Kultura w Poznaniu

Sztuka

Saga o niedźwiedziu

Wystawa Trzysta diabłów zjadłeś jest częścią projektu realizowanego przez Katarzynę Deptę-Garapich i Małgorzatę Mirgę-Tas od 2019 roku. Punktem centralnym jest w tym scenariuszu mieniące się karnawałowymi barwami Zakopane. Miejsce, w którym kicz łączy się z ludowymi tradycjami. Artystki snują opowieści wokół postaci niedźwiedzia i eksplorują różne oblicza tej istoty: począwszy od jego znaczenia w kontekście obrzędów ludowych, poprzez infantylizację, wreszcie - nagły wzrost popularności w kulturze masowej.

Biżuteryjnym szlakiem

Biżuteria dla wielu z nas stanowi wyjątkową pamiątkę z podróży. Szczególnie ta, która bezpośrednio związana jest z historią i kulturą kraju, który odwiedzamy. Na lokalnych straganach i w sklepikach znajdziemy wiele współczesnych ozdób, które nierzadko nawiązują do przeszłych form. Świadczy to o pewnej ciągłości i przywiązaniu do tradycji. Nie do każdego kraju możemy jednak bez problemów dotrzeć. Nie zawsze też zakup oryginalnej biżuterii jest prosty. Tym ważniejsza i bardziej atrakcyjna wydaje się w takim kontekście aktualna wystawa w Galerii YES zatytułowana Biżuteria nomadów Azji Centralnej.

Wystawa, która koi

Są takie wystawy, gdzie wszystko zdaje się ze sobą idealnie współgrać. Harmonia osiągana jest adekwatnością tego, co oglądamy, do miejsca, w którym to robimy. Nie jest definiowana przez scenograficzną aranżację przestrzeni, ale właśnie jakąś nie do końca pojmowalną zgodność. Tego rodzaju ekspozycją jest z pewnością wystawa Jerzy Nowosielski. Ikona i abstrakcja w Muzeum Archidiecezjalnym, która upamiętnia 100. rocznicę urodzin artysty.

Leniwe znaki zapytania

Pani Domu to miejsce, które zadebiutowało na galeryjnej mapie Poznania rok temu. Na początku było wyłącznie pracownią, mieszkaniem współdzielonym ze starszą panią Marią, potem stało się galerią. Przestrzeń wciąż funkcjonuje jako pracownia, ale teraz jest równocześnie prywatną przestrzenią wystawową prowadzoną przez artystów wizualnych: Krzysztofa Mętela i Mateusza Piestraka. Do 23 lipca można tu oglądać wystawę Co robimy z resztą dnia?.

Straty wojenne

Działania wojenne wymierzone w inne państwo prowadzone są na różne sposoby. Chociaż największy sprzeciw cywilizowanego świata wzbudza przede wszystkim śmierć niewinnych, bolesne są również akty przemocy wymierzone w kulturę. Kulturę rozumianą bardzo szeroko i stanowiącą podwaliny tożsamości narodu.

Dotyk kathartyczny

Chociaż technologia wciąż się zmienia i ma ogromny wpływ na nasze życie, w tym na sztukę, do której przenika w postaci nowych możliwości, to jednak zachowaliśmy obraz twórcy-rzeźbiarza pochylonego nad pracą, siłującego się z nierzadko trudnym materiałem, ale też czule dotykającego tworzywa. To właśnie dotyk jest tu kluczowy. Również ten symboliczny.

Młodość przefiltrowana

Instagramy, snapchaty, tiktoki i telegramy, a także przesyłane przez wszelkie komunikatory memy, gify i emotikony. Dzisiejszy przekaz oparty jest na obrazie - zarówno tym ruchomym, jak i statycznym. A szkolna młodzież, będąca adresatem organizowanego przez WBPiCAK konkursu "filtr: REL", pokazuje, że za pomocą komunikacji wizualnej potrafi wyrazić swoje uczucia. Wystawę można oglądać w bibliotecznej galerii przy ul. Prusa.

Oceniaj po okładce!

