorem Malta, który przygląda się w tym roku społecznym kontekstom ziemi.

Każdy lot taneczny potrzebuje podłoża

Polski Teatr Tańca ma wreszcie nowy dom! Industrialne przestrzenie przy ulicy Taczaka 8 tworzą strefę sprzyjającą kreacji i wyobraźni. Oszklona, betonowa, zdecydowanie nowoczesna przestrzeń to idealne miejsce dla opowieści snutych przez jego tancerzy.

Kultura (prze)żyje

Pięć etiud tanecznych, pięć różnych form ekspresji i technik rejestracji, wciąż składających się jednak na wspólną całość. Teatr Muzyczny proponuje videocykl Kultura (prze)żyje w reżyserii Mateusza Adamczyka.

Znamy laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej!

Jan Gondowicz tegorocznym laureatem Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza, Urszula Honek, Katarzyna Szweda i Igor Jarek nominowani do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Wręczenie Nagrody Literackiej oraz ogłoszenie zwycięzcy Nagrody-Stypendium już 28 maja, podczas uroczystej gali.

Mural dla Sołacza i Golęcina

Szare, pokryte graffiti ściany tunelu na Golęcinie wkrótce zmienią się nie do poznania. Studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu przygotowują właśnie murale, które pojawią się w przejeździe pod ul. Niestachowską jeszcze przed zaplanowanymi na czerwiec imprezami lekkoatletycznymi - mityngiem Poznań Athletics Grand Prix oraz 97. PZLA Mistrzostwami Polski.

Byliśmy tak blisko!

Wycinki i fragmenty rzeczywistości często uwypuklają jakąś lukę znajdującą się między nimi. W tych niewypełnionych szczelinach często kryje się warta okrycia i zrozumienia treść. Maciej Robert często pisał o nich w swoich poprzednich tomach poetyckich. W najnowszej publikacji Co mogło pójść nie tak nadal wiele miejsc pozostaje zaciemnionych, lecz nieco wyraźniejszy wydaje się spójnik je scalający. Jest nim niewymierny i zagadkowy czas.

ZAPISKI Z LAMUSA. Prekursorskie myśli radiowe

Nowość nowością jest przez jakiś czas, raczej - przyznajmy - krótki. A szczególnie w dziedzinach rozwijających się z zawrotną prędkością. To, co było nowe, za chwilę stanie się czymś w najlepszym wypadku sprawdzonym, by za jakiś czas być już przeżytkiem, na który zerka się z nostalgią. Tak jest dziś, tak było dawniej. Przykład? Radio.

Strona 1 2 556