Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

To nie będzie lekkie, łatwe i przyjemne kino. Za to ważne i interesujące. W CK Zamek 28. raz odbędzie się festiwal Off Cinema. Między 24 a 27 października na miłośników filmów dokumentalnych czeka 40 pełnometrażowych produkcji, a każdy tytuł wart jest obejrzenia i rozmowy.

Czytaj artykuł

Czy miasto może być oazą spokoju? Co daje nam wytchnienie? I czy może nam w tym pomóc architektura i design? Odpowiedzi na te pytania pomoże znaleźć 11. edycja Poznań Design Festiwal.

Czytaj artykuł

Pół roku temu wydali długo oczekiwaną nową płytę Sursum corda,, teraz - jakże dawno tu nie słyszani, zwłaszcza w rockowym wydaniu - powracają do Poznania, by w klubie Tama promować ten krążek.

Czytaj artykuł

Mizmor (lub jak kto woli, מזמור) to jeden z tych podziemnych unikatów, który wśród miłośników muzyki ekstremalnej w ciągu ostatniej dekady zdobył niemal kultowy status. Za tym enigmatycznym projektem kryje się A.L.N. - amerykański multiinstrumentalista z Oregonu. Jego twórczość to głęboko introspektywna wędrówka w głąb egzystencjalnych rozterek, duchowych kryzysów i filozoficznych pytań, wyrażona przez funeralne krajobrazy malowane dźwiękami najczarniejszego doom metalu i ambientu. Klub pod Minogą spowije gęsta mgła...

Czytaj artykuł

Nathan Hill już swoją debiutancką powieścią Niksy dobrych parę lat temu zdobył serca i umysły czytelników w wielu miejscach na świecie. Najnowsze - nie zawaham się użyć tego słowa - dzieło amerykańskiego pisarza wznosi się jednak na wyżyny zarówno znakomitej opowieści, jak i zgłębiania zakamarków ludzkich zachowań, wreszcie także literatury.

Czytaj artykuł

W październiku w Teatrze Polskim powieje nowościami - najpierw czeka nas premiera Querelle z Brestu w reżyserii Piotra Pacześniaka, a po premierowym weekendzie (17-20.10) rozpocznie się festiwal Bliscy Nieznajomi (20-27.10), tym razem w nowej odsłonie, bo z dopiskiem Queer Fest.

Czytaj artykuł

Kiedyś panny na wydaniu, a dziś żony - i to Hollywood! Żeński zespół Lor z Krakowa zaprasza nas do klubu Blue Note, gdzie zaprezentuje swój nowy album.

Czytaj artykuł

Tak na arenie międzynarodowej nazywano jedną z najpopularniejszych śpiewaczek operowych w Europie - Stanisławę Zawadzką! Artystkę, która gościła również na scenie poznańskiego  Teatru Wielkiego. I to niejednokrotnie!

Czytaj artykuł

Van Gogh, który zachwyca i inspiruje od lat, stanie się bohaterem nowego spektaklu w Teatrze Cortiqué. - Szukałem artysty, o którym mógłbym opowiedzieć w ciekawy sposób - wyjaśnia reżyser i choreograf Viktor Davydiuk. Premiera 19 października.

Czytaj artykuł

- Rzeka to coś, co jest wyrysowane na mapie, więc pomyślałem, że trzeba pokazać Wartę tak, jak widzą ją kartografowie. Szybko jednak stwierdziłem, że nawet najbardziej dokładna mapa nie odda w pełni tego fenomenu! - o wystawie Warta. Ćwiczenia z wyobraźni w Galerii Śluza mówi jej kurator, Michał Kępski.

Czytaj artykuł

Założony w 2011 roku przez austriackiego multiinstrumentalistę Lukasa Goscha - szerzej znanego jako L.G. - projekt Ellende to dziś synonim współczesnego atmosferycznego black metalu, w którym melancholia spotyka się z epickim rozmachem, a surowość gatunku przeplata się z bogactwem harmonicznym i instrumentalnym. To muzyczna czerń, której odcień nie przypomina jednak ani twórczości szaleńców z Mayhem, ani dzisiejszego doom metalu. Dzięki nieustannej ewolucji i poszukiwaniu nowych form wyrazu, Ellende jest  jednym z najbardziej innowacyjnych projektów na scenie metalowej, a album Todbringerin (2024) tylko to potwierdza.

