Kultura Poznań.pl

Kultura

Chopin w Poznaniu

XVIII Konkurs Chopinowski wprawdzie zakończył się tydzień temu, lecz emocje z nim związanie jeszcze nie opadły -  trwa triumfalna seria koncertów laureatów i finalistów konkursu, których można posłuchać na żywo we wszystkich ważniejszych ośrodkach muzycznych Polski. Po Warszawie i Katowicach nadszedł czas, by i Poznań ugościł zwycięzcę w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Poza Chopinem melomani będą mogli usłyszeć również muzykę związanej z Poznaniem Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

ZAPISKI Z LAMUSA. Od ziarnka do drzewa

O tym, że Poznań traktowany był jako miejsce, po którym próżno oczekiwać kulturalnych zaskoczeń i równie kulturalnego entuzjazmu o większym zasięgu, już pisaliśmy. Usiłując zresztą pogląd ten przy okazji Zapisków z lamusa każdorazowo obalić. Dziś kolejny argument, by te niesprawiedliwe oceny odwrócić!

Kochał swój szpital

Człowieka o niezwykłej biografii, bohaterskiego lekarza, dr. Józefa Granatowicza, upamiętnia malutki skwer na Jeżycach. Skwer znajduje się obok Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei, z którym losy Granatowicza wiążą się nierozerwalnie.

Bez wzajemności

Wiosną 1934 roku prezydentowi Poznania Cyrylowi Ratajskiemu przyszło się zmierzyć z poważnymi problemami natury protokolarno-wizerunkowej. Wynikały one z (nie)chcianej wizyty ostatniego niemieckiego nadburmistrza - Ernsta Wilmsa.

W radości i smutku

Happysad - jeden z najważniejszych zespołów na polskiej scenie alternatywnego rocka - obchodzi w tym roku dwudziestolecie swojej działalności. I to z wielkim hukiem. Po niedawnych premierach: płyty Odrzutowce i kowery i książki Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad, chłopaki ze Skarżyska-Kamiennej, znani choćby z takich kultowych przebojów jak Zanim pójdę, Taką wodą być czy W piwnicy u dziadka, ruszają w wielką trasę koncertową po całej Polsce. Jednym z przystanków będzie poznańska Tama.

Moja ucieczka

Już w najbliższy czwartek, 28 października, w Laboratorium CK Zamek, odbędzie się inauguracja projektu Můj útěk Nadii Lichtig, zrealizowanego podczas programu Rezydenci w rezydencji. To pierwsza solowa wystawa niemieckiej artystki w Polsce.

Czas zadumy, czas Mozarta

Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i budzących emocje utworów kompozytora. Towarzyszą mu też tajemnice, teorie spiskowe i legendy przesłaniające prawdziwą historię utworu. Tymczasem Requiem to niezwykłe dzieło o bardzo zwyczajnych początkach.

FESTIWAL SŁUCHOWISK."Źle, źle zawsze i wszędzie"

Klamrą VI edycji Festiwalu Słuchowisk w Poznaniu była rozmowa z Elżbietą Sikorą o jej utworze radiofonicznym Norwid'Elipsa i jego prezentacja w Collegium Maius. To internacjonalne z ducha przedsięwzięcie ukazuje wstręt wieszcza do narodu lokajów, za jakiego uważał Polaków.

PROSTO Z EKRANU. Społeczeństwo jest niemiłe

Niefortunny numerek lub szalone porno to tytuł, który z pewnością zaciekawi niejednego widza. I to nie tylko przez budzenie oczywistych konotacji. Kto choć trochę słyszał o tym filmie wie, że idealnie oddaje on nastroje społeczne obserwowane dosłownie w każdym miejscu na Ziemi od wybuchu pandemii - coraz częściej nieutulony żal, wybuchającą niespodziewanie złość, poczucie niemocy i wszechogarniającą frustrację.

Znamy zwycięzców 25. MFFD OFF CINEMA!

