Kultura Poznań.pl

Muzyka

Historia nieuniknionego

Dwa utwory jednego kompozytora, które dzieli przepaść. II Koncert fortepianowy B-dur op. 19 należy do wczesnego etapu twórczości Beethovena, natomiast Sonata fortepianowa nr 23 f-moll op. 57 (Appassionata) jest przykładem krystalizacji dojrzałego stylu kompozytora. Obie kompozycje usłyszeliśmy w rewelacyjnym wykonaniu Martina Stadfelda, który nie tylko pięknie przeprowadził nas przez chronologiczny zapis rewolucji na kompozytorskiej drodze prekursora romantyzmu. Pokazał także swój unikalny, wyjątkowy dźwięk oraz swoją interpretację, która była jednocześnie poprawna i wciągająca, klasyczna i nowatorska.

Przeczucie czyhającej katastrofy

- Miewam sny, w których próbuję wypowiedzieć coś, czego nie mówię w rzeczywistości - mówi Mateusz Olszewski*, który pod pseudonimem Zaumne wydał pod koniec stycznia album Dreams of Teeth Falling Out, dotyczący snów o wypadających zębach... i nie tylko.

Dwa razy Beethoven

W grudniu tego roku mieliśmy okazję posłuchać podczas wydarzenia transmitowanego online I Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Martina Stadtfelda. Idąc numerycznie (choć nie chronologicznie!) dalej - Filharmonia Poznańska proponuje, by kolejny piątkowy wieczór spędzić przy dźwiękach II Koncertu fortepianowego. Przy fortepianie - ponownie Stadtfeld.

Karnawał zmiennym jest

Garść sprawdzonych przebojów, kilka nieoczywistych wyborów repertuarowych, rożne spojrzenia na miłość i wysoki poziom wykonania. Tak w skrócie można podsumować sobotnią Galę Karnawałową Teatru Wielkiego w Poznaniu. Zarówno dla wykonawców, jak i widzów śledzących transmisję w internecie było to pełne radości spotkanie po kilkumiesięcznej przerwie.

Na galę marsz

Według programu Teatru Wielkiego w Poznaniu nie ma zimy bez śniegu, a karnawału bez gali operowej. Biały puch i mróz już nas w tym roku ucieszyły, nadeszła więc pora na Galę Karnawałową w wykonaniu solistów i orkiestry poznańskiej Opery.

Stary WOŚP, nowe rozwiązania

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podobnie jak inne wydarzenia w tym roku, musiała poradzić sobie ze specyficzną sytuacją. 29. Finał uratuje internet, streamingi w mediach społecznościowych i na stronie WOŚP, a także transmisja na antenie TVN.

...A reszta bez limitu

"Śmierć jest osadem uśmierzającym ból życia" - czytamy w nihilistycznym tekście towarzyszącym projektowi Dariusza Franka Gabinet oznak słabości, zapisie wolności i niezależności. Poezja, dźwięk, wideo i człowiek w akcji - w środę wieczorem poznański artysta znany jako Myśliwy zaprezentuje piąty performance, w którym występuje pod pseudonimem uroruro.

A jednak z arią!

W niedzielny wieczór Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki rozpoczął swój program karnawałowy koncertem muzyki operowej. Śpiewacy związani z poznańską sceną wystąpili tym razem nie jako soliści, lecz jako zespół prezentując niekoniecznie tak dobrze znane ansamble z bardzo znanych operowych tytułów.

Tylko nie solo!

Początek roku zawsze był czasem pełnym zabaw i muzyki. Wszystko wskazuje na to, że i w dzisiejszej, trudnej sytuacji będzie nam dane skorzystać z karnawałowej oferty kulturalnej Poznania. Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki zapowiedział cykl koncertów, z których pierwszy odbędzie się już w najbliższą niedzielę.

"Pippin" na wyciągnięcie ręki

Pogoń za szczęściem spędza sen z oczu ludzkości od zarania dziejów. Artyści i myśliciele poświęcili tej sprawie tysiące stron, a każdy z nas sam doświadcza trudów określania czym jest szczęście i jak do niego dojść. Tak samo jak tytułowy bohater musicalu Pippin, czyli historia prawdziwa o poszukiwaniu szczęścia, który znalazł się na najnowszej płycie nagranej przez Teatr Muzyczny.

To dream the impossible dream...

