Kultura w Poznaniu

Muzyka

Książę zrobił się dziki

Są jedną z najciekawszych, a jednocześnie najstarszych grup polskiej zimnej fali. Jednak dziś stoją w opozycji - do niej, a nawet samych siebie. Paradoksalnie po to, by po czterdziestu latach działalności wciąż grać w zgodzie ze sobą. O tym, że nowe oblicze pasuje Variete jak ulał, będą mogli przekonać się ci, którzy zawitają do CK Zamek, by posłuchać na żywo nowej płyty zespołu pt. Dziki książę.

Muzyka mitu

Owidiuszowska historia mitu o Narcyzie i Echo niejednokrotnie stanowiła punkt wyjścia dla artystów kolejnych stuleci. Nie sposób nie odwołać się chociażby do obrazów Caravaggia Narcyz, czy Salvadora Dalego Metamorfoza Narcyza. Ta mityczna historia, była też punktem wyjścia dla muzycznych poszukiwań kompozytorskich. I tak Szymanowski poświęcił jej jeden ze swoich koncertów skrzypcowych, a Nikołaj Czeriepnin skomponował muzykę do baletu Narcyz i Echo, której koncertową wersję będzie można usłyszeć podczas czwartkowego koncertu symfonicznego w poznańskiej filharmonii.

Melancholia i euforia

Czasami potrafimy wyrazić je słowami, a niekiedy jakby zupełnie zabrakło nam języka. Emocje to materia, z jaką mierzymy się na co dzień - zwykle z różnym skutkiem. Dla muzyków zawsze stanowiły wielką inspirację. Czasem są jednak okazją do podróży - choćby w głąb siebie. Właśnie w taką zaprasza nas Vojtek Soko Sokolnicki - śpiewak operowy, kompozytor, producent, plastyk - który wspólnie z pianistą Michałem Baranowskim i gitarzystą Dawidem Kostką, zaprezentuje swój autorski, kipiący emocjami projekt Melanforia.

I jak tu nie tańczyć?

Okazji do tańca mamy wiele, nie mniej oferują muzycy różnych gatunków, do utworów których można tańczyć. W morzu dzisiejszych możliwości, gdzieś w głębinach, chowa się muzyka taneczna sprzed osiemdziesięciu czy stu lat. Całe szczęście, że są ludzie, którzy wyciągają ją z cienia, bo w międzywojniu zdecydowanie wiedzieli, jak rozruszać do tańca!

Znów wędrujemy

Twórczość Grzegorza Turnaua zazwyczaj sprowadza się do przywołującej wspomnienia mglistego Krakowa Brackiej. Dla mnie pierwszym zetknięciem z kompozycjami artysty był wiersz jednego z moich ulubionych poetów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - Znów wędrujemy. Taką też nazwę nosi najnowsza trasa koncertowa Grzegorza Turnaua, w którą wyrusza w 2022 roku.

Noworoczny tour

Koncerty noworoczne to długa tradycja, w którą wpisuje się także Orkiestra Amadeus. Tym razem Agnieszka Duczmal i jej zespół zabrali widownię w międzykontynentalną podróż do nieoczywistych destynacji.

Kolacja po szkocku

Jak co roku klub Blue Note zaprasza na Wieczór szkocki Roberta Burnsa. W ramach święta na cześć narodowego wieszcza Szkotów, tradycyjny koncert zagrają muzycy z niezawodnego Jig Reel Maniacs - jednego z najstarszych polskich zespołów inspirujących się tradycyjną muzyką celtycką.

Muzyczne relacje Waglewskich

Trio Waglewski Fisz Emade to nie tylko kolektyw rodzinny - przez wzgląd na instrumentalistów Bartka, Piotra i Wojciecha Waglewskich. Ich twórczość łączy jednak coś jeszcze.

Podróż w czasie

Z tęsknoty za dawnymi czasami mawiamy: "Kiedyś to było!". Teraz... też jest. Przynajmniej z muzyką międzywojnia, dzięki Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej. Zespół już w najbliższy piątek wystąpi w Centrum Kultury Zamek.

Na księżyc i z powrotem

Muzyka tria RGG pozostaje fascynującym zjawiskiem: jest własna i oryginalna, bo chociaż sięga do (nie tylko jazzowych) tradycji, unika tego, co łatwe, modne czy popularne. A przy okazji wciąga i zachwyca słuchaczy.

