Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Niech żyje bal!

Bal u Rafała trwa w najlepsze. Wiedzą o tym nie tylko tysiące jego fanów, ale i wszyscy, którzy właśnie otworzyli lodówkę. Bo dziś Ralph Kaminski wyskakuje z niej nie rzadziej niż rok temu raper Mata. I choć muzycznie nie mają oni ze sobą wiele wspólnego, to jednak coś ich łączy - jedni ich kochają, drugich irytują. I często wcale nie za sprawą dokonań muzycznych, ale czysto reklamowych. "Mata przejął Maka", a teraz zrobił to Rafał, zapraszając na "Bal w Maku", ale i w wielu klubach w całej Polsce - w tym w poznańskiej Tamie. I akurat z tego zaproszenia warto skorzystać.

To nie jest prosty temat

- Pytamy, jaka powinna być szkoła. Pokazujemy relację nauczycieli z państwem na przestrzeni ostatnich 150 lat i teoretycznie kończymy na 2019 roku. To ważny punkt najnowszej historii szkolnictwa - strajk nauczycielski - mówi Anna Pikuła*, współkuratorka wystawy Jak robić szkołę? w Galerii Śluza.

Powrót generała

Głównodowodzący powstania wielkopolskiego, generał brygady Wojska Polskiego, prezes Zarządu Głównego Związku Weteranów Powstań Narodowych RP, Stanisław Taczak zmarł w 1960 roku w Malborku, by po 28 latach spocząć w "ukochanym Poznaniu".

Mechanizmy zniewolenia

Kolejna w sezonie jubileuszowym premiera w Teatrze Nowym to współczesny komediodramat Jednooki król Marca Crehueta, konfrontujący dwie przeciwstawne postawy: kontestatora politycznej rzeczywistości i stróża prawa. W roli reżyserki debiutuje wybitna aktorka poznańskiej sceny, Antonina Choroszy.

Zaraz stanie się coś strasznego

Dla porządku jednak dodajmy, że w Australii film - choć zgarnął większość krajowych nagród - wzbudził także protesty. Rodziny ofiar masakry uznały, że film żeruje na ich tragedii, a w centrum zainteresowania stawia zbrodniarza - o filmie Nitram pisze Bartosz Żurawiecki.

Drobiazgi wielkiej wagi

- Ta wystawa ma być lekkim wyłamaniem z konwencji przedstawiania obrazów Malczewskiego. Ma zwrócić uwagę na niepewność tego bycia w miejscu - mówi Pawełem Napierała*, kurator wystawy obrazów Jacka Malczewskiego Idę w świat i trwam w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Tęsknota za różowymi słoniami

Według Słownika języka polskiego PWN dyplomacja to "działalność przedstawicieli danego państwa reprezentujących jego interesy za granicą; też: instytucje, urzędy oraz ich pracownicy zajmujący się taką działalnością", a także "umiejętność zachowania się w trudnej sytuacji tak, aby nikogo nie urazić i osiągnąć zamierzony cel".

To nie tylko piłka nożna

Lech Poznań to coś więcej niż klub. To zjawisko społeczne, które Radosław Nawrot nazwał kiedyś "lechizmem". Zdjęcia z serii W górę serca! 100 lat KKS Lech Poznań w technice stereofotografii od 1 grudnia prezentować będzie Fotoplastykon Poznański.

Zimna wojna na wyciągnięcie ręki

Tajemniczy świat szpiegostwa, rywalizacja wschodu i zachodu na polu militarnym i wyścig o sukces w kosmosie to główne tematy prezentowane w nowym, otwartym w sobotę 26 listopada, Muzeum Zimnej Wojny w Berlinie.

Otwarte drzwi do emocji

Maestro Andrzej Boreyko i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zabrali słuchaczy w intymną, uduchowioną podróż przez partytury Bezborodki, Latoszynskiego i Sylwestrowa. Jednocześnie jest to już kolejny przykład, jak udanym pomysłem jest zapraszanie innych orkiestr na gościnne występy w Filharmonii Poznańskiej.

Muzyka zagubiona w kościele

Piątkowy koncert muzyków Teatru Wielkiego w kościele oo. Karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha odsłonił wielkie znaczenie instrumentu, o rzadko wspominanym wpływie, który może bardzo pomóc lub bardzo zaszkodzić zamysłom wykonawców. Mowa o architekturze.

