Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

JA TU TYLKO CZYTAM. Życie niewarte życia

Pacjentów z Gostynina pakowano do ciężarówek i truto tlenkiem węgla, później spalinami samochodowymi. Dzieci z Lublińca traktowano z większą dbałością o pozory terapii. Miesiącami przesycano je luminalem i nie dożywiano, aż poumierają same. Bezduszni Kaliny Błażejowskiej to wstrząsający reportaż o najbardziej ztabuizowanych ofiarach zbrodni hitlerowskich - niepełnosprawnych i pacjentach szpitali psychiatrycznych.

Fotografie sprzed 100 lat

Zdjęcia powstańców wielkopolskich i ich następców - żołnierzy Wojsk Wielkopolskich oraz sprzęt fotograficzny z lat 20. XX wieku można oglądać na otwartej w czwartek 7 grudnia wystawie w Odwachu na Starym Rynku.

Między rzeczywistością a fikcją

- Najwięcej czerpię z filmów. Nastrój i charakter mojej muzyki często są inspirowane światem filmowym, a postacie z klipów przypominają filmowych bohaterów. Moi słuchacze dostrzegli już m.in. Lyncha, braci Coen, Matkę Joannę od Aniołów - mówi Kasia Lins, piosenkarka z Poznania, która koncertem w Tamie będzie promować swój najnowszy album Omen.

Kultura na weekend

Coraz bliżej święta! I coraz więcej świątecznych akcentów pojawia się także w poznańskiej kulturze. Koncerty zimowych hitów - zarówno widowiskowe (Christmas Time!), jak i kameralne (Tony Momrelle), rodzinny spektakl o św. Mikołaju (Przypadek Mikołąja Ś.) - to tylko niektóre przykłady z weekendowego repertuaru wydarzeń. Zapraszamy do buszowania, coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy zimy, jak i jej sceptycy!

Nie ma jazzu bez Henryka

Henryk Miśkiewicz to dla polskiej muzyki jazzowej postać niezwykle istotna. Jego talent, pasja i ciągła chęć eksploracji nowych ścieżek muzycznych czynią go nie tylko wybitnym artystą, ale również inspiracją dla innych muzyków. Jego projekt Full Drive zawsze był kwintesencją jego artystycznej wizji - w Blue Note zaprezentuje ją w całej okazałości.

Kakofonia końca świata

Poznańską Scenę na Piętrze czeka koniec świata! A dokładnie Wszystkie końce świata (2023), czyli najnowszy projekt grupy KakofoNIKT, która wspólnie z Towarzystwem Katastroficznym sprowadzi na nas muzyczną apokalipsę. Jeśli nie straszne Wam nawet katastrofalne eksperymenty i chaos zrodzony z surrealizmu i improwizacji, w którym jest tyle samo folku, co brzmień noise, to trafiliście pod dobry adres.

Ciepło w środku zimy

Święta to czas pełen skrajności - z jednej strony komercji, z drugiej życzliwości i bliskości. Połączenie tych dwóch aspektów to zadanie, jakie postawiły przed sobą twórczynie spektaklu Przypadek Mikołaja Ś., który w grudniu pojawi się w repertuarze Teatru Animacji.

PROSTO Z EKRANU. Kropla po kropli

Belgijsko-holenderski dramat Kiedy stopi się lód to kino mocne i bezkompromisowe. Ośmielę się nawet stwierdzić, że zapadające w pamięć na lata. Wszystko za sprawą uniwersalnych (przynajmniej do pewnego momentu) przeżyć bohaterów, tragicznego momentu zwrotnego i jeszcze bardziej koszmarnego finału.

Jak zostać ekspertem?

- Dobry wieczór. Nazywam się Adam Stępień. Jestem przedstawicielem agencji Expert - usłyszałam w słuchawce telefonu. Wbrew pozorom nie był to telefon od reklamodawcy, który nieetycznymi metodami zdobył mój numer telefonu i za chwilę będzie próbował przekonać mnie do jakiejś usługi czy zakupu, a początek spektaklu Expert Teatru Usta Usta Republika. Przez niecałą godzinę od rozpoczęcia rozmowy będę miała okazję przejść proces rekrutacyjny do programu Ja-Expert, a także odbyć swój pierwszy dyżur jako telefoniczna specjalistka od udzielania porad i podejmowania decyzji.

