Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Techno i Chopin

Dobry Brass to tytuł najnowszego singla producenta Bass Astrala, który w ramach trasy koncertowej wiodącej przez całą Polskę prezentuje swoją pierwszą, wydaną dwa lata temu solową płytę Techno do miłości (2022). Jednym z przystanków na jego trasie Dobry Bass Tour jest poznański Nocny Targ Towarzyski. Spodziewajcie się grubej imprezy pełnej kreatywnej elektroniki, będącej wypadkową jego przeszłości i wszystkiego tego, co działo się poźniej.

. - grafika artykułu
fot. Jakub Szarzyński

Po zakończeniu działalności duetu Bass Astral x Igo - znanego z takich przebojów jak It's Only Emotion czy Feeling Exactly - obaj muzycy świetnie radzą sobie solo i wygląda na to, że mają na siebie jeszcze wiele ciekawych pomysłów. Igo udowodnił to dokładnie rok temu, wydając solową, tytułową płytę Igo (2023), na której electro, pop, blues, rock i R&B tworzą kreatywny miks, z którego powstał cały zestaw wpadających w ucho piosenek, w których na pierwszy plan wybija się oczywiście zjawiskowy wokal gospodarza.

W tym czasie Kuba Tracz był już po promocji swojego własnego albumu Techno do miłości (2022). Początkowo miał to być projekt całkowicie solowy, jednak plany Bass Astrala nieco się zmieniły. W wielu wywiadach producent podkreślał, że odkrył na nowo radość płynącą ze współpracy z innymi. Ta idea znalazła swoje odbicie na płycie, ponieważ każda piosenka reprezentuje inną relację - z artystami, z którymi współpracował, znajomymi z internetu czy osobami, z którymi dzielił różne życiowe doświadczenia.

Można powiedzieć, że to materiał stworzony przez orkiestrę, której Kuba przewodzi. Różnorodną i oryginalną, której członkami są Divines, Jakub Marcel, Gypsy And The Acid Queen, Ericonne, Against The Grain, ULTRA i wielu, wielu innych. Jak wspominał Kuba, proces tworzenia tej płyty obejmował zarówno działania cyfrowe, jak i analogowe - programowanie na komputerze, ale i gwizdanie przy pianinie. W efekcie powstały nowe utwory, ale też intrygujące remiksy numerów wydanych jeszcze przed zakończeniem działalności duetu Bass Astral x Igo.

Techno do miłości to utwory taneczne i melancholijne, poważne i lekkie, eksperymentalne i bezpośrednie, co zbierając razem do kupy twórca określa jako "polish EDM" - taneczną mieszankę wielu doświadczeń, relacji i estetyk muzycznych, w której zachodnia elektronika łączy się z polskim duchem, symbolizowanym przez Nokturn f-moll op. 55 nr 1 Fryderyka Chopina, którego interpretację Bass Astral zrealizował wraz z Adamem Wojciechowskim. Jednak to tylko przykład niespodzianek, jakie czekają na tym albumie.

Bass Astral nie ukrywa, że w młodości wręcz uciekał z rodzinnej wsi, która wydawała mu się zamknięta i hermetyczna. Najlepiej czuł się w mieście, które ukształtowało jego kulturalne gusta i gdzie poznał ludzi podobnie myślących o dźwiękach. Po osiągnięciu sukcesu w duecie z Igo poczuł jednak, że nadszedł czas wrócić do korzeni - nagrać płytę tam, skąd pochodzi. Zapewne dlatego Techno do miłości jest tak pełne sprzeczności - pulsują w nim energiczne rytmy techno, gdzieniegdzie przepływają kosmiczne dźwięki ambientu, hipnotyzują nas ciepłe, zupełnie akustyczne melodie. Odkryjcie jego świat - pełno w nim muzycznego dobra!

Sebastian Gabryel

  • Bass Astral
  • 22.06, g. 10
  • Nocny Targ Towarzyski
  • bilety: 79 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024