Kultura Poznań.pl

Muzyka

Muzycy w świecie online
 

Muzycy w świecie online

Jeszcze niedawno, bywając na koncertach (zwłaszcza muzyki popularnej), irytowałam się tym, że 80 procent słuchaczy zupełnie irracjonalnie postanowiło przyjąć rolę operatorów-amatorów nagrywając wydarzenia na smartfonach. Dziś ci sami ludzie smucą się, bo koncerty odwołane i jaka to strata dla kultury, ta wersja online. Wstęp ten napawa mimo wszystko optymizmem - może po czasach pandemii wrócimy na koncerty z oczami i uszami szeroko otwartymi i chłonącymi to, co na scenie, bez pośrednictwa ekranów?

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Koncert w dużym pokoju
 

KULTURA W KAPCIACH. Koncert w dużym pokoju

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa jest szczególnie dotkliwa dla artystów wszystkich dziedzin kultury. Namiastką części wydarzeń stały się streamingi, jednak nie zapominajmy również o istniejących już nagraniach z koncertów, które się odbyły.

czytaj więcej
Każdy słyszy coś innego
 

Każdy słyszy coś innego

- Cenię w pisaniu o muzyce to, że każdy słyszy w niej coś innego. Każdy słucha jej przez swoje doświadczenia, przygląda się niej przez swoją historię - mówi absolwent publicystyki muzycznej w poznańskiej Akademii Muzycznej Mateusz Purcel*, jeden ze studentów kształcących się pod okiem Stefana Drajewskiego** - poznańskiego krytyka i publicysty.

czytaj więcej
Podziwiać można
 

Podziwiać można

Czas kwarantanny zachęca do powrotu do niektórych płyt - tych wydanych lata temu i tych całkiem niedawno. Do tych drugich należy płyta Paria, która ukazała się pod koniec 2019 roku nakładem Wydawnictwa DUX.

czytaj więcej
Nic poza muzyką
 

Nic poza muzyką

- Nie wyobrażam sobie, co innego mógłbym robić... Kiedy po ostatnich dźwiękach finału VI Symfonii Czajkowskiego widziałem łzy w oczach muzyków, a publiczność przez dobrą minutę dała wybrzmieć ciszy powstrzymując się od oklasków, wiedziałem, że wszyscy przeżyliśmy razem coś niezwykłego - mówi Yaroslav Shemet*, dyrygent.

czytaj więcej
ZA PARTYTURĄ. Imperatyw tworzenia
 

ZA PARTYTURĄ. Imperatyw tworzenia

- U Lidii Zielińskiej nigdy w żaden sposób nie zostałam jako osobowość muzyczna przymuszona do czegokolwiek. Zawsze odsłaniała coś przede mną, ale to ja wybierałam. To najlepsze, co można zrobić - obserwować, podpowiadać, ale nie egzekwować podobieństwa do swoich wyborów - mówi Katarzyna Tamborowska*, poznańska kompozytorka i skrzypaczka.

czytaj więcej
Okładki z prawdziwego zdarzenia
 

Okładki z prawdziwego zdarzenia

Jaka jest przyszłość okładki płytowej w czasach, w których odchodzi się od fizycznego nośnika? Czy przetrwa cyfrową rewolucję? Na pewno czekają ją ciekawe metamorfozy, a twórców coraz to nowsze wyzwania, aby sztuki plastyczne nadal towarzyszyły muzyce w docieraniu do świadomości odbiorców. Konkurs 30/30 wziął sobie za cel bycie świadkiem nadchodzących wydarzeń i depozytariuszem sztuki okładkowej. To wyróżnienie, że odbywa się w Poznaniu.

czytaj więcej
Pawilon is connected
 

Pawilon is connected

Instytucje kulturalne są obecnie zamknięte, lecz proponują różne formy zdalnego zaangażowania poznanianek i poznaniaków. Pawilon od najbliższej soboty rozpoczyna cykl transmisji na żywo - spotkań z muzyką eksperymentalną. Jako pierwszy wystąpi lokalny muzyk Patryk Daszkiewicz, który zaprezentuje Radio Bluszcze.

czytaj więcej
Barok forever
 

Barok forever

Paul Esswood to niekwestionowany autorytet w dziedzinie muzyki barokowej. Jego wysoką pozycję wzmacnia fakt, że jest nie tylko znakomitym dyrygentem, ale również jednym z czołowych kontratenorów na świecie. Niebawem po raz trzeci w poznańskiej operze spotkamy się z realizacją tego artysty. Premiera Jephthy miała się odbyć 21 marca, z uwagi na epidemię koronawirusa została odwołana. Nowa data nie jest jeszcze znana.

czytaj więcej
Sacrum, profanum, Bastarda
 

Sacrum, profanum, Bastarda

Muzyka jest siłą, której lubimy nie doceniać. Często pełni rolę wypełniania czasu, urozmaicania tła. A co jeżeli potraktowalibyśmy ją jako swoisty rodzaj języka, a melodie i frazy jako autentyczne zdania wyrażające myśli i uczucia? Do takiej refleksji zmusił mnie koncert tria Bastarda w klubie Dragon.

