Kultura w Poznaniu

Sztuka

Numizmatyczne tysiąclecie

W zbiorach Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu znajduje się aż 260 tysięcy muzealiów, co czyni ją jedną z trzech najważniejszych kolekcji numizmatycznych w Polsce. Na wystawie przedstawiono 1500 muzealiów - monet, reliefów i medali, w tym dzieła współczesnych wielkopolskich artystów medalierów, z Józefem Stasińskim, Anną Krzymańską i Józefem Kopczyńskim na czele.

Sztuką w noc listopadową

Obiekty z pogranicza sztuki i designu w towarzystwie jaskrawych mebli w galerii zbudują barwny Living Room - pokój dzienny do celebracji piękna w życiu, do walki z jesiennym spleenem. A wszystko to w Pracowni VZORY już od 25 listopada.

Godło i paproć

Wybory rozpalają debatę publiczną na długo przed dniem głosowania. Dotyczy ona nie tylko kandydatów, biorących udział w wyborach, ale również zasadności głosowania i znaczenia każdego głosu jako elementu, który wpływa na dalsze losy państwa. Podziały polityczne i spory sprawiają jednak, że temat ten może wydawać się mało wdzięczny i naznaczony powstałymi wokół napięciami. Czy jednak można podejść do niego inaczej?

Sztuka jako eksperyment

Tegoroczna edycja Konkursu im. Marii Dokowicz była wyjątkowa, bo gromadziła prace dwóch roczników dyplomantów - z 2021 i 2022. Motywem przewodnim był eksperyment, który - jak zaznacza kurator pokonkursowej wystawy Maciej Kurak - jest elementem twórczości umożliwiającym sformułowanie nowych sposobów komunikacji, co z kolei staje się elementem kształtowania kultury.

Od lęku do miłości

Choć skrajności najczęściej bywają zgubne, zdarzają się sytuacje, w których ta zguba może okazać się fascynująca. Na takie właśnie poszukiwania zaprasza nas Muzeum Sztuk Użytkowych, w którym od połowy października dostępna jest wystawa Wiele / Niewiele. Dwie drogi myślenia w projektowaniu graficznym, przedstawiająca kontrast pomiędzy horror vacui i amor vacui.

Ulotne ślady przeszłości

W Poznaniu trwa właśnie Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki - jeden z najważniejszych lokalnych festiwali poświęconych refleksji nad kondycją fotografii. Wystawy i wydarzenia towarzyszące odbywają się na terenie Poznania i okolic, w tym w Centrum Kultury Zamek, w Galerii pf, w której sam Zjeżdżałka pracował w latach 1998-2003.

Rok Enigmy

- Zwiedzający mogą nie tylko poznać historię Enigmy, szyfrów, ale i zmierzyć się z tym, z czym mierzyli się kryptolodzy. (...) Tylko u nas można też zobaczyć kopie cyklometru, bomby Rejewskiego i płacht Zygalskiego - a więc polskich urządzeń, które służyły walce z Enigmą. No i oryginalną Enigmę - mówi Piotr Bojarski*, kierownik Centrum Szyfrów Enigma, które obchodzi w tym miesiącu rocznicę swojej działalności.

Podróż fotograficzna

Od Zbąszynia do Konina i od Piły po Kalisz. Oczywiście z mocną reprezentacją w stolicy regionu. Już 14 października rusza kolejna edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Festiwalu nietypowego, będącego raczej przeglądem artystycznym niż wielką radosną fiestą zwieńczoną imprezą i muzycznymi bachanaliami. I próżno w nim szukać zagranicznych headlinerów. W końcu organizatorzy zapraszają na wycieczki do lokalnych galerii sztuki.

Choroby rodzinne

Happy Family, poradnia domowa to wystawa będąca swoistym podsumowaniem rodzinno-badawczego projektu prowadzonego przez Karolinę Balcer, artystkę wizualną eksplorującą obszary takie jak malarstwo, wideo, tekstylia czy architektura. Balcer pracę nad projektem zaczęła w 2020 roku - punktem wyjścia była próba zrozumienia tego, w jaki sposób uzależnienie i zaburzenia jednego członka rodziny wpływają na pozostałych. Bohaterami projektu są: Aleksandra (mama, żona), Karolina (córka, siostra), Sławomir (mąż, tata) i Filip (syn, brat).

