Kultura Poznań.pl

Muzyka

Przyjaciele Piazzolli
 

Przyjaciele Piazzolli

Nuevo tango to styl tak charakterystyczny dla Piazzolli jak mazurek dla Chopina. Argentyński kompozytor zapoczątkował tę kunsztowną i stylizowaną formę tanga - tanga nie do tańczenia, a słuchania, z mocnymi nawiązaniami do muzyki baroku, ale też jazzu. W czwartek posłuchamy tej muzyki w wyjątkowym wykonaniu Bohorquez Trio.

czytaj więcej
Nie potrafię przestać
 

Nie potrafię przestać

Chmurno-refleksyjny Native, który komponuje liryczne pieśni i opatruje je swoim melancholijnym głosem, wystąpi we wtorek w Poznaniu w Longplay Vinyl shop&Cafe. Koncert będzie miał formułę kameralnego wydarzenia - w tym przypadku dla czterdziestu osób, charakterystycznego dla Borówka Music, agencji specjalizującej się w organizacji niewielkich występów artystów wykonujących muzykę doskonałą dla tego typu sytuacji scenicznych.

czytaj więcej
Kompozycyjny mistycyzm
 

Kompozycyjny mistycyzm

Poznańska Akademia Muzyczna świętuje setne urodziny już drugim koncertem galowym, ukazując sylwetki swych wybitnych kompozytorów. W październiku przeżywaliśmy je wraz z Krzesimirem Dębskim w budynku uczelni, w najbliższy wtorek w poznańskiej farze będzie można usłyszeć prawykonanie kompozycji Zbigniewa Kozuba.

czytaj więcej
Dźwięki zapomnianego świata
 

Dźwięki zapomnianego świata

- To będzie podróż w przeszłość, do świata brzmiącego zapomnianym językiem jidysz, mieniącego się wyblakłymi kolorami. Tego świata już nie ma. Pozostały po nim strzępki wspomnień, słów, dźwięków - mówi Dorota Abbe, która wraz z Triem Taklamakan wystąpi w poniedziałek w Scenie Wspólnej z repertuarem piosenek żydowskich.

czytaj więcej
Jazz z Las Palmas
 

Jazz z Las Palmas

Na Wyspy Kanaryjskie się lata, ale czy Wyspy często przylatują do nas? Czy na Kanarach słucha się jazzu, a co najważniejsze - czy się go gra? Na wszystkie te pytania jest tylko jedna odpowiedź - tak! I jeszcze konkretniej - Gabriela Suárez ze swoim zespołem!

czytaj więcej
Powrót uśpionego agenta
 

Powrót uśpionego agenta

- Jestem jak uśpiony agent, który nie działał przez dziewiętnaście lat - mówi Myśliwy*, który pod szyldem swojego małego wydawnictwa Uroruro.manufucktura organizuje wydarzenia artystyczne. Najbliższe - koncert francuskiego zespołu PoiL - już w najbliższą środę w Psie Andaluzyjskim.

czytaj więcej
Osiecka bez pretensji
 

Osiecka bez pretensji

Widowisko, dobra energia, świetne głosy i jeszcze lepsi muzycy - twórczość Osieckiej ponownie zatriumfowała w Teatrze Nowym i zdobyła nowe, Bibobitowe konteksty. Osieckowe show z Danielem Moszczyńskim w roli głównej zachwyca przede wszystkim muzycznie - kilka aranżacji z pewnością zapisze się w bogatej historii interpretacji tych popularnych piosenek.

czytaj więcej
Muzyka strasznego losu
 

Muzyka strasznego losu

Trzy nominacje. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została doceniona w trzech kategoriach Nagrody Muzycznej Fryderyk: dwukrotnie w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca (za płytę Astor Pizzolla: Suita Troileana oraz dwupłytowy album Mieczysław Wajnberg: Chamber Music), a także w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna (za płytę Mieczysław Wajnberg: Symhonies nos. 2 & 7). To właśnie muzyka Wajnberga w interpretacji Amadeusa pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz powinna zwrócić uwagę nie tylko wielbicieli i badaczy polskiej muzyki, ale też szerzej - całej muzyki XX wieku. I nie tylko przy okazji Fryderyków.

czytaj więcej
Raper nieoczywisty
 

Raper nieoczywisty

Wzbudza liczne kontrowersje. Jedni twierdzą, że w swoich kawałkach osiąga poziom ekspresji artystycznej nieosiągalny dla innych polskich muzyków, drudzy, że zbyt często się wydziera.  Fani rapu dzielą się na tych, dla których jest przyszłością sceny, i na tych, dla których jest jej karykaturą. Wyrazistości nie odmówi mu jednak chyba nikt. W sobotę 22 lutego w klubie B17 zagra Bedoes, jeden z najpopularniejszych i najbardziej polaryzujących słuchaczy polskich raperów. Artysta promuje swój nowy album, Opowieści z doliny smoków.

