Kultura w Poznaniu

Sztuka

Spójrz w niebo!

Nie to niebo to inspirująca, pełna tajemnic i wreszcie fascynująca opowieść o tym, co znajduje się nad nami i wokół nas. Najnowszy projekt prezentowany w Centrum Kultury Zamek nie jest zwykłą, klasyczną wystawą. To interdyscyplinarne przedsięwzięcie, które przypomina brzuch wieloryba - kumuluje wiele wątków, perspektyw i wydarzeń towarzyszących.

Czytaj artykuł
Żyć rysowaniem i z rysowania

Jak co roku marcowym Poznańskim Targom Książki towarzyszą dwie wystawy poświęcone grafice książkowej. Pierwszą z nich jest Salon Ilustratorów, gdzie swoje prace prezentują debiutujący artyści, wybrani w drodze konkursu. Druga ekspozycja to Mistrzowie Ilustracji, przedstawiająca dorobek wybranego polskiego artysty, w tym roku - Piotra Fąfrowicza.

Czytaj artykuł
Świat według Barbie

- Czy dziś sześćdziesięcioczteroletnia Barbie jest feministką? Myślę, że była nią od samego początku! - mówi Aleksandra Podżorska*, kuratorka wystawy Barbie - nieznane oblicze.

Czytaj artykuł
Podnieś głowę i spójrz w niebo

W zapowiedzi tej wystawy, której otwarcie nastąpi już 4 marca w CK Zamek, nie brakuje podziękowań kierowanych do osób, instytucji i firm, które zdają się nie mieć ze sztuką wiele wspólnego, ponieważ obszarem ich działań jest nauka. Czy "Nie to niebo", bo o tę wystawę chodzi, jest więc projektem interdyscyplinarnym? A może sztuce do astronomii jest bliżej, niż sądzimy?

Czytaj artykuł
Odwieczny spór o...

Wiele mówi się o "obecnej sytuacji politycznej" i wynikającej z niej polaryzacji polskiego społeczeństwa. Artyści - wrażliwi obserwatorzy - chcą nie tylko komentować rzeczywistość, ale też wpływać na nią, wywołując u widzów refleksje. Odnoszą się do niej w swoich pracach, a nawet, jak dzieje się to w przypadku Punktów spornych Marka Elsnera, wystawach.

Czytaj artykuł
Atlas krajobrazów

Sergey Shabohin bada przestrzeń byłych republik Związku Radzieckiego. Metaforycznie określa je płytami tektonicznymi, których przemieszczenia, jak twierdzi, obserwujemy od trzydziestu lat. W geologii takie ruchy często wywołują kataklizmy. Co dzieje się w przestrzeni społecznej i kulturowej tych rejonów? O tym próbuje opowiedzieć na wystawie Atlas Krajobrazów Tektonicznych w Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł
Cisza przeszłości

Artyści w swoich rozważaniach odwołują się bezpośrednio do tragicznej historii Rusałki, która podczas niemieckiej okupacji była jeziorem Elsensee. Zbiornik został zbudowany głównie przez żydowskich więźniów, głodzonych, katowanych i pracujących ponad siły...

Czytaj artykuł
Zauważanie rzeczy małych

W Domu Bretanii od 8 listopada można oglądać wystawę Agathe Halais Wielki świat małych rzeczy. To zbiór prac powstałych w ostatnich latach, które - choć wykonane w różnych technikach - dotyczą zbliżonych wątków: sztuki portretowej, kobiet, przedstawiania świata w kontrastowej czerni i bieli, surrealistycznych mrugnięć okiem do widzów. Wystawę można odwiedzać jeszcze do końca lutego.

Czytaj artykuł
Czuła dekonstrukcja

Boga. Ta kameralna, ukryta w jednym z zamkowych skrzydeł wystawa, pozwala w ciszy i spokoju spotkać się ze sobą i przyjrzeć odpowiedziom na pytania, które stawia. Nie tylko te, które padają z ust mówiącej o swoich pracach autorki, ale i te, które pojawiają się w nas kiedy wychodzimy tym pracom naprzeciw. Czerpiąc ze źródła osobistej historii Magda Hueckel opowiada nam o kobiecej sile i doświadczeniach, a także o naturalnym cyklu życia i byciu sobą w całkowitej wolności.

