Kultura Poznań.pl

Kultura

Szlakiem piwnym
 

Szlakiem piwnym

Green Pub, X-Ray, Dubliner, Bahnhof, Doom, Szwejk, Czarna Owca, U Kontenera, Skandale - kto jeszcze pamięta kultowe puby i kluby, które zapoczątkowały piwną rewolucję w Poznaniu? W czasach ich świetności trudno było wcisnąć się do środka, praktykowano więc wieczorno-nocny "POM", czyli powolny obchód miasta, w poszukiwaniu wolnego stolika i znajomych.

czytaj więcej
Podziel się swoim Cyrylem
 

Podziel się swoim Cyrylem

Stowarzyszenie  Fotspot wspólnie z artystkami z Kobalt migrating platform: Martą Węglińską i Patrycją Plich, zaprasza osoby związane z Placem Cyryla Ratajskiego w Poznaniu do podzielenia się wspomnieniami dotyczącymi historii tego miejsca na potrzeby stworzenia Alternatywnego przewodnika po Placu Ratajskiego z perspektywy jego mieszkańców.

czytaj więcej
Z tyłu sklepu
 

Z tyłu sklepu

Setki kufli, szklanic i pokali, stare butelki, beczki i skrzynki, szyldy reklamowe, akcje, weksle i papiery kaucyjne - takie eksponaty gromadzone przez 30 lat można obejrzeć w działającym w Poznaniu Muzeum Piwa. Chociaż muzeum jest niewielkie, opowiada bardzo ciekawe historie.

czytaj więcej
Teoria czarnego swingu
 

Teoria czarnego swingu

Od końca lipca na dziedzińcu Tamy odbywają się kameralne koncerty muzyczne dla ograniczonej liczby osób i przy zachowaniu pandemicznych zasad bezpieczeństwa. Jako piąty w najbliższy piątek wystąpi Miły ATZ, czyli Miłosz Szymkowiak - urodzony w Gnieźnie młody hip-hopowy raper.

czytaj więcej
Niestety współcześnie
 

Niestety współcześnie

Tomik Justyny Kulikowskiej był bardzo wyczekiwanym wydarzeniem poetyckim. Po brawurowym debiucie Hejt i inne bangery młoda autorka wydawała się intrygującym głosem feministycznej i skupionej wokół krytyki codziennego życia poetyckiej świadomości. Wiadomość, że kolejny zbiór ukaże się w poznańskim wydawnictwie WBPiCAK wywołała niecierpliwe wyczekiwanie na teksty nurtu nowej  poezji krytycznej. Niestety nie warto było czekać.

czytaj więcej
Poznań ma nowy mural!
 

Poznań ma nowy mural!

W Poznaniu powstał jeden z największych murali w mieście, o powierzchni sięgającej 250 metrów kwadratowych. Zobaczymy go wjeżdżając do Poznania ulicą Głogowską, na południowej ścianie Wielkopolskiej Giełdy Odzieżowej. Dzieło przedstawia rewię mody, a w jego skład wchodzi 5 autorsko ilustrowanych postaci. Uwagę przykuwa centralnie umieszczona radosna lama, ubrana w szałową marynarkę, z kwiatami we włosach.

czytaj więcej
Dzisiaj jest tylko wspomnieniem
 

Dzisiaj jest tylko wspomnieniem

- To nie był koncert dla samochodów, lecz dla Was. Kochajcie się wszyscy i szanujcie - powiedział na zakończenie Ralph Kamiński. Jego występ był wędrówką pomiędzy rozmachem i energią, a melancholijną kołysanką. Publiczności skrytej w samochodach albo kołyszącej się przed nimi brakowało namiastki normalności koncertowej, a pandemiczne odosobnienie sprawiło, że ten wieczór każdy przeżywał na swój sposób, osobno.

czytaj więcej
Można się ubrudzić
 

Można się ubrudzić

- Teatr jest w sumie jeden. Nie ma takiego ostrego cięcia, że jest teatr poważny oparty na dramacie, który grany jest w budynkach, i ten drugi - niepoważny, który służy albo za rozrywkę albo protest i jako sztuka zaprzedaje swój potencjał. To jest to, co chcieliśmy pokazać w książce. Że rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana - mówiła podczas spotkania wokół Klasyków na ulicy prof. Joanna Ostrowska, współredaktorka tomu.