Znamy zwycięzców 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Off Cinema - to Film balkonowy Pawła Łozińskiego w kategorii długiego metrażu i Piach Bartosza Tryzny w kategorii krótkiego metrażu. Nagroda Publiczności trafiła w tym roku do wspomnianego Filmu balkonowego iKiedy zabraknie ryb Gosi Juszczak - tu filmy również konkurowały w dwóch kategoriach: długiego i krótkiego metrażu.

W piekle nieba nie ma

Czy Strachy Na Lachy to wciąż jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów rockowych? Jak najbardziej. Czy w pełni zasłużenie? Już niekoniecznie. Jego najnowsza, dziewiąta płyta to kolejna próba wzniesienia się ponad juwenaliowe schematy. Próba odważna, ale czy udana? Niestety, muzyka elektroniczna załodze Grabaża pasuje jak pięść do oka.

Cóż, że ze Szwecji?

We wtorek 26 października w Pawilonie zagrają szwedzcy artyści - kolektyw BADA i Fågelle. Wierni miłośnicy prowadzonego przez Krystiana Piotra LAS-u bardzo długo musieli czekać na ten koncert.

Tak jeszcze nie było

Nowe wydawnictwo z fotografiami Mariusza Foreckiego - zin Pod maską - pokazuje paradoks czasu pandemii w Polsce w okresie, gdy zakazane było praktycznie wszystko, a jednak działo się bardzo wiele.

JA TU TYLKO CZYTAM. Traktat o wszystkim i jeszcze o czymś

Czego bym nie napisała o Fizyce smutku, będzie albo za dużo, albo za mało. Bułgarski pisarz Georgi Gospodinow otwiera w tej książce drzwi do światów znanych i nieznanych, a inne jeszcze przenicowuje, byśmy spojrzeli na nie tak, jak dotąd nam się nie zdarzyło. Jego dzieło to mistrzostwo.

OFF CINEMA. Krótka podróż po świecie

W tym roku miałem przyjemność uczestniczyć w jubileuszowym 25. Off Cinema. Moja obecność na festiwalu jest znacznie krótsza, bo raptem kilkuletnia. Niemniej od początku uważnie śledzę konkurs filmów krótkometrażowych. Nie inaczej było i w tym roku.

Azjatycki uśmiech mistrza

W październiku Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną świętuje rocznicę swojego powstania, a także śmierci patrona. W programie obchodów znalazła się również wystawa fotografii Krzysztofa Fabiańskiego Lech Raczak okiem obiektywu.

Kultura na weekend

Jesienne spacery po mieście, najnowsze spektakle teatralne, warsztaty dla rodzin z dziećmi czy może Noc Księgarń w Bibliotekach Uniwersyteckiej i Raczyńskich? Jak co tydzień przedstawiamy subiektywny wybór wydarzeń weekendowych i wszystkie wydarzenia darmowe nadchodzącego tygodnia.

W TO MI GRAJ."Gambit Królowej" w poznańskim wydaniu

- Moja historia z szachami sięga dzieciństwa, chociaż wtedy był to tylko krótki epizod. Mocniejsze zainteresowanie tym światem pojawiło się u mnie w kwietniu, po przeczytaniu artykułu o Magnusie Carlsenie*... Nasze środowisko jest specyficzne, rozmawiamy głównie o szachach i w nie gramy, ale zawsze znajdzie się miejsce dla nowych osób, które z chęcią wprowadzimy w nasz świat - opowiada Marcin Bedełek*, manager klubu Kisielice, a od pewnego czasu organizator spotkań i turniejów szachowych pod nazwą Kisielicki Gambit.

Nie tylko dla graczy

Największe targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej w Europie Środkowo-Wschodniej wracają po ponad rocznej przerwie! Jakie atrakcje tym razem przygotowali dla nas organizatorzy? Czy fani gier komputerowych, e-sportu, cosplayu i nie tylko odnajdą się w popandemicznej rzeczywistości? Będziemy się mogli o tym przekonać już w najbliższy weekend 22-24 października podczas 15. edycji Poznań Game Arena.

Strona 1 2 582