Kultura w Poznaniu

Muzyka

Tak jak Solarowi towarzyszy Białas, a Oskarowi Steez83, tak jemu towarzyszy skandal. I to nie tylko obyczajowy - kto by bowiem pomyślał, że w 2024 roku popularny raper zrymuje "Duda" z "Gruda" oraz "kurtka" z "puchówka"! To jednak zaledwie jaskrawy przykład estetycznej dezynwoltury, którą tak często popisuje się Belmondo, czyli Młody G z Gdyni. Raper jest specem od nieoczywistych (choć leżących tuż obok) skojarzeń oraz wielopiętrowych konstrukcji brzmieniowych. I co najlepsze - w tę sobotę zagra na Nocnym Targu Towarzyskim.

Czytaj artykuł

Kiedyś w Rebece, potem jako członkini Shyness!, a dziś z solowym debiutem - poznańska wokalistka i producentka Iwona Skwarek, która jako Iwona Skv właśnie wydała album 1986 (2024). Tym albumem z jednej strony wyciąga nas na klubowy parkiet, a z drugiej porusza szczerymi do bólu historiami o potrzebie rozumienia siebie i walce o równość w kraju, w którym wciąż tak bardzo jej brakuje. Już niebawem wystąpi w poznańskim Pawilonie!

Czytaj artykuł

Poznański Pawilon zaprasza na koncert Wolf Eyes - amerykańskiego projektu z Detroit, który od prawie trzydziestu lat prowadzony jest pod wodzą charyzmatycznego Nate'a Younga. To niewątpliwie jeden z najważniejszych projektów na światowej scenie gitarowej muzyki noise, która uruchamia wyobraźnię i pozbawia tchu, zwykle rzucając nas w mrok, z którego nie ma drogi powrotnej.

Czytaj artykuł

Santabarbara to projekt drugiego pokolenia słynnych braci Pospieszalskich, który już nieraz udowodnił, że na polskiej scenie popowej muzyki alternatywnej nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. Choć Szczepan, Łukasz i Nikodem zwykle poruszają się w odmiennych stylistycznie gatunkach, to kiedy grają razem dają upust wspólnej fascynacji, której ścieżka wiedzie od Radiohead przez Jamesa Blake'a po Tame Impala. Jeśli chcecie się przekonać, jak to działa na żywo, w najbliższy czwartek zawitajcie do poznańskiego klubu W_Sercu.

Czytaj artykuł

Będzie się działo pod Pegazem. Teatr Wielki zakończy sezon dwiema premierami: operą Giacomo Pucciniego Manon Lescaut i wieczorem baletowym 4: León & Lightfoot / Pastor / Bondara.

Czytaj artykuł

Wydarzenia poza centrum miasta powinny być... w centrum uwagi! Smochy Festiwal jest tego najlepszym dowodem. Przez trzy dni mieszkańcy Smochowic, Krzyżownik i całego Poznania będą bawić się przy świetnej muzyce i oglądać plenerowy teatr.

Czytaj artykuł

Największe gwiazdy polskiej muzyki popowej i rockowej, dziesiątki niezależnych kapel i projektów, dobrze znane przeboje i alternatywne brzmienia. Lato w Poznaniu zawsze oznacza wiele plenerowych koncertów i tak też będzie w tym roku! Przed nami wiele wydarzeń, koncertów znanych i mniej znanych zespołów, m.in. w ramach cykli i festiwali #NaFalach, Scena nad Rusałką czy Poznań Rock Festival.

Czytaj artykuł

W czwartek 30 maja publiczność Sceny nad Rusałką będzie świadkiem wyjątkowego pojedynku. Po jednej stronie Zagi - młoda wokalistka, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów, która za sprawą swojego ostatniego albumu Prześwit (2023) zdobyła sympatię tysięcy słuchaczy alternatywnego, choć bardzo popowego indie rocka. O względy publiki konkurować z nią będzie Kiwi, czyli piosenkarka, kompozytorka i tekściarka Wiktoria Nazarian, hipnotyzująca elektroniką jaka spowija jej głos choćby na nowej EP-ce Paranoje (2023). To będzie wieczór pełen muzycznych zaskoczeń!

Czytaj artykuł

- Siła tego instrumentu ujawnia się na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest to, że wywołuje uśmiech - mówi Piotr Kończal. - Pierwszy raz festiwal będzie trwał cztery dni, bo liczba wykonawców, którzy się do nas zgłaszają, to na nas wymusiła - dodaje Michał Mroczkowski. Obaj organizują Cały Poznań Ukulele, który potrwa od 30 maja do 2 czerwca.

