Kultura Poznań.pl

Kultura

Lód żyje
 

- Jeśli coś mnie zachwyca, na czymś zaczyna mi zależeć, to zrobię wszystko, żeby to ochronić. I to jest motywacja, którą też staraliśmy się przekazać. Nie chcieliśmy tylko straszyć - mówiła na spotkaniu wokół książki Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu jej współautorka Julita Mańczak.

Jeszcze będzie normalnie
 

Artyści nie tracą ducha wolności mimo pandemicznych ograniczeń. Piotr C. Kowalski z grupą współpracowników zorganizował plener malarski na placu Wolności.

To dream the impossible dream...
 

- Nasza propozycja repertuarowa szczególnie może zainteresować poznańskich seniorów. To grupa społeczna, która z pewnością doceni klasyczny musical czy operetkę, a o takim repertuarze między innymi myślimy. Zapotrzebowanie na tego typu repertuar wciąż jest bardzo duże. Widzę to po frekwencjach na koncertach, w których sama występuję. Mówi Aleksandra Rykowska*, koordynatorka Studium Musicalowego uruchamianego przez Akademię Muzyczną.

Siła w nas - działamy!
 

Przypomnijmy - Siła w nas! to wspólna inicjatywa poznańskich miejskich instytucji kultury, która zwraca uwagę na to, w jaki sposób funkcjonuje kultura w czasach pandemii. Dodatkowym aspektem jest dodanie otuchy mieszkankom i mieszkańcom Poznania.

Mata otwiera
 

Kilka tysięcy lat wiedzy i tradycji, ćwiczenia dla ciała i umysłu, filozofia życia, poszerzanie świadomości. Joga wywodząca się z Indii zadomowiła się na całym świecie. Również w Poznaniu znajdziecie wiele miejsc, w których można praktykować ten wieloaspektowy styl życia.

Jogin też człowiek
 

- Nigdy nie znamy całej prawdy, nie wiemy, co w kimś siedzi, z jakiego miejsca startuje. Nie możemy go oceniać tylko dlatego, że w książce coś napisano, albo dlatego, że my sami tego nie potrzebujemy. Ja na przykład w ogóle nie traktuję jogi wyczynowo, bo dla mnie jest to higiena życia codziennego - mówi Barbara Libako*, instruktorka jogi.

Latający Lech
 

Malutki skwer na Junikowie upamiętnia wielkiego pilota. Jego lot motolotnią wzdłuż granic kraju śledziła cała Polska. Lech Molewski, społecznik z Junikowa, całe swoje życie poświęcił lataniu. W powietrzu spędził 6100 godzin, czyli ponad 250 dni!

Historia 90% populacji Polski
 

Teatr Ósmego Dnia rozpoczyna rok 2021 nowymi wydarzeniami o charakterze cyklicznym. Jednym z nich jest seria rozmów Historie ludzi bez historii. W piątek 15 stycznia otworzy ją spotkanie online z Michałem Rauszerem wokół książek Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich oraz Siła podporządkowanych.

Miesiąc z kinem francuskim
 

Na program 11. edycji MyFrenchFilmFestival składa się dziesięć krótkich i pełnych metraży francuskojęzycznych, które można obejrzeć online w formie VOD. W tym roku w Polsce, Afryce, Ameryce Łacińskiej, Korei Południowej, Południowo-Wschodniej Azji, Rumunii i Rosji wszystkie tytuły będą dostępne za darmo.

Historia bez słów
 

Kiedy nie było jeszcze aparatów cyfrowych, fotoreporterzy mieli swoje sposoby archiwizacji negatywów. Niektórzy cięli film na odcinki i pakowali w papier, inni segregowali w specjalnych teczkach lub koszulkach, ale byli też tacy jak Andrzej Szozda, którzy rolkę filmu wrzucali do pudła i biegli dalej. To pewnie kwestia jego temperamentu i wiary, że kiedyś tę gigantyczną dokumentację fotograficzną uporządkuje. Nie zdążył. Teraz robi to za niego, dla niego i dla Poznania Cyryl.

Ewa Braun pisze do Evy Braun
 

Niezwykła historia wojenna Polki - Ewy Braun - w monodramie Ewy Kaczmarek (Laura Leish) Ewa i ja od piątku 15 stycznia do niedzieli 17 stycznia do zobaczenia w formie online w Republice Sztuki Tłusta Langusta.

KINO DOMOWE. Głód
 

"Jedyna rzecz, jaką możesz zrobić, to żyć własnym życiem" - mawiał Andriej Tarkowski. Co jednak, jeśli nie możesz nawet tego? Co jeśli najbliżsi chcą kontrolować każdy twój krok, łącznie z wizytami w toalecie? Co jeśli jedyną rzeczą, jaką możesz zrobić, jest myślenie, jak uczynić męża szczęśliwym?

Poznański czarodziejski flet
 

- Uwielbiam wymyślać nowe projekty, skupiać wokół nich podobnych do mnie zapaleńców. Udało mi się wykorzystać sporo możliwości, mam naturę zadaniowca, który z całą energią dąży do zrealizowania postawionego przed sobą celu. I tak działa Polskie Forum Fletowe - mówi prof. Ewa Murawska* z Akademii Muzycznej oraz z Fundacji Event Culture.

Ale Kino! Ale Ferie!
 

Ale Kino! powraca z ofertą seansów filmów dla dzieci online. Ale Kino! Ale Ferie! to propozycja Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu na tegoroczne ferie zimowe. Start już we wtorek 12 stycznia.

Tak wiele możliwości
 

W sylwestrowy wieczór odbyła się premiera spektaklu Urodziny prawie wszystkich w reżyserii Doroty Abbe, który tematycznie dotyka wątku celebracji. Nie o powitaniu nowego roku tu jednak mowa, lecz o obchodach święta, które nie każdemu kojarzy się tak samo. Twórcy przedstawienia realizowanego przez Teatr Animacji w Poznaniu dowodzą, że istnieje tak wiele sposobów świętowania urodzin, jak wiele jest istot je obchodzących.

JA TU TYLKO CZYTAM. Najsłynniejsze polskie wesele za kulisami
 

W 1956 roku odbyła się bardzo niecodzienna inscenizacja Wesela Wyspiańskiego. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie spotkali się: Jan Mikołajczyk (pierwowzór "Jaśka"), Jakub Mikołajczyk ("Kuba") oraz Kasper Czepiec ("Kacper") - troje spośród spośród pięciu żyjących postaci uwiecznionych w sztuce. Jan Mikołajczyk pytany po spektaklu o wrażenia, odpowiedział: "Iii tam, takie wesele. Przecież to było całkiem inaczej...".

Spotkanie i dialog
 

Dialog między kulturami, religiami, narodami, a przede wszystkim ludźmi. O tym, że jest ważny, a przede wszystkim nieustannie potrzebny, po raz kolejny przypomni Dzień Judaizmu. W tym roku jego obchody przypadną na 11-17 stycznia i - z powodu pandemii - po raz pierwszy odbywać się będą zarówno offline, jak i online.

1 Strona 2 3 543