Kultura Poznań.pl

Kultura

Garbary wte i wewte

1875 metrów długości ma jedna z najważniejszych poznańskich ulic! Jej historię i zaskakujące opowieści o mieszkańcach i przedsiębiorcach będzie można poznać podczas dwóch sobotnich wydarzeń. Kino, kawiarnia i spacer to przechadzka z przewodnikiem zakończona słodkim poczęstunkiem, a Zabytek Otwarty daje możliwość zobaczenia niedostępnych wcześniej przestrzeni Starej Papierni czy XVII - wiecznego dworku i wysłuchania opowieści o wyjątkowym miejscu, zapomnianym Zaułku Barlebena.

Abakanowicz w Poznaniu: obecna!

Od niedawna Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu z dumą nosi imię Magdaleny Abakanowicz - artystki, która zrewolucjonizowała podejście do tkaniny artystycznej i stała się jedną z najbardziej znanych rzeźbiarek na świecie.

Rewolucjonistka

- Nazwa "Abakany" pojawiła się dlatego, że w czasie gdy powstały, brakowało określeń na prace niemieszczące się w żadnej ze znanych dziedzin sztuki. Abakanowicz dokonała nimi prawdziwej rewolucji, i to na skalę światową - mówi Anna Borowiec*, kuratorka wystawy Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Narodowym.

Podglądacze i podglądani

W dobie pandemii objazdowy program Nowe Horyzonty Tournée to kategoryczne must see dla miłośników kina artystycznego. Program złożony z trzech tytułów jest równie niepodważalny co do jego bezwarunkowej wartości, co rok temu. Tym razem pokazy odbędą się w Kinie Pałacowym.

Rzeczy utracone w ogniu

Wybiegasz z płonącego domu - co zabierasz ze sobą? Takie pytanie postawiła Jadwiga Minksztym bohaterom i bohaterkom swojego reportażu Płonący dom. Efekty i odpowiedzi można zobaczyć na wystawie w Galerii Designu UAP do 25 sierpnia.

PROSTO Z EKRANU. Obłęd

Intruz argentyńskiej reżyserki Natalii Mety to poetyckie kino na temat ludzkiej duszy, zagubienia, samotności i sposobach radzenia sobie z nią. Momentami senne i otępiająco powolne, ale może właśnie w tym tkwi metoda opowiadania o powolnym zacieraniu się granic między jawą a snem?

Miejsce jest wyzwaniem

- Mamy w zespole lekarzy, prawników, kadrowe, księgowe, emerytowanych śpiewaków operowych, hydraulików, krawcowe. Wszyscy są na scenie i tak będzie. Ludzie po przesłuchaniu przychodzą i są natychmiast wciągani w realizację konkretnego spektaklu. To, że już od razu coś tworzą, ich przyciąga - mówi Anna Szymczak*, kierowniczka asz.teatru.

W Poznaniu czuję się jak w domu

- Z moimi szkicami zawsze wiąże się pewna dodana do nich historia. Są to "przedsłowia" w formie dopisanych do obrazów tekstów czy opowieści - mówi Olga Strizhniova*, której wystawę Kreskosłowy można oglądać do piątku 6 sierpnia w Atelier Wimar Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

Fotograf Poznania

Dziś, 2 sierpnia, mija 140. rocznica urodzin Romana Stefana Ulatowskiego, wybitnego polskiego fotografa działającego w Poznaniu i Wielkopolsce na początku XX wieku.

Dla wielbicieli farnych organów

Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary po raz kolejny zaprasza na cykl Staromiejskie Koncerty Organowe. W sierpniowe czwartki zagrają: Sylvain Pluyaut, Johannes Krahl, Karol Gołębiowski i Maciej Lewandowicz.

Włosi opowiadają nam Italię

Mam tu na myśli rzecz jasna mężczyzn. Ich przewaga we włoskim przemyśle filmowym do dziś zdaje się dość przytłaczająca. A jubileuszowa, dziesiąta edycja przeglądu Cinema Italia Oggi silnie utwierdza właśnie taki, wsteczny i "kontrrewolucyjny" obraz tej kinematografii. Tylko czy aby jest on dziś nadal realistyczny?

Nasi tam byli! Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim

- Jednym z motywów wyjazdów Wielkopolan do Warszawy stał się fakt, że w wielkim mieście jest się łatwiej ukryć. Z możliwości tej korzystali przede wszystkim konspiratorzy, na których ślad natrafili Niemcy. Co ciekawe, do stolicy przenosiły się zarówno pojedyncze osoby, jak i całe środowiska - mówi Agnieszka Cubała*, autorka książek o Powstaniu Warszawskim.

Zrozumieć bioróżnorodność miasta

Czym są rośliny miejskie? Gdzie ich szukać? I czy są one naszymi partnerami, czy wrogami? W rozmowie o mieście i zieleni oraz o zieleni w mieście dyskutować będą pisarka, poetka i botaniczka Urszula Zajączkowska i socjolog Marek Krajewski.

JA TU TYLKO CZYTAM. Niezwykły list do matki

Raz na jakiś czas ukazują się książki, które próbują uchwycić istotę USA i esencję amerykańskiego społeczeństwa. Jednym autorom się to udaje, dzieła innych nie zapadają w pamięć. Ocean Vuong swoją powieścią Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę wychodzi z tej próby obronną ręką.

Akcja "Iskra-Dog" - rozszyfrowana!

Po 77 latach udało się ustalić, jaką metodą szyfrowano dokumenty zbierane w ramach konspiracyjnej akcji "Iskra-Dog". Pod długimi rzędami cyfr ukryte były relacje ocalałych z powstania warszawskiego. Dzisiaj ci świadkowie nie są już anonimowi.

W TO MI GRAJ. Pub czy gralnia?

- Gry planszowe są międzypokoleniowe. Najważniejsze, to nie bać się spróbować i odwiedzać takie miejsca jak Kosteczka. Zawsze znajdą się osoby, które wytłumaczą zasady czy dołączą do rozgrywki. Bo w życiu trzeba robić coś ciekawego - mówi Piotr Chudy*, właściciel pubu Kosteczka mieszczącego się w centrum Poznania.

Strona 1 2 570