Księżycowe podróże RGG

Unikają popularnych tematów i łatwych rozwiązań. Proponują granie tyleż inteligentne i wyrafinowane, ile liczące na autentyczny kontakt ze słuchaczem. W niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek, w ramach cyklu JazZamek, zagrają członkowie tria RGG

Nadjeżdżają pociągi wspomnień

Nalewał piwo na górniczych biesiadach, handlował samochodami, produkował filmy korporacyjne, napisał sztukę teatralną... A kiedy w końcu zmęczył się życiem w "Mordorze", wypowiedzenie napisał... wierszem. Wtedy już wiedział, że jedyne czego chce, to po prostu tworzyć muzykę. Jakub Skorupa - wokalista, tekściarz i gitarzysta ze śląskiego Knurowa, to bez wątpienia jedna z najbardziej oryginalnych postaci na dzisiejszej scenie polskiej muzyki alternatywnej. Kto jeszcze nie miał okazji go poznać, może zrobić to podczas kameralnego koncertu, jaki zagra na Meskalina Scena Stage.

To, co w nas najpiękniejsze

Choć jak na razie nie ma takiego wykonawcy, który mógłby realnie zagrozić Dawidowi Podsiadle, to właśnie Paweł Domagała wydaje się tym, który za jakiś czas mógłby go prześcignąć. Od czasu przebojów Weź nie pytaj i Wystarczę ja jego popularność rośnie w imponującym tempie, a po wydaniu najnowszego albumu Wracaj wiemy, że posiadł wszystko, co w krótkim czasie mogłoby go uczynić największą gwiazdą polskiej muzyki pop.

Flamenco (nie)klasyczne

Rainer Maria Nero to jeden z tych gitarzystów, którzy, przy całym swym przywiązaniu do najlepszych tradycji flamenco, nie boją się zagrać ich na inne, często zaskakujące nuty. W ramach Wieczoru flamenco w klubie Blue Note ten młody, austriacki artysta nie tylko przypomni co jest istotą "muzyki serc", ale i roztoczy nad nią dyskretny urok klasyki.

Zawsze tak świętujmy!

Ku mojemu własnemu zaskoczeniu jubileuszowy koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza wywołał wiele pozamuzycznych refleksji, niezwiązanych z tym konkretnym wieczorem. To cieszy, bo o tym, jak wyborną wokalistką jest Alicja Majewska znowu nie trzeba będzie nikogo przekonywać.

Super Trio, czyli nie ma takich czterech jak ich pięciu

Sugerując się nazwą, jest ich trzech. Patrząc na zdjęcie - czterech. Lecz formalnie w składzie - pięciu. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to często chodzi o...dobrą muzykę. Przynajmniej jeśli na jednej scenie grają ze sobą tacy muzycy jak Jurek Styczyński, Marek Raduli, Wojtek Hoffmann, Witek Łukaszewski i Mariusz Bobkowski - rockowy dream team, który w klubie Blue Note znów udowodni, że co cztery gitary, to nie jedna.

45 lat i chce się żyć!

"45 lat minęło jak jeden dzień" - parafrazą znanej serialowej piosenki można by zaprosić na nadchodzący koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. Będzie to dzień niezwykle bogaty i pełen przebojów, ponieważ artyści trasą koncertową świętują 45 lat wspólnej pracy.

Kolędy świata

Zespół TGD już po raz kolejny wyrusza w bożonarodzeniową, muzyczną podróż dookoła globu. W nowym programie formacji będzie można usłyszeć świąteczne melodie pochodzące niemal ze wszystkich kontynentów. Obok nowych utworów, zespół zaprezentuje najbardziej znane i lubiane melodie ze swojego świątecznego repertuaru. Na scenie oprócz chóru pojawią się polscy wokaliści. To wszystko już w najbliższą niedzielę w Aula Artis.

Święta bohemy

22 grudnia 1858 roku urodził się Giacomo Puccini, a już dwa dni później przypadają Święta Bożego Narodzenia. W operowym świecie króluje wówczas Dziadek do orzechów, a Puccini i jego operowi koledzy po fachu ustępują miejsca słynnemu baletowi. Pechowa data urodzin ginąca w przedświątecznej atmosferze? Bynajmniej.

Strona 1 2 94