Kultura Poznań.pl

Muzyka

Nostalgia, mielone, kosmici
 

Nostalgia, mielone, kosmici

Bezpośrednio ze swego mieszkania na poznańskich Winogradach, w otoczeniu pięknych obrazów własnego autorstwa. Tomasz Budzyński od połowy marca prezentuje w internecie świetne "jednopiosenkowe" koncerty.

czytaj więcej
Lubię łączyć
 

Lubię łączyć

- Jestem ekstrawertyczką i bardzo ekspresyjną osobą z natury. Na początku kwarantanny  było ciężko z powodu izolacji od ludzi, z którymi lubię przebywać i rozmawiać. W kwarantannie trzeba się przyzwyczaić do samej siebie - mówi YoenNa, która wystąpi w piątym odcinku serii koncertów TTB Session Live Online.

czytaj więcej
Czy można żyć bez fryzjera i sztuki?
 

Czy można żyć bez fryzjera i sztuki?

Kwarantanna służy kreatywnym pomysłom. Jednym z nich jest połączenie sił dwóch, wydawać by się mogło, niezależnych od siebie środowisk. Koncert dla fryzjerów, inspirowany jest bowiem potrzebą solidarności ze środowiskami, które ucierpiały wskutek pandemii. Należy do nich nie tylko branża beauty, lecz również, a może przede wszystkim, środowiska artystyczne.

czytaj więcej
Między Polską a Niemcami
 

Między Polską a Niemcami

- Jestem zakochany w taśmach, to na nich miałem swoją pierwszą muzykę. Ich klasyczny szum jest dla mnie czymś wspaniałym i dlatego nigdy nie czyszczę swoich nagrań. Słychać na nich, jak te szumy się nawarstwiają i tworzą zupełnie nowe tło -  mówi Petr Yac, który 16 maja wystąpi w 6. odcinku cyklu koncertów Transmisja, transmitowanych z poznańskiego Pawilonu.

czytaj więcej
Melodyści online
 

Melodyści online

Piątek wieczór to czas muzyki. Jeszcze kilka miesięcy temu o tej porze, w okolicach Auli Uniwersyteckiej widzielibyśmy elegancko ubranych melomanów, a także muzyków palących pospiesznie papierosy przed występem. Pewnie wielu chciałoby wrócić do tych czasów. Warto jednak pomyśleć o tym, że nigdy dotąd wielkie, ciężkie wrota Filharmonii nie były tak szeroko otwarte i dostępne dla wszystkich.

czytaj więcej
Improwizacja z kamerą w tle
 

Improwizacja z kamerą w tle

Powoli chyba przyzwyczajamy się do tego, że kultura jest dla nas dostępna wyłącznie online i że wystarczy jedno kliknięcie, by znaleźć się na koncercie czy w teatrze. W najbliższy piątek znów warto zasiąść przed ekranem komputera, tym razem na projekcję filmu niemego Człowiek z kamerą uzupełnionego muzyką improwizowaną na żywo w wykonaniu poznańskiego duetu muzyków: Patryka Piłasiewicza i Patryka Rynkiewicza.

czytaj więcej
Nowe szlaki
 

Nowe szlaki

- Techniczna doskonałość uczestnika konkursu międzynarodowego powinna być punktem wyjścia i kwestią oczywistą, o której się nie rozmawia. Wszystko, co tworzy osobowość i wyjątkowość artysty, zaczyna się potem. Muzyczny świat jutra to oni - młodzi artyści, którzy będą go tworzyć koncertując, nagrywając płyty, ucząc - mówi Magdalena Wiśniewska*, organizatorka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. 

czytaj więcej
Awangarda jednak potrafi być zdalna
 

Awangarda jednak potrafi być zdalna

Pawilon, jak przystało na młodą instytucję, chyba najlepiej, a na pewno najszybciej spośród poznańskich placówek kulturalnych odnalazł się w świecie pandemii. Świadczy o tym poziom i charakter transmisji online, z których wyróżnia się zwłaszcza niezależny cykl muzyki eksperymentalnej prowadzony przez LAS.

czytaj więcej
Muzycy w świecie online
 

Muzycy w świecie online

Jeszcze niedawno, bywając na koncertach (zwłaszcza muzyki popularnej), irytowałam się tym, że 80 procent słuchaczy zupełnie irracjonalnie postanowiło przyjąć rolę operatorów-amatorów nagrywając wydarzenia na smartfonach. Dziś ci sami ludzie smucą się, bo koncerty odwołane i jaka to strata dla kultury, ta wersja online. Wstęp ten napawa mimo wszystko optymizmem - może po czasach pandemii wrócimy na koncerty z oczami i uszami szeroko otwartymi i chłonącymi to, co na scenie, bez pośrednictwa ekranów?

