Kultura Poznań.pl

Sztuka

Astrid Lindgren i jej przesłanie

- Książki Astrid Lindgren wydajemy od początku istnienia Wydawnictwa Zakamarki. To popularna autorka książek dla dzieci, ale była też niezwykłą postacią, jeśli chodzi o jej aktywność społeczną - mówi Katarzyna Skalska. Od środy w Centrum Kultury Zamek można oglądać w Holu Wielkim wystawę Żadnej przemocy! Pokój na świecie według Astrid Lindgren.

Wystawy w niełatwych czasach

Niedawno minął rok, od kiedy zmagamy się z pandemią. Muzea i galerie były przez znaczną część tego czasu zamknięte. Są zamknięte i teraz i póki co nie można się spodziewać, że w najbliższym czasie zostaną otwarte bez ograniczeń. Warto więc  zapoznać się z wystawami, które mimo wszystko są dostępne i - chociażby kliknięciami - wspierać poznańskie instytucje wystawiennicze.

Świat bez ludzi

Czy fotograf Bogdan Konopka bał się ludzi? A może w jego wizji świata byli oni po prostu zbędni? Prace Konopki, prezentowane do połowy marca w otworzonych po remoncie gościnnych progach ulokowanej na Jeżycach WBPiCAK, stawiają więcej pytań, niż zostawiają odpowiedzi.

Rozmowa z kimś, kto jest bardzo uparty

Czwarta odsłona projektu Bieguny - dialogi młodych: INNY konfrontuje widza z dwiema grupami wykluczonymi z głównej narracji - mieszkańcami wsi oraz imigrantami. Marta Markiewicz i Melanie Wróblewska przygotowując prace na wystawę wykorzystały elementy badań socjologiczno-antropologicznych, w których zrezygnowały z zimnego obiektywizmu na rzecz empatii, częściowo przyjmując optykę Innego.

Z galerii pod strzechy

Tegoroczna edycja wystawy Znane/Nieznane prezentującej nowe dzieła studentów Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki jest humanistyczną prowokacją do intelektualnych łamigłówek. Autorzy zamontowali w pracach progi zwalniające zmuszające odbiorcę do trochę większego wysiłku. I nie chodzi tu tylko o wciągnięcie go w grę w rozpoznawanie znanych dzieł z historii sztuki, ale i zapytanie go o sens takiej rozrywki.

Znikąd ku wszystkiemu

Bariera dzieląca cywilizowanego humanistę od mordercy w amoku zabijania zdaje się zanikać na wystawie Andrzeja Okińczyca W Imię Boga Jedynego. Nie jesteśmy w stanie wskazać personaliów katów, a ofiary stały się bądź staną się wkrótce anonimowe. Obserwując z przerażeniem bezduszność mechanizmu ludobójstwa, nowych zbrodni z nienawiści w wieku XXI, poznański artysta sięga w osłupieniu w przeszłość, przewidując zarazem nadciągającą apokalipsę. Dostrzega ją w oznakach odradzających się w Europe populizmu, faszyzmu i fanatyzmu.

Wciąż potrzebujemy mistrzów

Czy wystawa XIX-wiecznej sztuki polskich mistrzów pokroju Jana Matejki czy Jacka Malczewskiego ma dziś szansę powodzenia i przyciągnie do muzeum publiczność, w tym także tę młodą? Czy takie malarstwo jest jeszcze dla nas nośnikiem treści, które jakkolwiek jesteśmy w stanie odnieść do naszej rzeczywistości?

Frakcja pieskowa

- Poziom empatii jakie oferuje szczęśliwe zwierzę jest gigantyczny. Od psów można się wiele nauczyć - mówi Bolesław Chromry*.-  Dla mnie zwierzęta domowe pozwalają wygramolić się choć trochę z nędzy bycia sobą, z własnego egoizmu. Kiedy jest zwierzę w domu, to powinno się regularnie zapominać o własnej ukochanej wygodzie, w której jesteśmy zanurzeni w ramach naszej kultury - dodaje Bartosz Zaskórski**. Ich wystawa Psizm zostanie otwarta w piątek w Galerii Łęctwo.

Poza ładnymi obrazami

- Patrząc na deformacje których jest bardzo dużo w moich pracach możemy nie tylko odczuwać to, co widzimy jako zaburzenia fizyczne, ale również i deformacje psychiczne - mówi artystka Maja Kozłowska*, której debiutancka wystawa Pożytek nieużytecznego zostanie otwarta w środę 17 marca w Galerii Scena Otwarta UAP.

Gotowość i odwrót jednocześnie

Pod numerem 49 przy ul. Św. Marcin mieścił się niegdyś zakład rusznikarski, a więc przestrzeń, w której wywarzano, naprawiano i konserwowano ręczną broń palną. Zazwyczaj pracę tę wykonywał specjalista z uprawnieniami czeladnika, a jego rzemiosło wiązało się z wieloletnimi praktykami w zawodzie. Obecnie znajduje się tu Galeria Skala, w której niebawem będzie można zobaczyć wystawę, nawiązującą do historii tego miejsca. 19 marca odbędzie się tu wernisaż wystawy Skład broni w realizacji Karoliny Babińskiej i pod kuratelą Jagny Domżalskiej.

