Kultura Poznań.pl

Muzyka

Stuligrosz inspiruje

Stefan Stuligrosz jest bez wątpienia jednym z najsłynniejszych poznaniaków. Urodzony w 1920 roku, dokładnie rok temu obchodziłby swoje 100 urodziny. Jubileuszowy koncert pamięci kompozytora i twórcy Chóru Chłopięco-Męskiego Poznańskie Słowiki pokrzyżowała pandemia. W końcu, po miesiącach oczekiwań spotkamy się 26 czerwca w Auli UAM, by posłuchać utworów Stuligrosza, ale także innych twórców związanych z Poznaniem.

Przestrzeń jazzu

W poniedziałkowy wieczór, w najkrótszą noc całego roku kalendarzowego, wchodząc do klubu Blue Note można było zobaczyć długą kolejkę. Koncert Przyjaciele na 20-lecie klubu Blue Note przyciągnął tłumy żądnych jazzowej fuzji i improwizacji w wykonaniu jednych z najbardziej znanych polskich jazzmanów.

Bezpieczne brzmienia

Krzysztof Zalewski, sanah, Katarzyna Nosowska, Jazz Band Młynarski-Masecki - to tylko niektórzy spośród bohaterów cyklu Letnie Brzmienia. Na jego początek w ostatni piątek czerwca w parku przy Starym Browarze wystąpi Kwiat Jabłoni.

Kruche tworzywo

- Mamy mnóstwo planów. Jesteśmy zaangażowani w obchody  65. rocznicy Poznańskiego Czerwca "56 (...). Pracujemy nad projektem Kołysanka dla Szaranka - płytą z kołysankami, którą otrzyma każdy nowo narodzony poznaniak - mówi Jacek Sykulski*, dyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego i szef Chóru Akademickiego UAM.

Ale jazz!

Koncert premierowy płyty Przyjaciele na 20-lecie klubu Blue Note to jeden z tych koncertów, które choć kilkukrotnie przekładane były na "za dwa tygodnie", na szczęście wreszcie ma szansę się odbyć. Już w najbliższy poniedziałek, 21 czerwca, w klubie Blue Note zaprezentuje się śmietanka polskiego jazzu: Piotr Wojtasik (trąbka), Maciej Sikała (saksofon tenorowy), Leszek Możdżer (fortepian), Maciej Kądziela (saksofon altowy), Michał Barański (bas) oraz Michał Miśkiewicz (perkusja).

Nabroiło się...

Są tacy, którzy mówią o nim, że potrafi zepsuć każdą ładną piosenkę. Są tacy, którzy mówią, że nie potrafi / nie powinien śpiewać (ci się na muzyce raczej nie znają). Jest jedną z największych osobowości polskiej sceny muzycznej. Wojciech Waglewski przybywa do Poznania, by celebrować ze swym zespołem Voo Voo 35 lat grania. 

Dżem na czerwcową kolację

Bluesowa i rockowa publiczność długo czekała na ten moment. Po raz pierwszy od wielu miesięcy usłyszeć będzie można w Poznaniu grupę Dżem. Zagra ona już w najbliższy piątek o godz. 20 w Strzeszynku przy restauracji Oaza.

Koncerty pod letnim niebem

Rok temu wystartowała nowa ogólnopolska muzyczna inicjatywa - Summer Sky Festival, którą w Poznaniu zainaugurował koncert Krzysztofa Zalewskiego. Tym razem w ramach SSF czeka nas koncert ikony polskiego rocka.

Vivat, Maestro!

Poszatkowane sezony artystyczne w poznańskiej kulturze dobiegają końca. Podobnie w Filharmonii Poznańskiej, która 18 czerwca zwieńczy sezon koncertem Maestro. Tytułowy Maestro to dyrygent-szef filharmoników Marek Pijarowski, którego zawodowy jubileusz będzie świętowany właśnie podczas tego koncertu.

