Kultura Poznań.pl

Sztuka

Co zostało nam z PeWuKi?
 

Co zostało nam z PeWuKi?

Dla odradzającej się Polski odbywająca się w 1929 roku w Poznaniu Powszechna Wystawa Krajowa była pokazem sił i możliwości. To był również czas, gdy na szeroką skalę do naszego miasta zawitała architektura modernistyczna. Świetność wystawy i jej znaczenie dla Poznania przypomni tegoroczny II Festiwal Architektury Modernistycznej Nowy Plan.

czytaj więcej
Inne kostiumy
 

Inne kostiumy

Jednym z wydarzeń obchodów 55-lecia Teatru Ósmego Dnia jest wystawa "Kostium i obraz, czyli 55 zdarzeń". To ekspozycja prezentująca twórczość Izabeli Rudzkiej, która od lat 90.  współpracuje z teatrem i wykonuje dla aktorów kostiumy, posługując się nietypowymi rozwiązaniami krawieckimi.

czytaj więcej
Królik w śnieżycy
 

Królik w śnieżycy

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu świętuje 100-lecie, a ja zapytałem siedmiu absolwentów uczelni, którzy studiowali na niej malarstwo, co przyniosła im edukacja artystyczna i dlaczego wybrali właśnie taki kierunek.

czytaj więcej
Historia przestrzeni
 

Historia przestrzeni

Czy można próbować analizować dzieło sztuki bez kontekstu, nie znając realiów jego stworzenia, uwarunkowań historycznych, nie wiedząc do czego będzie się odnosić? Założenia urodzinowej prezentacji Obiekt - przestrzeń  Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu wydają się proste. Wszak wystarczy zajrzeć w przepastne uczelniane archiwa i pochwalić się najlepszymi dziełami powstałymi w murach poznańskiej Akademii.

czytaj więcej
Porządek i ekspresja
 

Porządek i ekspresja

"Jej twórczość jest również świadectwem poszukiwania czystej prawdy. W jej przypadku kreatywna praca wyobraźni nie polegała na akumulacji motywów, lecz na ich sukcesywnym redukowaniu; krok po kroku dotarła do nagiej linii, do zestawu czystych form, z których wydobywała plastyczny rytm swoich obrazów. Nigdzie indziej twórcze pragnienie nie wyraża się równie szczerze, jak w jej dorobku - pisała na temat Sophie Taeuber-Arp krytyczka sztuki i pisarka - Gabrièle Buffet-Picabia. Wystawa w CK Zamek odpowiada na pytanie, czy nie są to tylko czcze słowa.

czytaj więcej
Kobieta-awangarda
 

Kobieta-awangarda

Bywa, że artystki wiążą się - nie tylko zawodowo - z artystami. Tego typu par nie brakuje w historii sztuki. Niestety nierzadko się zdarza, że dopiero dzisiaj wychodzą z cienia znanych mężów i doceniane zostają przez współczesnych krytyków i miłośników sztuki. Przykładem takiej artystki jest m.in. Sophie Taeuber-Arp.

czytaj więcej
Vivat Academia, vivant professores!
 

Vivat Academia, vivant professores!

Obiekt - przestrzeń. Wystawa z okazji stulecia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jest kolejnym aktem obchodów jubileuszu powstania poznańskiej uczelni artystycznej. Tym razem oko widzów skierowane zostanie w kierunku grona pedagogicznego odpowiedzialnego za wykształcenie wielu znamienitych studentów.

czytaj więcej
Podróż w czasie z Fotoplastykonem
 

Podróż w czasie z Fotoplastykonem

Od środy 4 września w Fotoplastykonie Poznańskim można oglądać kolejną po "Wyprawie na Księżyc" wystawę. Tym razem wybieramy się w podróż w czasie do Poznania przełomu XIX i XX wieku. Prezentowane zdjęcia pochodzą z kolekcji Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Zobaczcie stereoskopowy "Poznań na przełomie wieków"!

czytaj więcej
Pociąg do fotografii
 

Pociąg do fotografii

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Koleje Wielkopolskie żegnają lato nową prezentacją fotografii. 31 sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy "Na kolejowym szlaku" Pawła Krymarysa.

czytaj więcej
Subtelność obrazu
 

Subtelność obrazu

Od malarstwa do fotografii i grafiki komputerowej droga jest bliższa niż nam się wydaje. Pokaże to najnowsza wystawa w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną.

