Kultura Poznań.pl

Sztuka

Artysta przyjmuje postawę...
 

Artysta przyjmuje postawę...

- ...outsidera, chociaż sztuka traktowana była kiedyś jako coś bardzo poważnego. Władza bała się artystów, a jednocześnie jej imponowali, tym bardziej, im mniej ich rozumiała - wspomina PRL prof. Jarosław Kozłowski*, który w listopadzie ubiegłego roku otworzył w Poznaniu Archiwum Idei.

czytaj więcej
Chodź powąchać ze mną werniks
 

Chodź powąchać ze mną werniks

Nieznany impresjonizm reprezentuje analityczne, edukacyjne i popularnonaukowe podejście do sztuki. To przy tym ekspozycja grafik, a nie tak bardzo pożądanego przez publiczność malarstwa impresjonistycznego. A jednak organizatorzy doskonale wiedzą, że przygotowali wystawienniczy hit skierowany do najszerszego odbiorcy sztuki, jakowy li tylko istnieje. Że to się po prostu musi sprzedać i będzie się sprzedawać na pniu.

czytaj więcej
Niemalarskie impresje
 

Niemalarskie impresje

"Krótko przed rokiem 1870 trzech młodych ludzi, Monet, Renoir, Pissarro, zwykło siadywać nad brzegiem Sekwany i malować krajobraz. Byli realistami, a głównym ich zainteresowaniem stało się wierne odtwarzanie refleksów światła na wodzie, refleksów, które zdawały się być nieustannym ruchem wypełniającym wodę nowym życiem" - pisał o impresjonistach włoski historyk i krytyk sztuki Lionello Venturi.

czytaj więcej
Studium cierpienia. W ciszy słychać więcej
 

Studium cierpienia. W ciszy słychać więcej

O tym, czy cierpienie może być piękne i w jaki sposób abstrakcja miesza się z codziennością. O społecznych problemach, etycznych wyzwaniach i hiperrealistycznych kompozycjach opowiada malarsko Ewa Harabasz na wystawie Czerwień i fiolet w Galerii Miejskiej Arsenał. Wernisaż w sobotę, 4 stycznia.

czytaj więcej
Co może nam dać sztuka?
 

Co może nam dać sztuka?

- Sztuka nie może pomóc całemu światu. Ale nawet niewielkie działania artystyczne mogą sprawić, że przynajmniej dziesięć, dwadzieścia osób poczuje się lepiej. Może to trochę zbyt idealistyczne, ale naprawdę wierzę w sztukę partycypacyjną - mówi Natasha Chichasova*, która do Poznania przyjechała na rezydencję do Centrum Kultury Zamek w ramach programu Exter.

czytaj więcej
Góry jak prawdziwe
 

Góry jak prawdziwe

- Przed nami wyjątkowa okazja, by przenieść się do Zakopanego, nie ruszając się z małego, obrotowego krzesełka - mówi Marcel Skierski, kurator nowej wystawy w Fotoplastykonie Poznańskim.

czytaj więcej
Nauka samokontroli
 

Nauka samokontroli

Jeśli zauważysz, że ktoś w twoim otoczeniu krztusi się, jak zareagujesz? Pomożesz tej osobie czy znieruchomiejesz? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale zapewne zakładasz, że twoje ciało zareaguje "odpowiednio", jakby miało rozpocząć niezależny od twojej woli, odruchowy proces. Wychodząc od pytania "Are you choking?", które według instruktaży ratunkowych jest podstawowym pytaniem, jakie należy zadać krztuszącemu się, Agnieszka Grodziska tworzy serię obiektów artystycznych, rozwijających problem dekodowania procesów adaptacyjnych. W ten sposób powstała wystawa, którą można oglądać w Rodriguez Gallery.

czytaj więcej
Wszystkie twarze Daniela Lismore'a
 

Wszystkie twarze Daniela Lismore'a

Prezentacja brytyjskiego artysty przypomina osobliwą wersję Muzeum Figur Woskowych. Zamiast - jak w Londynie czy Amsterdamie - podziwiać znane osobistości, Daniel Lismore serwuje nam prawdziwych rozmiarów figury samego siebie. Specjalnie nie użyłem słowa "realistyczne", gdyż nic na tej wystawie realistyczne nie jest. Daniel Lismore przekonuje, że jest dziełem sztuki. Czy i my także nim jesteśmy?

czytaj więcej
Nasz przyjaciel w Marakeszu
 

Nasz przyjaciel w Marakeszu

Gdy pił, to sięgał po wino. A gdy mówił, że dziś nie pije, to wybierał piwo marki Miller. Charyzmatyczny artysta i wielki elegant, bohater wielu barwnych anegdot. 1 grudnia w Dragon Social Club wspominamy niebanalną postać Janusza Borowskiego.

