Kultura w Poznaniu

Sztuka

Małpa i przyjaciele

Niezorientowanych może dziwić, że zabawki zrobione z drewna znalazły swoje miejsce wśród innych przedmiotów użytkowych, m.in. tkanin, mebli czy porcelany, których status urósł do rangi muzealnego eksponatu. Zorientowanych nie zdziwi to wcale.

Warsztat myśli

Nie ma w Poznaniu wielu takich grup, do których każdy może zwrócić się z prośbą o radę i wsparcie i na pewno otrzyma odpowiedź. Mateusz Kiszka, Tobiasz Jankowiak i Aleksandra Polerowicz* z Działu Fotografii WBPiCAK organizują wystawy, ale także autorskie imprezy promujące lokalnych fotografów i artystów wizualnych. Wernisaż kolejnej z nich -  Filtr:_RESET - odbędzie się już jutro, 1. lipca.

Nie tylko świecidełka

Biżuteria może pełnić rozmaite funkcje: ozdobne, symboliczne, a nawet historyczne. Modny dodatek, prezent na wyjątkową okazję, wyraz oddania i przywiązania, pamiątka po bliskiej osobie. Choćby ze względu na to, jaką nadajemy jej wartość, także jako użytkownicy, ma rozmaite znaczenia. A jednak w głowie wielu osób postrzegana jest tylko jako designerska błyskotka. I chociaż w gruncie rzeczy nie ma w tym niczego złego, dobrze spojrzeć na wyroby jubilerskie z szerszej perspektywy.

Zwiedzanie muzeów jest modne

- Po zaborach i I wojnie w największych muzeach było zatrudnionych kilka, kilkanaście, najwyżej 20 osób. Dzisiaj, jeśli mowa o muzeach narodowych, to jest w nich zatrudnionych nawet po kilkaset osób - mówi Tomasz Łęcki*, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu w rozmowie podsumowującej konferencję Muzeum XXI wieku.

Relief ważniejszy od malarstwa

Minimalistyczne i surowe, innym razem stanowiące pole do barwnej dyskusji i atakujące soczystymi odcieniami - w najbliższy czwartek w Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego rozpocznie się wystawa poświęcona kompozycjom reliefowym Henryka Stażewskiego.

Malarskie brzmienia

Zaczynał od Wydziału Prawno-Ekonomicznego na Uniwersytecie Poznańskim, tylko po to by wstąpić do Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu i - wreszcie - rozpocząć studia w Prywatnym Instytucie Sztuk Pięknych... Alfred Lenica jest bohaterem najnowszej wystawy w Galerii Piekary, którą można oglądać w zamkowych przestrzeniach do sierpnia.

Fotomontaże rodzinnej (nie)pamięci

Wystawa prac Ewy Kuryluk Żółty po raz ostatni prezentowana w poznańskiej Galerii Ego, to symboliczne zamknięcie żółtego okresu w twórczości artystki, skupiającego się na odkrywaniu rodzinnej historii. Żółte instalacje miały być częścią monumentalnej retrospektywy prac Kuryluk w POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, ale organizatorzy odwołali wystawę. Kuryluk postanowiła więc zaprezentować cykl żółtych instalacji w krakowskiej Galerii Artemis (2019) i w Galerii Ego. Projekt ten został przesunięty ze względu na pandemiczne okoliczności, ale od końca maja aż do 9 lipca prace artystki można oglądać w galerii przy ul. Wyspiańskiego.

Żółty po raz ostatni

Już w najbliższy wtorek, 24 maja, w poznańskiej Galerii Ego odbędzie się wernisaż prac Ewy Kuryluk. Na wystawie Żółty po raz ostatni zobaczymy prace powstałe po 2001 roku.

Wydarzenie Muzealne Roku

Rozstrzygnięto 20. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce Izabella 2021. W tej edycji kapituła konkursowa nagrodziła 26 instytucji muzealnych. Pięć nagród trafiło do poznańskich muzeów. Izabelle to nagrody przyznawane przez muzealników - muzealnikom.

Komandosi pod lupą

Są cisi jak duchy, pojawiają się niespodziewanie, np. lądują na terenie wroga na spadochronie, wysadzają w powietrze most lub tunel i rozpływają się w ciemnościach. Tak działają komandosi, wojskowa jednostka do zadań specjalnych. Od  1942 roku taka formacja jest także w Wojsku Polskim. O jej dziejach opowiada wystawa Pod Zielonym Talizmanem - 80 lat polskich komandosów prezentowana w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.