Znamy już finalistów Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płyty wydanej w ubiegłym roku w Polsce. 22 czerwca poznamy jego laureatów. W skład 16-osobowego jury wchodziła Magda Grabowska-Wacławek, czyli Bovska - piosenkarka, autorka tekstów, graficzka, artystka wizualna. O znaczenie okładki płytowej pytała ją Magdalena Chomczyk.

Dotyk nr 3

Twórczy Dotyk III to trzecia już i - jak informują organizatorzy - ostatnia wystawa z cyklu prezentacji polskiej rzeźby współczesnej w Galerii Sztuki ROZruch. Czego możemy się spodziewać po tegorocznej edycji? Spoglądając na nazwiska artystów, których prace zostaną pokazane, ponownie wiele!

Posłuchaj makówki

Usiąść, położyć się, odpocząć, pomarzyć lub posłuchać śpiewanej opowieści - to można zrobić w Visual Parku nad Jeziorem Strzeszyńskim, którego kolekcja wzbogaciła się o kolejne dzieło - obiekt ...siała Baba mak... zaprojektowany przez poznańską artystkę intermedialną, profesorkę Izabelę Gustowską.

Artystyczna lokalność

Ponad 40 wydarzeń w 20 lokalizacjach. 1 czerwca rozpoczyna się Poznań Art Week - festiwal prezentujący różne zjawiska na polu sztuk wizualnych. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "lokalność". Do 18 czerwca festiwal przybliży działalność poznańskich kuratorów, artystek i animatorów kultury.

Ino go lej!

Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli zaprasza na wystawę opowiedzianą... gwarą poznańską. Rychtyg knary i maszynki - to prezentacja uzbrojenia wojsk wielkopolskich od 1919 do 1921 roku.

Perspektywa zwierzęca

Pierwsi widzowie obejrzeli ją w ramach Nocy Muzeów, ale wernisaż i oficjalne otwarcie nowej wystawy w Muzeum Narodowym, odbędzie się dopiero w najbliższą niedzielę. Zwierzę przede mną to wystawa inna od wszystkich.

Najlepsze wystawy muzealne

Znamy laureatów Konkursu Izabella 2022 na najciekawsze wydarzenie muzealne w Wielkopolsce. Nagroda Grand Prix i statuetka Izabelli  przypadła Muzeum Narodowemu w Poznaniu, które zebrało laury w niemal wszystkich kategoriach.

Błędy wykryte

Galeria Na Dziedzińcu Starego Browaru i Galeria Miejska Arsenał to dwa miejsca, w których można zobaczyć najlepsze prace, organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu, XIII Biennale Grafiki "Error". O to, dlaczego warto tam zabłądzić opowiada prof. Maciej Kurak - kurator i Witold Modrzejewski - członek jury.

Opowieść o ludziach

Czy wystawa Biżuteria PRL, którą od połowy kwietnia możemy oglądać w Galerii YES, spełnia oczekiwania wielbicieli i wielbicielek sztuki biżuteryjnej? Zdecydowanie tak!

Muzealna poczekalnia

Co znajduje się w muzealnych archiwach? Gdzie leży granica pomiędzy kreowaniem zwodniczych światów a obiektywną narracją? Co można zobaczyć po przekroczeniu progu prywatnej strefy muzeum?

Czwarta Enigma i "Szyfrodziewczyny"

Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego zaprezentowało kolejny egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma.

Księżniczki tonące w remontach

- Remonty to naturalne procesy, tylko w Poznaniu skala tych prac stała się niewyobrażalna, w tym scenariuszu człowiek staje się właśnie uwięzionym gołębiem - mówi Przemysław Piniak*, malarz i performer, autor wystawy Księżniczka Marcin.

Świat z obrazów

Proste, praktyczne, funkcjonalne, neutralne, ale zarazem wyrafinowane - prace Kenya Hary, jednego z najbardziej znanych na świecie japońskich projektantów, są kwintesencją wieloaspektowego spojrzenia na szeroko rozumianą sztukę jako element codzienności.

1 2 Strona 3 4 5 6