Kultura Poznań.pl

Kultura

Tak jeszcze nie było

Nowe wydawnictwo z fotografiami Mariusza Foreckiego, zin Pod maską, pokazuje paradoks czasu pandemii w Polsce w okresie, gdy zakazane było praktycznie wszystko, a jednak działo się bardzo wiele.

JA TU TYLKO CZYTAM. Traktat o wszystkim i jeszcze o czymś

Czego bym nie napisała o Fizyce smutku, będzie albo za dużo, albo za mało. Bułgarski pisarz Georgi Gospodinow otwiera w tej książce drzwi do światów znanych i nieznanych, a inne jeszcze przenicowuje, byśmy spojrzeli na nie tak, jak dotąd nam się nie zdarzyło. Jego dzieło to mistrzostwo.

OFF CINEMA. Krótka podróż po świecie

W tym roku miałem przyjemność uczestniczyć w jubileuszowym 25. Off Cinema. Moja obecność na festiwalu jest znacznie krótsza, bo raptem kilkuletnia. Niemniej od początku uważnie śledzę konkurs filmów krótkometrażowych. Nie inaczej było i w tym roku.

Azjatycki uśmiech mistrza

W październiku Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną świętuje rocznicę swojego powstania, a także śmierci patrona. W programie obchodów znalazła się również wystawa fotografii Krzysztofa Fabiańskiego Lech Raczak okiem obiektywu.

Kultura na weekend

Jesienne spacery po mieście, najnowsze spektakle teatralne, warsztaty dla rodzin z dziećmi czy może Noc Księgarń w Bibliotekach Uniwersyteckiej i Raczyńskich? Jak co tydzień przedstawiamy subiektywny wybór wydarzeń weekendowych i wszystkie wydarzenia darmowe nadchodzącego tygodnia.

W TO MI GRAJ."Gambit Królowej" w poznańskim wydaniu

- Moja historia z szachami sięga dzieciństwa, chociaż wtedy był to tylko krótki epizod. Mocniejsze zainteresowanie tym światem pojawiło się u mnie w kwietniu, po przeczytaniu artykułu o Magnusie Carlsenie*... Nasze środowisko jest specyficzne, rozmawiamy głównie o szachach i w nie gramy, ale zawsze znajdzie się miejsce dla nowych osób, które z chęcią wprowadzimy w nasz świat - opowiada Marcin Bedełek*, manager klubu Kisielice, a od pewnego czasu organizator spotkań i turniejów szachowych pod nazwą Kisielicki Gambit.

Nie tylko dla graczy

Największe targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej w Europie Środkowo-Wschodniej wracają po ponad rocznej przerwie! Jakie atrakcje tym razem przygotowali dla nas organizatorzy? Czy fani gier komputerowych, e-sportu, cosplayu i nie tylko odnajdą się w popandemicznej rzeczywistości? Będziemy się mogli o tym przekonać już w najbliższy weekend 22-24 października podczas 15. edycji Poznań Game Arena.

Dźwięki z kosmosu

Druga, kosmiczna i dźwiękolubna edycja Hiatus Festival dobiegła końca, a mi wciąż nie opadły po niej emocje. Stąd w stanie głębokiego poruszenia i skrajnej wręcz ekscytacji ledwo daję radę napisać tę relację.

Koncert polsko-białoruski

Teatr Ósmego Dnia przygotował program obchodów 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników pod hasłem Kobiety demokratycznej opozycji 1976-2021. W jego ramach zostanie w czwartek otwarta wystawa Niepokorne 1976-1989 i zaprezentowany spektakl Teczki. Z kolei w piątek i sobotę odbędą się panele dyskusyjne. Ostatni panel, Kobiety białoruskiej opozycji, zamknie w sobotę koncert polsko-białoruski Nasty Niakrasavej i Jacka Kleyffa*, który mówi: - Obecna sytuacja społeczno-polityczna nie tyle kołem się toczy, co sinusoidą czy po okrągłej sprężynie.