Dzieła kluczowe

Polskie malarstwo XIX wieku to rzecz specyficzna. Oto bowiem w latach niewoli powstała sztuka na wskroś narodowa, a równocześnie różnorodna - tak pod względem formy, jak i podejmowanych przez artystów tematów. W związku z tym powstałe w tym czasie dzieła prowokują do licznych refleksji - na temat sztuki, roli artysty, ale też postaw jednostki i społeczeństwa przyjmowanych w trudnych momentach.

Niech żyje linia!

O kontrastach, nieuporządkowanych kompozycjach tworzących wewnętrzny sens i abstrakcji, która może być zgodą na rzeczywistość - Galeria Piekary zaprasza na wędrówkę po linearnym świecie Świeszewskiego.  

To musi być też dialog

- Rozciągniecie pracy nad wystawą sprawiło, że nie miałyśmy jednego pomysłu, którego trzymałybyśmy się przez cały ten okres. To była bardzo długa oś gdybania, metoda wielu prób i jeszcze większej liczby błędów - mówi Melanie Wróblewska*. - Praca nad wystawą mogłaby równie dobrze trwać przez następny rok, a w międzyczasie nasza koncepcja ciągle by się zmieniała - dodaje Marta Markiewicz**. Artystki wzięły udział w 4. edycji projektu Bieguny. Dialogi młodych, a ich wystawę można oglądać do 28 marca w Galerii Miejskiej Arsenał.

Czas przeszły miesza się z teraźniejszym

Na wystawie Obrazy, słowa, książki w Archiwum Idei profesor Jarosław Kozłowski ukazuje tekst i książkę artystyczną jako nie tylko medium wyrazu, ale i środek do prowadzenia strategii opartej na kontestacji. Praca ze słowem i drukiem, wydawanie innowacyjnych, konceptualnych druków rzadkich, stało się w latach 70. ubiegłego wieku odpowiedzią na sytuację świata sztuki, który twórcy zbuntowani przeciw jego regułom postrzegali jako skostniały, elitarystyczny, wręcz cyniczny. Ten obieg na Zachodzie stał się skompromitowany przez kapitalizm, w Polsce natomiast przez zideologizowanie i konformizm.

Czarnobyl. Kronika teraźniejszości

Sylwester w Czarnobylu, wycieczka do Zony, kolejna gra, powieść i film inspirowane wydarzeniami z 26 kwietnia 1986 roku lub umiejscowione w apokaliptycznej scenerii Strefy Wykluczenia. Gdyby to podsumować powiedzielibyśmy, że - funkcjonujący już jak słowo-klucz, nośnik konkretnych znaczeń - Czarnobyl - świetnie wpisał się w kulturę popularną. Czy przy okazji nie zapomnieliśmy, czym był?

Człekoksztaltna osobowość

- Fotografując małpy naczelne chciałem pokazać emocje. Do swoich fotografii nie daję jednak klucza. Wolałbym sprawdzić, jak odczytają je inni ludzi. Przez te lata, gdy cykl inHUMAN był prezentowany w różnych sytuacjach, każdy trochę co innego odnajdywał w moich portretach - mówi  Paweł Bogumił*, którego projekt inHUMAN zostanie zaprezentowany w Centrum Kultury Zamek.

To mi się nie mieści w głowie

- Wśród odciętych głów w mojej pracy odnajdziemy twarze ludzi z Dalekiego Wschodu, osoby o rysach negroidalnych czy naszych, europejskich. To pomieszanie oddaje współczesny stan, gdy morderstwa religijne mają miejsce na całym świecie - mówi poznański artysta Andrzej Okińczyc*. Jego wstrząsająca wystawa W Imię Boga Jedynego została otwarta w Centrum Kultury Zamek.

Z wielkopolskim znakiem jakości

11 marca odbędzie się pandemicznie przekładany wernisaż wystawy podsumowującej konkurs Wielkopolska Press Photo 2020. Do tej pory zdjęcia były dostępne tylko w internecie. Gościnią wydarzenia będzie Karolina Jonderko - znakomita fotografka i dokumentalistka, członkini Napo Images i laureatka nagród fotograficznych, w tym Grand Press Photo, nominowana do tegorocznego konkursu World Press Photo.

Sztuka o sztuce

- W Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki podejmujemy walkę ze stereotypami pojmowania sztuki. Odkrywamy sprawy, które są nieoczywiste - mówi prof. Boettner-Łubowski. Wystawa Znane/Nieznane, prezentująca najciekawsze prace studenckie tej pracowni, zostanie otwarta w środę w Galerii Jerzego Piotrowicza.

Fotograficzna opowieść o fake newsach

Wystawa, która będzie miała swój wernisaż w Centrali, poruszy temat fake newsów. Temat ważny, którego w świecie zdominowanym przez internet i informacje nie sposób pominąć. Artyści zmierzyli się z nim za pomocą fotografii - medium, co do którego od początku jego istnienia prowadzone są dyskusje dotyczącego jego obiektywności. I które wydaje się wręcz stworzone do tworzenia fake newsów...

Strona 1 2 27