Kultura Poznań.pl

Kultura

Wzajemne porozumienie
 

- Moja fotografia dokumentalna jest sposobem na pozostawienie komentarza. Z pomocą serii Dzienników miejskich staram się stworzyć archiwum współczesnych miast - mówi Peter Bialobrzeski*, którego wystawa Cities zostanie otwarta w sobotę w Centrali.

Rachunek sumienia
 

Gdy praktykujemy świadome umieranie, przestajemy karmić egoistyczne "Ja" i docieramy do prawdy, że "jedynym racjonalnym aktem życia jest miłość" - o filmie Nadzieja pisze Przemysław Toboła.

Zobacz Bitwę Warszawską w goglach VR!
 

Film Wiktoria 1920 zrealizowany w technologii VR 360 stopni 3D będzie można zobaczyć od 26 września w sferycznej kopule, która stanie na placu Wolności. Po założeniu specjalnych okularów widzowie będą mogli wirtualnie przenieść do 1920 roku i razem z aktorami wziąć udział w misji dostarczenia wojskowego meldunku. Dzięki goglom VR będzie można obserwować otaczający świat oczami jednego z bohaterów filmu.

Miasto nad rzeką
 

Po raz piętnasty odbędzie się w Poznaniu Weekend z Historią na Trakcie Królewsko - Cesarskim. Tegoroczna edycja będzie okazją do spojrzenia na Poznań z zupełnie innej niż dotychczas perspektywy - wodnej, a raczej... rzecznej.

Między rechotem a tragedią
 

Formuła Speaking Concerts raczej nie sprawdzi się w wersji online - tym większa radość, że już w najbliższą niedzielę Fundacja Fabryka Sztuki zaprosi na kolejne wydarzenie z cyklu - My name is Giovanni. Tym razem zajrzymy w głąb partytury i historii powstania jednego z największych arcydzieł muzycznych - Don Giovanniego W.A. Mozarta. Opery o rozpustniku, który zawraca w głowie kolejnym już pokoleniom.

Nawet sobie tego nie wyobrażam!
 

- Jeśli chodzi o malowanie, to mam tendencje do zrywów. Narwany jestem. Wybrałem pejzaże, bo chciałem zmierzyć się z jednym tematem, przepracować go i pewne rzeczy w ten sposób uporządkować - ze względu na pracę i dom, a także różne obowiązki - mówi malarz Przemysław Szydłowski*. Jego indywidualna wystawa Zawsze coś zostanie otwarta w piątek w Galerii Jak.

ŚWIAT W 3D. Nowe życie Fotoplastykonu
 

- Fotoplastykon (...) jest czymś wyjątkowym, bo obserwacja za jego pomocą fotografii odbywa się przy stałym poczuciu jego sporych rozmiarów, wymaga specyficznego dostosowania się odbiorcy do oglądu, wreszcie, gdy przeskakują poszczególne stereofotografie widz dostrzega mechanizm, który napędza ten odbiór - mówi Georgii Gruev*.

Lepiej śpiewać, niż się gniewać
 

Najnowszy spektakl muzyczny Studia Teatralnego Blum La Li Lu był radosną opowieścią o potrzebie śpiewania, wyrażaniu swoich emocji poprzez muzykowanie i zasłuchaniu się w dźwięki świata. Był też opowieścią o tym, że śpiewanie jest dobre w każdej chwili i porze roku. Nawet w czasie deszczowej jesieni, serio!

Muzyczni zmiennicy
 

- Łona przez dwa dni jeździł po Poznaniu jako kierowca taksówki. Okazało się także, że jego wujek, który jest rodowitym poznaniakiem, przez 10 lat jeździł na dryndzie - opowiada Zuzanna Głowacka*, kuratorka Projektu TAXI w ramach OFF Opera.

