Kultura Poznań.pl

Sztuka

Wiesz, kto mieszka w Twoim mieście?

Najnowsza wystawa w Arsenale Refugia. Strzeż (się) tych miejsc, kuratorowana przez Monikę Bakke i Marka Wasilewskiego, podejmuje temat utraconej bioróżnorodności, postępującej wielogatunkowości i nieludzkich mieszkańców miast. Wernisaż już w piątek 24 września.

Bez zadęcia i przegadania

- Dla mnie w fotografii zawsze bardzo ważna była autentyczność - mówi Mateusz Kiszka*, fotograf i animator kultury. Od lipca, po odejściu Władysława Nielipińskiego na emeryturę, szefujący działowi Fotografii w Wielkopolskiej BIbliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Różne rodzaje walki

- Kiedy maluje się wiele obrazów, to w pewnym momencie uzyskuje się pewien efekt, który nie do końca można rozpoznać podczas samego procesu powstawania, bądź tuż po jego ukończeniu. Chyba nie mam poczucia porażki, ale i brakuje mi wrażenia zwycięstwa. Malarstwo jest rodzajem istnienia drogi, którą każdy z nas przechodzi w uprawianej przez siebie dziedzinie - mówi Andrzej Zdanowicz*, którego wystawa Gry zostanie otwarta 22 września w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną.

Diabelskie sztuczki

Organizatorzy Poznań Design Festival kwestię designu postrzegają bardzo szeroko. Poza typową dla takich wydarzeń prezentacją różnych projektów koncepcyjnych, to również okazja do konfrontacji z nowatorskimi ideami, pomysłami, czy wreszcie i gotowymi przedmiotami, na które potocznie mówi się "rzeczy ładne". Jest na tym wydarzeniu miejsce także dla sztuki konceptualnej, która nie ma w sobie aspektu praktycznego, a jej autor czy autorka bardziej prowokuje widza do refleksji, niż kusi chęcią posiadania.

Nie czytaj tej recenzji

Odwiedziny w Archiwum Idei, by zobaczyć FLUXUS w pigułkach, to doskonały pomysł zarówno na wycieczkę szkolną, jak i wagary. Ci, co nie rozumieją bądź nie lubią sztuki współczesnej, również powinni zajść na Żydowską 35A. W zasadzie tylko tym, którzy ją szczerze i do bólu miłują, stanowczo odradzam zwiedzanie!

"Biorę wszystko"

To hasło-manifest Jacquesa Villeglé'a - zupełnie w Polsce nieznanego afiszysty, który zbierając z ulic plakaty reklamowe tworzy monumentalne dekolaże. Wystawa fotografii Françoisa Poivreta w Domu Bretanii daje wgląd w osobowość i twórczość tego niezwykłego artysty.

Rezygnacja z intrygi

Pejzaże transparentne Sylwestra Łachacza w Galerii Jerzego Piotrowicza to wystawa obrazów, które sytuować można między abstrakcją a pejzażem malarskim. Dla odbiorcy oznacza to, że musi się doszukać tych widoków w swoim wnętrzu, bądź dokonać pewnych interpretacji, ukonkretnień. Nie chodzi o wskazywanie palcem, a objęcie wzrokiem horyzontu. O ile ten horyzont znajdziemy - na płótnie i w sobie.

Niemożliwe spełnienie tęsknoty

Na wystawie Sehnsucht Kamili Kobierzyńskiej w Rodríguez Gallery zobaczymy jej najnowsze prace - wykonane specjalnie z tej okazji instalacje, a także te dzieła, które zrealizowała w ramach projektu doktorskiego Kiedy kwitną wiśnie. Postpamięć i transmisja traumy. Artystka w tym projekcie wzięła za punkt wyjścia przypadek osoby z własnej rodziny - jej babci Gieni o niemieckich korzeniach, która przeżyła II wojnę światową i przesiedlenie. Namysł nad relacjami międzyludzkimi przebiegł u niej od szczegółu i kwestii rodzinnych do ogółu.

