Kultura w Poznaniu

Muzyka

Na drodze do nieśmiertelności

Nie masz death metalu nad Vaderem - polska ikona tego gatunku właśnie świętuje swoje 40-lecie i nie zawaha się wytoczyć wszystkich dział, jakie w ciągu tych wszystkich lat nazbierała, do swojego arsenału. Koncert w Tamie to najlepsza okazja, by przekonać się, jak wielki wpływ miał ten zespół nie tylko na naszą historię metalu, ale i na jego dzieje w ogóle.

MY NAME IS POZNAŃ. Konfrontacja, nie ucieczka

- Gdy pisałem pierwsze teksty, myślałem, że wszyscy tak potrafią, że to banalne. Okazało się, że jednak nie, tylko trzeba dać sobie kredyt zaufania i pokazać się światu. I zaufać temu światu, że się z ciebie nie nabija - mówi Kamil Meler, lider wielkopolskiego zespołu Gra Sów, który w tym roku wyda swoją nową płytę Ostrożnie, szkło.

Melodie końca wakacji

Mrozu, Natalia Przybysz, Zalewski, Vito Bambino, Nosowska oraz premierowy projekt Babie Lato z Natalią Kukulską w roli gospodyni - to tylko kilka powodów, by pierwszy weekend września spędzić w Parku Cytadela. Dla wielu miłośników popu i szeroko pojętej alternatywy poznańska edycja dwudniowego festiwalu Santander Letnie Brzmienia 2023 może być najlepszą imprezą na pożegnanie wakacji.

Tańcząc we mgle

Co by się stało, gdyby guru ambientu Brian Eno nagle postanowił grać dance i funk? Być może odpowiedzią jest Waiting Game - szósty album kanadyjskiego duetu Junior Boys, który zdając sobie sprawę, że pewne formuły zaczynają się starzeć, postanowił zaryzykować zmianę. To, co na papierze mogłoby wydawać się brawurowym posunięciem, w praktyce okazało się cudownie skuteczne. Efekty tych zmian będzie można ocenić na żywo w klubie Blue Note.

Rap jako fenomen pop

Lukrowane bangery zetrą się z sentymentalnymi piosenkami w tonacji molowej, nieśmiertelne hasła hiphopowe i uniwersalne prawdy z bezczelnymi punchline'ami. Hip Hop Festival Poznań już po raz szósty ucieszy fanów nowej szkoły rapu (zwłaszcza tejże) zgromadzonych letnim wieczorem na brzegami Malty. 26 sierpnia wystąpią tam bowiem m.in. Oki, Zeamsone, Gibbs, Chivas czy Trill Pem. Line-up wydarzenia może nas jednak jeszcze zaskoczyć.

Czy nadejdzie jutro?

Myśląc o polskim hip-hopie alternatywnym, myślisz o braciach Waglewskich. Już niebawem, w ramach darmowego, plenerowego koncertu, jako Fisz Emade Tworzywo przyjadą do Poznania w ramach projektu #NaFalach.

Niezawodna receptura

To może być jeden z najciekawszych koncertów w ramach tegorocznej edycji #NaFalach. Na poznański Strzeszynek zawitają Fokus i Rahim, członkowie legendarnej Paktofoniki, znani również jako Pokahontaz, ale także z bardzo udanych albumów solowych. Co ciekawe, chłopaki wystąpią z żywym zespołem. Spodziewajcie się niespodziewanego!

Maria jest z nami

Gdyby w XVI wieku mieszkała na poznańskim Chwaliszewie, z pewnością spłonęłaby na stosie. Bo jeśli dziś, w samym środku Europy, kilka wieków później, jest jedną z najbardziej znienawidzonych artystek w Polsce - o czymś to mówi. Głównie o tym, że prawica i kler wciąż mają się tu zbyt dobrze. I trzeba coś z tym zrobić.

Ale to już było... no i co z tego?!

W tym roku musieliście zrezygnować z wyprawy na festiwal w Jarocinie? Nie martwcie się, mamy dla Was inny plan. Dzięki niemu, nie ruszając się z Poznania, przez dwa weekendowe dni będziecie mogli cieszyć się rockowymi hitami wielu polskich gwiazd.

KWADRATURA PŁYTY. Omijając trendy

Zarówno obiecujący debiutanci, jak i fantastyczne, doświadczone artystki, a wreszcie też klasyk - mający za sobą kilkadziesiąt lat na scenie, a w dorobku kilkadziesiąt płyt - mogą tworzyć dzieła pasjonujące i pełne emocji. Warunkiem podstawowym wydaje się to, że nie zważają na trendy, a nawet je omijają w poszukiwaniu wiarygodnej opowieści o sobie.

Dziś nadejdzie jutro

Na przełomie stuleci w USA było wiele zespołów, które rock i metal próbowały łączyć z hip-hopem. Co z tego wyszło? Choćby nu-metal, ale Zebrahead to jednak trochę inna historia - taka, w której pop punk stanowi kontrast dla skate rocka, a melodyjny hardcore przeciwwagę dla funku. I choć ta kalifornijska formacja działa na scenie już od niemal 30 lat, a swoje najlepsze chwile - reprezentowane przez albumy MFZB (2003) i Broadcast To The World (2006) - niby ma już za sobą, to jej ostatnie dokonania pokazują, że to wierutna bzdura. III (2021) i II (2023) - pierwsze dwie z trzech zaplanowanych EP-ek w ramach nowej trylogii Zebrahead - dowodzą, że chłopaki wciąż mają apetyt na więcej.

