Kultura Poznań.pl

Muzyka

Mamy apetyt na jazz!

Koncerty wokalistyki jazzowej organizowane przez poznańską Akademię Muzyczną zawsze wzbudzały wśród Wielkopolan ogromne zainteresowanie, a Aula Nova wypełniona była po brzegi.

Czarodziej (nie)błękitu

Pierwsze skojarzenie z Georgiem Gershwinem to z pewnością kompozycja: Błękitna rapsodia i rozpoczynające utwór słynne glissando wykonywane na klarnecie. Jednak ten amerykański kompozytor to artysta nietuzinkowy, szukający inspiracji między muzyką klasyczną a rozrywkową. Niedzielny koncert nieBŁĘKITNA RAPSODIA w Teatrze Wielkim w Poznaniu będzie okazją, aby usłyszeć utwory musicalowe i piosenki z repertuaru Gershwina, które do dziś są jednymi z najpopularniejszych standardów jazzowych.

Bez wprowadzania chaosu

Z hasłem Bunt kwiatów Pawilon powraca po zimowej przerwie z programem wydarzeń kulturalnych. W najbliższy piątek w cyklu koncertów LAS-u wystąpi ARRM, zespół Artura Rumińskiego wykonujący rock psychodeliczny oraz związana z Poznaniem Aleksandra Słyż, artystka zajmująca się muzyką elektroniczną.

Wiosenne przebudzenie

Poprzednią edycję Poznańskiej Wiosny Muzycznej pandemia przerwała w kulminacyjnym momencie. Tym samym 49. festiwalu muzyki współczesnej doświadczaliśmy jesienią. W tym roku na jubileuszową 50. Poznańską Wiosnę Muzyczną również będziemy musieli trochę poczekać, ale niech pocieszeniem będzie koncert inaugurujący w poznańskiej filharmonii, który odbędzie w najbliższy piątek.

Moc Amadeusa

"Oby wena zastała nas przy pracy" - tym cytatem z Pabla Picassa dyrygentka Anna Duczmal-Mróz powitała publiczność zgromadzoną na koncercie Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Przez ostatnie miesiące zespół koncertował online, a w niedzielny wieczór pokazał w pełnej krasie swoje możliwości na żywo.

Mądre powroty

"Lubię wracać tam, gdzie byłem" - śpiewał Zbigniew Wodecki, z pewnością nie spodziewając się, w jakich okolicznościach jego piosenka wracać będzie do ludzi. Jeszcze wczoraj zakładając obcasy, nie sądziłam, że powrót do Filharmonii wywoła we mnie tyle emocji. W końcu całkiem nieźle odnalazłam się w koncertach online w kapciach i dresach. A jednak...

Oszałamiający urok Adeli

Poznański gitarzysta Łukasz Kuropaczewski znalazł rewelacyjnego partnera w osobie pianisty Aleksandra Dębicza. W duecie (a momentami w trio, z towarzyszeniem Jakuba Józefa Orlińskiego) wykreowali na płycie Adela wielką muzykę!

Spełnienie marzenia o byciu artystą

- To była fascynacja od pierwszej chwili - zobaczyliśmy, że nasze pozornie wykluczające się instrumenty kapitalnie się ze sobą komponują, a my rozumiemy się bez słów - mówią  poznański wirtuoz gitary klasycznej Łukasz Kuropaczewski* i pianista, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, Aleksander Dębicz**. Artyści wydali właśnie płytę Adela. W trzech utworach towarzyszy im wybitny śpiewak, kontratenor Jakub Józef Orliński. Na repertuar składają się m.in. kompozycje Bacha, Albeniza, Rodrigo, Ravela, ale też autorskie utwory Dębicza.

Rytm zamiast goździków

Czekoladki, kwiaty, romantyczna kolacja, upominki od serca - pomysłów na dzień kobiet jest wiele. Jak w przypadku innych okazji, oprócz utartych i sprawdzonych już tradycji istnieją też inne sposoby na uczczenie tej okazji - skok na bungee, wypad za miasto, karnet na strzelnicę, lub... muzyka współczesna.

