Kultura Poznań.pl

Muzyka

Jazz z Las Palmas
 

Jazz z Las Palmas

Na Wyspy Kanaryjskie się lata, ale czy Wyspy często przylatują do nas? Czy na Kanarach słucha się jazzu, a co najważniejsze - czy się go gra? Na wszystkie te pytania jest tylko jedna odpowiedź - tak! I jeszcze konkretniej - Gabriela Suárez ze swoim zespołem!

czytaj więcej
Powrót uśpionego agenta
 

Powrót uśpionego agenta

- Jestem jak uśpiony agent, który nie działał przez dziewiętnaście lat - mówi Myśliwy*, który pod szyldem swojego małego wydawnictwa Uroruro.manufucktura organizuje wydarzenia artystyczne. Najbliższe - koncert francuskiego zespołu PoiL - już w najbliższą środę w Psie Andaluzyjskim.

czytaj więcej
Osiecka bez pretensji
 

Osiecka bez pretensji

Widowisko, dobra energia, świetne głosy i jeszcze lepsi muzycy - twórczość Osieckiej ponownie zatriumfowała w Teatrze Nowym i zdobyła nowe, Bibobitowe konteksty. Osieckowe show z Danielem Moszczyńskim w roli głównej zachwyca przede wszystkim muzycznie - kilka aranżacji z pewnością zapisze się w bogatej historii interpretacji tych popularnych piosenek.

czytaj więcej
Muzyka strasznego losu
 

Muzyka strasznego losu

Trzy nominacje. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została doceniona w trzech kategoriach Nagrody Muzycznej Fryderyk: dwukrotnie w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca (za płytę Astor Pizzolla: Suita Troileana oraz dwupłytowy album Mieczysław Wajnberg: Chamber Music), a także w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna (za płytę Mieczysław Wajnberg: Symhonies nos. 2 & 7). To właśnie muzyka Wajnberga w interpretacji Amadeusa pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz powinna zwrócić uwagę nie tylko wielbicieli i badaczy polskiej muzyki, ale też szerzej - całej muzyki XX wieku. I nie tylko przy okazji Fryderyków.

czytaj więcej
Raper nieoczywisty
 

Raper nieoczywisty

Wzbudza liczne kontrowersje. Jedni twierdzą, że w swoich kawałkach osiąga poziom ekspresji artystycznej nieosiągalny dla innych polskich muzyków, drudzy, że zbyt często się wydziera.  Fani rapu dzielą się na tych, dla których jest przyszłością sceny, i na tych, dla których jest jej karykaturą. Wyrazistości nie odmówi mu jednak chyba nikt. W sobotę 22 lutego w klubie B17 zagra Bedoes, jeden z najpopularniejszych i najbardziej polaryzujących słuchaczy polskich raperów. Artysta promuje swój nowy album, Opowieści z doliny smoków.

czytaj więcej
Wyzwanie: Osiecka
 

Wyzwanie: Osiecka

Agnieszka Osiecka znalazła swój dom w Teatrze Nowym w Poznaniu. Warszawianka z krwi i kości, dziewczyna  z Saskiej Kępy zatrzymała się przy Dąbrowskiego 5 i wszystko wskazuje na to, że nieprędko się stamtąd wyprowadzi. Ma tam w końcu idealne warunki - kreatywny zespół, dużo zdolnych, pięknych i śpiewających kobiet (a więc potencjalnie dużo złamanych serc) oraz dużo zdolnych i przystojnych mężczyzn (a więc potencjalnie dużo łamaczy serc). Wkrótce ma też premierę - i to jaką!

czytaj więcej
Miłość pod batutą
 

Miłość pod batutą

Walentynki można uczcić w różny sposób. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal zaprasza wszystkich do wspólnego muzycznego świętowania. Już w najbliższą niedzielę w Auli Uniwersyteckiej orkiestra wraz z wybitnymi solistami zaprezentuje się w niezwykłym repertuarze.

czytaj więcej
Podwórkowe pieśni poprzedniego stulecia
 

Podwórkowe pieśni poprzedniego stulecia

A gdyby tak cofnąć się do czasów dwudziestolecia międzywojennego i poczuć klimat ulic Warszawy? Wystarczy tylko wysłuchać kilku utworów Projektu Volodia, który już w najbliższą niedzielę zaprezentuje się w klubie Blue Note. Na koncercie, poza zaaranżowanymi przez zespół pieśniami Włodzimierza Wysokiego, muzycy zagrają i zaśpiewają utwory z repertuaru legendarnego barda stolicy - Stanisława Grzesiuka.

czytaj więcej
Sezon na szmery
 

Sezon na szmery

W sobotę 15 lutego, w Klubie Pod Minogą, Siksa rozpocznie kolejny sezon w swojej twórczości, wypowiadając słowa: "Jestem weteranką wojenną, twardzielką z przetrąconą duszą - tak o mnie nie napiszą, więc sama o sobie piszę, się spisuję".

czytaj więcej
Po prostu zatańcz!
 

