Kultura Poznań.pl

Muzyka

Muzyczna Rusałka
 

Muzyczna Rusałka

9 koncertów, na które wstęp jest wolny. Odnajdą się na nich fani jazzu, popu, bluesa, tanga, piosenki poetyckiej i wielu innych. W każdą niedzielę lipca i sierpnia Towarzystwo Przyjaciół Sołacza zaprasza, by w malowniczym miejscu poczuć prawdziwą wolność lata - tę muzyczną.

czytaj więcej
Niech żyje plener!
 

Niech żyje plener!

Kiedy już przyzwyczailiśmy się do tego, jak wiele nam nie wolno - organizatorzy koncertów nieśmiało zaczynają zapowiadać swoje wydarzenia. Pora roku sprzyja działaniom mimo ograniczeń i wszystko wskazuje na to, że tegoroczne lato nie będzie mocno różnić się od poprzednich. Królować będzie plener. Na początek - w Ogrodzie na Szelągu.

czytaj więcej
Muzyczna piątka
 

Muzyczna piątka

Na lipcowy program Demostacji w KontenerART składa się pięć koncertów młodych zespołów  uprawiających różne gatunki muzyczne - od ekopopu, przez elektronikę, rock i tekno, po bluesa.

czytaj więcej
Konkurs w czasach restrykcji
 

Konkurs w czasach restrykcji

Już wkrótce rozpocznie się XVII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna. Miał się odbyć 28 marca, jednak wszystkie plany zdezaktualizowała pandemia. Jak w czasach restrykcji będzie wyglądała tegoroczna edycja?

czytaj więcej
Zakończenie inne niż wszystkie
 

Zakończenie inne niż wszystkie

Minęły 4 miesiące odkąd poznańscy filharmonicy mogli zagrać w Auli UAM. Piątkowy koncert pozwolił im spotkać się ponownie, jednak w okrojonym składzie i - co chyba najtrudniejsze - bez publiczności. To zakończenie sezonu z pewnością zapamiętamy na długo.

czytaj więcej
Wiele rzeczy robimy w tym roku pierwszy raz
 

Wiele rzeczy robimy w tym roku pierwszy raz

- Wszystkie instrumenty, które dało się wynieść ze szkolnych sal, zostały wypożyczone i pojechały do domów uczniów. Właściwie można powiedzieć, że szkoła z Solnej jest teraz rozsiana po całym Poznaniu. W budynku pozostały tylko organy, fortepiany i pianina - mówi Monika Kusz*,  dyrektor Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza.

czytaj więcej
W rytmie tanga
 

W rytmie tanga

- Muzyka ma szeroką funkcję społeczną, tak było zawsze. Koncert online tę funkcję w dużym stopniu ogranicza. Oczywiście można komentować, lajkować i tak dalej, ale to nie to samo - mówią muzycy zespołu Bandonegro*, laureaci tegorocznych Medali Młodej Sztuki.

czytaj więcej
Fuzja stylów
 

Fuzja stylów

Za kilka dni będzie można dowiedzieć się nad czym przez ostatnie miesiące pracowali muzycy, którzy pod przewodnictwem Bartka Milera skrzyknęli się do wspólnego działania przy muzycznym projekcie If only I... Jak twierdzi kompozytor, będzie to muzyczna fuzja najróżniejszych stylów muzycznych. W czwartkowy wieczór warto zaplanować czas w taki sposób, by mieć pod ręką komputer lub smartfona - premiera odbędzie się oczywiście w internecie.

czytaj więcej
Nostalgia, mielone, kosmici
 

Nostalgia, mielone, kosmici

Bezpośrednio ze swego mieszkania na poznańskich Winogradach, w otoczeniu pięknych obrazów własnego autorstwa. Tomasz Budzyński od połowy marca prezentuje w internecie świetne "jednopiosenkowe" koncerty.

czytaj więcej
Lubię łączyć
 

Lubię łączyć

- Jestem ekstrawertyczką i bardzo ekspresyjną osobą z natury. Na początku kwarantanny  było ciężko z powodu izolacji od ludzi, z którymi lubię przebywać i rozmawiać. W kwarantannie trzeba się przyzwyczaić do samej siebie - mówi YoenNa, która wystąpi w piątym odcinku serii koncertów TTB Session Live Online.

czytaj więcej
Czy można żyć bez fryzjera i sztuki?
 

Czy można żyć bez fryzjera i sztuki?

