Kultura w Poznaniu

Muzyka

Scena Letnia Czarująca

Pamiętam moment, kiedy podczas letniego wieczoru pierwszy raz weszłam na dziedziniec Akademii Muzycznej. Zauroczyłam się wtedy dźwiękami, które docierały do mnie z różnych sal -  była to fuzja prób fragmentów symfonii, arii, czy oper. Ten muzyczny kalejdoskop wybrzmi także w lipcowe środy za sprawą Sceny Letniej w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Duch alternatywy

Zaraz po debiucie w 2012 roku nazywano go artystą kompletnym - świetnym tekściarzem i wokalistą. A do tego muzykiem doskonale rozumiejącym istotę na wskroś jesiennej duszy Polaków. Przez parę lat romansował z rockiem akustycznym i grungem, po czym zniknął, nie lękając się scenicznego samobójstwa. Powrócił dopiero po 6 latach, z gorąco (jak zwykle) przyjętym przez krytykę albumem Duch. Już w najbliższą środę w CK Zamek wystąpi Skubas - zdaniem wielu najlepiej dostrojony mikrofon rodzimej awangardy.

Trans naszych dusz

Każdego roku wakacje w Poznaniu to okres pozamykanych klubów. Jednak jak dobrze (i przewrotnie) już pokazał to tutejszy urząd miasta, "sezon ogórkowy" jest, owszem, ale tylko z nazwy. Powodów do narzekań nie powinien mieć żaden zjadacz kultury - w tym fani muzyki klubowej, którzy nie mogą przegapić drugiej edycji Malta Garden Festival. Już za kilka dni wielką imprezę na Polanie Harcerza rozkręci aż kilkudziesięciu DJ-ów, w tym słynny Ferry Corsten!

Dźwięk nocy letniej

Cykl darmowych koncertów plenerowych #NaFalach to projekt, bez którego wakacje w Poznaniu już nawet trudno sobie wyobrazić. Podczas dotychczasowych edycji, organizowanych od 2019 roku (z przerwą w 2020 roku z powodu pandemii), w jego ramach odbyło się wiele koncertów pokazujących, że lato w naszym mieście to żaden kulturalny sezon ogórkowy, lecz okazja do spędzenia wolnego czasu równie muzycznie - tyle że pod chmurką. Nie inaczej będzie i tym razem - na lipcowych koncertach Luxtorpedy, Sorrry Boys, LemON i Happysad.

Będzie się grało!

Jak lato, to i Letnie Brzmienia w Parku Starego Browaru, gdzie plenerowo - jak co roku - wysłuchać będzie można koncertów najgorętszych wykonawców ostatnich lat. W lipcu zagrają dla nas Tymek, Brodka, Natalia Przybysz, Mery Spolsky i sanah, a to dopiero początek długiej listy gwiazd, które w tym roku przyjadą do Poznania.

Do utraty tchu

Kalush - jedna z najbardziej zakręconych hip-hopowych ekip z Ukrainy - już za kilka dni zagra plenerowy koncert na poznańskim SkwerPlay. Tak, ta, która właśnie wygrała Eurowizję, choć w przypadku tej załogi sukces na międzynarodowym konkursie jest jedynie ukoronowaniem jej dotychczasowej działalności, w której nowoczesny rap splata się z ukraińską ludowością.

MĘSKIE GRANIE. Nie ma co się bać!

To był mój pierwszy raz na festiwalu Męskie Granie. Muszę przyznać, że  już od przekroczenia festiwalowych bramek atmosfera była niesamowita. Do tej pory Park Cytadela kojarzył mi się z długimi wiosennymi i jesiennymi spacerami. Od teraz będę go wspominać jako miejsce z niebywałą muzyczną energią.

Jest tylko teraz

W tym roku Poznań otwiera listę miast, w których odbędzie się festiwal Męskie Granie. W piątek na scenie w Parku Cytadela zaprezentują się m.in. Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow, Karaś/Rogucki, Fismoll, Wojtek Mazolewski i Mitch and Mitch. Sobotę wypełnią dźwięki Orkiestry Męskiego Grania 2022, Miousha i Zespołu Śląsk czy Korteza.

To będzie blitzkrieg!

Czy punk rzeczywiście nie żyje? Jaką moc ma dziś, w tych czasach - jeszcze do niedawna określanych jako spokojne, a dziś wydające się zupełnie zwariować? I jaką siłę mają jej największe legendy? Ramones z pewnością jest jedną z nich. Perkusistę tej kultowej kapeli, której zawdzięczamy takie szlagiery jak choćby Poison Heart, Blitzkrieg Bop czy I Wanna Be Sedated, będzie można usłyszeć w Klubie u Bazyla. Poznań jest jednym z przystanków muzyka na jego najnowszej trasie z Marky Ramone's Blitzkrieg.

