Kultura Poznań.pl

Sztuka

Przywracanie podmiotowości
 

Przywracanie podmiotowości

Dom Bretanii z powodu pandemii koronawirusa był zmuszony odwołać XXX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii. Wraz z łagodzeniem obostrzeń w czerwcu udało się jednak otworzyć wystawę Kochane gęby Coralie Salaün, która miała być częścią tegorocznego programu Francja Kobiet.

czytaj więcej
Wędrujące spojrzenie
 

Wędrujące spojrzenie

- Studia z historii sztuki nauczyły mnie przede wszystkim "patrzeć" oraz rozumieć to, na co się spogląda. Takie umiejętności otwierają nowe możliwości, zaczynasz baczniej przyglądać się detalom kamienic, postumentom pomników, kubaturze budynków, co wcześniej umykało - mówi Arkadiusz Krawczyk*, literaturoznawca i historyka sztuki, z okazji Światowego Dnia Architektury.

czytaj więcej
Niemiecka jakość? Prosto z Polski!
 

Niemiecka jakość? Prosto z Polski!

Bycie jego przyjaciółmi - to musiało być wspaniałe uczucie, bo do rodziny i znajomych wysyłał humorystyczne, kolażowe pocztówki. Zbliżały się urodziny, a może już za chwilę miała być Wielkanoc? Mogli liczyć na to, że o nich pamięta i właśnie szykuje im wyjątkową kartkę. Od 1 lipca w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną można zwiedzać wystawę satyrycznych pocztówek zmarłego w ubiegłym roku Jakuba Malukowa Daneckiego.

czytaj więcej
Marmurowa rozkosz
 

Marmurowa rozkosz

Na dyplomowej wystawie Macieja Gąbki Familiar feeling w Rodríguez Gallery znalazło się osiem prac - obiektów i zdjęć, z pomocą których artysta eksploruje temat funkcjonowania zachowań normatywnych. - Przedmioty codziennego użytku pokazuję jako niesłusznie wyniszczone przez normy, przez co w naszym społeczeństwie stały się transparentne - mówi artysta.

czytaj więcej
Szansa na przyszłość
 

Szansa na przyszłość

Wystawa REW skupiała się na konsekwencjach i podświadomej chęci powrotu do początku, ale to nie znaczy, że wystawa FWD ma cokolwiek przyspieszać czy przewijać do przodu. Liczymy się z tym, że w przyszłości będzie inaczej. Możemy ją zobaczyć, wręcz podskórnie poczuć widząc, z czym mierzą się bohaterowie historii fotografowanych przez autorki i autorów - mówi Anka Gregorczyk, kuratorka wystawy FWD w galerii Centrala, która zostanie otwarta w sobotę.

czytaj więcej
Artysta, rewolucjonista, obserwator
 

Artysta, rewolucjonista, obserwator

Miłośnicy plakatu w końcu będą mogli poczuć się dopieszczeni - po odwołaniu z powodu pandemii zaplanowanej na kwiecień wystawy prac Michela Quareza, w końcu przyszła pora na prezentację dorobku wybitnego światowego plakacisty. Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza do jej odwiedzania już od 7 czerwca.

czytaj więcej
Istotny język
 

Istotny język

- Wystawa Narysowane głową, pomyślane ołówkiem albo czymkolwiek nie jest nostalgiczna, lecz przypomina to, co było właściwie początkiem sztuki. Rysunek był przecież pierwszym językiem i zapisem - patykiem na piasku, na ścianach w grocie w Lascaux, czy gdziekolwiek indziej - mówi prof. Jarosław Kozłowski o nowej wystawie w Archiwum Idei.

czytaj więcej
Rzeczy (nie)ważne
 

Rzeczy (nie)ważne

"W przypadku Mariusza Kruka myślę, że nie należy - tym bardziej jeśli artysta jest w pobliżu - analizować jego prac, ponieważ artysta sam jest przeciwnikiem analizy. Jego prace przede wszystkim działają na emocje. One mają tworzyć pewną sytuację, pewną atmosferę, mają być odbierane intuicyjnie i emocjonalnie" - mówiła podczas wernisażu online Bogna Błażewicz, kuratorka wystawy Współbrzmienie zdarzeń.