Jazz z głębi Etiopii

Żywa legenda, jazzowy wizjoner i jeden z największych szaleńców wibrafonu na Czarnym Lądzie. Mulatu Astatke to ktoś znacznie więcej niż tylko prekursor ethio-jazzu. To jeden z tych muzyków, którzy udowodniają, że muzyczne tradycje Afryki i amerykański jazz mogą łączyć się bez jakichkolwiek ustępstw czy kompromisów. Jak to działa w praktyce? O tym przekonamy się w klubie Tama.

Jak się dogadać?

Problem odnalezienia swojego miejsca w świecie oraz trudność wypracowania wspólnego języka z ludźmi o różnych poglądach oraz potrzebach, rezonowały w całym przedstawieniu Żyjesz naprawdę w innym świecie autorstwa Huberta Fiebig, Daniela Namiotko i Jagody Stanickiej, którego premiera odbyła się w ten weekend w Scenie Roboczej.  

Ponura strona Poznania

- W angielskiej książce o najgroźniejszych seryjnych mordercach w historii świata Kolanowski pojawia się w niechlubnej setce. To mówi samo za siebie, jak potworna była cała ta sprawa - mówią Michał Larek* oraz Marcin Myszka**, autorzy dokumentalnego reportażu audio o śledztwie wokół Edmunda Kolanowskiego.

Słuchaj uważnie

Konkurs na słuchowisko, premiera Norwid' Elipsa, warsztaty krytyki słuchowisk i ich premiery oraz audiospacer dla dzieci. 20-24 października po raz szósty odbędzie się w Poznaniu Festiwal Słuchowisk - jedyne tego typu wydarzenie w Polsce.

Opozycja demokratyczna kobiet

Wystawa Niepokorne 1976-1989 opowiada historię działalności opozycyjnej kobiet od czasów Komitetu Obrony Robotników. - Przypomnieliśmy sylwetki m.in. Anieli Steinsbergowej, Anny Walentynowicz, Heleny Łuczywo, Ewy Kulik i Zofii Romaszewskiej, ale przecież również później wiele kobiet angażowało się po stronie opozycji demokratycznej i trudno sobie wyobrazić jej istnienie bez ich udziału - mówi Agnieszka Grzybek, kuratorka wystawy. Niepokorne 1976-1989 zostanie otwarta w czwartek w  Teatrze Ósmego Dnia.

PROSTO Z EKRANU. Jeśli jutra nie będzie

Kiedy Michel Franco odbierał w Wenecji Srebrnego Lwa za Nowy porządek, wyznał, iż pisząc scenariusz, myślał o stworzeniu dystopijnego świata, ale po kilku latach dzielących pomysł od realizacji zdał sobie sprawę, że w międzyczasie fikcja znacznie przybliżyła się do rzeczywistości.

Rodzinne lustro

Toksyczne matki, ich milczący mężowie, niedojrzali synowie tych matek, stłamszone córki, nieakceptowane synowe... W Cudzoziemce w reżyserii Katarzyny Minkowskiej stajemy wszyscy przed wielkim, wypolerowanym lustrem. W tym zbiorowym odbiciu jest duża szansa, że - obok siebie - odnajdziemy własną matkę, ojca, teściową czy brata. Widzimy ich wszystkich jak na dłoni.

Oddać papierowi

Zemsta to chybiona i wątpliwej wartości interpretacja twórczości Yahyi Hassana. To także bardzo nieudany spektakl - zarówno pod względem reżyserii Zbigniewa Olkiewicza, jak i wykonania na scenie przez Jana Wolfganga Cyraniaka.

JA TU TYLKO CZYTAM. Creepypasta na ponure czasy

Jest prawdą powszechnie znaną, że autorzy horrorów pozwalają sobie na bardzo wiele - i dlatego tak niepewnie sięgamy po ten wdzięczny gatunek. Kryminały dają przynajmniej pewność, że rozwiązanie sprawy nie będzie odklejone od rzeczywistości, ale w horrorach... tam może zdarzyć się wszystko!

Jeżycjada... ponownie uzupełniona

Do sprzedaży trafiła kontynuacja bestsellerowego kompedium wiedzy o rodzinie Borejków oraz o poznańskich (i nie tylko) wątkach Jeżycjady - napisana wspólnie przez Małgorzatę Musierowicz i jej córkę, Emilię Kiereś.

Strona 1 2 581