Kultura Poznań.pl

Kultura

Koncertowa Meluzyna z czasów pandemii
 

Sympatycy Małgorzaty Ostrowskiej nie powinni narzekać. Niewiele ponad rok po wydaniu bardzo udanej płyty Na świecie nie ma pustych miejsc ukazał się - w limitowanym nakładzie - świetny nowy krążek koncertowy.

Rytm zamiast goździków
 

Czekoladki, kwiaty, romantyczna kolacja, upominki od serca - pomysłów na dzień kobiet jest wiele. Jak w przypadku innych okazji, oprócz utartych i sprawdzonych już tradycji istnieją też inne sposoby na uczczenie tej okazji - skok na bungee, wypad za miasto, karnet na strzelnicę, lub... muzyka współczesna.

ZAPISKI Z LAMUSA. Stuprocentowy polski "talkies"
 

Jego premiera miała zapoczątkować nową erę w polskiej kinematografii. Był to pierwszy film polskiej produkcji Paramountu mówiony w całości w naszym ojczystym języku. Reżyserem przedsięwzięcia był Ryszard Ordyński, a tytuł dzieła brzmiał Tajemnica lekarza. Rąbka tajemnicy na temat pracy nad filmem uchylił korespondent poznańskiego "Nowego Kuriera" - aktor, śpiewak, reżyser Witold Zdzitowiecki.

Fotograficzna opowieść o fake newsach
 

Wystawa, która będzie miała swój wernisaż w Centrali, poruszy temat fake newsów. Temat ważny, którego w świecie zdominowanym przez internet i informacje nie sposób pominąć. Artyści zmierzyli się z nim za pomocą fotografii - medium, co do którego od początku jego istnienia prowadzone są dyskusje dotyczącego jego obiektywności. I które wydaje się wręcz stworzone do tworzenia fake newsów...

Czas przeszły miesza się z teraźniejszym
 

Na wystawie Obrazy, słowa, książki w Archiwum Idei profesor Jarosław Kozłowski ukazuje tekst i książkę artystyczną jako nie tylko medium wyrazu, ale i środek do prowadzenia strategii opartej na kontestacji. Praca ze słowem i drukiem, wydawanie innowacyjnych, konceptualnych druków rzadkich, stało się w latach 70. ubiegłego wieku odpowiedzią na sytuację świata sztuki, który twórcy zbuntowani przeciw jego regułom postrzegali jako skostniały, elitarystyczny, wręcz cyniczny. Ten obieg na Zachodzie stał się skompromitowany przez kapitalizm, w Polsce natomiast przez zideologizowanie i konformizm.

Henio zwali cię z płetw
 

Przygody Henia Humbaka Patrycjusza Tomaszewskiego - niewielkich rozmiarów książeczkę wydaną przez Estradę Poznańską - w wersji audio czyta nie kto inny, tylko sama Krystyna Czubówna. Humbaki, maskonury, narwale i inni uroczy mieszkańcy mórz i terenów przybrzeżnych zabierają dzieciaki w podróż z Wysp Zielonego Przylądka na północ. Niespodziewanie morski szlak wiedzie przez... Poznań.

Paranoja współczesności
 

Surrealistyczny, momentami mroczny i nieoczywisty świat artystycznych gestów Macieja Świeszewskiego zadebiutuje w Galerii Piekary już w najbliższy piątek, 5 marca.  

Męski świat
 

- W dzień serwuje kawę w hipsterskiej kafejce, za to w weekendową noc rusza na podbój kolejnych dobrze ubranych mężczyzn, pijących po pracy z kumplami - o filmie Obiecująca. Młoda. Kobieta pisze Przemysław Toboła.

KINO DOMOWE. Pocieszenie
 

Niespieszne, proste, pozbawione brawurowych efektów, momentami wręcz monotonne i nudne. Takie są Nowiny ze świata Paula Greengrassa. A jednak film ten nosi w sobie niezaprzeczalny urok. Prawdopodobnie za sprawą dwójki głównych aktorów: 64-letniego Toma Hanksa i 13-letniej Heleny Zengel.

Jedna z najstarszych form sztuki
 

- Spotkanie w Galerii Pod Koroną będzie dla mnie nietypowe, ponieważ to Aleks Wieczorek będzie czytał, a nigdy wcześniej nie słyszałem swoich wierszy recytowanych przez kogoś - przyznaje Marcin Ostrychacz, który w środę 3 marca będzie bohaterem wieczoru poetyckiego w Galerii Jerzego Piotrowicza.

Pierwsze muzyczne jaskółki
 

No to wracamy! Czas wyczyścić buty i odprasować marynarki, bo Filharmonia Poznańska otwiera (przynajmniej do 12 marca) drzwi do Auli UAM. Podczas pierwszych dwóch koncertów (4 i 5 marca) usłyszymy m.in. słynny Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo - hiszpańskiego kompozytora, gitarzysty i pianisty.

Przestroga przed zagładą
 

W książce Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość charyzmatyczny dżentelmen sir David Attenborough w formie mistrzowskiej syntezy i błyskotliwego przekroju opisuje przemiany biologiczne na Ziemi. Spogląda na nie z perspektywy następujących po sobie kataklizmów - przeczuwając to, że człowiek będzie winny końcowi holocenu, w którym obecnie żyjemy. Ta pozycja ma charakter niezwykle szczerego i przejmującego świadectwa wybitnego biologa i popularyzatora wiedzy przyrodniczej, jednocześnie przerażonego wpływem człowieka na środowisko.

Program w programie
 

Dla tych, którzy zdecydowali się przybyć do gmachu Teatru Wielkiego, ostatni weekend lutego rozpoczął się koncertem symfonicznym w wykonaniu orkiestry operowej. Za pulpitem stanął maestro Jerzy Wołosiuk - dyrygent współpracujący z kilkoma ważnymi teatrami w Polsce (od niedawna także z Operą Narodową w Warszawie). Piątkowy koncert był jednak pierwszym spotkaniem zespołu poznańskiego z maestro Wołosiukiem.

Emocje i energia
 

Czwartkowy koncert w Auli Nova Akademii Muzycznej był iście ognistym połączeniem młodości i doświadczenia. Zapał i energia orkiestry poznańskiej Akadami zetknęły się z dojrzałością i świadomością artystyczną jej wykładowców i maestra Antoniego Wita.

Kultura na weekend
 

Teatry nie zawieszają swojej działalności, kina i muzea pozostają otwarte dla wszystkich spragnionych wrażeń! A skoro ostatni lutowy weekend zapowiada się wyjątkowo słonecznie, to zachęcamy do sprawdzenia, co w kulturze piszczy.

To nadal Jazzpospolita
 

Sporo w ostatnim czasie w Jazzpospolitej zmian personalnych. Mimo tego zespół potrafił zachować uwielbiany przez fanów charakter swojej muzyki, w której łączą jazz, post-rock i ambient. Świadczy o tym ich najnowsza płyta Przypływ. Utwory z tego krążka staną się podstawą programu najbliższego poznańskiego koncertu grupy - w klubie Blue Note.

Strona 1 2 548