czytaj więcej
Alternatywna rodzina
 

Alternatywna rodzina

15 lat na rynku muzycznym to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza gdy muzyka, którą się wspiera i promuje to nie disco-polo, a szeroko pojęta alternatywa. - Karrot jest spełnieniem marzeń nastolatków o życiu z muzyki, co samo w sobie, szczególnie w Polsce, jest zadaniem cholernie trudnym, zwłaszcza gdy nie lubisz chodzić na skróty - mówią Piotr Maślanka i Piotr Bronka - założyciele wydawnictwa i agencji koncertowej Karrot Kommando, która w tym roku obchodzi swoje 15-lecie. Z tej okazji na Dziedzińcu CK Zamek odbędzie się cykl koncertów.

czytaj więcej
Kultura w klimacie
 

Kultura w klimacie

Trwa kolejna odsłona letniego projektu Estrady Poznańskiej, tym razem pod hasłem Kultura w klimacie. Cykl plenerowych wydarzeń na poznańskich osiedlach potrwa do 20 września.

czytaj więcej
Lekcja zapomnianego języka
 

Lekcja zapomnianego języka

Tak doskonałe, że bezinteresowne, a czasem równie wielkie, co niedostrzegalne urządzenia. Neutralne informacje. Przedmioty sobie będące i na nic nie wskazujące. Formy o funkcji bezwzględnej. Bezczasowy i enigmatyczny świat twórczości Jerzego Rosołowicza powraca na wystawie Działanie neutralne w galerii Piekary.

czytaj więcej
Gdzie jest rzeka żywa?
 

Gdzie jest rzeka żywa?

Brama Poznania zaprasza na cykl wydarzeń realizowany w ramach całorocznego programu #DziedzictwoDlaKlimatu. W ramach wakacyjnego projektu Rzeka żywa 2020 - Gdzie jest rzeka żywa? odbędą się pokazy filmowe, koncerty, wycieczki, spektakle i wspólne działania aktywistyczne. Będą one poświęcone Cybinie, rzece, nad którą mieści się Brama Poznania.

czytaj więcej
Folwark zwierzęcy
 

Folwark zwierzęcy

21 sierpnia poznański zamek cesarski skończy 110 lat. O jego burzliwej, kontrowersyjnej historii powstało wiele książek, prac naukowych, telewizyjnych i prasowych reportaży. Teatr Usta Usta Republika spektaklem Kamienne sny dodaje do tego przepastnego archiwum brakującą opowieść - o zamkowej duszy.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. To drugie dno
 

JA TU TYLKO CZYTAM. To drugie dno

Ta druga autorstwa Therese Bohman mogłaby być jednie powierzchowną opowiastką o romansie z żonatym mężczyzną, lecz powieść daje nam dużo więcej. Bierze pod lupę na pozór równościowe szwedzkie społeczeństwo i panujące w nim relacje.

czytaj więcej
Taniec czytam i rozumiem
 

Taniec czytam i rozumiem

- Bardzo chciałabym założyć zespół tańca, który funkcjonowałby również jako miejsce poszukiwań i badań ruchowych. Byłby to z jednej strony zespół z konkretnym składem, a z drugiej - otwarta grupa zapraszająca ludzi z zewnątrz - mówi Monika Błaszczak*, tancerka i choreografka, która w tym roku wraca do Poznania po 4 latach nauki oraz rezydentury w Trinity Laban w Londynie.

czytaj więcej
Nie mamy miejsca, by uciec
 

Nie mamy miejsca, by uciec

Co robić, by zatrzymać katastrofę klimatyczną, która jest tuż za rogiem? Czy jesteśmy w stanie coś jeszcze zrobić? A może jest już za późno? Próbę poszukania optymistycznych rozwiązań w tej nieoptymistycznej kwestii podjęli uczestnicy wtorkowej debaty w CK Zamek Jak odbudować świat i zatrzymać katastrofę klimatyczną? 

czytaj więcej
Kto dziś jeszcze tańczy?
 

Kto dziś jeszcze tańczy?

Niedzielnym koncertem w Poznaniu, na dziedzińcu Tamy, duet Wczasy kończy letnią trasę koncertową. W czasie występu będzie można posłuchać nowych utworów zespołu, które trafią na drugą płytę. A co słychać u Jakuba Żwirełło i Bartłomieja Maczaluka - i jak w czasach pandemii przebiega "siemanizacja"?

czytaj więcej
Strona 1 2 521