Kultura w Poznaniu

Muzyka

House, orkiestra i dobra zabawa

Prowadzony przez Visual Production projekt Sympho House to połączenie muzyki klubowej, brzmień orkiestrowych i wokalu. I choć swatanie różnych gatunków muzycznych z symfoniką to nie nowość, atutem Sympho House jest niespożyta pozytywna energia i taneczny nastrój.

Więc przeżyjmy to jeszcze raz

W tym roku musicie odpuścić sobie festiwal w Jarocinie? To nic, bo mamy dla was alternatywę, dzięki której dokładnie w te same dni, czyli od 15 do 17 lipca, na poznańskim lotnisku Ławica poszalejecie przy polskich, rockowych przebojach. A przecież o takie nie będzie trudno, mając na uwadze, że w ramach nadchodzącego Festiwalu Rockowizna zagrają Kult, Kasia Kowalska, Ørganek, Strachy Na Lachy, Ira, Sztywny Pal Azji i Róże Europy. Festiwal odgrzewanych kotletów? No i co z tego?!

Bez żadnej litości

Są zespoły, których bez swojego lidera nie sposób sobie wyobrazić. Cro-Mags to Harley Flanagan i kropka. Człowiek na wskroś charyzmatyczny, bezkompromisowy i surowy jak tatar, od dekad stojący na szczycie nowojorskiego hardcore'u. W tym roku jego kapela świętuje 40-lecie istnienia - to najlepsza okazja, by przypomnieć sobie najlepsze jego momenty, najlepiej na żywo, podczas koncertu w Klubie pod Minogą.

Gitary spod chmur

Po czerwcowych koncertach plenerowych Króla, Chair, Rat Kru, Julii Rover, Baascha i Pepego, poznańska Scena nad Rusałką zaprasza na kolejne występy. Tym razem w jej ramach pod chmurką zagrają Sonbird i VHS - reprezentanci Jazzboy Records, przywracający wiarę w polskiego indie rocka.

Muzyka podniebna

Muzyka potrafi uskrzydlić. Sprawić, że choć na chwilę wzlecimy ponad codzienne troski i poczujemy się wolni. Dla wszystkich lubiących pobujać w obłokach w tanecznym rytmie mamy propozycję nie do odrzucenia - wielką imprezę Sympho House - Muzyka Klubowa Symfonicznie na poznańskim lotnisku Ławica, która największe przeboje muzyki klubowej pokaże z zupełnie nowej strony.

Instynkty pierwotne

Poznańska Tama zaprasza na nadchodzący koncert Osees - kalifornijskiego zespołu z 25-letnim stażem, który za sprawą swojego hiperaktywnego lidera Johna Dwyera, z pewnością zostanie zapamiętany jako jedna z najaktywniejszych, a zarazem najciekawszych grup grających muzykę gitarową. Osees to rock, z którym naprawdę trzeba się liczyć - garażowy, psychodeliczny, alternatywny, punkowy... Dajcie mu się porwać!

Idealnie nieidealna

Nie mów, Nie potrzeba skał, Chodź, chodź, chodź, Pozwól, Chmury - jeśli tytuły tych piosenek brzmią Wam znajomo, to możecie być pewni, że już w najbliższą sobotę będziecie się świetnie bawić. No, o ile tylko znajdziecie się wtedy w odpowiednim miejscu i czasie - a takim będzie dla was Plaża Wilda Eco Village, gdzie równo o godz. 18 wystąpi znana poznańska piosenkarka Rosalie., która już nieraz udowodniła, że jest prawdziwą królową polskiego R&B.

Scena Letnia Czarująca

Pamiętam moment, kiedy podczas letniego wieczoru pierwszy raz weszłam na dziedziniec Akademii Muzycznej. Zauroczyłam się wtedy dźwiękami, które docierały do mnie z różnych sal -  była to fuzja prób fragmentów symfonii, arii, czy oper. Ten muzyczny kalejdoskop wybrzmi także w lipcowe środy za sprawą Sceny Letniej w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Duch alternatywy

Zaraz po debiucie w 2012 roku nazywano go artystą kompletnym - świetnym tekściarzem i wokalistą. A do tego muzykiem doskonale rozumiejącym istotę na wskroś jesiennej duszy Polaków. Przez parę lat romansował z rockiem akustycznym i grungem, po czym zniknął, nie lękając się scenicznego samobójstwa. Powrócił dopiero po 6 latach, z gorąco (jak zwykle) przyjętym przez krytykę albumem Duch. Już w najbliższą środę w CK Zamek wystąpi Skubas - zdaniem wielu najlepiej dostrojony mikrofon rodzimej awangardy.