Pokolenia rzemieślników

- Jednym z najdłużej działających zakładów, o których opowiadamy na wystawie, jest Zakład Fryzjerski Saga z ul. Kanałowej na Łazarzu, prowadzony przez rodzinę Kamińskich. Działa w tym samym lokalu od 96 lat. Prowadzi go piąte pokolenie, a tradycja fryzjerska w rodzinie sięga 1894 roku - mówi Anna Pikuła* z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa o wystawie Rękodzielni. Opowieści o poznańskim rzemiośle w Galerii Śluza, która potrwa aż do października.

Ciało stało się obrazem

Corpus Hominis to kolejny projekt z pogranicza nauki i sztuki prowadzony przez Dominikę Karalus z Galerii Fotografii pf przy wsparciu Wojciecha Luchowskiego. W rok 2022 wkroczyliśmy wraz z opowieścią o herbarium roślin odrzuconych, czyli chwastach, ilustrowaną przez fotografie Anny Kędziory. Kolejnym przystankiem był Endling Diany Lelonek, czyli przejmująca opowieść o wymarłych gatunkach ptaków i zatrważającej roli człowieka przyśpieszającego ten proces.

World Press Photo znowu w Poznaniu!

Najważniejsza światowa wystawa fotoreporterska - World Press Photo - powraca do Polski i do Poznania. Tym razem zdjęcia najlepszych fotografów dokumentujących otaczającą nas rzeczywistość zawisną na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Sztuka ma siłę

Hanna Shumska w dziedzinie artystycznej i Piotr Kacprzak w dziedzinie projektowej zdobyli Grand Prix w 40. Konkursie im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego. Po raz pierwszy nagrodę przyznała także nasza redakcja - powędrowała do Piotra Owczarka za pracę Źrzadło.

Pośród kurzu i huku

Karolina Breguła wraz z licznym zespołem osób zaangażowanych w działania artystyczne, badawcze i społeczne stworzyła wystawę narracyjną, omawiającą problem eksmisji, utraty domu i wyburzeń obszarów miejskich poddanych gentryfikacji - procesowi, w którym nie uwzględnia się etyczności czy skutków takiej transformacji dla mieszkańców.

Bliskie historie z Dalekiego Wschodu

Wielu z nas kojarzy historie z Dalekiego Wschodu o masowych wyburzeniach czy wyrzucaniu z domu ubogich mieszkańców Pekinu podczas budowy wioski olimpijskiej. Kojarzymy dystopijne i zarazem egzotyczne widoki tłocznych osiedli Hongkongu lub Tajwanu. Dzięki wystawie Karoliny Breguły odtąd będziemy nie tylko kojarzyć, lecz będziemy mogli poznać i odczuć opisane sytuacje, a tym samym współczuć ludziom dotkniętym koszmarem utraty kontroli nad swoim miejscem w świecie.

Stan przedopętania

"Ostateczną stawką staje się w Legionie nie romantyzm, nie mistycyzm, nie mesjanizm, lecz zgromadzona «tu i teraz» - teatralna zbiorowość" - czytamy we fragmencie  Legionu, czyli składu zasad autorstwa Doroty Sajewskiej, w którym autorka omawia dramat Stanisława Wyspiańskiego. Dialog między pracą badawczą a poszukiwaniami artystycznymi są podstawą dla instalacji wideo Legion, którą już niebawem będzie można zobaczyć w Pawilonie.

Cielesne fotografie

Larys Lubowicki to artysta wizualny, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest także w trakcie pracy nad doktoratem w dyscyplinie bioetyki w Zakładzie Filozofii i Psychologii Człowieka UMB. W Galerii Fotografii pf w Centrum Kultury Zamek zaprezentuje cykl fotografii Corpus Hominis. Wystawa potrwa od 28 kwietnia do 19 czerwca.

Świętość debiutująca

Święty Wojciech to jeden z piękniejszych zakątków Poznania. Niestety niewiele osób podczas spacerów po Starym Mieście decyduje się przejść ruchliwą ulicą Solną, by dostać się na Wzgórze św. Wojciecha. Od kilku miesięcy do takiej wizyty zachęca nowe miejsce - Święty Spokój.

Strona 1 2 33