czytaj więcej
Wielka schizma Batushki
 

Wielka schizma Batushki

Batushka - metalowy projekt muzyczny założony pięć lat temu przez Krzysztofa Drabikowskiego - pod koniec 2018 roku uległ rozpadowi. W jego efekcie pod tą samą nazwą w roku ubiegłym wyszły równolegle dwie nowe płyty - Drabikowski wydał album Panihida, a dotychczasowy wokalista Bartłomiej Krysiuk Hospodi. Koncert Batushki tego pierwszego odbędzie się w sobotę w Klubie u Bazyla. AKTUALIZACJA! Koncert nie odbędzie się 14 marca.

czytaj więcej
Variété, czyli klasycy
 

Variété, czyli klasycy

Ich ostatni jak dotąd album to wydany dwa i pół roku temu świetny Nie wiem. Do Poznania przybywa Variété - zespół wybitny. Grupa funkcjonuje na muzycznej scenie od ponad 35 lat.

czytaj więcej
Polecieć i odjechać... na Koniec Świata
 

Polecieć i odjechać... na Koniec Świata

- To największa nagroda od naszych fanów, gdy po tych dwudziestu latach jedziemy na koncert ze spokojną głową - mówi Jacek Stęszewski*, wokalista i założyciel zespołu Koniec Świata. Piątkowy koncert został przeniesiony na 9 maja.

czytaj więcej
Przestworza Anny Marii Jopek
 

Przestworza Anny Marii Jopek

Czym w rozumieniu Anny Marii Jopek mogą być przestworza? To pytanie dla każdego, kto choć raz miał do czynienia z tą wokalistką. Bowiem po wieloletnich sukcesach scenicznych, eksperymentach oraz płytach "pokrytych złotem", powraca ona z absolutną niespodzianką dla swoich słuchaczy, czyli z projektem Przestworza. Najbliższy, zaplanowany na piątek koncert w Sali Ziemi został przeniesiony na listopad.

czytaj więcej
Pierwszy storyteller polskiego rapu
 

Pierwszy storyteller polskiego rapu

Legenda polskiego rapu. Na scenie obecny od samych jej początków, przypadających na drugą połowę lat 90. Utalentowany storyteller, członek formacji WWO, Zip Skład oraz TPWC. Założyciel wytwórni i marki odzieżowej PROSTO, lektor, praprawnuk Wyspiańskiego. W ten czwartek w poznańskiej Tamie zagra Wojtek Sokół. Trasa koncertowa Eskimo Tour stanowi zapowiedź nowego projektu artysty.

czytaj więcej
Poznań jazzem stoi
 

Poznań jazzem stoi

Odkąd wydział jazzu zagościł na stałe na poznańskiej Akademii Muzycznej, stolica Wielkopolski może poszczycić się naprawdę świetnymi muzykami tego nurtu. Robin&Tokłowicz to duet dwóch utalentowanych instrumentalistów, który wsparty trzema rewelacyjnymi jazzmanami ponownie wyrusza w trasę koncertową po Polsce. Co wyniknie z tego muzycznego spotkania zdominowanego przez nowojorski jazz okraszony współczesnym brzmieniem przekonamy się już w najbliższy wtorek.

czytaj więcej
Uniwersalny wymiar
 

Uniwersalny wymiar

Owacje na stojąco oraz cisza panująca podczas prawykonania Te Deum Zbigniewa Kozuba, skomponowanego z okazji setnych urodzin poznańskiej Akademii Muzycznej, to najlepszy dowód na to, że zarówno mistrzowie tej uczelni, jak i kontynuatorzy tego dzieła są w muzycznym rozkwicie twórczym.  

czytaj więcej
Dziedzictwo
 

Dziedzictwo

Intymną opowieść o swojej rodzinie, żydowskich korzeniach, poszukiwaniu własnej tożsamości i mierzeniu się z przeszłością wyśpiewała w poniedziałek na Scenie Wspólnej aktorka i reżyserka Dorota Abbe. W tej osobistej podróży towarzyszyło jej na scenie niezwykle empatyczne Trio Taklamakan i nastoletnia córka Zuzia.

czytaj więcej
Muzyczny radar braci Waglewskich
 

Muzyczny radar braci Waglewskich

Fisz Emade Tworzywo to marka sama w sobie. Po przysłowiowych kilku nutkach jesteśmy w stanie rozpoznać i wyrafinowany głos wokalisty i charakterystyczny styl muzyczny tej grupy. Bracia Piotr i Bartosz Waglewscy grają razem od czasów szkolnych, jednak nie są nierozłączni. Każdy z nich podąża własną, indywidualną ścieżką, by za jakiś czas spotkać się we wspólnym projekcie. Rok temu miała premierę ich kolejna płyta Radar, z którą zapoznać będzie się można podczas sobotniego koncertu w klubie Tama.

czytaj więcej
Nagrobki mają rozkopane
 

Nagrobki mają rozkopane

Duet Nagrobki odwiedzi Poznań w ramach marcowej trasy promującej wydanie winylu z ich najnowszym albumem Pod Ziemią. W Psie Andaluzyjskim zagrają wyjątkowy, podwójny koncert. Zaprezentują swoje piosenki i oryginalną ścieżkę dźwiękową, którą stworzyli do Muminków, ale polskiej produkcji, ze studia Se-ma-for.

czytaj więcej
Strona 1 2 80