Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Światem rządzi siatka satanistów-pedofilów. Gwiazdy Hollywood i demokraci odprawiają satanistyczne msze z udziałem najmłodszych i piją ich krew, aby zachować wieczną młodość. Bzdura? Ależ skąd - adrenochrom. Potrzymać ich może tylko Donald Trump, który z wojskiem za plecami tylko czeka na rozpoczęcie "Burzy". To jedne z głównych teorii i dogmatów wiary QAnonu, które w swoim reportażu opisuje Will Sommer. Kilka dni po zamachu na byłego prezydenta zbiorowa amerykańska obsesja przyprawia o dreszcze i jaszczurzą skórkę.

Czytaj artykuł

Już we wtorek, 23 lipca, otwarcie wystawy towarzyszącej Konkursowi 30/30. Okładka musi się sama obronić! The best of the best to podsumowanie 10 lat istnienia kunkursu i wybór prac, które zdobyły największe uznanie jurorów i publiczności.

Czytaj artykuł

- Grając na gitarze akustycznej, można cały czas odkrywać coś nowego, tym instrumentem bardzo trudno się znudzić. I to szalenie intrygujące, że można na niego przenieść nawet to, co zagrałby cały zespół! - mówi Michał Obrębski, poznański gitarzysta, autor płyty Between feelings and duty.

Czytaj artykuł

Magpie, kanadyjska  rzeka, w lutym 2021 roku otrzymała status osobowości prawnej. Ma prawo m.in. do przepływu, utrzymania bioróżnorodności oraz podejmowania czynności prawnych; wyznaczeni przez rząd przedstawiciele mogą reprezentować rzekę i podejmować w jej imieniu działania prawne. Wcześniej osobowość prawną przyznano m.in. rzece Whanganui płynącej przez Nową Zelandię, indyjskiej Nainital, Gangesowi, Jamunie oraz wszystkim rzekom w Ekwadorze.

Czytaj artykuł

Charakterystyczny budynek przy ul. Grunwaldzkiej 222 niektórzy poznaniacy i poznanianki mogą pamiętać jako hotel. Obecnie, po wielu latach nieużytkowania, miejsce wraca na mapę miasta jako ośrodek kulturalny Ufff. O jego idei opowiedzieli współtwórcy, Dominika Mądry i Hubert Karmiński.

Czytaj artykuł

Już w listopadzie w poznańskim kinie Muza zadebiutuje pierwsza edycja British Film Festival - pierwszego w Polsce i jednego z niewielu w Europie festiwalu filmowego poświęconego w całości kinematografii brytyjskiej. Znamy już pierwsze szczegóły programu!

Czytaj artykuł

Jeśli Dawid Podsiadło jest dziś królem polskiej sceny, to Sanah jest jego królową. Zuzanna Irena Grabowska z domu Jurczak to obecnie jedna z naszych najjaśniejszych gwiazd muzyki rozrywkowej. Jej kariera to pasmo sukcesów, które lotem błyskawicy przekształciły ją w ikonę młodego pokolenia. Od debiutanckiego albumu Królowa dram (2020) i Irenkę (2021) po najnowsze Kaprysy (2024), wciąż zdobywa serca milionów słuchaczy, a jej koncerty wyprzedają się w błyskawicznym tempie. Bez względu na promocyjne wpadki, zarzuty o banalność i profanację polskiej poezji, Sanah nie ustępuje z tronu. Niedługo będzie można przekonać się o tym na Polanie Harcerza!

Czytaj artykuł

- Z perspektywy niemieckiej Grimmowie to nie tylko autorzy baśni, ale przede wszystkim naukowcy, językoznawcy, twórcy filologii germańskiej, ale także prawnicy, a nawet politycy. (...) To postacie pomnikowe, które można by porównać do znaczenia Mickiewicza i Słowackiego w Polsce - mówi prof. Eliza Pieciul-Karmińska, germanistka, znawczyni Baśni Braci Grimm i jedna z dwóch, obok kustosz Renaty Wilgosiewicz-Skuteckiej, odkrywczyń zaginionych starodruków w Bibliotece Uniwersyteckiej.

Czytaj artykuł

Były oczywiście filmy krótsze i te nieco dłuższe, performanse i koncert obiecującej alternatywy. Mnóstwo emocji wszystkim uczestnikom festiwalu Czas Letni zapewniły jednak także ulewy i alerty RCB, zupełnie jakby otwierający festiwal koncert zespołu Błoto okazał się złą wróżbą. Mimo to większość zaplanowanych atrakcji zgodnie planem czekała na zainteresowanych, choć niekiedy w nieco zmienionej formie. Ostatni dzień festiwalu był kolejnym trudnym zwycięstwem kultury nad naturą.