czytaj więcej
Przewijając do początku
 

Przewijając do początku

Do grona poznańskich galerii, które po przerwie w działalności powracają do organizacji wystaw fizycznych, 30 maja dołączy Centrala. Tego dnia zostanie otwarta REW, pierwsza z dwóch wystaw absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos. Zobaczymy na niej prace sześciu artystów.

czytaj więcej
Rzeczy różne
 

Rzeczy różne

- To istnienie takich rzeczy niechcianych, prostych, zużytych, miało dla mnie taki sam ładunek jak pięknie wytworzona rzeźba  - mówił w jednym z wywiadów Mariusz Kruk. Prace artysty od 22 maja będzie można obejrzeć w Arsenale na wystawie zatytułowanej Współbrzmienie zdarzeń.

czytaj więcej
Wiele historii
 

Wiele historii

- Gdy całe życie człowiek jest czymś zauroczony i nagle dowiaduje się, że coś jest z tym nie tak, to kolana mu drżą - mówi artysta Robert Bartoszek, którego wystawa obrazów Rusałka zostanie otwarta w najbliższą środę w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną.

czytaj więcej
Nie ma kultury bez natury
 

Nie ma kultury bez natury

Podczas pandemii, gdy nasza biologiczna natura napawa nas lękiem, niemal całą ludzką populację zmusiwszy do nagłej zmiany trybu życia, a jeden z filarów jej organizacji - gospodarkę, prowadząc ku kryzysowi, rozważania o relacji człowieka ze środowiskiem, są szczególnie na miejscu.

czytaj więcej
TWÓRCZA SAMOTNOŚĆ. Przestrzeń stale się kurczy
 

TWÓRCZA SAMOTNOŚĆ. Przestrzeń stale się kurczy

- Mam poczucie, że dobrze mi w wyobcowaniu ze świata. Wcale nie potrzebuję, aby stale mnie ktoś zabawiał i wybijał mnie z nudy, której wcale nie odczuwam. Jest nadal tyle rzeczy, które chcę robić, że w dalszym ciągu nie mam na wszystkie czasu - mówi Agnieszka Grodzińska*, artystka wizualna mieszkająca w Poznaniu.

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Świat w migawce
 

KULTURA W KAPCIACH. Świat w migawce

Niespełna miesiąc temu pisałem, że w czasie spowodowanej koronawirusem izolacji warto przeglądać archiwa konkursów fotograficznych. W tym tego najbardziej znanego - World Press Photo. Jeśli ktoś z szanownych czytelników mnie jeszcze nie posłuchał, to teraz jest ku temu wspaniała okazja. W zeszłym tygodniu ogłoszono laureatów najważniejszego światowego konkursu dla fotografów prasowych. Jednym z nich został Polak, Tomasz Kaczor.

czytaj więcej
Muzea w czasach zarazy
 

Muzea w czasach zarazy

W normalnych okolicznościach do muzeum chodzimy rzadko. W mieście, w którym mieszkamy, odwiedzamy może jedno, dwa muzea w ciągu roku i jeszcze kilka (ale za to w tempie ekspresowym) podczas Nocy Muzeów. Teraz, gdy ta forma bezpośredniego obcowania z kulturą jest niedostępna, chęć pójścia do muzeum jest większa niż kiedykolwiek. Zamknięcie instytucji kultury w czasie pandemii uzmysłowiło nam, jak bardzo są nam one potrzebne.

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Fotografia jako świadectwo czasów
 

KULTURA W KAPCIACH. Fotografia jako świadectwo czasów

Dzięki internetowi w tych trudnych czasach nie jesteśmy skazani na nudę. Pisarze na swoich kanałach opowiadają o swojej pracy, muzea udostępniają możliwość zwiedzania ich bez wychodzenia z domu. Renesans przeżywa trochę zapomniana aplikacja do wspólnego oglądania Netflixa. A ja polecam fotografię. Bo uważam, że na oglądanie dobrej fotografii zawsze jest czas.

czytaj więcej
Strona 1 2 23