Kultura w Poznaniu

Muzyka

Znajdź w sobie siłę!

Dawno, dawno temu, w odległej Bośni i Hercegowinie, grupa przyjaciół postanowiła założyć zespół. Jednak nie był to zespół, jakich wiele. Nawet nie powstał w zwykłych okolicznościach. Jakkolwiek na Dubioza Kolektiv nie spojrzeć, zawsze czeka nas zaskoczenie. W końcu tylko oni muzykę Bałkanów potrafią połączyć ze ska, punkiem, reggae, elektroniką i hip hopem w tak kreatywny sposób. W tym roku Bośniacy świętują 20-lecie działalności, a jedną z urodzinowych imprez rozkręcą w Tamie!

Czworo w bryczce

Fantastyczna propozycja na niebanalne rozpoczęcie weekendu. W najbliższy piątek w Domu Tramwajarza wystąpi znakomity zespół Koń.

Tragizm i liryka

Pierwsza kompozycja ujmuje liryzmem i delikatnością, druga porusza echem tragicznych wspomnień. Twórca jednej obwołany jest najwybitniejszym polskim kompozytorem, druga wyszła spod pióra dopiero odkrywanego muzyka, choć sam Szostakowicz darzył go wielkim uznaniem. Dwa skrajnie różnie dzieła polskiej symfoniki ostatnich dziesięcioleci Orkiestra Teatru Wielkiego wykona pod batutą maestro Jacka Kaspszyka.

Stara szkoła robienia hałasu

Skywave, THE KVB, The Soft Moon, METZ - w ciągu ostatnich dwóch dekad noise rock, post-punk i shoegaze miały się wyjątkowo dobrze, ale mówić o ich kondycji nie wspominając o A Place To Bury Strangers byłoby wielkim nieporozumieniem. "Najgłośniejszy zespół Nowego Jorku" jest jak jego ukochane miasto - nigdy nie zasypia, co rusz częstując nas nowym materiałem. Pod Minogą zaprezentuje swój zeszłoroczny album See Through You.

Muzyczna dychotomia

- Myślę, że mogę zaryzykować stwierdzenie, że nie jest to perkusyjna muzyka, a perkusja jest tylko częścią składową całego zespołu. Podczas procesu komponowania, starałem się myśleć nie jako perkusista, lecz jako kompozytor i wplatać warstwę perkusyjną niejako podrzędnie do innych instrumentów - mówi Stanisław Aleksandrowicz*, który z zespołem zagra 5 lutego w CK Zamek w ramach cyklu JazZamek.

MY NAME IS POZNAŃ. I znów się świat zamyka

- Myślę, że pokolenie naszych rodziców miało zupełnie inne spojrzenie - mimo wszystko zmiany, jakie dokonały się w latach 80. i 90., zmierzały "ku lepszemu", świat się otwierał. A teraz mam wrażenie, że on się ponownie zamyka. Plus natłok informacji i bodźców, które powodują, że tracimy zdolność do odczuwania radości z prostych rzeczy. Dlatego całkowicie rozumiem osoby, które choćby z tych powodów nie decydują się np. na posiadanie dzieci - mówi Iza Rekowska*, liderka poznańskiego zespołu Izzy and the Black Trees, który kilka miesięcy temu wydał nowy album Revolution Comes in Waves.

Cyrk z piekła rodem

Spektakularne widowiska z cyklu Circus Inferno to obowiązkowe punkty w imprezowym kalendarium każdego szanującego się fana klubowych rytmów. W Poznaniu w ramach projektu wystąpili już choćby tacy weterani jak Michael Mayer, Tale Of Us czy Scuba. Tym razem jego gwiazdą będzie Oliver Huntemann - jedna z największych legend niemieckiego minimal techno.

Borzym na bis!

Są wydarzenia, które zapadają w pamięć na zawsze. Jednym z nich z pewnością będzie dla mnie koncert Moniki Borzym, podczas którego publiczność wypełniła salę CK Zamek w stu procentach, a artyści wykonali na koniec trzy bisy.

(nowe) stare piosenki

Co może wyniknąć z połączenia Moniki Borzym, jednej z najbardziej charyzmatycznych wokalistek polskiej sceny jazzowej, z fenomenalnym, wszechstronnym pianistą Krzysztofem Dysem?

Krew ze stali

Czy są z nami miłośnicy EBM-u? Jeśli lubicie rozerwać się czasem przy siarczystych brzmieniach muzyki industrialnej i electro-punkowej, to najnowsza propozycja Domu Tramwajarza jest jak najbardziej dla Was - to właśnie w nim, na pierwszym koncercie w Polsce, wystąpi ukraiński duet Kurs Valüt, który wpada w ucho nie gorzej niż VNV Nation, Covenant czy Hocico.