czytaj więcej
Mieszanka wybuchowa
 

Mieszanka wybuchowa

Po przekroczeniu progu pierwszej sali ekspozycyjnej, gdzie rozpoczyna się prezentacja prac z kolekcji polsko-amerykańskiego artysty Tadeusza Mysłowskiego oraz jego żony i marszandki Ireny Hochman, możemy odnieść wrażenie, że to, co najciekawsze, ukryte jest przed naszym spojrzeniem, a wszystko, co znajduje się wokół, jest zaledwie zapowiedzią i pewnego rodzaju zachętą do wkroczenia do ich świata.

czytaj więcej
Ci, co tworzą jutro
 

Ci, co tworzą jutro

W Galerii Sztuki Rozruch trwa wystawa poświęcona tegorocznym laureatom Stypendiów Artystycznych Miasta Poznania. Kim są wyróżnieni artyści - młodzi poznańscy twórcy? Czym w najbliższym czasie nas zaskoczą? 

czytaj więcej
Nie tylko artysta
 

Nie tylko artysta

- Prawdziwy artysta nigdy nie odpowiada na pytanie, czym jest sztuka. Pozwolę sobie przypomnieć słowa mojego mentora, Pieta Mondriana: "Zostawmy sztukę w spokoju. Twórzmy nowe piękno" - mówił w jednym z wywiadów Tadeusz Mysłowski. Jeśli ktoś drążyłby jednak dalej i próbował wymóc na tym artyście i kolekcjonerze konkretną odpowiedź na pytanie, czym sztuka jest, być może otrzyma ją dzięki wystawie M jak mistrzowie, która 22 listopada zostanie otwarta w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

czytaj więcej
Choroba to życie. Życie to choroba
 

Choroba to życie. Życie to choroba

Arsenał dawno nie przeżywał takiego oblężenia - w piątkowy wieczór w budynku galerii (a nawet przed nim!) zgromadziły się prawdziwe tłumy. Frekwencja na wernisażu wystawy "Kreatywne Stany Chorobowe: AIDS, HIV, RAK" dopisała. Jak było z samą ekspozycją?

czytaj więcej
Wolałbym nie musieć dokumentować tej historii
 

Wolałbym nie musieć dokumentować tej historii

- Ta historia nie dotyczy tylko tej jednej rodziny. Podobne problemy mieszkaniowe mają rodziny w całej Polsce - mówi Paweł Jaskółka*, autor fotoreportażu "Eksmisja", dokumentującego nielegalną eksmisję na jednym z poznańskich osiedli, za który zdobył nagrodę główną konkursu Wielkopolska Press Photo 2019.

czytaj więcej
Choroba jako wyzwanie społeczne
 

Choroba jako wyzwanie społeczne

O chorobie jako narastającym problemie społecznym, codziennych rozmowach w szpitalnych korytarzach i wykluczaniu jednostek przez uprzywilejowaną część społeczeństwa - o tym wszystkim opowiada projekt inaugurowany w piątek w Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
O dziewczynkach, które idą tam, gdzie chcą
 

O dziewczynkach, które idą tam, gdzie chcą

Chociaż są to fotografie zrobione podczas licznych podróży, to niewiele mają wspólnego ze zdjęciami prezentowanymi w magazynie "National Geographic". Dla Weroniki Krawczuk wyjazdy były tylko przyczynkiem do sportretowania napotkanych kobiet i stworzenia z ich historii spójnej opowieści o silnych dziewczynach.

czytaj więcej
Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci
 

Bądź sobą, wszyscy inni są już zajęci

"Mogę powiedzieć, że od 15 lat nie przeżyłem dnia, który mógłbym nazwać typowym" - mówi Daniel Lismore. Na czym ta nietypowość polega, będziemy mogli się przekonać podczas 16. urodzin Starego Browaru. Wernisaż wystawy brytyjskiego projektanta już 5 listopada.

czytaj więcej
Kocham rzeźbić!
 

Kocham rzeźbić!

- W prasie różnie oceniano moją pracę - jednym się podobała, inni zupełnie nie mogli zrozumieć jej sensu. A to przecież symbol wrześniowych walk nad Bzurą, bitwy, która nie była zwycięska, ale świadczyła o uporze i bohaterstwie Armii "Poznań" - opowiada Anna Rodzińska-Iwiańska*, jedna z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek, autorka pomnika Armii "Poznań".

czytaj więcej
Strona 1 2 21