- Nasza propozycja repertuarowa szczególnie może zainteresować poznańskich seniorów. To grupa społeczna, która z pewnością doceni klasyczny musical czy operetkę, a o takim repertuarze między innymi myślimy. Zapotrzebowanie na tego typu repertuar wciąż jest bardzo duże. Widzę to po frekwencjach na koncertach, w których sama występuję. Mówi Aleksandra Rykowska*, koordynatorka Studium Musicalowego uruchamianego przez Akademię Muzyczną.

Poznański czarodziejski flet

- Uwielbiam wymyślać nowe projekty, skupiać wokół nich podobnych do mnie zapaleńców. Udało mi się wykorzystać sporo możliwości, mam naturę zadaniowca, który z całą energią dąży do zrealizowania postawionego przed sobą celu. I tak działa Polskie Forum Fletowe - mówi prof. Ewa Murawska* z Akademii Muzycznej oraz z Fundacji Event Culture.

Koncertowe przywitanie roku

W tym roku nie było delikatnie kołyszących się z każdym krokiem jedwabnych sukni i mieniących się blaskiem smokingów. Nie było wspólnego odliczania do Nowego Roku, wypitej lampki szampana oraz gwaru wypełniającego Aulę Uniwersytecką radością i oczekiwaniem na nowe.

Z barokiem w nowy rok

Ostatni dzień roku to czas szampańskiej zabawy, noworocznych postanowień i wspomnień z mijającego roku. Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych tradycyjnie proponuje spojrzenie w przeszłość- podczas Tegorocznego Koncertu Sylwestrowego zagra zespół Très Animé specjalizujący się w muzyce barokowej.

Bachowskie narracje pokoleń

To był mój pierwszy koncert poznańskich filharmoników online. Liczyłam, że tą bachowską i grudniową niespodzianką będzie Oratorium na Boże Narodzenie. Choć to nie to dzieło wypełniło jeden z ostatnich wieczorów w tym roku, to filharmonicy poznańscy z dyrygentem Arielem Zuckermannem oraz pianistą Martinem Stadtfeldem na czele ukazali tego wieczoru piękną, barokową muzyczną narrację w przestrzeni online.

Błogosławieni, którzy się smucą

17 listopada odszedł nagle Maestro Gabriel Chmura - wspaniały dyrygent, wielki znawca muzyki Wagnera i Wajnberga. Nie na wyrost uznawany za jednego z najwybitniejszych dyrygentów przełomu XX i XXI wieku. W sercach muzyków zostanie również zapamiętany jako mistrz ciętej riposty, niezwykle błyskotliwy, twórczy człowiek. To właśnie oni - muzycy przez lata współpracujący z Gabrielem Chmurą wystąpią 19 grudnia podczas koncertu online poświęconego pamięci dyrektora artystycznego poznańskiej opery.

Obsesja na punkcie Chopina

Ten unikatowy album mógł zaistnieć tylko z udziałem Łukasza Borowicza oraz angielskiego pianisty Jonathana Plowrighta, którzy od lat zajmują się poszukiwaniem i przywracaniem słuchaczom zapomnianych artystów w historii muzyki polskiej. Razem z dyrygentem i kompozytorem Maciejem Żółtowskim opracowali znaleziony w londyńskim antykwariacie rękopis koncertu fortepianowego Bergsona, będącego tłem całej płyty. 

Wniknąć w muzykę Beethovena

Tradycja trwa - piątkowe koncerty w Filharmonii Poznańskiej odbywają się online i gromadzą melomanów przed ekranami. W ten piątek kontynuowany był cykl Beethoven nasz współczesny, zainaugurowany z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora. Usłyszeliśmy I koncert fortepianowy C-dur op. 15.

Jubileusz w cieniu mistrza

Rok 2020 to w świecie muzyki klasycznej 250. rocznica urodzin Ludwika van Beethovena. Zamknięcia filharmonii i teatrów skutecznie utrudniają jej celebrację i wiele z zaplanowanych koncertów nie odbywa się. Jednym z nich był zapowiadany na 4 grudnia koncert poznańskich Filharmoników Uczeń i Mistrz, podczas którego miały zabrzmieć I koncert fortepianowy Beethovena i Symfonia Es-dur nr 84 Josepha Haydna. Kultura nie znosi próżni i to, co stało się przeszkodą dla obchodów jubileuszu Beethovena, okazało się być okazją do poszukiwania innych, mniej oczywistych rocznic. W 2020 roku wypada 170. rocznica urodzin Franza Xavera Scharwenka i to jemu piątkowy koncert internetowy poświęciła Filharmonia Poznańska.

1 Strona 2 3 85