Wspomnienie legendy

Teatr Wielki w Poznaniu uczcił setne urodziny swojej najwybitniejszej solistki w historii. Zmarła w 1996 roku Antonina Kawecka związana była ze sceną pod Pegazem przez większość swojej pełnej sukcesów kariery. Wykreowała na niej cenione do dzisiaj role, które przypomnieli dzisiejsi soliści teatru.

Krwawy mięsospust

Poznański klub CK Nowe Amore zaprasza na koncert brutalnej i bezkompromisowej brygady Fleshgore, która aktualnie promuje swój najnowszy, wydany pod koniec ubiegłego roku album zatytułowany Carnival Of Flesh. Jak wskazuje jego tytuł, możecie być pewni, że czeka was z nim prawdziwa jazda bez trzymanki w rytmie pełnokrwistego, surowego death metalu. A jeśli jesteście fanami choćby takich kapel jak Dying Fetus, Suffocation, Severe Torture czy Pyrexia, to występu kijowskiego Fleshgore tym bardziej nie możecie odpuścić!

Tanecznym krokiem

Piątek trzynastego. Jedni doszukują się tego dnia złych omenów czyhających na ich drodze, inni traktują go zupełnie normalnie. Piątkowy wieczór dla melomanów zgromadzonych w Auli UAM na koncercie Mistrzowie Batuty upłynął pod znakiem tańca oraz radości i z pewnością nie był pechowy.

Nasza Tośka

W najbliższy poniedziałek polscy melomani świętować będą setną rocznicę urodzin Antoniny Kaweckiej - słynnej primadonny Teatru Wielkiego w Poznaniu, która dla wielu z nich jest postacią absolutnie niezapomnianą. I choć Kawecka poznanianką była z wyboru, to za sprawą swojej lojalności tutejsza publiczność traktowała ją jak swoją. O tym, o jak wielkiej postaci mowa, będzie można przekonać się podczas poświęconego jej koncertu Antonina Kawecka. W setną rocznicę urodzin w Auli Uniwersyteckiej.

Amadeus w nowym roku

Aż troje solistów wystąpi z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus podczas pierwszego koncertu zespołu w tym roku. Będę to fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz oraz skrzypek Krzysztof Jakowicz.

Światu brakuje zadumy

Twórczość wielkich bardów Kaczmarskiego, Gintrowskiego czy Okudżawy interpretuje wielu, jednak niewielu potrafi zrobić to z taką klasą i dojrzałością jak zespół Piramidy, którego członkowie zaprezentują najpopularniejsze, ale też mniej znane pieśni i ballady w Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami". Wspólny występ Piotra Kajetana Matczuka i Artura Chyby to obietnica muzycznej uczty na najwyższym poziomie - pełnej refleksji i krzepiącej serce. A tego dziś chyba szczególnie nam brakuje...

Pokaz wszechmocy

W ostatniej dekadzie polska scena "wolnego metalu" urosła w wielką siłę. Widać to choćby po serwisie Rate Your Music - liczba kapel grających go z przedrostkiem sludge-, stoner- czy doom- robi ogromne wrażenie, a jeszcze większe fakt, że wiele z nich docenianych jest nie tylko w Polsce, ale może właśnie przede wszystkim poza granicami naszego kraju. Smokes Of Krakatau, Noise River i Bazgrołki mają wszystko, by już za jakiś czas dołączyć do tego grona - choć patrząc na sukces pierwszej z wymienionych kapel, to chyba właśnie się dzieje... W czym tkwi jej siła? O tym będzie mogli przekonać się w najbliższy sobotni wieczór.

Do ostatniej kropli potu

Rave Order to koncertowy projekt, bez którego klubowe kalendarium Poznania coraz trudniej sobie wyobrazić - zwłaszcza koneserom podziemnego techno i gatunków pochodnych. Cykl z powodzeniem prowadzony jest w poznańskim klubie Schron już od czterech lat, sukcesywnie prezentując często piekielnie zdolnych DJ-ów i producentów. Otwarcie nowego sezonu jest wyjątkowo obiecujące - w roli gwiazdy wieczoru wystąpi Trans Timmermans, coraz bardziej rozchwytywany członek takich ekip jak Strikt, Kwas czy Syndykat, a towarzyszyć mu będą Cranz, W_iro, Null Respekt, Herrer i Enhap.

Strona 1 2 109