Kultura Poznań.pl

Kultura

Intryga rodzinna

- Ridley Scott od 15 lat przymierzał się do ekranizacji dramatycznych dziejów rodziny Guccich, kryją się tam bowiem perypetie na miarę dramatów Szekspira - o filmie Dom Gucci pisze Przemysław Toboła.

O uprawie roli i poznańskim handlu

Czy poradnik o uprawie roli i hodowli bydła adresowany do rolników może wnieść cokolwiek do wiedzy o historii Poznania? Oczywiście, że może. Przekonaliśmy się o tym my, wkrótce przekonają się goście Cyryla.

Kino wschodnich sąsiadów

Ukraina! 6. Festiwal Filmowy to jeden z najlepszych i najważniejszych festiwali artystycznego kina narodowego w Polsce. Po raz pierwszy odbędzie się również w Poznaniu. W kinie Muza od czwartku 25 listopada aż do kolejnej środy będzie można obejrzeć siedem filmów, w tym Nosorożca w reżyserii Ołeha Sencowa, ikony oporu wobec aneksji Krymu oraz Złe drogi, ukraińskiego kandydata do Oscara.

Muzyczne mikromomenty

Mikromusic w zwykłych i niezwykłych momentach codzienności towarzyszy mi od kilku lat. Nie pamiętam już ile razy zatracałam się w utworze Bezwładnie czy Operacji na otwartym sercu. Niedzielny koncert jeszcze bardziej uzmysłowił mi, jak artyści tej formacji umieją czarować muzyką opowiadając o czułych mikromomentach w życiu każdego z nas.

Od zmierzchu do świtu

O tym, że black metal niejedno ma imię już niedługo będzie można przekonać się w klubie Tama. W najbliższy czwartkowy wieczór w Izbie Rzemieślniczej odbędzie się iście mroczna  uczta. W menu - Mgła, Medico Peste i Martwa Aura. Trzy kapele, które jak chyba żadne inne udowodniły, że wbrew obiegowym opiniom, polski black metal wcale nie kończy się na Behemoth.

Mój pomysł na Chopina

- Muzyczny język Chopina jest centralnym punktem między przeszłością i przyszłością. Łączy się  z wcześniejszymi mistrzami, a w jego ostatnich utworach można sobie wyobrażać jaki będzie późniejszy dźwiękowy świat - mówi pianista Alexander Gadjiev*, laureat 2. miejsca na XVIII Konkursie Chopinowskim i solista listopadowego koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

ERA JAZZU. (Nowy) czas Komedy

Tegoroczna Era Jazzu wraz z koncertem poświęconym twórczości Krzysztofa Komedy idealnie wpisała się w listopadową nostalgię, przełamaną już niejako przez pierwszy dzień świątecznego jarmarku. Tego dnia usłyszałam dwa różne ujęcia komedowskiego jazzu - bliskiego i wiernego pierwowzorowi w wykonaniu Grit Ensemble oraz uniwersalnego w interpretacji formacji Espen Eriksen Trio.

Pamięci Maestra

Mija już rok odkąd nagle odszedł Gabriel Chmura. Wybitny dyrygent przez lata był dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki, z którego zespołem wypracował wysoki poziom artystyczny. Poznańska opera chce uczcić pamięć tak ważnej dla siebie postaci w najlepszy możliwy sposób - ulubioną muzyką Maestra.

Ale Kino! wyłącznie w formie online

Z powodu wzrastającej od kilku tygodni liczby zachorowań na covid-19 Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odwołuje stacjonarną część programu, która miała ruszyć 28 listopada. Festiwal odbędzie się w tym roku wyłącznie w formie pokazów online. Start: 5 grudnia.

JA TU TYLKO CZYTAM. Anomalia totalna i wyśmienita

Gdyby ktoś jakiś czas temu powiedział mi, że będę się zachwycać książką określaną jako "flirt thrillera i science fiction", to albo padłabym ze śmiechu, albo co najmniej znacząco pukałabym się w czoło. A jednak Anomalia Hervé Le Telliera rozwala system.

W Poznaniu wszystko gra

Chyba nie ma osoby, która nie miałaby nigdy do czynienia z jakąś grą - czy to byłyby kierki, czy Carcassonne, siatkówka czy Wiedźmin, berek czy Warhammer. Areną gier bywa zwyczajne podwórko, boisko sportowe, plansza albo świat wirtualny. A czy przestrzenią rozgrywki może być miasto? Jak najbardziej! Witamy w świecie gier miejskich.

Na smoka przyjdzie czas

- Księżniczki jeszcze nie ratowaliśmy, ale gracze musieli radzić sobie z gniewem Wiktorii Luizy - córki niemieckiego cesarza - mówi Szymon Dąbrowski*, autor gier miejskich i turystycznych.

Indiana Jones w każdym z nas

- Gdyby nie questy, nigdy bym do pewnych miejsc, historii czy ludzi nie dotarła. A kiedy już pojawi się nowa trasa, niesamowitej satysfakcji dostarczają wpisy do Księgi Questowiczów, umieszczonej w skrzyni skarbów - mówi Aleksandra Warczyńska*, autorka poznańskich questów.

Kultura na weekend

Coś dla dzieci, coś dla dorosłych i coś dla całych rodzin. Koncerty, wycieczki, wystawy i warsztaty - poznańskie instytucje kultury jak zwykle nie pozwolą nam się nudzić. Podpowiadamy co wybrać w gąszczu kulturalnych propozycji na ten weekend i aktywności ze wstępem wolnym na nadchodzący tydzień.

Jeden wieczór, dwa koncerty

Przyzwyczajeni jesteśmy, że na koncertach muzyki klasycznej pojawia się jeden gość specjalny. Czasem kilku, jeśli dany utwór wymaga większej liczby solistów. Tymczasem niedzielny koncert Orkiestry Kameralnej Amadeus uświetnią dwie gwiazdy - każda z nich godna osobnego wydarzenia.

W TO MI GRAJ. Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana

- Przyznam szczerze, że nigdy nie myślałem, że gry planszowe, które towarzyszą mi od prawie trzydziestu lat, staną się moją pracą. Po długiej i bardzo trudnej drodze udało mi się spełnić marzenie i wydawać w Polsce tytuły, których wydania żadne inne wydawnictwo by się nie podjęło - mówi Przemek Kochowicz,* właściciel wydawnictwa Czacha Games z Poznania.

Miłość w skali mikro

Miłość nie zawsze musi być trudna, nie zawsze warto pisać i czuć ją z wielkiej litery, w końcu rzadko przypomina tę z kanonu lektur. Czasem do uczucia pełnej miłości wystarczy "wspólnie poznawany świat", choćby ten najbliższy oraz "bezgraniczna ufność". Wystarczy "miłość bez żadnych nazw", ta do Kraksy, Łajki, Tomcia i Almy. Między innymi o takich mikromiłościach śpiewa Natalia Grosiak  w najnowszej płycie Mikromusic.

Sztuka milcząca i introwertyczna

Kiedy tylko na facebookowym profilu Muzeum Narodowego w Poznaniu pojawiła się zapowiedź wystawy zatytułowanej Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza, reakcja internautów zainteresowanych sztuką była natychmiastowa.

1 Strona 2 3 587