Czytaj artykuł
Sztuka dostępna

- Często w instytucjach kultury zakłada się, że sztuka sama się obroni, ale tak nie jest. Jestem fanką podejścia, że nie wszystko jest jasne. Nie ma złych pytań, przeciwnie: są one często ciekawsze niż odpowiedzi - mówi Zofia nierodzińska*, do niedawna wicedyrektorka Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł
Laboratorium przyszłości

Dowody geologiczne to futurologiczna refleksja nad konsekwencjami płynącymi z rozwoju cywilizacji przemysłowej i ich znaczeniem dla zmian środowiskowych i społecznych. Matthew C. Wilson - amerykański artysta wizualny, autor eksperymentalnych filmów i badacz, bazując na prowadzonych obecnie pracach naukowych, opowiada o bezradności współczesnego człowieka i analizuje problem kryzysu ekologicznego. Jednocześnie próbuje się im przyglądać, łącząc punkty widzenia: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj artykuł
O tym, co tu i teraz

- Wciągają mnie takie zestawy, które angażują, wymagają ode mnie pewnego wysiłku, nie są oczywiste w odbiorze. Lubię, kiedy do linku, który łączy wszystkie zdjęcia, trzeba się "dokopać", kiedy nie jest po kilku obrazach zbyt czytelny - mówi Filip Springer*, reporter i fotograf, przewodniczący jury Poznańskiej Nagrody Fotograficznej.

Czytaj artykuł
Ostrożnie. Grozi zniszczeniem

W Muzeum Narodowym w Poznaniu można do końca marca przyszłego roku oglądać kolekcję 34 dzieł autorstwa Jacka Malczewskiego. Obrazy pochodzą z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Ekspozycja Idę w świat i trwam ma być gestem solidarności z Ukrainą i skłaniać do głębszej refleksji związanej z ochroną dziedzictwa kulturowego.   

Czytaj artykuł
Na dołku, na dożynkach

Policja w Polsce wzbudza emocje, niekoniecznie te pozytywne. Teraz temat policji powrócił w groteskowym wydaniu historii o wybuchowym prezencie. Lecz jeszcze nie tak dawno temu policja nadużywała siły w licznych protestach społecznych i przez to przyciągała uwagę publiczną. Znając tytuł nowej wystawy w "Łęctwie" - Środki przymusu bezpośredniego, domyślałem się, że sztuka w galerii skupiona będzie na krytyce policji, zbrojnego w tonfę ramienia władzy nadużywającej siły. Okazało się, że prace Małgorzaty Mycek i Adama Kozickiego mają też nieoczywisty, autobiograficzny background.

Czytaj artykuł
To nie jest prosty temat

- Pytamy, jaka powinna być szkoła. Pokazujemy relację nauczycieli z państwem na przestrzeni ostatnich 150 lat i teoretycznie kończymy na 2019 roku. To ważny punkt najnowszej historii szkolnictwa - strajk nauczycielski - mówi Anna Pikuła*, współkuratorka wystawy Jak robić szkołę? w Galerii Śluza.

Czytaj artykuł
Drobiazgi wielkiej wagi

- Ta wystawa ma być lekkim wyłamaniem z konwencji przedstawiania obrazów Malczewskiego. Ma zwrócić uwagę na niepewność tego bycia w miejscu - mówi Pawełem Napierała*, kurator wystawy obrazów Jacka Malczewskiego Idę w świat i trwam w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Czytaj artykuł
To nie tylko piłka nożna

Lech Poznań to coś więcej niż klub. To zjawisko społeczne, które Radosław Nawrot nazwał kiedyś "lechizmem". Zdjęcia z serii W górę serca! 100 lat KKS Lech Poznań w technice stereofotografii od 1 grudnia prezentować będzie Fotoplastykon Poznański.

Czytaj artykuł
Numizmatyczne tysiąclecie

W zbiorach Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu znajduje się aż 260 tysięcy muzealiów, co czyni ją jedną z trzech najważniejszych kolekcji numizmatycznych w Polsce. Na wystawie przedstawiono 1500 muzealiów - monet, reliefów i medali, w tym dzieła współczesnych wielkopolskich artystów medalierów, z Józefem Stasińskim, Anną Krzymańską i Józefem Kopczyńskim na czele.

Czytaj artykuł
Sztuką w noc listopadową

Obiekty z pogranicza sztuki i designu w towarzystwie jaskrawych mebli w galerii zbudują barwny Living Room - pokój dzienny do celebracji piękna w życiu, do walki z jesiennym spleenem. A wszystko to w Pracowni VZORY już od 25 listopada.

Czytaj artykuł
Godło i paproć

Wybory rozpalają debatę publiczną na długo przed dniem głosowania. Dotyczy ona nie tylko kandydatów, biorących udział w wyborach, ale również zasadności głosowania i znaczenia każdego głosu jako elementu, który wpływa na dalsze losy państwa. Podziały polityczne i spory sprawiają jednak, że temat ten może wydawać się mało wdzięczny i naznaczony powstałymi wokół napięciami. Czy jednak można podejść do niego inaczej?

Czytaj artykuł
1 3 Strona 4 5 6 7