Kultura w Poznaniu

Sztuka

Co znajduje się w muzealnych archiwach? Gdzie leży granica pomiędzy kreowaniem zwodniczych światów a obiektywną narracją? Co można zobaczyć po przekroczeniu progu prywatnej strefy muzeum?

Czytaj artykuł

- Remonty to naturalne procesy, tylko w Poznaniu skala tych prac stała się niewyobrażalna, w tym scenariuszu człowiek staje się właśnie uwięzionym gołębiem - mówi Przemysław Piniak*, malarz i performer, autor wystawy Księżniczka Marcin.

Czytaj artykuł

Proste, praktyczne, funkcjonalne, neutralne, ale zarazem wyrafinowane - prace Kenya Hary, jednego z najbardziej znanych na świecie japońskich projektantów, są kwintesencją wieloaspektowego spojrzenia na szeroko rozumianą sztukę jako element codzienności.

Czytaj artykuł

Jeśli ktokolwiek nadal uważa, że malarstwo abstrakcyjne to zupełnie przeciwny biegun względem rzeczywistości, ten musi wiedzieć, że bardzo się myli. Aby się o tym przekonać warto wybrać się na wystawę Jan Tarasin. Ciągi znaczeń w MOLSKI Gallery & Collection.

Czytaj artykuł

Przywołująca nostalgiczne wspomnienia z dzieciństwa, ucieleśnienie luksusu bogatego Zachodu, symbol nierealnych oczekiwań względem kobiet - dziś lalka Barbie to nieodzowna część naszej kultury. Nie sposób przejść obok niej obojętnie, zwłaszcza w dobie niegasnących dyskusji o standardach piękna, definicji kanonu i akceptacji własnego ciała. W dzień 64. urodzin Barbie, w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, rozpoczęła się wystawa Barbie. Nieznane oblicza poświęcona temu kulturowemu artefaktowi.

Czytaj artykuł

Kryzys i związana z nim potrzeba nabrania dystansu wobec spraw trudnych, wyswobodzenia się z tego, co każdego dnia tak mocno osadza nas w rzeczywistości, że zdaje się ograniczać nasze funkcjonowanie do poruszania się w ściśle nakreślonych ramach, prowadzi często do poszukiwania ukojenia tam, gdzie nie sięgają macki cywilizacji. Do natury. O tym właśnie jest otwarta 11 marca w Galerii VA wystawa Krzyż i horyzont.

Czytaj artykuł

Nie to niebo to inspirująca, pełna tajemnic i wreszcie fascynująca opowieść o tym, co znajduje się nad nami i wokół nas. Najnowszy projekt prezentowany w Centrum Kultury Zamek nie jest zwykłą, klasyczną wystawą. To interdyscyplinarne przedsięwzięcie, które przypomina brzuch wieloryba - kumuluje wiele wątków, perspektyw i wydarzeń towarzyszących.

Czytaj artykuł

Jak co roku marcowym Poznańskim Targom Książki towarzyszą dwie wystawy poświęcone grafice książkowej. Pierwszą z nich jest Salon Ilustratorów, gdzie swoje prace prezentują debiutujący artyści, wybrani w drodze konkursu. Druga ekspozycja to Mistrzowie Ilustracji, przedstawiająca dorobek wybranego polskiego artysty, w tym roku - Piotra Fąfrowicza.

Czytaj artykuł

- Czy dziś sześćdziesięcioczteroletnia Barbie jest feministką? Myślę, że była nią od samego początku! - mówi Aleksandra Podżorska*, kuratorka wystawy Barbie - nieznane oblicze.

Czytaj artykuł

W zapowiedzi tej wystawy, której otwarcie nastąpi już 4 marca w CK Zamek, nie brakuje podziękowań kierowanych do osób, instytucji i firm, które zdają się nie mieć ze sztuką wiele wspólnego, ponieważ obszarem ich działań jest nauka. Czy "Nie to niebo", bo o tę wystawę chodzi, jest więc projektem interdyscyplinarnym? A może sztuce do astronomii jest bliżej, niż sądzimy?