Czytaj artykuł

Kaliber 44 odwrócił strzałkę czasu i zafundował fanom mistyczną podróż do lat, gdy rapowa awangarda kuła miecze przy akompaniamencie profanowanych sampli, okultystycznych zaklęć i maryjno-marihuanowych zaśpiewów. Jednak nie tylko magia nostalgii decydowała o wyjątkowości wydarzenia. Abradab i Joka są bowiem w stanie promieniować tą samą charyzmą i osiągnąć ten sam poziom ekspresji artystycznej co ponad ćwierć wieku temu. Legenda Kalibra jest nienaruszona.

Czytaj artykuł

Apoteoza walca - tak Filharmonia Poznańska zatytułowała koncert, na który złożyły się utwory Maurice'a Ravela i Béli Bartóka. Tytuł zawęził perspektywę nakreśloną przez dobrany repertuar. Walc, owszem, pojawił się, ale jako jeden z wielu tańców, a jego apoteoza w La Valse Ravela jest niejednoznaczna.

Czytaj artykuł

To szansa na spotkanie z muzyką z wielu względów niecodzienną i zachwycającą. W Domu Tramwajarza wystąpi znany m.in. ze współpracy z Jimem Jarmuschem holenderski muzyk, kompozytor, lutnista, gitarzysta Jozef van Wissem

Czytaj artykuł

Kiedy tylko ruszył Do boju zakon Marii, była Psychoza i Psychodela. Nieco później udali się w podróż W 63 minuty dookoła świata (drogę przebiegł im Gruby czarny kot), a w podróży tej nakręcili Film. Kolejna lata obfitowały w Konfrontacje, które Normalnie o tej porze nie występowały. Choć zaszły Nieodwracalne zmiany, zespół powrócił po kilkunastu latach ciszy. I tak oto Kaliber 44, jedna z najważniejszych ekip w historii polskiego hip-hopu, już w tę sobotę zagra w Tamie. Świętujemy trzy dekady zespołu AbradAba, Joki i Magika.

Czytaj artykuł

- Inne miasta w Polsce mają już swoje flagowe marki muzyczne, dlatego tym bardziej teraz pora na Poznań! My podejmujemy się tego wyzwania i chcemy zrobić to, jak najlepiej. Nigdy nie jest za późno na zbudowanie legendy - mówią Krzysztof Wawrzyniak, CEO i prezes zarządu Good Taste Production oraz Agnieszka Kopiewska, szefowa komunikacji Good Taste Production. Pierwsza edycja Bittersweet Festival odbędzie się w dniach  14-16 sierpnia 2025 w poznańskim parku Cytadela.

Czytaj artykuł

W Polsce doom metal ma się dobrze, ale tylko nieliczne kapele mogą stawać w szranki z jego światowymi bogami. Z pewnością do tego grona zaliczyć można zespół Sunnata, który z pięcioma albumami na koncie cieszy się dziś bardzo silną pozycją, grając najcięższe formy metalu w transowy, mistyczny, a czasem wręcz przytłaczający sposób. To brzmienie, które szybko sprowadza do parteru, czego siłę poznamy już w najbliższy piątek w klubie 2progi, w którym grupa zaprezentuje swoją nową płytę Chasing Shadows (2024).

Czytaj artykuł

Więcej, głośniej, lepiej - tak w największym skrócie można opisać tegoroczne Poznańskie Juwenalia, największą studencką imprezę roku. Przygotowania trwały długo, zobaczymy artystów z pierwszych miejsc list przebojów.

Czytaj artykuł

Pięć wiosennych wieczorów wypełni Festiwal Bezsenność, który odbędzie się już po raz ósmy.  Kameralnych koncertów będzie można posłuchać od 20 do 24 maja, codziennie o godzinie 20, w Bazarze Poznańskim. 

Czytaj artykuł

"Coraz młodszy z wiekiem, powiedz, mordo, kto to robi lepiej?" - rapuje Taco Hemingway w singlu Makarena freestyle, powracając z hukiem po trzech latach (prawie całkowitego) milczenia albumem 1-800-Oświecenie. Już w niedzielę jeden z najbardziej wpływowych polskich muzyków ostatniej dekady zagra na MTP w ramach 1-800 Tour.

Czytaj artykuł

Przyglądając się wszystkim rzeczom, jakie dzieją się w tym kraju, wielu z nas ma ochotę samemu ubrać się w kaftan bezpieczeństwa - choćby dla własnego dobra. O chorobach, plagach, chaosie, strachu i niesprawiedliwości, jakie toczą Polskę śpiewało już wielu, ale chyba nikt w muzyce rockowej nie zrobił ostatnio tego tak dobrze jak właśnie Dr Misio. Arkadiusz Jakubik i jego załoga wydali niedawno swój nowy, piąty już album Chory na Polskę (2023), który okazał się wyjątkowo trafną diagnozą kraju nad Wisłą.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4