Kultura w Poznaniu

Sztuka

Pośród mgieł Irlandii

Irlandia to kraina otoczona woalem tajemnicy, której kultura łączy elementy chrześcijaństwa (przywiezione na te tereny podczas misji św. Patryka) ze sporą domieszką rdzennej celtyckości. Pochodzący z Irlandii amerykański grafik Joel Elgin zabiera widza w podróż inspirowaną baśniami i wierzeniami Zielonej Wyspy.

Z gliny duńskiej do Polski

Wystawa Aliony Kryshtofik to podsumowanie sześciomiesięcznej rezydencji artystycznej w Guldagergaard, centrum sztuki, do którego zjeżdżają ceramicy całego świata.

Jednak coś ciekawego?

- Publikacja Nic ciekawego i wystawa Jaka piękna katastrofa są zbiorem moich eksperymentów, chciałem nimi zamknąć okres pandemii - mówi poznański fotograf Adrian Wykrota. Jego prace będzie można zobaczyć w galerii Pix.House już od 12.03.

Mistrz fotoreportażu

Monumentalna postać polskiej fotografii dokumentalnej, laureat i juror licznych konkursów fotograficznych, w tym i World Press Photo. Tomasz Tomaszewski wraz z wystawą Świat jest tam, gdzie się zatrzymałeś będzie gościem poznańskiej galerii MO.

Kraina różnorodności

28 lutego w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbył się wernisaż uroczyście rozpoczynający otwartą dzień wcześniej wystawę Tradycja i nowoczesność. Sztuka w międzywojennym Poznaniu  Stowarzyszenia Artystów Wielkopolskich "Plastyka" (1925 - 1939). Wydarzenie to przerwało trwającą od 80 lat ciszę - bo właśnie 80 lat temu zebrane dzieła Plastyków pokazywane były po raz ostatni. Prezentowane prace pochodzą nie tylko ze zbiorów MNP, zostały także wypożyczone dzięki uprzejmości Muzeów z całego kraju oraz od prywatnych kolekcjonerów.

ugięcia, przemieszczenia, rysy, drgania

Stan ciągłego zagrożenia, jaki został ostatnio niespodziewanie spotęgowany, jak i problematyka wystawy Stany Graniczne od 5 marca dostępnej w Starym Browarze, mogą skłonić widza do refleksji nad pojęciem granicy, która w rękach artystek i artystów jest czymś w rodzaju systemu naczyń wypełnionych treścią. Konstrukcją tego, co pomiędzy tymi granicami się znajduje i dynamicznie przemieszcza.

Zaproszenie na raut

Premierowy pokaz tego muzyczno-teatralnego show odbył się w Teatrze Polskim w sylwestra. W marcu Raut, czyli koncert pełen blichtru i blasku wraca do repertuaru.

Bardziej malarskie

Na wystawie prezentowane będą prace powstałe głównie w 2021 roku. Część z nich to osobista interpretacja tematów znanych z historii malarstwa.

Mamy co odkrywać

- Uwielbiam jaszczurki na elewacji domu przy Kilińskiego na Wildzie. Fascynujący jest też drugi rząd kamienic wzdłuż Roosevelta - czyli maleńka uliczka Zacisze. Zachowało się tam mnóstwo oryginalnych witraży - mówi Magdalena Adamczewska*. - Nasza poznańska secesja jest interesująca nie tylko ze względów estetycznych. Rzadko chyba sobie uświadamiamy, że to zabytki autentyczne, niemal nietknięte przez wojnę, w przeciwieństwie do zabudowy staromiejskiej lub np. katedry, będących powojenną rekonstrukcją, a niekiedy konserwatorską kreacją - dodaje Piotr Walichnowski**. Adamczewska i Walichnowski, autorzy albumu Secesja w Poznaniu, rozmawiają o ciekawostkach poznańskiej architektury secesyjnej. 

Czarodziej z Katalonii

"Pokażemy na wystawie, że był to artysta całościowy. Nie ograniczał się jedynie do architektury, do budynków, ale dbał o najmniejsze detale. Dbał o kolorystykę kafli ceramicznych, o rozwiązania praktyczne domu, tak żeby żyło się dobrze, z dobrym dostępem do światła, powietrza, zieleni" - takie są główne założenia wystawy, otwieranej 5 marca w CK Zamek, która prezentować będzie m.in. projekty, rysunki, repliki mebli jednego z najwybitniejszych architektów przełomu XIX i XX wieku, Antonia Gaudíego.

Apetyt na sztukę

- Z różnych stron docierały do mnie sygnały, że brakuje takiego miejsca. Ludzie dopytywali, co tu powstaje: "Galeria sztuki? Super!". To było budujące, bo leżało u źródeł naszego pomysłu - mówi Monika Pietrzak*, marszandka, właścicielka Vinci Art Gallery na Śródce.

