Kultura Poznań.pl

Sztuka

Dragoni naprzód!
 

W trudnym pandemicznym okresie Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli przygotowało nową wystawę czasową Dragoni generała Maczka. Rzeszów 1937 - Świętoszów 2020. To prezentacja losów 10. Pułku Dragonów w składzie 10. Brygady Kawalerii Pancernej walczącej w ramach 1. Polskiej Dywizji Pancernej.

Milczenie często poprzedza zło
 

- Jak mówił Marek Edelman - milczenie często poprzedza zło. Dlatego reaguję, projektuję, publikuję kolejne plakaty na Facebooku, w mediach, zgłaszam je na konkursy - mówi Szymon Szymankiewicz*, projektant plakatów i grafik, zwycięzca Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu w 2020 r. 

Mariaż technologii i haute couture
 

Kolejny raz poznański Stary Browar zaprasza na prawdziwą modową ucztę. Po zakończonej sukcesem zeszłorocznej wystawie Daniela Lismore'a, tym razem nadarzy się okazja, aby w Galerii na Dziedzińcu zobaczyć stroję stworzone przez holenderską projektantkę Iris van Herpen.

Podróż w (nie)znane
 

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o konceptualizm - tak z pewnością powiedzieliby gorliwi przeciwnicy sztuki nowoczesnej. Nie dość, że bazuje na ideach, to nie przedstawia niczego wprost. A czasami nawet nie przedstawia, tylko znaczy. O konceptach, tych widocznych i nie, możemy rozmyślać w trakcie zwiedzania najnowszej wystawy prac Jarosława Kozłowskiego w Galerii Piekary.

Rabunek krwi
 

- Wielokrotnie czytałam w stenogramach norymberskich o osobach, które - gdy zostały odnalezione - już nie chciały wracać do Polski - mówi Dorota Nieznalska*. Jej wystawa Rassenhygiene zostanie otwarta w piątek 9 października w Centrum Kultury Zamek. To podsumowanie jej rezydencji artystycznej, w czasie której badała działalność Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS oraz stowarzyszenia Lebensborn e.V., zajmujących się przymusową germanizacją polskich dzieci.

Nasza kultura jest też niechrześcijańska
 

- Tym, co mnie ujęło w brzegince, kobiecie-bogini, jest jej siła, posiadanie ogromnej władzy. Zajmowanie się tą postacią było dla mnie interesujące również w kontekście moich poszukiwań  feministycznych - mówi artystka Justyna Górowska. Jej wystawa Brzeginki 9 października zostanie otwarta w Galerii Miejskiej Arsenał.

Fotografia leworęczna
 

- Trudno mi się mówi o zdjęciach - a zwłaszcza o moich - przyznaje z zakłopotaniem Andrzej Majos. Jest leworęczny, ma wadę wzroku, nosi okulary i przez to trochę inaczej postrzega świat. Dlatego swoje zdjęcia nazywa fotografią leworęczną. Wernisaż jego pierwszej indywidualnej wystawy Czuj! odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Ósmego Dnia.

Boję się, że mi tam blok postawią
 

- W muralu horyzont jest często tłem, zaledwie nieznacznym elementem z tyłu. Ja go wyciągam na pierwszy plan i bawię się nim - mówi przewrotnie Przemysław Szydłowski, malarz i graficiarz. Jego indywidualna wystawa w Galerii Jak Zawsze coś podsuwa myśl, że - owszem, z tą sferą da się faktycznie zaskakująco wiele uczynić, nie odbierając jej przy tym siły rażenia... albo po prostu siły ciężkości.

Wzajemne porozumienie
 

- Moja fotografia dokumentalna jest sposobem na pozostawienie komentarza. Z pomocą serii Dzienników miejskich staram się stworzyć archiwum współczesnych miast - mówi Peter Bialobrzeski*, którego wystawa Cities zostanie otwarta w sobotę w Centrali.

Nawet sobie tego nie wyobrażam!
 

- Jeśli chodzi o malowanie, to mam tendencje do zrywów. Narwany jestem. Wybrałem pejzaże, bo chciałem zmierzyć się z jednym tematem, przepracować go i pewne rzeczy w ten sposób uporządkować - ze względu na pracę i dom, a także różne obowiązki - mówi malarz Przemysław Szydłowski*. Jego indywidualna wystawa Zawsze coś zostanie otwarta w piątek w Galerii Jak.

Magia, aktywizm i łosoś wiślany
 

- Gdy planowaliśmy tę wystawę, to spotkanie z człowiekiem było dla nas bardzo istotne - mówi Zofia nierodzińska*, jedna z czterech przewodników po Magicznym zaangażowaniu. Wystawa zostanie otwarta w piątek 18 września w Galerii Miejskiej Arsenał.

Oko w oko
 

Malarstwo czy rzeźba, tradycyjne formy artystycznego wyrazu, robią na nas ogromne wrażenie, często jeszcze zanim zdążymy dostrzec szczegóły. Przyglądamy się im z dystansu, by ogarnąć wzrokiem całość. Z grafiką jest inaczej. Gdyby ująć rzecz nieco bardziej poetycko - między odbiorcą a przedstawieniem wytwarza się specyficzna, intymna relacja. Grafika zaprasza do bliskiego kontaktu.

Istotny język
 

- Wystawa Narysowane głową, pomyślane ołówkiem albo czymkolwiek nie jest nostalgiczna, lecz przypomina to, co było właściwie początkiem sztuki. Rysunek był przecież pierwszym językiem i zapisem - patykiem na piasku, na ścianach w grocie w Lascaux, czy gdziekolwiek indziej - mówi prof. Jarosław Kozłowski o nowej wystawie w Archiwum Idei.

Trzeba trzymać horyzont
 

- Na dzień dobry mówię wszystkim uczestnikom warsztatów, żeby pamiętali o pionach. Bo zachowywać muszą je nie tylko budowlańcy, ale też fotografowie. Nie można skrzywiać kadru, to maniera początkujących fotografów - mówi Marcin Muth* z Manufaktury Obrazów, współinicjator założenia Galerii w Bramie.

Ten stres jest też we mnie
 

- Dziś określenia "marksizm kulturowy" używa prezydent Polski i inne osoby, które są na szczycie władzy. A jeśli takie słowa wypowiadają osoby u władzy, to są one opiniotwórcze, kulturotwórcze i prawotwórcze - mówi artystka Liliana Piskorska*. Jej wystawa Łagodny bieg w dół w ramach programu Rezydenci w rezydencji w Centrum Kultury Zamek zostanie otwarta 3 września. Odbędą się również trzy spotkania, z których pierwsze pt. Dziwne narzędzia - już w tę środę.

RzeczyViste - zabrane na Sybir
 

Rodzinne fotografie, samochodzik-zabawka, pamiętnik, okulary, pluszowy miś - takie przedmioty zabierali ze sobą Polacy wywożeni przez Sowietów na Syberię. Obudzeni w środku nocy mieli najwyżej kilkanaście minut na spakowanie walizki. W sobotę na Placu Wolności będzie można zobaczyć instalację RzeczyViste przypominającą o losach deportowanych.

Aura tamtych dni
 

- Zależało mi na surowości niedoskonałego obrazu, oddającego niepokój czasów - mówi Adrian Wykrota*, którego wystawa poświęcona sytuacji pandemii i lockdownowi pt. Interferencje w Galerii Intymnej w Katowicach została otwarta w ubiegły piątek.

Strona 1 2 24