Kwarantanna służy kreatywnym pomysłom. Jednym z nich jest połączenie sił dwóch, wydawać by się mogło, niezależnych od siebie środowisk. Koncert dla fryzjerów, inspirowany jest bowiem potrzebą solidarności ze środowiskami, które ucierpiały wskutek pandemii. Należy do nich nie tylko branża beauty, lecz również, a może przede wszystkim, środowiska artystyczne.

czytaj więcej
Między Polską a Niemcami
 

Między Polską a Niemcami

- Jestem zakochany w taśmach, to na nich miałem swoją pierwszą muzykę. Ich klasyczny szum jest dla mnie czymś wspaniałym i dlatego nigdy nie czyszczę swoich nagrań. Słychać na nich, jak te szumy się nawarstwiają i tworzą zupełnie nowe tło -  mówi Petr Yac, który 16 maja wystąpi w 6. odcinku cyklu koncertów Transmisja, transmitowanych z poznańskiego Pawilonu.

czytaj więcej
Melodyści online
 

Melodyści online

Piątek wieczór to czas muzyki. Jeszcze kilka miesięcy temu o tej porze, w okolicach Auli Uniwersyteckiej widzielibyśmy elegancko ubranych melomanów, a także muzyków palących pospiesznie papierosy przed występem. Pewnie wielu chciałoby wrócić do tych czasów. Warto jednak pomyśleć o tym, że nigdy dotąd wielkie, ciężkie wrota Filharmonii nie były tak szeroko otwarte i dostępne dla wszystkich.

czytaj więcej
Improwizacja z kamerą w tle
 

Improwizacja z kamerą w tle

Powoli chyba przyzwyczajamy się do tego, że kultura jest dla nas dostępna wyłącznie online i że wystarczy jedno kliknięcie, by znaleźć się na koncercie czy w teatrze. W najbliższy piątek znów warto zasiąść przed ekranem komputera, tym razem na projekcję filmu niemego Człowiek z kamerą uzupełnionego muzyką improwizowaną na żywo w wykonaniu poznańskiego duetu muzyków: Patryka Piłasiewicza i Patryka Rynkiewicza.

czytaj więcej
Nowe szlaki
 

Nowe szlaki

- Techniczna doskonałość uczestnika konkursu międzynarodowego powinna być punktem wyjścia i kwestią oczywistą, o której się nie rozmawia. Wszystko, co tworzy osobowość i wyjątkowość artysty, zaczyna się potem. Muzyczny świat jutra to oni - młodzi artyści, którzy będą go tworzyć koncertując, nagrywając płyty, ucząc - mówi Magdalena Wiśniewska*, organizatorka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. 

czytaj więcej
Awangarda jednak potrafi być zdalna
 

Awangarda jednak potrafi być zdalna

Pawilon, jak przystało na młodą instytucję, chyba najlepiej, a na pewno najszybciej spośród poznańskich placówek kulturalnych odnalazł się w świecie pandemii. Świadczy o tym poziom i charakter transmisji online, z których wyróżnia się zwłaszcza niezależny cykl muzyki eksperymentalnej prowadzony przez LAS.

czytaj więcej
Muzycy w świecie online
 

Muzycy w świecie online

Jeszcze niedawno, bywając na koncertach (zwłaszcza muzyki popularnej), irytowałam się tym, że 80 procent słuchaczy zupełnie irracjonalnie postanowiło przyjąć rolę operatorów-amatorów nagrywając wydarzenia na smartfonach. Dziś ci sami ludzie smucą się, bo koncerty odwołane i jaka to strata dla kultury, ta wersja online. Wstęp ten napawa mimo wszystko optymizmem - może po czasach pandemii wrócimy na koncerty z oczami i uszami szeroko otwartymi i chłonącymi to, co na scenie, bez pośrednictwa ekranów?

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Koncert w dużym pokoju
 

KULTURA W KAPCIACH. Koncert w dużym pokoju

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa jest szczególnie dotkliwa dla artystów wszystkich dziedzin kultury. Namiastką części wydarzeń stały się streamingi, jednak nie zapominajmy również o istniejących już nagraniach z koncertów, które się odbyły.

czytaj więcej
Każdy słyszy coś innego
 

Każdy słyszy coś innego

- Cenię w pisaniu o muzyce to, że każdy słyszy w niej coś innego. Każdy słucha jej przez swoje doświadczenia, przygląda się niej przez swoją historię - mówi absolwent publicystyki muzycznej w poznańskiej Akademii Muzycznej Mateusz Purcel*, jeden ze studentów kształcących się pod okiem Stefana Drajewskiego** - poznańskiego krytyka i publicysty.

czytaj więcej
Podziwiać można
 

Podziwiać można

Czas kwarantanny zachęca do powrotu do niektórych płyt - tych wydanych lata temu i tych całkiem niedawno. Do tych drugich należy płyta Paria, która ukazała się pod koniec 2019 roku nakładem Wydawnictwa DUX.

czytaj więcej
Strona 1 2 80