Kosmonauta Ralph na skwerze

- Kosmiczne energie, kosmosy. Wysyłam do ciebie marzenia. Na twoją planetę, daleko, już leci do ciebie meteor - śpiewa Ralph Kaminski. Artysta odwiedzi poznański SkwerPlay przy Stadionie Poznań w ramach trasy koncertowej Kosmiczne Energie. Nazwa wzięła się z tytułu singla promującego Młodość, jego drugą solową płytę.

Bezsenność w sieci

Jakie czasy, taka bezsenność. Piąta edycja jednego z najpiękniejszych poznańskich festiwali trwa. Tym razem wielbiciele muzycznych poszukiwań i nieoczywistej klasyki na żywo muszą zostać w domu. Jednak nawet transmisje online dają tę namiastkę wyjątkowej atmosfery Bezsenności.

Bezsenność w Poznaniu

Już dziś rozpoczyna się 5. edycja festiwalu Bezsenność - cyklu koncertów kameralnych organizowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Być może

Być może to najsmutniejsza płyta Piotra Bukartyka, a być może wręcz przeciwnie. - Tak naprawdę mówi o pogodzeniu się z czasem. Zawsze uważałem, że człowiek jest szczęśliwy "pomimo", a nie "ponieważ", dlatego sporo tu piosenek, przy których niezbyt fajnie się tańczy - jak pisze artysta o swojej najnowszej płycie Być może to wszystko, której materiał wysłuchamy podczas najbliższego koncertu w CK Zamek.

Czerwcowy firmament

Ciepłe, czerwcowe noce zachęcają by patrzeć w bezchmurne niebo i przyglądać się błyszczącym w oddali gwiazdom. Bliżej, w sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej zajaśnieją wkrótce inne gwiazdy - na wyciągnięcie ręki jest kunszt Jana Lisieckiego i Łukasza Borowicza.

Wyśpiewać to, co boli

Marek Dyjak jest z pewnością jedną z tych postaci ze świata artystycznego, o której życiu można nakręcić film. Inspiracje Wojaczkiem i Bursą, zawodówka i papiery hydraulika, żydowskie korzenie  i posługa w liturgii,  w kościele katolickim, muzyka i boks, marzenia na coś więcej, bary, miłość, alkoholizm, próba samobójcza...

Letnie granie z Rusałką

Cieplejsze miesiące i poluzowywanie obostrzeń sprawiają, że tegoroczne lato będzie stało pod znakiem kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu koncertów plenerowych odbywających się w całym Poznaniu. Swoją cegiełkę do tego dołożyła również Scena nad Rusałką.

Powrót do LAS-u

Złagodzenie pandemicznych restrykcji spowodowało, że po dwu i półmiesięcznej przerwie Pawilon powraca do organizacji wydarzeń offline. Z tej okazji w najbliższą środę odbędzie się występ Roberta Piernikowskiego i Resiny, czyli już 331. koncert LAS-u!

Nareszcie na żywo

Chociaż zajęta była zaledwie połowa miejsc, a słuchacze byli rozsadzeni na widowni "na szachownicę", Aula UAM przy ul. Wieniawskiego zdawała się wyjątkowo zatłoczona. Zarówno dla publiczności, jak i dla wykonawców była to pierwsza od trzech miesięcy możliwość uczestniczenia w koncercie na żywo, bez dodatkowych mediów pośredniczących w przekazywaniu muzyki.

Przenosiny muzycznej pasji

- Pomyślałem, że skoro mam dużo płyt, których nie jestem w stanie spożytkować ze znajomymi, i jest miejsce, gdzie mogę to zrobić, to czemu tego nie połączyć? Kolekcjonowanie cieszy mnie tak bardzo, że ta myśl przyszła automatycznie - mówi Igor Greczko*, założyciel sklepu Wino i Winyle.

Magia zamknięta w plastikowym krążku

Jakość dźwięku, ciepłe brzmienie, namacalność, interesujący wygląd. To właśnie powody, dla których płyta winylowa, mimo upływu czasu, wciąż nie ma sobie równych i jest najczęściej wybieranym nośnikiem wśród melomanów. Jej fenomen dostrzegli także mieszkańcy Poznania. Na mapie miasta znaleźć można coraz więcej nowych sklepów muzycznych.

Strona 1 2 87