Kultura Poznań.pl

Sztuka

Rzeczy (nie)ważne
 

Rzeczy (nie)ważne

"W przypadku Mariusza Kruka myślę, że nie należy - tym bardziej jeśli artysta jest w pobliżu - analizować jego prac, ponieważ artysta sam jest przeciwnikiem analizy. Jego prace przede wszystkim działają na emocje. One mają tworzyć pewną sytuację, pewną atmosferę, mają być odbierane intuicyjnie i emocjonalnie" - mówiła podczas wernisażu online Bogna Błażewicz, kuratorka wystawy Współbrzmienie zdarzeń.

czytaj więcej
Przewijając do początku
 

Przewijając do początku

Do grona poznańskich galerii, które po przerwie w działalności powracają do organizacji wystaw fizycznych, 30 maja dołączy Centrala. Tego dnia zostanie otwarta REW, pierwsza z dwóch wystaw absolwentów programu mentorskiego Sputnik Photos. Zobaczymy na niej prace sześciu artystów.

czytaj więcej
Rzeczy różne
 

Rzeczy różne

- To istnienie takich rzeczy niechcianych, prostych, zużytych, miało dla mnie taki sam ładunek jak pięknie wytworzona rzeźba  - mówił w jednym z wywiadów Mariusz Kruk. Prace artysty od 22 maja będzie można obejrzeć w Arsenale na wystawie zatytułowanej Współbrzmienie zdarzeń.

czytaj więcej
Wiele historii
 

Wiele historii

- Gdy całe życie człowiek jest czymś zauroczony i nagle dowiaduje się, że coś jest z tym nie tak, to kolana mu drżą - mówi artysta Robert Bartoszek, którego wystawa obrazów Rusałka zostanie otwarta w najbliższą środę w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną.

czytaj więcej
Nie ma kultury bez natury
 

Nie ma kultury bez natury

Podczas pandemii, gdy nasza biologiczna natura napawa nas lękiem, niemal całą ludzką populację zmusiwszy do nagłej zmiany trybu życia, a jeden z filarów jej organizacji - gospodarkę, prowadząc ku kryzysowi, rozważania o relacji człowieka ze środowiskiem, są szczególnie na miejscu.

czytaj więcej
TWÓRCZA SAMOTNOŚĆ. Przestrzeń stale się kurczy
 

TWÓRCZA SAMOTNOŚĆ. Przestrzeń stale się kurczy

- Mam poczucie, że dobrze mi w wyobcowaniu ze świata. Wcale nie potrzebuję, aby stale mnie ktoś zabawiał i wybijał mnie z nudy, której wcale nie odczuwam. Jest nadal tyle rzeczy, które chcę robić, że w dalszym ciągu nie mam na wszystkie czasu - mówi Agnieszka Grodzińska*, artystka wizualna mieszkająca w Poznaniu.

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Świat w migawce
 

KULTURA W KAPCIACH. Świat w migawce

Niespełna miesiąc temu pisałem, że w czasie spowodowanej koronawirusem izolacji warto przeglądać archiwa konkursów fotograficznych. W tym tego najbardziej znanego - World Press Photo. Jeśli ktoś z szanownych czytelników mnie jeszcze nie posłuchał, to teraz jest ku temu wspaniała okazja. W zeszłym tygodniu ogłoszono laureatów najważniejszego światowego konkursu dla fotografów prasowych. Jednym z nich został Polak, Tomasz Kaczor.

czytaj więcej
Muzea w czasach zarazy
 

Muzea w czasach zarazy

W normalnych okolicznościach do muzeum chodzimy rzadko. W mieście, w którym mieszkamy, odwiedzamy może jedno, dwa muzea w ciągu roku i jeszcze kilka (ale za to w tempie ekspresowym) podczas Nocy Muzeów. Teraz, gdy ta forma bezpośredniego obcowania z kulturą jest niedostępna, chęć pójścia do muzeum jest większa niż kiedykolwiek. Zamknięcie instytucji kultury w czasie pandemii uzmysłowiło nam, jak bardzo są nam one potrzebne.