czytaj więcej
Wyzwanie: Osiecka
 

Wyzwanie: Osiecka

Agnieszka Osiecka znalazła swój dom w Teatrze Nowym w Poznaniu. Warszawianka z krwi i kości, dziewczyna  z Saskiej Kępy zatrzymała się przy Dąbrowskiego 5 i wszystko wskazuje na to, że nieprędko się stamtąd wyprowadzi. Ma tam w końcu idealne warunki - kreatywny zespół, dużo zdolnych, pięknych i śpiewających kobiet (a więc potencjalnie dużo złamanych serc) oraz dużo zdolnych i przystojnych mężczyzn (a więc potencjalnie dużo łamaczy serc). Wkrótce ma też premierę - i to jaką!

czytaj więcej
Miłość pod batutą
 

Miłość pod batutą

Walentynki można uczcić w różny sposób. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal zaprasza wszystkich do wspólnego muzycznego świętowania. Już w najbliższą niedzielę w Auli Uniwersyteckiej orkiestra wraz z wybitnymi solistami zaprezentuje się w niezwykłym repertuarze.

czytaj więcej
Podwórkowe pieśni poprzedniego stulecia
 

Podwórkowe pieśni poprzedniego stulecia

A gdyby tak cofnąć się do czasów dwudziestolecia międzywojennego i poczuć klimat ulic Warszawy? Wystarczy tylko wysłuchać kilku utworów Projektu Volodia, który już w najbliższą niedzielę zaprezentuje się w klubie Blue Note. Na koncercie, poza zaaranżowanymi przez zespół pieśniami Włodzimierza Wysokiego, muzycy zagrają i zaśpiewają utwory z repertuaru legendarnego barda stolicy - Stanisława Grzesiuka.

czytaj więcej
Sezon na szmery
 

Sezon na szmery

W sobotę 15 lutego, w Klubie Pod Minogą, Siksa rozpocznie kolejny sezon w swojej twórczości, wypowiadając słowa: "Jestem weteranką wojenną, twardzielką z przetrąconą duszą - tak o mnie nie napiszą, więc sama o sobie piszę, się spisuję".

czytaj więcej
Po prostu zatańcz!
 

Po prostu zatańcz!

Festiwal Tańców Balfolkowych Lovembal to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70. XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Niderlandach, Portugalii i Niemczech. O tym jak podobna impreza wygląda w praktyce już po raz kolejny przekonamy się 14-16 lutego w Poznaniu.

czytaj więcej
ZA PARTYTURĄ. Pół metra nad ziemią
 

ZA PARTYTURĄ. Pół metra nad ziemią

- Nas kompozytorów uczy się od samego początku, że Świętym Graalem tej profesji jest wykształcenie indywidualnego, jedynego w swoim rodzaju języka muzycznego. Tak żeby z zamkniętymi oczami, po czterech taktach naszej kompozycji, ktoś za dwieście lat mógł powiedzieć: "To Klimek!" - mówi Piotr Klimek*, kompozytor, dyrektor Teatru Animacji.

czytaj więcej
Gramy przekazem tradycyjnym
 

Gramy przekazem tradycyjnym

- Nasza muzyka jest teraz bardziej rytmiczna, a wynika to z tego, że mamy teraz okazję poznawać i słuchać innej muzyki tradycyjnej, czy to z radia, z płyt, czy będąc na jakiś koncertach. Wcześniej, muzykanci mieli kontakt tylko ze swoją muzyką i nie dosięgały ich wpływy z innych regionów Polski - mówi Romuald Jędraszak* - szef Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich CK Zamek.

czytaj więcej
Blue Note urodzinowo
 

Blue Note urodzinowo

Bardzo ciekawie zapowiadają się dwa lutowe jubileuszowe koncerty z okazji 22 lat istnienia klubu Blue Note. 7 lutego swój zespół Oracle przedstawi świetny amerykański perkusista Kendrick Scott, a tydzień później ze swym kwintetem i gośćmi zagra Piotr Wojtasik.

czytaj więcej
Przeszłość w pogłosach współczesności
 

Przeszłość w pogłosach współczesności

A co gdyby spojrzeć wstecz i poszukać wspólnego muzycznego mianownika dla przeszłości i współczesności? Odpowiedź dla takiej muzycznej kompilacji gatunków stanowią z pewnością zespoły KakofoNIKT oraz Chór Pogłosy, które w środę 5 lutego zaprezentują się w Auli Lubrańskiego podczas koncertu z cyklu Muzykalny UAM.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 80