Nie tylko Wieniawski

Na muzycznej mapie świata Poznań rozpoznawalny jest przede wszystkim za sprawą Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego. Skrzypce stoją jednak w centrum muzycznego życia naszego miasta przez cały czas, nie tylko raz na pięć lat. Utalentowanych młodych skrzypków przyciąga do Poznania także Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna.

...i widział, że było to dobre

W poniedziałkowy wieczór, na scenie Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, sezon zakończył poznański Teatr Wielki i zrobił to w sposób dla wielu niezapomniany. Do współpracy został zaproszony Paul Esswood, świętujący swój jubileusz znakomity kontratenor i dyrygent. Repertuarowym bohaterem koncertu było oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna - dzieło, nad którym pierwszy z klasyków wiedeńskich pracował najdłużej ze wszystkich swoich kompozycji.

Muzyczne katedry

Zakończenie sezonu Filharmonii Poznańskiej miało być pokazem wielkiej symfoniki - i nim było. Przekonujące wykonanie V Symfonii Antona Brucknera zaostrzyło apetyt na koncerty w przyszłym sezonie, a za sprawą solisty Juliana Steckela słuszny entuzjazm wywołał też Koncert wiolonczelowy a-moll Roberta Schumanna.

Uwielbienie piękna świata

W najbliższy poniedziałek w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odbędzie się niezwykłe wydarzenie, którego organizatorem jest poznański Teatr Wielki. Publiczność spotka się z arcydziełem muzyki oratoryjnej i jedną z najznakomitszych kompozycji epoki klasycyzmu.

Uśmiech mimo wszystko

Większość z nas nie lubi poniedziałków. Jednak ten najbliższy może być zupełnie inny. No, o ile tylko wieczorem wybierzemy się do Sali Ziemi na MTP, gdzie czekać na nas będzie niezawodny Artur Andrus. Ten, co pił w Spale i spał w Pile, prawdziwy człowiek do zadań specjalnych z aparycją godną Jamesa Bonda Orderu Uśmiechu. A towarzyszyć mu będą Joanna Kołaczkowska, Dorota Miśkiewicz i Janusz Radek. To będzie prawdziwy śmiech na sali!

ENTER ENEA FESTIVAL. Każdy inny, każdy doskonały

Trzy koncerty, dużo nowości, skrajne muzyczne uniwersa i mocne uderzenie na koniec Enter Enea Festival. Dwunastą edycję zamknęła indyjska królowa basu Mohini Dey, a przed nią tanecznym krokiem sceną zawładnęli Marialy Pacheco i Omar Sosa oraz liryczni Chojnacki/Miguła Contemplations.

Tradycja na nowo odkryta

Już niebawem w poznańskim Dragon Social Club odbędzie się koncert Farmagia Ensemble. To najlepsza okazja, by przekonać się, jak barwna i urzekająca jest tradycyjna muzyka Grecji. Niedzisiejsza, oparta na tym, co dawno minione, czego we współczesnej zostało już niewiele, a jednak również i dziś potrafiąca działać niczym magiczny kompres.

ENTER ENEA FESTIVAL. Na fali festiwali

Enter Enea Festival to ten czas w roku, kiedy bardziej rozumiemy jazz. Kiedy nie boimy się rzekomej "trudności" w interpretacji bezkresnych improwizacji. Drugi dzień 12. edycji festiwalu okazał się wyjątkowy: od impresjonistycznych brzmień duetu pianistów, przez pełne wolności skandynawskie trio,  po  transową reinterpretację uwertury Bajka Moniuszki.

Mocny akcent finałowy

Wszystko, co dobre, szybko się kończy - kończy się zatem obecny sezon koncertowy Filharmonii Poznańskiej. Minął tym szybciej, że swobodniejsze uczęszczanie na koncerty możliwe było tylko od wiosny. Mimo to, podczas ostatniego przed wakacyjną przerwą koncertu spodziewać się można silnych muzycznych wrażeń.

ENTER ENEA FESTIVAL. I znów czarują nad Strzeszynkiem

Pierwszy dzień 12. edycji Enter Enea Festival za nami. Sygnowane przez Leszka Możdżera święto jazzu nad Jeziorem Strzeszyńskim rozpoczęło się trzema diametralnie różnymi koncertami: od introwertycznej fińskiej muzyki Verneri Pohjoli, przez skrzypcową wirtuozerię Adama Bałdycha, po międzykulturową podróż Chassola.

Strona 1 2 101