Czytaj artykuł

To prawdziwa gratka dla miłośników sztuki tęskniących za dziełami mistrzów. Od 19 lipca w Muzeum Narodowym znów będzie można odwiedzić Galerię Sztuki Polskiej od końca XVIII wieku do 1945 roku i Galerię Sztuki Współczesnej. O zmianach w nowym skrzydle, po trwającym od października ubiegłego roku remoncie, opowiedziały Maria Gołąb - zastępczyni dyr. ds. naukowych Muzeum Narodowego i Anna Borowiec - kuratorka Galerii Sztuki Współczesnej.

Czytaj artykuł

Komediodramat w reżyserii i według scenariusza Gerardo Herrery to film-spektakl, który równie dobrze jak na ekranie sprawdziłby się również na deskach sceny teatralnej. To kino dla miłośników takich tytułów jak Sierpień w Hrabstwie Osage Johna Wellsa czy Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie Paola Genovese, dla których dialogi i kreacje aktorskie są ważniejsze niż spektakularne efekty specjalne.

Czytaj artykuł

Cory Henry, a także Adi Oasis, Jazz Band Młynarski-Masecki oraz Blue Jazz Orchestra & Paulina Przybysz wystąpią w lipcu w ramach nowego poznańskiego festiwalu jazzowego - w klubie Blue Note i na Dziedzińcu Zamkowym.

Czytaj artykuł

Jakie macie pierwsze skojarzenia, gdy usłyszycie "Szwajcaria"? Fondue, czekolada, banki, zegarki? Czy może "Alpy, tu się oddycha!" - klasyczny cytat z filmu Vabank Juliusza Machulskiego? Pewnie jeszcze Wilhelm Tell, może szwajcarska gwardia w Watykanie. A myśleliście kiedykolwiek, jak w tym kraju, mlekiem i miodem płynącym, żyje się kobietom?

Czytaj artykuł

Marek Majewski, Antoni Muracki, Marek Bartkowicz, Andrzej Ozga i Piotr Golla zapraszają na Lekcję Polskiego Pana Młynarskiego - koncert, który z pewnością udowodni, że twórczość Wojciecha Młynarskiego wcale się nie starzeje, a jedynie nabiera aktualności. Mądrość, wartość, wrażliwość i całe pokłady ironii - z tego słynął Młynarski. Jego pieśni stawiają przed wykonawcą wyzwania. Czy panowie im sprostają? Mając na uwadze ich dar do interpretacji piosenek autorskich, możemy być o to spokojni.

Czytaj artykuł

Letni, wakacyjny weekend najlepiej spędzić z kulturą w Poznaniu. Podpowiadamy co warto zobaczyć i w czym wziąć udział tym razem.

Czytaj artykuł

Galeria, która otwiera, nie wywołuje obaw i łączy młodość z dojrzałością. To nowy punkt na artystycznej mapie Poznania. O pracowni i Galerii Złącze opowiadają: malarz i konserwator dzieł sztuki Maciej Fricze, Zuzanna Tetera - kuratorka i kulturoznawczyni oraz absolwent Wydziału Rzeźby na UAP-ie Piotr Owczarek.

Czytaj artykuł

Zdarza się, że mimo pewnych słabości produkcji, o których widzów uczciwe uprzedzają recenzenci, z uwagi na charyzmę twórcy, okoliczności, a niekiedy nawet i miejsce powstania, film wzbudza ciekawość. Szczególnie jeśli w tle uwidacznia się też lokalny rys. Któż nie emocjonuje się faktem, że daną produkcję wypuszcza w świat lokalna wytwórnia filmowa? I że film kręcono na równie lokalnym gruncie? Kogo nie zainteresuje, jak dokonuje się wyboru aktorów spośród tysięcy chętnych?

Czytaj artykuł

Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza na kolejną odsłonę letniego cyklu Rzeka Żywa.  Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ Brama Poznania świętuje 10. urodziny.

Czytaj artykuł

Już dziś startuje pierwsza edycja 11. Poznań Design Festiwal, który w tym roku odbywa się w dwóch częściach - letniej i jesiennej. Wstęp na wszystkie wystawy i warsztaty, których łącznikiem będzie szukanie spokoju i wytchnienia, jest całkowicie bezpłatny.

Czytaj artykuł

Jeśli jesteście ciekawi, jak daleko można posunąć się z reggaetonem, zastanawiacie się, o co właściwie chodzi z tym "popem z Tumblra", albo po prostu lubicie naprawdę świeże i oryginalne zestawienia muzyczne, to nie oglądajcie się za siebie i biegnijcie na poznański koncert Isabelli Lovestory - portorykańskiej, multidyscyplinarnej artystki, której pop pozbawiony jest wszelkich konwenansów.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4