Czytaj artykuł

Już za kilka dni w poznańskim Klubie pod Minogą świat baśni, elfów, wróżek i wojowników stanie przed Wami otworem. Nie będzie to jednak świat taki, jakiego mogliście znać z książek czytanych nocą pod kołdrą. Wieczór ten wypełnią bowiem fantastyczne opowieści przy dźwiękach mocnych gitarowych riffów i potężnych uderzeń w bębny. To idealny muzyczny krajobraz do snucia historii, które mogą wydarzyć się jedynie w naszej wyobraźni. Do zanurzenia się w niej zapraszają nas cztery folk metalowe zespoły - Rustica, Dvarga, The Countess i Pagan Sword.

Czytaj artykuł

Konrad Dworakowski wyreżyserował już kiedyś Don Kichota. Pisano wtedy m.in. że jest to "spektakl wielowarstwowy, w którym widz wybiera, ile chce odczytać", że jest "piękny pod względem wizualnym i choreograficznym", taki, który "urzeka swoją muzycznością i dowcipem", ale też "zmusza widza do wyjścia poza strefę komfortu". W końcu również, że reżyser "obraca w pył nasze romantyczne wyobrażenie o bohaterze". Jak będzie tym razem? Premiera Don Kichota 2.0 na podstawie powieści Miguela de Cervantesa - 19 października w Teatrze Animacji.

Czytaj artykuł

W polskim punku niewiele jest zespołów, które z taką wytrwałością i szczerością przekazują swoje przesłanie jak Dezerter. Od ponad czterech dekad formacja ta pozostaje na czele undergroundowej sceny, nieustannie koncertując i gorzko komentując rzeczywistość. I choć to muzyka, której serce najmocniej biło w okresie PRL-u, to i dziś nie traci na aktualności. Bo bunt wobec absurdów i niesprawiedliwości wciąż zyskuje nowe znaczenia.

Czytaj artykuł

Nie wiemy, jak zakończy się wojna w Ukrainie, więc wydaje się, że czas na artystyczne rozliczanie zdarzeń za naszą wschodnią granicą dopiero nadejdzie. Damian Kocur, autor świetnego Chleba i soli, podjął się jednak swego rodzaju podsumowania tego, co się dotychczas wydarzyło, w swoim najnowszym filmie zatytułowanym Pod wulkanem.

Czytaj artykuł

Holenderski zespół Dool konsekwentnie przesuwa granice tego, co można osiągnąć w ramach muzyki rockowej. Jego podejście do kompozycji i brzmienia jest zarówno innowacyjne, jak i pełne szacunku dla tradycji gatunku, szczególnie takich jego ikon jak Black Sabbath, Siouxsie And The Banshees, Fields of the Nephilim czy Joy Division. To muzyka, która potrafi być jednocześnie głęboka i introspektywna, ale też energetyczna i porywająca - co samo w sobie stanowi niemałe wyzwanie. O tym, jak Dool to osiąga, będzie można przekonać się w klubie 2progi, gdzie zespół zaprezentuje swoją nową płytę The Shape Of Fluidity (2024).

Czytaj artykuł

Niezwykła historia przyjaźni człowieka i zwierzęcia poruszyła serca ludzi na całym świecie. Niedługo później pomyślano o filmowej wersji, której scenariusz sam układa się na kształt franciszkańskiej przypowieści o umiłowaniu natury - o filmie Mój przyjaciel pingwin pisze Przemysław Toboła.

Czytaj artykuł

Poetka, dziennikarka, autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek. Choć zapomnieć się o niej nie da, my przypominamy: 17 października w Teatrze Nowym startuje festiwal Pamiętajmy o Osieckiej. 

Czytaj artykuł

Prawie trzydzieści lat temu - w małej wiosce Zece Prăjini w rumuńskiej Mołdawii - narodził się pewien fenomen, który zrewolucjonizował współczesną scenę muzyki bałkańskiej, romskiej i klezmerskiej. Zespół Fanfare Ciocârlia, z nieposkromioną energią i fantazją, której nie sposób było zatrzymać, szybko podbił serca słuchaczy od Tokio po Nowy Jork. Teraz czas na Poznań!

Czytaj artykuł

W labiryncie ekstremalnego metalu, gdzie granice między gatunkami są przekraczane znacznie śmielej i częściej niż dwadzieścia lat temu, amerykańska Inter Arma jawi się jako zespół, którego dotychczasowa twórczość to monumentalna fuzja metalu z takimi przedrostkami jak sludge-, black-, doom-, death-, post- i progressive-. Te elementy, splecione w hipnotyzującą i potężną całość, potrafią onieśmielić i poruszyć do żywego. Pod Minogą kapela zaprezentuje swój najnowszy album New Heaven (2024).

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4