Finał Art Corner by Porsche

W grudniu odbędą się ostatnie wydarzenia w ramach projektu Art Corner by Porsche. Organizatorzy zapraszają na nie wszystkich poznaniaków zainteresowanych sztuką i designem.

Ennio według Mitchów

Blue Note ma dla nas kolejną propozycję nie do odrzucenia. Już niebawem na jego scenie pojawi się zespół Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico - projekt nie tylko dla zagorzałych wielbicieli tajemniczych i zawsze stuprocentowo alternatywnych Mitch & Mitch, ale również dla tych, którzy podziwiają nieśmiertelną twórczość Ennio Morricone.

10 lat eksperymentu

- Nie ma słowa, które spięłoby to wszystko! - mówi Krystian Piotr, twórca, kurator i realizator świętującego 10-lecie działalności cyklu koncertowego LAS.

Jest co świętować

Dagadana jest z nami już 15 lat. W CK Zamek - miejscu dla zespołu wyjątkowo ważnym - kapela charyzmatycznej Dagi Gregorowicz zaprezentuje wszystko, co przez ten czas udało jej się stworzyć najpiękniejszego. A jest tego tak wiele - Dagadana to folk, jazz, elektronika, ludowy biały głos i symbioza polskiej i ukraińskiej kultury, jakiej dotąd próżno było szukać. Zapowiada się wspaniała urodzinowa uczta dla ducha.

Dominika Kulczyk kupiła prawa do Festiwalu Malta

Pomyślnie sfinalizowano zakup marki Malta Festival przez Dominikę Kulczyk - zapowiadany już od lipca. Jest to ze strony prezeski Kulczyk Foundation gest symboliczny, ponieważ pierwszym mecenasem Malty był jej ojciec, Jan Kulczyk.

Poznań Konspiracyjny

12 grudnia odbędzie się spotkanie promocyjne wokół najnowszej Kroniki Miasta Poznania - Konspiracje. O zebranych materiałach opowiedzą wydawcy oraz zaproszeni autorzy.

Welon i miecz

Otello to pierwsza po długiej przerwie spowodowanej remontem operowa premiera Teatru Wielkiego w Poznaniu. Słynny reżyser David Pountney wystawił rzadko grywane u nas, choć przecież klasyczne, dzieło Giuseppe Verdiego, uznawane za jedno ze szczytowych osiągnięć opery włoskiej. Efekt jest więcej niż zadowalający: to spektakl udany pod wieloma względami, tak muzycznie, jak i inscenizacyjnie, choć wśród konserwatywnej publiczności operowej na pewno znajdą się malkontenci, którym nie spodoba się wizja reżysera.

Inwazja mrówek

The Prodigy - jeden z najważniejszych zespołów w całej historii muzyki tanecznej i ojcowie chrzestni rave'u - już niebawem zawitają do Poznania w ramach swojej najnowszej trasy koncertowej po Europie.

Tajemnice złotego rodu

Czy to reportaż sądowy, cegła z gatunku true crime? A może raczej wciągająca powieść sensacyjna? Łabędzie Jacka Dehnela to zarówno jedno, jak i drugie. A na dodatek monumentalna saga rodzinna, jak również dzieło, które zadowoli czytelników czujących się najlepiej na poziomie meta. Już w tę środę autor głośnej nowości Wydawnictwa Literackiego będzie gościem Winiarni "Pod Czarnym Kotem".

Wrażliwość olbrzyma

Ma ponad dwa metry wzrostu i wielkie serce do muzyki. Dziś, obok Ólafura Arnaldsa, Maxa Richtera czy Nilsa Frahma, jest jednym z najpopularniejszych pianistów na świecie, obecnie związanym z legendarnym Deutsche Grammophon. W CK Zamek holenderski brodacz zaprezentuje swoją nową, piątą już płytę Hermetism (2023), na której, zasiadając za fortepianem, sięga po mądrość starożytnych filozofów. To pięciogwiazdkowa, impresyjna i nowoczesna klasyka, której trudno się oprzeć.

Strona 1 2 679