Kultura Poznań.pl

Muzyka

Kryptologia jest muzyką

- To od nas zależy, co zrobimy z tym cudownym wehikułem czasu, jakim jest Centrum Szyfrów. Uważam, że sama kryptologia nie wystarczy. Trzeba poszerzyć spektrum oddziaływania Enigmy o kontekst artystyczny, ponieważ jest to bardzo inspirujące narzędzie- mówi Patryk Piłasiewicz*, kompozytor, rezydent Centrum Szyfrów Enigma.

Lekkość i dawny splendor

- Różnorodność nadaje życiu smak, a barok pozwala nam poczuć splendor i chwałę dawno minionych czasów. Muzyka baroku daje przyjemność oderwania się od problemów dzisiejszego świata - mówi Paul Esswood*, uznany śpiewak i dyrygent, który poprowadzi zespół Teatru Wielkiego podczas koncertowego wykonania oratorium Jephtha.

Dajemy brzmienie szaleństwu

Klub pod Minogą na piątkowy wieczór przygotował - jak określają to organizatorzy - "metalową rozwałkę w starym stylu". Wystąpią trzy zespoły - warszawskie Lunacy i Chainsword, oraz poznański Mepharis.

Trzeba dojrzeć

Muchy są ze mną (o zgrozo) od trzynastu lat. Pierwsze miłości i miłosne zawody, wypady z przyjaciółmi, kłótnie i zgody mogę wspominać z soundtrackiem złożonym z Miasta doznań, Zapachu wrzątku i paru innych. Notoryczni debiutanci mimo wszystko wyrośli, tak jak (o dziwo) ja z pewnych lat i czasów. Ich najnowszy album jest trochę jak czytanie pamiętnika - wciąż emocjonalny, ale dzięki dystansowi lat głębszy i wnikający w słuchacza jak żaden dotąd.

Jazz w teatrze

George Gershwin jest jednym z najbardziej klasycznych jazzmanów. Pamiętam jak bardzo cieszyłam się, mogąc grać jego preludia w szkole muzycznej - "rozrywka" w repertuarze "poważnym" była miłą odmianą i dała pierwsze olśnienie, że jazz i klasyka bardzo się lubią.

Woda bez nas

Nikt nie mówił, że będzie łatwo i przyjemnie. Kompozytor Rafał Zapała, autor libretta Michał Krawczak, reżyserka Magda Szpecht wraz z dość kameralnym zespołem pozostałych realizatorów i artystów, stworzyli operę, lub jak woli nazywać Solastalgię kompozytor - postoperę, o jednym z największych lęków współczesności.

Chwila przed z uwodzicielem

Sezon artystyczny 2021/2022 Teatr Wielki zainauguruje 26 września Jephthą Georga Friedricha Haendla, jednak wcześniej zaprasza na krótki, acz niezwykle różnorodny i ciekawy przedwstęp, m.in. z nieśmiertelnym uwodzicielem.

ETHNO PORT. Nadzieja na dialog i otwartość

- Jesteście szczęściarzami, że macie taki festiwal - mówił ze sceny mistrz arabskiej lutni, Amine Mraihi. Wie o tym dobrze poznańska publiczność, która w sobotę licznie przybyła na Ethno Port i po raz kolejny zasłuchała się w muzyce z całego świata. Festiwal znów pokazał, że zetknięcie się z kulturową innością to nie zagrożenie a szansa - na poszerzenie horyzontów, nie tylko tych muzycznych.

Wykorzystać zapał dla dobra uczelni

- Urzekła nas dawna siedziba kina Olimpia przy ul. Grunwaldzkiej 22. Tam kiedyś działał teatr i doszukaliśmy się nawet miejsca, w którym znajdował się kanał orkiestrowy. Dziś mamy już za sobą wiele zrealizowanych na nowej scenie spektakli i koncertów - mówi prof. dr hab. Hanna Kostrzewska*, rektorka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Są Fale!

Dawno, dawno temu, gdy pandemia kojarzyła się jedynie z wciągającą grą planszową, maseczki chirurgiczne nosili wyłącznie lekarze, a nietoperze były nienacechowanymi negatywnie nocnymi ssakami, nad poznańskimi jeziorami odbywał się cykl darmowych koncertów Na Falach.

Kalejdoskop muzyki świata

Festiwal Ethno Port zawsze zaskakuje wielobarwnością muzyki z różnych zakątków świata. Co roku impreza odbywała się na początku wakacji, w czasie najcieplejszych i najdłuższych czerwcowych dni. W tym roku etniczna dawka inspiracji czeka nas w pierwszy weekend września.

Jesienna muzyka

Chociaż lato już prawie za nami, to koncertowa jesień, pełna wizyt ciekawych wykonawców zapowiada się znakomicie! Jednym z pierwszych jej powiewów będzie występ zielonogórskiej wokalistki Misi Furtak.

Ukulelistów wielu

Niepozorna gitara w rozmiarze XS, która wygląda jak dziecięca zabawka. A oszaleli na jej punkcie zarówno profesjonalni muzycy, jak i coraz liczniej reprezentowane grono pasjonatów amatorów. Już po raz piąty w Poznaniu będzie rządzić ukulele!

Ta piosenka jest... zagrana fantastycznie!

Co to były za urodziny! I to podwójne - koncertem piosenek Grzegorza Ciechowskiego Teatr Muzyczny świętował swoje 65-lecie i to w dzień 64. urodzin lidera Republiki. Jak na podwójną imprezę przystało, wieczór w Starym Porcie nad Wartą był prawdziwym dynamitem.

Solpol na pierwszym planie

Koncertem Nangi CK Zamek zamknął cykl "7 wspaniałych", który został zaplanowany na tegoroczne wakacje. Chociaż to nowy zespół, tworzą go doświadczeni twórcy i twórczyni, dlatego ich występ zapowiadał się ciekawie i tajemniczo. To pierwszy raz, kiedy Nanga zagrała w Poznaniu.

Waglewscy - wspólna melancholia

- Nasze nowe piosenki są inne niż stare, ładniejsze. Płyta też będzie ładniejsza i inna - mówi o albumie Duchy ludzi i zwierząt Wojciech Waglewski. Rodzina muzyków po raz trzeci połączyła muzyczne siły, czego efekty usłyszymy już wkrótce w Poznaniu.

Po prostu Majka

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google'a słów "a ja..." dostaję podpowiedzi z tekstami utworów Sanah (A ja cię lubię) i Witka Muzyka Ulicy (A ja mam kaca). Na trzecim miejscu utwór z 1995 roku - A ja wolę moją mamę. Renesans Majki Jeżowskiej trwa.

Ciechowskiego jeszcze więcej

Przeczekajmy tutaj noc. Choć zapewne tylko na biernym i pozbawionym większych bodźców przeczekaniu się nie skończy. Teatr Muzyczny zaprasza na wyjątkowy koncert piosenek Republiki i Obywatela G.C. w dzień urodzin Grzegorza Ciechowskiego.

Dwie różne orkiestry

Kolejny raz koncertowy festiwal objazdowy pod nazwą Męskie Granie zawita do Poznania. Stolica Wielkopolski będzie jednym z czterech miast, w których w tym roku odbędzie się ta impreza. Przed nami dwudniowa muzyczna uczta.

Strona 1 2 89