Wszystkie drogi prowadzą do Rome

Jerome Reuter, a raczej po prostu Rome, powraca do Polski, by zagrać aż trzy koncerty. Pierwszy z nich odbędzie się w poznańskim "Bazylu", będąc wydarzeniem nie do przegapienia dla wszystkich, którzy cenią neofolk z najwyższej półki. A tylko taki zaprezentował nam ten luksemburski bard na swoich dotychczasowych płytach, do których niedawno dołączył najnowszy, siedemnasty już album Hegemonikon.

Ze świata czterech stron

W złotych płomieniach liści, Nim wstanie dzień, Na całych jeziorach Ty, Miłość złe humory ma - a gdyby tak posłuchać tych utworów w wersji retro? Nadać im klimat przywodzący na myśl charakterystyczne, gramofonowe brzmienie w połączeniu z lekko przygaszonymi światłami i zadymionym pokojem? Trochę jazzu, trochę bluesa? Jestem za!

JA TU TYLKO CZYTAM. Ucieczka z domu umarłych

Już na pierwszej stronie pojawia się chęć prania po gębach i Spitsbergen. Toż to nowa książka Szczepana Twardocha! A w niej, nie po raz pierwszy, śląski pisarz każde nam uciekać przed totalitaryzmem i niedźwiedziami. Z nieco już oswojonego przez autora Svalbardu ruszamy jednak na Syberię i do Kołymy, gdzie w łagrach i na lodowym pustkowiu, wśród wszystkich możliwych do wymyślenia form przemocy, giną piękne hasła rewolucji proletariatu. A także człowieczeństwo.

Kultura na weekend

Zbliżający się weekend będzie gratką... przede wszystkim dla melomanów, którzy mogą odczuć nagłą potrzebę roztrojenia się! Tylko w piątek: koncert Mai Kleszcz, Grand Prix Polskiej Chóralistyki, koncert Nasi Goście - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz koncert Magnificant Bach/Vivaldi. I to, oczywiście, nie wszystko. Sporo niespodzianek także na deskach teatrów - premiera Ćwiczeń z dyplomacji z Republice Tłusta Langusta, Wesele w Teatrze Nowym, a dla dzieci - wspaniałe powroty - Odlot i Nowe szaty króla Teatru Animajci!

Festiwal "Miasteczka Poznań"

Mija dwadzieścia lat od publikacji pierwszego numeru pisma społeczno-kulturalnego "Miasteczko Poznań", poświęconego przede wszystkim tematyce żydowskiej. Z tej okazji redakcja "Miasteczka" zaprasza do wspólnego świętowania.

Przed Pewuką

Wystawa Wschodnioniemiecka w 1911 roku miała być pokazem potęgi niemieckiej gospodarki i jej trwałej obecności na zaanektowanych ziemiach polskich. I była, tyle że pamięć o niej szybko przeminęła. Po kilku latach Polska odzyskała niepodległość, a w 1929 roku poznaniacy zorganizowali spektakularną Pewukę, która przysłoniła wszystko to, co Prusakom udało się osiągnąć w czasie zaborów. Pozostały piękne pocztówki i Cyryl je ma.

Sadza, żółć i łzy

Mała, a tak cieszy - tak w najkrótszych słowach można by podsumować najnowszy mini-album Brodki, która po 12 latach od wydania folkowej Grandy zdecydowała się powrócić do pisania piosenek w języku polskim. Na dodatek najbardziej intymnych w całej jej coraz ciekawiej rozwijającej się karierze. Po ledwie ponad dwudziestominutowej Sadzy pozostał wielki niedosyt, ale na pewno nie rozczarowanie. W wersji na żywo z nowym materiałem Moniki będzie można zapoznać się podczas niedzielnego wieczoru w Tamie.

Numizmatyczne tysiąclecie

W zbiorach Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu znajduje się aż 260 tysięcy muzealiów, co czyni ją jedną z trzech najważniejszych kolekcji numizmatycznych w Polsce. Na wystawie przedstawiono 1500 muzealiów - monet, reliefów i medali, w tym dzieła współczesnych wielkopolskich artystów medalierów, z Józefem Stasińskim, Anną Krzymańską i Józefem Kopczyńskim na czele.

Strona 1 2 636