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Koncert w dużym pokoju
 

KULTURA W KAPCIACH. Koncert w dużym pokoju

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa jest szczególnie dotkliwa dla artystów wszystkich dziedzin kultury. Namiastką części wydarzeń stały się streamingi, jednak nie zapominajmy również o istniejących już nagraniach z koncertów, które się odbyły.

czytaj więcej
Każdy słyszy coś innego
 

Każdy słyszy coś innego

- Cenię w pisaniu o muzyce to, że każdy słyszy w niej coś innego. Każdy słucha jej przez swoje doświadczenia, przygląda się niej przez swoją historię - mówi absolwent publicystyki muzycznej w poznańskiej Akademii Muzycznej Mateusz Purcel*, jeden ze studentów kształcących się pod okiem Stefana Drajewskiego** - poznańskiego krytyka i publicysty.

czytaj więcej
Podziwiać można
 

Podziwiać można

Czas kwarantanny zachęca do powrotu do niektórych płyt - tych wydanych lata temu i tych całkiem niedawno. Do tych drugich należy płyta Paria, która ukazała się pod koniec 2019 roku nakładem Wydawnictwa DUX.

czytaj więcej
Nic poza muzyką
 

Nic poza muzyką

- Nie wyobrażam sobie, co innego mógłbym robić... Kiedy po ostatnich dźwiękach finału VI Symfonii Czajkowskiego widziałem łzy w oczach muzyków, a publiczność przez dobrą minutę dała wybrzmieć ciszy powstrzymując się od oklasków, wiedziałem, że wszyscy przeżyliśmy razem coś niezwykłego - mówi Yaroslav Shemet*, dyrygent.

czytaj więcej
ZA PARTYTURĄ. Imperatyw tworzenia
 

ZA PARTYTURĄ. Imperatyw tworzenia

- U Lidii Zielińskiej nigdy w żaden sposób nie zostałam jako osobowość muzyczna przymuszona do czegokolwiek. Zawsze odsłaniała coś przede mną, ale to ja wybierałam. To najlepsze, co można zrobić - obserwować, podpowiadać, ale nie egzekwować podobieństwa do swoich wyborów - mówi Katarzyna Tamborowska*, poznańska kompozytorka i skrzypaczka.

czytaj więcej
Okładki z prawdziwego zdarzenia
 

Okładki z prawdziwego zdarzenia

Jaka jest przyszłość okładki płytowej w czasach, w których odchodzi się od fizycznego nośnika? Czy przetrwa cyfrową rewolucję? Na pewno czekają ją ciekawe metamorfozy, a twórców coraz to nowsze wyzwania, aby sztuki plastyczne nadal towarzyszyły muzyce w docieraniu do świadomości odbiorców. Konkurs 30/30 wziął sobie za cel bycie świadkiem nadchodzących wydarzeń i depozytariuszem sztuki okładkowej. To wyróżnienie, że odbywa się w Poznaniu.

czytaj więcej
Pawilon is connected
 

Pawilon is connected

Instytucje kulturalne są obecnie zamknięte, lecz proponują różne formy zdalnego zaangażowania poznanianek i poznaniaków. Pawilon od najbliższej soboty rozpoczyna cykl transmisji na żywo - spotkań z muzyką eksperymentalną. Jako pierwszy wystąpi lokalny muzyk Patryk Daszkiewicz, który zaprezentuje Radio Bluszcze.

czytaj więcej
Barok forever
 

Barok forever

Paul Esswood to niekwestionowany autorytet w dziedzinie muzyki barokowej. Jego wysoką pozycję wzmacnia fakt, że jest nie tylko znakomitym dyrygentem, ale również jednym z czołowych kontratenorów na świecie. Niebawem po raz trzeci w poznańskiej operze spotkamy się z realizacją tego artysty. Premiera Jephthy miała się odbyć 21 marca, z uwagi na epidemię koronawirusa została odwołana. Nowa data nie jest jeszcze znana.

czytaj więcej
Sacrum, profanum, Bastarda
 

Sacrum, profanum, Bastarda

Muzyka jest siłą, której lubimy nie doceniać. Często pełni rolę wypełniania czasu, urozmaicania tła. A co jeżeli potraktowalibyśmy ją jako swoisty rodzaj języka, a melodie i frazy jako autentyczne zdania wyrażające myśli i uczucia? Do takiej refleksji zmusił mnie koncert tria Bastarda w klubie Dragon.

czytaj więcej
Wielka schizma Batushki
 

Wielka schizma Batushki

Batushka - metalowy projekt muzyczny założony pięć lat temu przez Krzysztofa Drabikowskiego - pod koniec 2018 roku uległ rozpadowi. W jego efekcie pod tą samą nazwą w roku ubiegłym wyszły równolegle dwie nowe płyty - Drabikowski wydał album Panihida, a dotychczasowy wokalista Bartłomiej Krysiuk Hospodi. Koncert Batushki tego pierwszego odbędzie się w sobotę w Klubie u Bazyla. AKTUALIZACJA! Koncert nie odbędzie się 14 marca.

czytaj więcej
Variété, czyli klasycy
 

Variété, czyli klasycy

Ich ostatni jak dotąd album to wydany dwa i pół roku temu świetny Nie wiem. Do Poznania przybywa Variété - zespół wybitny. Grupa funkcjonuje na muzycznej scenie od ponad 35 lat.

czytaj więcej
Strona 1 2 80