Wzajemna odpowiedzialność

Najnowsza wystawa Galerii Miejskiej Arsenał pt. Polityki (nie) dostępności dowodzi, że wzajemne wsparcie i współodpowiedzialność mogą być metodami emancypacji. Prezentowane dzieła prowokują do rozważania adekwatności kategoryzowania rzeczywistości wedle takich kategorii jak "norma" czy "niepełnosprawność".

Te historie do mnie wracają

- Może pozytywem będzie odczarowanie bohaterstwa polegającego na tłamszeniu innych - o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej mówi Maciej Moskwa*, fotoreporter, współzałożyciel kolektywu Testigo Documentary, autor wystawy Na granicach, którą do 20 lutego można oglądać w holu CK Zamek.

(Nie)codzienność pełna (nie)dostępności

Polityki (nie)dostępności. Obywatelki z niepełnosprawnościami i osoby sojusznicze to inauguracja kolejnego sezonu wystawienniczego Galerii Miejskiej Arsenał. Tym razem zespół poznańskiej galerii zaprasza do uczestnictwa w wielowymiarowym projekcie skoncentrowanym wokół niedostępności i dostępności oraz  niepełnosprawności i pełnosprawności.

Osoby i miejsca często zapomniane

Od 1. lutego w Fotoplastykonie Poznańskim będzie można oglądać nową wystawę - Stereo Poznań. Jej autorami są członkowie Ośrodka Myśli i Czynu Fotograficznego Ciemnica. - Dzięki wyjątkowym spotkaniom z osobami, które zgodziły się stanąć przed obiektywami Sputnika poznaliśmy ich piękne historie. Przy pomocy stereofotografii chcemy zaprezentować je na tle zmieniającej się przestrzeni miejskiej - wyjaśniają.

Seniorzy mają moc!

Na inaugurację Senioralnej Galerii Mocy w Jeżyckim Centrum Kultury zaprezentowana zostanie wystawa Otwarcie. Ciąg dalszy nastąpił. Jej pomysłodawcą jest malarz i grafik Witold Zakrzewski.

Jak się robi emancypację

- Odkryłyśmy, że tylko cztery procent postaci nazwanych, występujących w podręcznikach do historii to kobiety. Wyniki tej szczegółowej analizy jeszcze bardziej uwrażliwiły nas na inne narracje, komunikaty, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, edukacyjnej, kulturowej - mówi prof. Iwona Chmura-Rutkowska*. - Nigdy wcześniej nie przeprowadzono kompleksowych badań na temat roli kobiet w polskim środowisku naukowym, mimo że w archiwach można znaleźć wiele potrzebnych do tego materiałów - dodaje prof. Edyta Głowacka-Sobiech**. - Uważamy, że opowiadanie historii kobiecych jest ważne, bo uzupełnia lukę w narracji na temat przeszłości - uzupełnia Anna Pikuła***. Wszystkie rozmówczynie są autorkami wystawy Naukowczynie w Galerii Śluza.

Po czapce go poznacie

Prawie 50 różnego rodzaju wojskowych nakryć głowy: rogatywek, furażerek, beretów, czapek, czap,  kasków i hełmów można oglądać na otwartej dzisiaj wystawie czasowej w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. Wystawa zatytułowana Czapki z głów opowiada historię polskiej drogi niepodległości za pomocą tej niepozornej, ale ważnej części wojskowego umundurowania.

W fotografii szukam czułości

- Ostatnio dużo w kontekście etyki mówiło się o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Czy podanie znalezionym w środku ciemnego lasu, wyziębionym i wycieńczonym uchodźcom ciepłego jedzenia i wody jest przekroczeniem jakichkolwiek granic? To nie są żadne dylematy. Za opowiadanie tych historii redakcje płacą nam pieniądze. Nie uważam, żebym jakkolwiek się poświęcał - mówi Jędrzej Nowicki*, fotograf, autor najnowszego zbioru zdjęć Blizny, którego efektem będzie zin i wystawa w Pix.house.

Wystawa jak dziennik

Wydaje się wręcz nieodpowiednie, aby powiedzieć, że wystawa Boję się, że kiedyś będzie za późno w Galerii Miejskiej Arsenał to wystawa prac Patryka Różyckiego. Oznaczałoby to, że elementem tożsamym z artystą są jego obrazy, szkice, rysunki, natomiast cała reszta to w mniejszym lub większym stopniu aranżacja powstała według pomysłu kogoś innego. A tak nie jest.

1 7 Strona 8 9 10 11