Kultura Poznań.pl

Kultura

Dźwięki zapomnianego świata
 

Dźwięki zapomnianego świata

- To będzie podróż w przeszłość, do świata brzmiącego zapomnianym językiem jidysz, mieniącego się wyblakłymi kolorami. Tego świata już nie ma. Pozostały po nim strzępki wspomnień, słów, dźwięków - mówi Dorota Abbe, która wraz z Triem Taklamakan wystąpi w poniedziałek w Scenie Wspólnej z repertuarem piosenek żydowskich.

czytaj więcej
Nikt nas nie zatrzyma
 

Nikt nas nie zatrzyma

- Zaczęliśmy być zauważalni. Staliśmy się też dla miasta prawdziwym partnerem. I chcemy dalej wspólnie budować ten kapitał, jakim jest kultura i sztuka - mówi prof. Wojciech Hora*, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

czytaj więcej
Kultura na weekend
 

Kultura na weekend

Za oknem już pierwsze oznaki wiosny, więc i kultura budzi się do życia. Propozycji na spędzenie tego weekendu jest sporo, dlatego jak co tydzień podpowiadamy gdzie i na co warto wybrać się tym razem.

czytaj więcej
Co czyta kulturalny Poznań?
 

Co czyta kulturalny Poznań?

Poznańskie Targi Książki zainspirowały nas, by zapytać ludzi kultury o to, co lubią czytać. Czy są książki, które zmieniły ich życie? Czy czytają nowości, a może wolą zanurzyć się w klasyce?

czytaj więcej
Marcowe łowy książkowe
 

Marcowe łowy książkowe

Na początku marca w przestrzeniach Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczną się Poznańskie Targi Książki. Udział w nich zapowiedziało już sto kilkadziesiąt wystawców z całej Polski.

czytaj więcej
Taniec o tańcu
 

Taniec o tańcu

Rok 2020 zatytułowany został przez Polski Teatr Tańca Rokiem Szyderców. Pierwsza premiera, a więc Trucizna, to opowieść o tańcu jako o "chorobie między ludźmi, którzy zaczęli tańczyć dniami i nocami". Ta trucizna, z którą przychodzi nam żyć, dla każdego tancerza staje się kreacją innego ruchu ciała - ­­rzekomą "piękną masą zindywidualizowanego ruchu". Jak bardzo zatruci jesteśmy tańcem?

czytaj więcej
Bliscy, też pluszowi
 

Bliscy, też pluszowi

Pociesza, wspiera i pozwala na odnalezienie się w nowej sytuacji. Ale też uczy empatii, rozwija wyobraźnię i daje poczucie bezpieczeństwa. Przytulanka. Nie główna, ale jak ważna postać w życiu (każdego) Wesołego Ryjka. Za nami kolejna premiera w Teatrze Animacji, tym razem na podstawie kultowych książek Wojciecha Widłaka.

czytaj więcej
Helena wzywa!
 

Helena wzywa!

6 i 7 kwietnia w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się IV edycja konkursu dla aktorek i aktorów na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej Modjeska Calling.

czytaj więcej
Kolor Wildy to kolor czerwony!
 

Kolor Wildy to kolor czerwony!

Mapa z najciekawszymi, wskazanymi przez mieszkańców, miejscami na Wildzie jest najnowszym wydawnictwem projektu FestFyrtel. Wcześniej ukazały się mapy atrakcji Jeżyc i Łazarza. Celem projektu jest zgłębienie charakteru i tożsamości poznańskich dzielnic śródmiejskich i ponowne odkrycie tego, co w nich wyjątkowe i niepowtarzalne. Właśnie dlatego, zamiast "superdzielnica" przyjęto określenie FestFyrtel zakorzenione w gwarze poznańskiej.

czytaj więcej
Jazz z Las Palmas
 

Jazz z Las Palmas

Na Wyspy Kanaryjskie się lata, ale czy Wyspy często przylatują do nas? Czy na Kanarach słucha się jazzu, a co najważniejsze - czy się go gra? Na wszystkie te pytania jest tylko jedna odpowiedź - tak! I jeszcze konkretniej - Gabriela Suárez ze swoim zespołem!