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Fotografia jako świadectwo czasów
 

KULTURA W KAPCIACH. Fotografia jako świadectwo czasów

Dzięki internetowi w tych trudnych czasach nie jesteśmy skazani na nudę. Pisarze na swoich kanałach opowiadają o swojej pracy, muzea udostępniają możliwość zwiedzania ich bez wychodzenia z domu. Renesans przeżywa trochę zapomniana aplikacja do wspólnego oglądania Netflixa. A ja polecam fotografię. Bo uważam, że na oglądanie dobrej fotografii zawsze jest czas.

czytaj więcej
Okładki z prawdziwego zdarzenia
 

Okładki z prawdziwego zdarzenia

Jaka jest przyszłość okładki płytowej w czasach, w których odchodzi się od fizycznego nośnika? Czy przetrwa cyfrową rewolucję? Na pewno czekają ją ciekawe metamorfozy, a twórców coraz to nowsze wyzwania, aby sztuki plastyczne nadal towarzyszyły muzyce w docieraniu do świadomości odbiorców. Konkurs 30/30 wziął sobie za cel bycie świadkiem nadchodzących wydarzeń i depozytariuszem sztuki okładkowej. To wyróżnienie, że odbywa się w Poznaniu.

czytaj więcej
Wybieram abstrakcję
 

Wybieram abstrakcję

- W swoich pracach zawieram refleksy podróży i piękna natury. Skąd nagle wzięła się we mnie taka przestrzeń, że zacząłem tworzyć? - zastanawia się Szymon Piotrowski*, którego wystawa Podróż/Czas zostanie otwarta w sobotę w Galerii Jak. - Nie starałem się niczego pana Szymona nauczyć ani nic nie sugerowałem. To były bardzo partnerskie spotkania - mówi prof. Wojciech Gorączniak** z UAP, który jako pierwszy konsultował prace artysty.

czytaj więcej
Nikt nas nie zatrzyma
 

Nikt nas nie zatrzyma

- Zaczęliśmy być zauważalni. Staliśmy się też dla miasta prawdziwym partnerem. I chcemy dalej wspólnie budować ten kapitał, jakim jest kultura i sztuka - mówi prof. Wojciech Hora*, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

czytaj więcej
Parę słów na marginesie
 

Parę słów na marginesie

Wystawa plakatów Borisa Bućana w Arsenale jest jedną z pierwszych indywidualnych wystaw tego chorwackiego artysty w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami na ekspozycji znaleźć się miało kilkanaście realizacji jego autorstwa. Z przyczyn niezależnych od Galerii nie wszystkie udało się jednak pokazać. Nie zmienia to jednak faktu, że dla tych kilku zaprezentowanych warto na tę wystawę pójść.

czytaj więcej
Zapytaj Daniela Lismore'a
 

Zapytaj Daniela Lismore'a

Wystawa brytyjskiego twórcy Daniela Lismore'a Jestem dziełem sztuki dobiega końca. Ekspozycję można odwiedzić do 29 lutego. Wszyscy, którzy chcieliby porozmawiać z jej twórcą, zapytać o inspiracje, sztukę i modę mogą spotkać się z nim 19 lutego w Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru podczas oprowadzania autorskiego.

czytaj więcej
Nomadyzm, czyli sprawa wciąż aktualna
 

Nomadyzm, czyli sprawa wciąż aktualna

Współpraca między polskimi a niemieckimi artystami, którzy spotykają się na sympozjach organizowanych dzięki pomocy i środkom finansowym Kunstbauwerk e.V. w Vierraden, a konkretnie w tamtejszej dawnej Fabryce Tytoniu, od lat stanowi ciekawy przykład wymiany myśli i idei. Efektem rozmów i wspólnej pracy są projekty eksponowane później w przestrzeniach fabryki. Jedną z tych wystaw przeniesiono do galerii Curators'LAB. Kuratorami wystawy są prof. Sławomir Brzoska i Patrick Huber.

czytaj więcej
Wszystko może być oryginalne
 

Wszystko może być oryginalne

- Przez całe swoje życie próbuję tworzyć rzeczy nowe i dobre. Czy są przy tym ważne? Wy mi powiecie - mówił w jednym z wywiadów Boris Bućan. Od 14 lutego dzięki wystawie w Galerii Miejskiej Arsenał każdy będzie mógł to ocenić i przekonać się, co wyróżnia tego uznanego na całym  świecie chorwackiego artystę i na ile jego myślenie o sztuce cechuje się nowatorskim podejściem.

czytaj więcej
Nieludzkie istoty w hermetycznym świecie człowieka
 

Nieludzkie istoty w hermetycznym świecie człowieka

Tatiana Czekalska i Leszek Golec wystawą Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości zakończyli styczniowe plany Galerii Miejskiej Arsenał. Wystawa potrwa aż do połowy marca, mamy zatem sporo czasu, by zapoznać się z kuratorskim przedsięwzięciem Bogny Błażewicz. Pozostaje pytanie - czy warto? 

czytaj więcej
Artysta przyjmuje postawę...
 

Artysta przyjmuje postawę...

- ...outsidera, chociaż sztuka traktowana była kiedyś jako coś bardzo poważnego. Władza bała się artystów, a jednocześnie jej imponowali, tym bardziej, im mniej ich rozumiała - wspomina PRL prof. Jarosław Kozłowski*, który w listopadzie ubiegłego roku otworzył w Poznaniu Archiwum Idei.

czytaj więcej
Strona 1 2 22