Czytaj artykuł

Wiele mówi się o "obecnej sytuacji politycznej" i wynikającej z niej polaryzacji polskiego społeczeństwa. Artyści - wrażliwi obserwatorzy - chcą nie tylko komentować rzeczywistość, ale też wpływać na nią, wywołując u widzów refleksje. Odnoszą się do niej w swoich pracach, a nawet, jak dzieje się to w przypadku Punktów spornych Marka Elsnera, wystawach.

Czytaj artykuł

Sergey Shabohin bada przestrzeń byłych republik Związku Radzieckiego. Metaforycznie określa je płytami tektonicznymi, których przemieszczenia, jak twierdzi, obserwujemy od trzydziestu lat. W geologii takie ruchy często wywołują kataklizmy. Co dzieje się w przestrzeni społecznej i kulturowej tych rejonów? O tym próbuje opowiedzieć na wystawie Atlas Krajobrazów Tektonicznych w Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł

Artyści w swoich rozważaniach odwołują się bezpośrednio do tragicznej historii Rusałki, która podczas niemieckiej okupacji była jeziorem Elsensee. Zbiornik został zbudowany głównie przez żydowskich więźniów, głodzonych, katowanych i pracujących ponad siły...

Czytaj artykuł

W Domu Bretanii od 8 listopada można oglądać wystawę Agathe Halais Wielki świat małych rzeczy. To zbiór prac powstałych w ostatnich latach, które - choć wykonane w różnych technikach - dotyczą zbliżonych wątków: sztuki portretowej, kobiet, przedstawiania świata w kontrastowej czerni i bieli, surrealistycznych mrugnięć okiem do widzów. Wystawę można odwiedzać jeszcze do końca lutego.

Czytaj artykuł

Boga. Ta kameralna, ukryta w jednym z zamkowych skrzydeł wystawa, pozwala w ciszy i spokoju spotkać się ze sobą i przyjrzeć odpowiedziom na pytania, które stawia. Nie tylko te, które padają z ust mówiącej o swoich pracach autorki, ale i te, które pojawiają się w nas kiedy wychodzimy tym pracom naprzeciw. Czerpiąc ze źródła osobistej historii Magda Hueckel opowiada nam o kobiecej sile i doświadczeniach, a także o naturalnym cyklu życia i byciu sobą w całkowitej wolności.

Czytaj artykuł

- Często w instytucjach kultury zakłada się, że sztuka sama się obroni, ale tak nie jest. Jestem fanką podejścia, że nie wszystko jest jasne. Nie ma złych pytań, przeciwnie: są one często ciekawsze niż odpowiedzi - mówi Zofia nierodzińska*, do niedawna wicedyrektorka Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł

Dowody geologiczne to futurologiczna refleksja nad konsekwencjami płynącymi z rozwoju cywilizacji przemysłowej i ich znaczeniem dla zmian środowiskowych i społecznych. Matthew C. Wilson - amerykański artysta wizualny, autor eksperymentalnych filmów i badacz, bazując na prowadzonych obecnie pracach naukowych, opowiada o bezradności współczesnego człowieka i analizuje problem kryzysu ekologicznego. Jednocześnie próbuje się im przyglądać, łącząc punkty widzenia: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj artykuł

- Wciągają mnie takie zestawy, które angażują, wymagają ode mnie pewnego wysiłku, nie są oczywiste w odbiorze. Lubię, kiedy do linku, który łączy wszystkie zdjęcia, trzeba się "dokopać", kiedy nie jest po kilku obrazach zbyt czytelny - mówi Filip Springer*, reporter i fotograf, przewodniczący jury Poznańskiej Nagrody Fotograficznej.

Czytaj artykuł

W Muzeum Narodowym w Poznaniu można do końca marca przyszłego roku oglądać kolekcję 34 dzieł autorstwa Jacka Malczewskiego. Obrazy pochodzą z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Ekspozycja Idę w świat i trwam ma być gestem solidarności z Ukrainą i skłaniać do głębszej refleksji związanej z ochroną dziedzictwa kulturowego.   

Czytaj artykuł
1 3 Strona 4 5 6 7