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Wyśniony pocałunek
 

PROSTO Z EKRANU. Wyśniony pocałunek

Xavier Dolan, który w 2009 roku, w wieku 20 lat zaszokował publiczność dojrzałością swojego debiutu pod tytułem Zabiłem swoją matkę, w nowym filmie zatytułowanym Matthias i Maxime powraca do tematów, które przewijają się przez całą jego twórczość: skomplikowanych relacji, seksualnych uniesień, toksycznych więzi łączących syna z matką.

czytaj więcej
Powrót uśpionego agenta
 

Powrót uśpionego agenta

- Jestem jak uśpiony agent, który nie działał przez dziewiętnaście lat - mówi Myśliwy*, który pod szyldem swojego małego wydawnictwa Uroruro.manufucktura organizuje wydarzenia artystyczne. Najbliższe - koncert francuskiego zespołu PoiL - już w najbliższą środę w Psie Andaluzyjskim.

czytaj więcej
Osiecka bez pretensji
 

Osiecka bez pretensji

Widowisko, dobra energia, świetne głosy i jeszcze lepsi muzycy - twórczość Osieckiej ponownie zatriumfowała w Teatrze Nowym i zdobyła nowe, Bibobitowe konteksty. Osieckowe show z Danielem Moszczyńskim w roli głównej zachwyca przede wszystkim muzycznie - kilka aranżacji z pewnością zapisze się w bogatej historii interpretacji tych popularnych piosenek.

czytaj więcej
Muzyka strasznego losu
 

Muzyka strasznego losu

Trzy nominacje. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została doceniona w trzech kategoriach Nagrody Muzycznej Fryderyk: dwukrotnie w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca (za płytę Astor Pizzolla: Suita Troileana oraz dwupłytowy album Mieczysław Wajnberg: Chamber Music), a także w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna (za płytę Mieczysław Wajnberg: Symhonies nos. 2 & 7). To właśnie muzyka Wajnberga w interpretacji Amadeusa pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz powinna zwrócić uwagę nie tylko wielbicieli i badaczy polskiej muzyki, ale też szerzej - całej muzyki XX wieku. I nie tylko przy okazji Fryderyków.

czytaj więcej
Niezgoda na przemijanie
 

Niezgoda na przemijanie

- Opowieść międzypokoleniowa to nasza jedyna, choć słaba, nieskuteczna i groteskowa, broń przeciwko śmierci i przemijaniu - mówił w trakcie rozmowy z Marcinem Jaworskim autor Mikrotyków i Nieradości, Paweł Sołtys. Sobotnie spotkanie w CK Zamek, w trakcie którego literat i muzyk opowiadał o roli opowieści we współczesnym świecie, rytmie prozy i stosowanych strategiach literackich, stanowiło jedną z przedakcji zaplanowanego na maj Festiwalu Fabuły.

czytaj więcej
Wyjęcie łopaty z ziemi
 

Wyjęcie łopaty z ziemi

- Pozwólmy kilofom przemówić, a łopatom cieszyć się ziemią - mówi ze sceny Arti Grabowski podczas premiery spektaklu Warunki zabudowy. Tego wieczora na deskach Sceny Roboczej pojawiają się betoniarki, cegły i kurz, jednak żadna budowla, droga ani mur nie powstają. W najnowszym przedstawieniu duetu Arti Grabowski/ Zbigniew Szumski twórcy posługują się wielokulturowymi odniesieniami do etosu pracy fizycznej, ukazując jednocześnie mechanizmy społecznego ubezwłasnowolnienia.

czytaj więcej
W sidłach wolności
 

W sidłach wolności

Owacje na stojąco, ochy, achy i oczywiście połamane na scenie serca. Legendarny bohater po serii ukłonów znika, a na naszą ekscytację ze spotkania nakłada się pytanie: "Kim byłeś, Don Juanie?".

czytaj więcej
Książka na kilka sposobów
 

Książka na kilka sposobów

Do końca lutego trwa największy plebiscyt czytelników Książka Roku 2019. Internauci oddali już przeszło 200 tys. głosów. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone na gali finałowej, która odbędzie się podczas Weekendu z Książką w Starym Browarze. W ramach wydarzeń towarzyszących czytelnicy będą mogli spotkać się z nominowanymi autorami, uczestniczyć w wielkiej wymianie książek, a już w najbliższą sobotę 22 lutego - wziąć udział w literackim flash mobie.

czytaj więcej
Strona 1 2 499