Fenomenalny ewenement

Molesta Ewenement - w oryginalnym, pełnym składzie - już niedługo zagra na Nocnym Targu Towarzyskim, który tego wieczoru z pewnością zapełni się miłośnikami klasycznego polskiego hip-hopu, starzejącego się jak wino. Pelson, Włodi, Wilku, Vienio i DJ B przypomną swój kultowy Skandal (1998), z którego pochodzą choćby takie utwory jak Wiedziałem, że tak będzie czy Armagedon, ale też wszystko to, co wydali po legendarnym debiucie. Molesta Ewenement to fenomen i naprawdę warto go odkryć - bez względu na muzyczne preferencje.

W poszukiwaniu siebie

Jeżeli kręci Was indie rock czy jangle pop, ale alternatywny pop z mainstreamu już dawno Wam się przejadł, to sięgając po piosenki poznańskiego zespołu Mosty i Kamila Husseina, trafiacie pod dobry adres. Na żywo będzie można posłuchać ich już za kilka dni w ramach wakacyjnej serii koncertów "Scena nad Rusałką". Wstęp wolny!

Noc na pustyni

Niektórzy artyści tworzą albumy do słuchania, inni do zanurzenia się w ich brzmieniu, a jeszcze inni do delektowania się nimi. Still Corners - amerykańsko-brytyjski duet Tessy Murray i Grega Hughesa - sprawiają, że ich muzyka spełnia wszystkie te role, a nawet więcej.

Esencja zła

Jeśli diabeł ma ludzką twarz, to ma twarz Glena Bentona. W końcu rzadko trafia się gość, który w imię swoich czarnych ideałów jest skłonny wypalić sobie na czole odwrócony krzyż... Jego zespół Deicide już od ponad 35 lat serwuje nam terapię szokową, przez ten czas wynosząc death metal na nowy poziom ekstremum, od początku emanując złem, przy którym wybryki Marilyna Mansona przypominają nieśmiałe psikusy. Brutalni do bólu, absolutnie bezkompromisowi i z co najmniej kontrowersyjną reputacją, wciąż pozostają potężnym i wpływowym graczem na metalowej scenie. Już za kilka dni zawitają do B17.

Potwór z popiołów

Pewnie nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale death metal nie istniałby, gdyby nie Possessed. A już na pewno nie byłby taki, jakim mogliśmy cieszyć się od lat dziewięćdziesiątych. Kiedy Seven Churches (1985) trafiło na sklepowe półki, szybko stało się jasne, że będzie to jedna z tych płyt, które zmienią metal - wyznaczą nową drogę i będą źródłem natchnienia dla kolejnych hord chcących zasiać trochę muzycznej pożogi.

Stare rany, niezagojone blizny

Downset - jedni z pierwszych, którzy rap połączyli z muzyką hardcore, łobuzy z Miasta Aniołów i społeczni aktywiści, u których niejeden amerykański polityk miał przechlapane - po ośmiu latach ciszy powrócili z nową płytą Maintain (2022). W Poznaniu zaprezentują ją w Klubie pod Minogą, w ramach swojej letniej trasy koncertowej przez całą Europę. To będzie uderzenie, którego dziś możecie się nie spodziewać, ale które gdzieś kiedyś na pewno już słyszeliście...

MY NAME IS POZNAŃ. W dobrą stronę!

- Dla mnie każdy ukończony projekt muzyczny to takie małe katharsis. Wgląd w siebie i autoterapia. Ale czy zrozumiałam, kim naprawdę jestem? Raczej pogodziłam się z tym, że nigdy do końca się tego nie dowiem, bo przecież jako ludzie ciągle się zmieniamy. I chyba w tym sęk, że poznanie siebie to droga, a nie cel sam w sobie. Cały czas dojrzewamy, a muzyka - i sztuka w ogóle - dają wgląd w nasz obecny stan ducha - mówi Paulina Kowalak, liderka poznańskiego zespołu Kovalak.

Przekleństwo tęsknoty

W czasach niewątpliwego odrodzenia szeroko pojętego gotyku, Mareux - znany również jako Aryan Ashtiani - jest jak latarnia morska, rzucająca snop światła na mroczne królestwo zimnej fali. I choć o dokonaniach tego muzyka i producenta z Miasta Aniołów było głośno już w poprzednich latach (głównie za sprawą viralu na TikToku), to dopiero dwa miesiące temu pokazał, na co naprawdę go stać, prezentując nam swój debiutancki album Lovers From The Past (2023) - niepowtarzalną podróż, potrafiącą wywołać falę naprawdę intensywnych emocji. W stolicy Wielkopolski zagra w klubie 2progi.

Pod gołym niebem

Jedną z najlepszych letnich propozycji festiwalowych może być tegoroczna edycja Powidz Jam Festiwal. Eklektyczny program z pewnością zadowoli większość miłośników nowoczesnego popu, rocka i szeroko pojętej alternatywy. Trudno się dziwić, że z roku na rok impreza zdobywa coraz większą popularność. Ma przy tym nad innymi jedną przewagę - lokalizację.

1 Strona 2 3 117