Dęby i wieżowce

Eksponowane na wystawie fotografie Korpala wyzwalają grę znaczeń oscylującą wokół dwóch stanów organizmu: żywotności i postępującej martwoty.

POZNAŃ DESIGN FESTIWAL. Nie tylko przedmioty

Dobrostan to inspiracja dla współczesnego świata projektowego. To także formuła stwarzająca nowe możliwości wykorzystywania potencjału wzornictwa. Na wystawie design zyskuje dodatkową funkcję - zmusza nas do autorefleksji, czym zbliża się do sztuki.

Alternatywa

Czy w galeriach jest jeszcze miejsce na malarstwo surrealistyczne, które stanowi wariację na temat świata, który w swojej materialności wydaje nam się znajomy, a jednocześnie jest tak odmienny od tego, co znamy? Jak się okazuje - tak.

Koncepcje swobodne

Sztuka każe postrzegać kreację w dwójnasób. Z jednej strony mamy koncepcję, coś co zakłada konkretne działanie i przewiduje jego efekty. Od koncepcji przechodzimy do realizacji określonych założeń. Z drugiej jednak strony myślimy o tworzeniu jako akcie wymykającym się pewnym wyznaczonym ramom. Sztuką rządzi również przypadek i nieprzewidywalność. Czy istnieją kwestie oczywiste w kontekście form przestrzennych?

Czym jest komfort?

- Design ma funkcję zbliżoną do sztuki, zachęca do refleksji. Ta wystawa nie jest tylko o komforcie. W chwili jego braku potrafimy namierzyć czym on dla nas jest. Potrzebna jest nam jednak różnica - mówi Agata Kiedrowicz*, kuratorka wystawy głównej Poznań Design Festiwal Laboratorium Dobrostanu.

Pytanie o dobrostan

Twórcy Poznań Design Festiwalu postrzegają design jako sposób myślenia i twórczego rozwiązywania istotnych społecznie oraz ekologicznie problemów, czym zwracają uwagę osób zainteresowanych projektowaniem. Kolejna odsłona wydarzenia odbędzie się na przełomie września i października.

Wiele tryumfów

Zapach starego papieru, miękkość stawianych kroków, głębia zdobiącej ściany zieleni i ramy. Różniące się wielkością i kolorem, czasem czarne, najczęściej jednak jasne, drewniane, wyraźnie odcinające się od ciemnego tła. A w nich - tryumf talentu, spojrzenia, kreski. Tryumf koloru.

Zapętlenie, które ma znaczenie

- Od początku na wystawach pojawiało się sporo lokalsów. Często przychodzili tu przypadkowo, co miało swoje uroki i było obustronnie ciekawe. Wiele osób stykało się ze sztuką po raz pierwszy i próbowało się z nią oswoić - mówi Przemek Sowiński*, założyciel mieszczącej się na Łazarzu Galerii Łęctwo.

Kto nie lubi plakatu?

Aktualna wystawa w Galerii na Dziedzińcu zatytułowana Plakat wisi, której kuratorem jest Wojciech Piotr Onak, obejmuje dorobek polskich plakacistów od okresu powojennego do współczesności. Czego można się po niej spodziewać? Historii plakatu czy raczej swobodnej, cieszącej oczy prezentacji?

Triumf niezależności

Tytuł wystawy, którą będzie można obejrzeć od 10 września w CK Zamek, a który brzmi Tryumf koloru. Arcydzieła grafiki francuskiej z przełomu XIX i XX wieku
z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie
, zawiera w sobie element przewrotności. Ze zwycięstwem koloru moglibyśmy utożsamiać raczej ówczesne malarstwo, aniżeli grafikę, a jednak to ona stała się tematem tej najnowszej prezentacji, której kuratorką jest Krystyna Kulig-Janarek.

1 4 Strona 5 6 7 8