Pierwsze muzyczne jaskółki

No to wracamy! Czas wyczyścić buty i odprasować marynarki, bo Filharmonia Poznańska otwiera (przynajmniej do 12 marca) drzwi do Auli UAM. Podczas pierwszych dwóch koncertów (4 i 5 marca) usłyszymy m.in. słynny Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo - hiszpańskiego kompozytora, gitarzysty i pianisty.

Program w programie

Dla tych, którzy zdecydowali się przybyć do gmachu Teatru Wielkiego, ostatni weekend lutego rozpoczął się koncertem symfonicznym w wykonaniu orkiestry operowej. Za pulpitem stanął maestro Jerzy Wołosiuk - dyrygent współpracujący z kilkoma ważnymi teatrami w Polsce (od niedawna także z Operą Narodową w Warszawie). Piątkowy koncert był jednak pierwszym spotkaniem zespołu poznańskiego z maestro Wołosiukiem.

Emocje i energia

Czwartkowy koncert w Auli Nova Akademii Muzycznej był iście ognistym połączeniem młodości i doświadczenia. Zapał i energia orkiestry poznańskiej Akadami zetknęły się z dojrzałością i świadomością artystyczną jej wykładowców i maestra Antoniego Wita.

To nadal Jazzpospolita

Sporo w ostatnim czasie w Jazzpospolitej zmian personalnych. Mimo tego zespół potrafił zachować uwielbiany przez fanów charakter swojej muzyki, w której łączą jazz, post-rock i ambient. Świadczy o tym ich najnowsza płyta Przypływ. Utwory z tego krążka staną się podstawą programu najbliższego poznańskiego koncertu grupy - w klubie Blue Note.

Beethoven i Baird w mistrzowskim wydaniu

- Spodziewam się również, że młodzi ludzie podejdą do pracy i do muzyki z entuzjazmem. [...] Dlatego praca z orkiestrą młodzieżową może dać dyrygentowi bardzo dużo satysfakcji - mówi maestro Antoni Wit*, światowej sławy dyrygent, który w czwartek 25 lutego poprowadzi koncert orkiestry poznańskiej Akademii Muzycznej.

Beethoven, Karłowicz i primadonna Orkiestra

Po otwarciu sal koncertowych dla publiczności Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki zaprasza słuchaczy do Gmachu pod Pegazem. Tym razem program nie będzie miał charakteru stricte teatralnego - wykonane zostaną utwory dwóch geniuszy muzyki symfonicznej.

Miłość i wino

Chociaż od Walentynek minęło już trochę czasu i kwiaty zdążyły zwiędnąć, to najbliższy koncert w Akademii Muzycznej zapowiada się dość miłośnie. Niech nie tracą nadziei ci, którzy mają przesyt świętem zakochanych - uczucie w koncertowym wydaniu nie będzie ani przesłodzone, ani kiczowate.

Reżim, raut i rausz

Pod znakiem tych trzech słów upłynęło koncertowe wykonanie Zemsty nietoperza Johanna Straussa syna w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Wykonanie o tyle niezwykłe, że było otwarciem teatru po wielomiesięcznej przerwie wywołanej przez pandemię koronawirusa.

Krem z malinowym sokiem

Pandemia, lockdown, troska o bliskich, pracę, niepewność jutra - można by w kółko wymieniać słowa, które siedzą nam od marca w głowie, straszą w nagłówkach gazet, pojawiają się w rozmowach i snach. Aby nie zwariować - szukamy choć na chwilę ucieczki w beztroskę i zapomnienie. Jedni odnajdują to w Netflixie, inni - w przepastnych powieściach. Ci wrażliwsi na dźwięk - w operze lub "w tej drugiej", jej młodszej, mniej poważnej siostrze.

Na dzień dobry: Strauss

W piosence Sceny z życia artystek Zdzisława Sośnicka śpiewa "Paryż, Londyn, Rzym / - nie do wiary, że być mogą takie miasta / gdy się ma M-3 i w codzienność / jak w doniczkę człowiek wrasta". Po wyrwaniu życia kulturalnego z lockdownowej doniczki, jakim była decyzja o otwarciu teatrów, poznańska Opera zaprasza melomanów w podróż do słynnej europejskiej stolicy - Wiednia.

Strona 1 2 85