czytaj więcej
Dostrzegamy pewną lukę
 

Dostrzegamy pewną lukę

- Przez lata Poznań kojarzył się głównie ze sportem, targami i biznesem, tak był postrzegany z zewnątrz. Miasto nie słynęło z kultury i sztuki, ale to się zmienia - mówi Katarzyna Śmiałowicz z Fundacji Jak Malowana, która organizuje II Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu.

czytaj więcej
Jak dobrze się buntować
 

Jak dobrze się buntować

Tym razem Galeria Tak zostanie przejęta przez grupę z Extinction Rebellion Poznań, która przygotowała prelekcję połączoną z warsztatami dla wszystkich zainteresowanych prawami demonstrantek i demonstrantów. Podczas spotkania publiczność będzie miała szansę dowiedzieć się więcej na temat dobrej organizacji wszelkich akcji związanych z masowym sprzeciwem społecznym.

czytaj więcej
Zagubiony indywidualizm
 

Zagubiony indywidualizm

"Jeśli kochankowie unosząc się na falach namiętności całkowicie się jej poddają, a nawet w niej zatracają, to warunkiem osiągnięcia pożądanej intymności jest zbudowanie wokół symbolicznej zapory.  Tak zakochani, jak i twórcy, przywodzą na myśl ogarniętych gorączką szaleńców maniakalnie zanurzonych w świecie swoich namiętności i nierzadko działających w kompletnej społecznej izolacji, co zajmuje im kolejne godziny, dni, noce, a nierzadko i lata".

czytaj więcej
Napisz to pięknie
 

Napisz to pięknie

- Mówi się, że ikony najlepiej czują się w cerkwi i nie powinny znajdować się w muzeach. My piszemy je i wystawiamy w instytucji świeckiej, idąc tropem krajów prawosławnych, w których też się tak robi  - mówi Aleksandra Michalska*. Wystawa prac jej studentów "Ikony" na Dużej Scenie UAP potrwa do niedzieli.

czytaj więcej
Bauhaus w Puro
 

Bauhaus w Puro

Wystawę plakatów polskich twórców, które powstały z okazji stulecia Bauhausu, od 31 lipca będzie można oglądać w poznańskim hotelu Puro. Pomysłodawcą prezentacji jest magazyn Label. Z okazji urodzin słynnej szkoły redakcja postanowiła zaprosić polskich artystów plakatu do wykonania projektów inspirowanych stylem uczelni, w której wykształciło się tak wielu wybitnych architektów, projektantów i artystów.

czytaj więcej
Zmalowane
 

Zmalowane

Przekrojowa ekspozycja Co zmalował Ryszard Kaja jest najlepszą wystawą tego lata w Poznaniu, bo skierowaną do jak najszerszej publiczności. Doskonale oddaje charakter jej bohatera. Do bólu mieszczańska, przesycona obsesją zbieractwa, podbarwiona zgoła niekatolickim, pozbawionym wstydu erotyzmem uwodzi teatralnością, wywołuje zawrót głowy przesytem.

czytaj więcej
Mówiłem, że się nie nadaję...
 

Mówiłem, że się nie nadaję...

Podhale, Toruń, Warszafka, Katowice - to nieliczne z miast, które znalazły się w plakatowym archiwum Ryszarda Kai - malarza, grafika i scenografa, który swoją przygodę ze sztuką rozpoczął w dawnej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W Galerii Stary Browar od piątku będzie można oglądać wystawę jego prac.

czytaj więcej
Cały mikroświat Hoffmanna
 

Cały mikroświat Hoffmanna

W zeszłym roku na Festiwalu Animator jego film zdobył wyróżnienie za "niekonwencjonalne wykorzystanie mediów", a już od 4 lipca będziemy mogli zobaczyć, w jaki sposób powstawał Świat, który uleciał na grzbiecie krowy. Wojciech Hoffmann zaprasza na making of do galerii Curator"s Lab.

czytaj więcej
Ukraina - nasza czy wasza?
 

Ukraina - nasza czy wasza?

Pavel Jurov to reżyser teatralny i jeden z laureatów nagrody Kijowski Pektorał 2011, a także aktywnie zaangażowany w tworzenie współczesnej kultury kurator sztuki. To również autor dokumentalnego tekstu "Donbas, powstań! Baśń o Noworosji", który stał się inspiracją do najnowszej wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał.

czytaj więcej
1 2 Strona 3 4 22