Utkany Poznań

- Gdy utworzyłyśmy Biennale Tkaniny Artystycznej niewiele osób pamiętało, jak mocno historia Poznania jest związana właśnie z tkaniną artystyczną - mówi Karolina Grzeszczuk. Będzie można sobie o tym przypomnieć dzięki 3 edycji biennale, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Przyszłość Wolności", a jest organizowana we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Wystawa główna w Starej Papierni i dwie wystawy towarzyszące zostaną otwarte w piątek 10 września.

Kim Pan jest, Panie Villeglé?

W czwartek 9 września w Domu Bretanii zostanie otwarta wystawa fotografii François Poivreta, który od lat 80. towarzyszy działaniom Jacquesa Villeglé'a, słynącego ze swoich monumentalnych, plakatowych dekolaży. Przez te kilka dekad Poivret stworzył pełen niuansów i ambiwalencji portret artysty osobnego, rozpoznawanego przez paryżan z powodu jego elegancji i nieodłącznego kapelusza.

Zanurzeni w tradycji

Wystawy, projekcje filmowe, dyskusje, a przede wszystkim twórcze warsztaty dla każdego znalazły się w programie tegorocznej odsłony Poznań Design Festiwalu. Tym razem wokół hasła "Zakorzenienie".

Prosimy nie wyrzucać!

- Modernizm jest wciąż świeży, zwłaszcza gdy ożywi się go np. nowym wzorem obicia. Meblowanie wnętrza takimi sprzętami jest też kulturowym komunikatem właściciela: świadczy o świadomości znaczenia designu - mówi prof. Piotr Korduba*, historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Wydziału Nauk o Sztuce UAM.

Rzeczywistości wewnętrzno-zewnętrzne

Wystawy twórczości Magdaleny Abakanowicz, które możemy od dziś oglądać w Muzeum Narodowym i w Galerii Piekary, to nie tylko pretekst do przypomnienia sylwetki i najważniejszych realizacji artystki. To przede wszystkim wielkie święto dla naszej percepcji, a równocześnie sprawdzian wrażliwości.

Noriaki w wielkim formacie

Nie na murach, a na płótnach zaprezentuje swoje prace tajemniczy poznański artysta. Noriaki będzie gościem Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru już od początku września. Jego wystawa Sejf jest za obrazem będzie dostępna dla oglądających do końca stycznia.

Martwa natura jest czyściuteńka

- Zapisana w pejzażu walka żywiołów, bądź cisza  - taka prawie aż śmiertelna, są nośnikami czegoś, co każdy z nas doświadcza, ale na co dzień przechodzi obok tego obojętnie - mówi Sylwester Łachacz. Jego wystawa Pejzaże transparentne zostanie otwarta w środę w Galerii Jerzego Piotrowicza.

Z powrotem w PRL

Choć zdjęcia Jana Kołodziejskiego prezentowane w Galerii Jerzego Piotrowicza na wystawie Konspira ukazują protesty i działania konspiracyjne z czasów PRL, a stare odbitki naznaczyło już piętno czasu, to dziś nabierają one przedziwnej aktualności, świeżości. Oddają również i bieżące emocje - przypominają o powtarzalności konfliktów z opresyjną władzą w Polsce. To wrażenie jest tym silniejsze w kontekście rosnącej brutalności polskiej policji na strajkach kobiet, ale i nie tylko - także i w życiu codziennym. Pałowania i duszenia obywateli i obywatelek ciąg dalszy, a konspira wiecznie żywa?

Trzeba mieć siłę

 - Most znalazł się na obrazie, ale nie ja go namalowałem, tylko on sam się namalował, gdyż ułożyłem na nim moje płótna, po których chodzili, a nawet tańczyli, i panowie, i panie, niczym z piosenki Ewy Demarczyk - mówi Piotr C. Kowalski*, profesor zwyczajny na UAP, artysta uhonorwany Wielką Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania.

W ogrodzie o książkach i zdjęciach

Najlepsze książki fotograficzne lat 2019 i 2020 i spotkanie z jurorkami konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. A to wszystko w przyjaznym, pełnym drzew i krzewów Ogrodzie Szeląg. Kolejna odsłona festiwalu XPRINT już w najbliższy czwartek.

Strona 1 2 30