Trans naszych dusz

Każdego roku wakacje w Poznaniu to okres pozamykanych klubów. Jednak jak dobrze (i przewrotnie) już pokazał to tutejszy urząd miasta, "sezon ogórkowy" jest, owszem, ale tylko z nazwy. Powodów do narzekań nie powinien mieć żaden zjadacz kultury - w tym fani muzyki klubowej, którzy nie mogą przegapić drugiej edycji Malta Garden Festival. Już za kilka dni wielką imprezę na Polanie Harcerza rozkręci aż kilkudziesięciu DJ-ów, w tym słynny Ferry Corsten!

Dźwięk nocy letniej

Cykl darmowych koncertów plenerowych #NaFalach to projekt, bez którego wakacje w Poznaniu już nawet trudno sobie wyobrazić. Podczas dotychczasowych edycji, organizowanych od 2019 roku (z przerwą w 2020 roku z powodu pandemii), w jego ramach odbyło się wiele koncertów pokazujących, że lato w naszym mieście to żaden kulturalny sezon ogórkowy, lecz okazja do spędzenia wolnego czasu równie muzycznie - tyle że pod chmurką. Nie inaczej będzie i tym razem - na lipcowych koncertach Luxtorpedy, Sorrry Boys, LemON i Happysad.

Będzie się grało!

Jak lato, to i Letnie Brzmienia w Parku Starego Browaru, gdzie plenerowo - jak co roku - wysłuchać będzie można koncertów najgorętszych wykonawców ostatnich lat. W lipcu zagrają dla nas Tymek, Brodka, Natalia Przybysz, Mery Spolsky i sanah, a to dopiero początek długiej listy gwiazd, które w tym roku przyjadą do Poznania.

Do utraty tchu

Kalush - jedna z najbardziej zakręconych hip-hopowych ekip z Ukrainy - już za kilka dni zagra plenerowy koncert na poznańskim SkwerPlay. Tak, ta, która właśnie wygrała Eurowizję, choć w przypadku tej załogi sukces na międzynarodowym konkursie jest jedynie ukoronowaniem jej dotychczasowej działalności, w której nowoczesny rap splata się z ukraińską ludowością.

MĘSKIE GRANIE. Nie ma co się bać!

To był mój pierwszy raz na festiwalu Męskie Granie. Muszę przyznać, że  już od przekroczenia festiwalowych bramek atmosfera była niesamowita. Do tej pory Park Cytadela kojarzył mi się z długimi wiosennymi i jesiennymi spacerami. Od teraz będę go wspominać jako miejsce z niebywałą muzyczną energią.

Jest tylko teraz

W tym roku Poznań otwiera listę miast, w których odbędzie się festiwal Męskie Granie. W piątek na scenie w Parku Cytadela zaprezentują się m.in. Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow, Karaś/Rogucki, Fismoll, Wojtek Mazolewski i Mitch and Mitch. Sobotę wypełnią dźwięki Orkiestry Męskiego Grania 2022, Miousha i Zespołu Śląsk czy Korteza.

To będzie blitzkrieg!

Czy punk rzeczywiście nie żyje? Jaką moc ma dziś, w tych czasach - jeszcze do niedawna określanych jako spokojne, a dziś wydające się zupełnie zwariować? I jaką siłę mają jej największe legendy? Ramones z pewnością jest jedną z nich. Perkusistę tej kultowej kapeli, której zawdzięczamy takie szlagiery jak choćby Poison Heart, Blitzkrieg Bop czy I Wanna Be Sedated, będzie można usłyszeć w Klubie u Bazyla. Poznań jest jednym z przystanków muzyka na jego najnowszej trasie z Marky Ramone's Blitzkrieg.

Nie tylko Wieniawski

Na muzycznej mapie świata Poznań rozpoznawalny jest przede wszystkim za sprawą Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego. Skrzypce stoją jednak w centrum muzycznego życia naszego miasta przez cały czas, nie tylko raz na pięć lat. Utalentowanych młodych skrzypków przyciąga do Poznania także Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna.

...i widział, że było to dobre

W poniedziałkowy wieczór, na scenie Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, sezon zakończył poznański Teatr Wielki i zrobił to w sposób dla wielu niezapomniany. Do współpracy został zaproszony Paul Esswood, świętujący swój jubileusz znakomity kontratenor i dyrygent. Repertuarowym bohaterem koncertu było oratorium Stworzenie świata Josepha Haydna - dzieło, nad którym pierwszy z klasyków wiedeńskich pracował najdłużej ze wszystkich swoich kompozycji.

1 Strona 2 3 102