Po prostu zatańcz!

Festiwal Tańców Balfolkowych Lovembal to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70. XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Niderlandach, Portugalii i Niemczech. O tym jak podobna impreza wygląda w praktyce już po raz kolejny przekonamy się 14-16 lutego w Poznaniu.

czytaj więcej
ZA PARTYTURĄ. Pół metra nad ziemią
 

ZA PARTYTURĄ. Pół metra nad ziemią

- Nas kompozytorów uczy się od samego początku, że Świętym Graalem tej profesji jest wykształcenie indywidualnego, jedynego w swoim rodzaju języka muzycznego. Tak żeby z zamkniętymi oczami, po czterech taktach naszej kompozycji, ktoś za dwieście lat mógł powiedzieć: "To Klimek!" - mówi Piotr Klimek*, kompozytor, dyrektor Teatru Animacji.

czytaj więcej
Gramy przekazem tradycyjnym
 

Gramy przekazem tradycyjnym

- Nasza muzyka jest teraz bardziej rytmiczna, a wynika to z tego, że mamy teraz okazję poznawać i słuchać innej muzyki tradycyjnej, czy to z radia, z płyt, czy będąc na jakiś koncertach. Wcześniej, muzykanci mieli kontakt tylko ze swoją muzyką i nie dosięgały ich wpływy z innych regionów Polski - mówi Romuald Jędraszak* - szef Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich CK Zamek.

czytaj więcej
Blue Note urodzinowo
 

Blue Note urodzinowo

Bardzo ciekawie zapowiadają się dwa lutowe jubileuszowe koncerty z okazji 22 lat istnienia klubu Blue Note. 7 lutego swój zespół Oracle przedstawi świetny amerykański perkusista Kendrick Scott, a tydzień później ze swym kwintetem i gośćmi zagra Piotr Wojtasik.

czytaj więcej
Przeszłość w pogłosach współczesności
 

Przeszłość w pogłosach współczesności

A co gdyby spojrzeć wstecz i poszukać wspólnego muzycznego mianownika dla przeszłości i współczesności? Odpowiedź dla takiej muzycznej kompilacji gatunków stanowią z pewnością zespoły KakofoNIKT oraz Chór Pogłosy, które w środę 5 lutego zaprezentują się w Auli Lubrańskiego podczas koncertu z cyklu Muzykalny UAM.

czytaj więcej
Folkowy szplin
 

Folkowy szplin

Ewelina Grygier to znakomita flecistka, grająca zarówno na drewnianym flecie poprzecznym, jak i flażolecie. Jej pierwsza solowa płyta przynosi muzykę pełną radości i wysublimowanych brzmień, wyrastającą przede wszystkim z fascynacji folkiem irlandzkim.

czytaj więcej
Małe tęsknoty
 

Małe tęsknoty

W czwartkowy wieczór  w Auli Artis zaśpiewa rzadko pojawiająca się w Poznaniu, jedna z największych gwiazd polskiej piosenki - Krystyna Prońko.

czytaj więcej
Trach i brzęk
 

Trach i brzęk

Na tle programu JazZamek niedzielny koncert Llovage, czyli Olo Walickiego i Jacka Prościńskiego, odstaje ekscentrycznością od reszty zamkowego cyklu. Wyrazista i eklektyczna propozycja duetu to muzyka eksperymentalna i poszukująca - odwołująca się zarówno do jazzu, jak i awangardy oraz elektroniki.

czytaj więcej
Cukrowy blues
 

Cukrowy blues

Shanna Waterstown twierdzi, że jej ciepły, kobiecy głos zdefiniowało Południe USA - i podsuwa metaforyczny obraz prostego, dzikiego cukru trzcinowego. W czwartek ta autentyczna i charyzmatyczna, prawdziwa blueswoman wystąpi w klubie Blue Note.

czytaj więcej
Strona 1 2 78