Jak lepiej żyć
 

Tematem siódmej już edycji Poznań Design Festiwal będzie "Projektowanie społeczne", które koncentruje się na kreatywnym rozwiązywaniu często złożonych problemów, z dużą wrażliwością na kontekst społeczny.

Najlepszy polski film tej jesieni nakręcono w Poznaniu!
 

Poznań powraca jako miasto know how w filmie dla dzieci Tarapaty 2. Jego koproducent, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, chce w kinie familijnym promować Wielkopolskę. A że powstał świetny, rozrywkowy film dla widzów młodszych i starszych, z olbrzymim potencjałem na wielki sukces komercyjny - to turystyczna przyszłość naszego regionu zapowiada się doskonale.

Elektroakustyczny pomost
 

Projekt Waclaw Electroacoustic został zainaugurowany. Pierwszy z trzech zaplanowanych filmów z utworami najsłynniejszego kompozytora polskiego renesansu oraz kompozycjami inspirowanymi jego twórczością skupił się wokół hymnu Kryste dniu naszej światłości. Zarówno oryginalny utwór Wacława z Szamotuł, jak i rework Jana Skorupy pokazały, że muzyka renesansu może być wciąż aktualna - potrzebuje tylko dobrych wykonawców oraz twórców, którzy jej istotę ukażą w nowym świetle.

W imię godności kobiet
 

Nana to zaskakująco neofeministyczne przedstawienie, w którym pod pretekstem sprawy kobiet kobiety-aktorki są na scenie poniżane. Nie da się tego również w żadnym razie traktować jako nieudaną adaptację powieści Émile'a Zoli, bo reżyserka Monika Pęcikiewicz stosunek do pierwowzoru ma tyleż swobodny, co instrumentalno-krotochwilny. Efekt? Ponad trzy godziny pseudopornograficznych mąk dla zażenowanego widza.

Jak skradziono "Plażę w Pourville"?
 

19 września 2000 roku był najsmutniejszym dniem w dziejach Muzeum Narodowego w Poznaniu. Tego dnia odkryto, że najcenniejsze dzieło w zbiorach - obraz Claude'a Moneta Plaża w Pourville - został wycięty z ramy, a w jego miejsce wstawiono podróbkę.

Punkty zapalne
 

Po raz jedenasty będziemy mogli w  Polsce uczestniczyć w  festiwalu filmów LGBT, prezentującym najciekawsze produkcje, których bohaterami są osoby nieheteronormatywne. Ze skromnej imprezy odbywającej się tylko w Warszawie festiwal przekształcił się w ogólnopolski przegląd, goszczący w wielu miastach. Jego poznańskim gospodarzem jest Kino Pałacowe.

Żegnamy maestra Jana Krenza
 

15 września zmarł Jan Krenz, wybitny dyrygent i kompozytor muzyki kameralnej, wokalnej, symfonicznej, teatralnej i filmowej, pierwszy doktor honoris causa w historii Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Miał 94 lata.

Dość konkretne powody
 

Do Łazęgi Poznańskiej powraca Moniuszko String Quartet. W niedzielę zespół zaprezentuje kwartety smyczkowe Mieczysława Wajnberga i Dymitra Szostakowicza. Choć te utwory powstały w zbliżonym czasie - jeden w 1958 roku, drugi w 1960 - są bardzo od siebie różne.

Kultura na weekend
 

Festiwal Kryminału Granda i festiwal filmowy Millenium Docs Against Gravity, premierowa Nana w Teatrze Polskim i grany od minionego weekendu Virtuoso w Teatrze Muzycznym, koncert Lili Cross & Thierry Chazelle i The September Concert... Po przymusowej hibernacji poznańska kultura powoli wraca do wcześniejszej formy i nabiera rumieńców. Jest w czym wybierać, więc na pewno nie będziecie nudzić się w ten weekend! Prócz tego bonus: lista wydarzeń w nadchodzącym tygodniu, na które obowiązuje wstęp wolny. 

Strona 1 2 526