Tym razem idiomem będzie "Dobrostan". Andżelika Jabłońska, kuratorka festiwalu, tak tłumaczy tegoroczny motyw przewodni: - Idiom pojawił się jeszcze w minionym roku. Pomimo odmiennej sytuacji ekonomiczno-politycznej już wtedy wydawał się nam ciekawym punktem odniesienia do prospołecznych i ekologicznych zagadnień. W tegorocznym programie poruszymy więc wątki zrównoważonego rozwoju, ale też będziemy szukać nowych materiałów i innowacyjnych rozwiązań stosowanych w projektowaniu. Uważamy, że w szybko zmieniającej się rzeczywistości, szczególnie w czasie wojny w Ukrainie, szalejącej inflacji, kryzysu klimatycznego, tym bardziej warto zadać sobie pytanie o pozycję dobrostanu, a tym samym o rolę współczesnego projektanta i projektantki.
Dodaje też, że wybór tematu wiąże się zarówno z zagadnieniami związanymi z architekturą, jak i przedmiotami użytkowymi. - Wybierając hasło na 2022 rok, kierowaliśmy się próbą refleksji nad subiektywnym pojęciem dobrostanu i jego przejawami stosowanymi w architekturze, w przestrzeniach wspólnych i prywatnych, a także w kontakcie z przedmiotami codziennego użytku - tłumaczy kuratorka.
W tym roku uczestniczki i uczestnicy będą mogli spróbować specjalnej herbaty o nazwie "Dobrostan", która została skomponowana specjalnie na to wydarzenie przez projektantkę Sarę Grolewską. Organizatorzy zapowiadają też, że podczas festiwalu będzie można dołożyć cegiełkę do powstającego zina. - Chcielibyśmy, by dobrostan dotyczył każdego, ale rozumiemy też, że dla każdego będzie czymś innym. Zapraszamy więc naszych gości do wspólnego tworzenia zina o dobrostanie - mówi. O dobrostanie będzie opowiadała m.in. wystawa główna festiwalu - Laboratorium Dobrostanu, przygotowywana przez kuratorkę Agatę Kiedrowicz, a prezentowana w Słodowni w Starym Browarze. - W ramach wystawy Dobrostan subiektywny z kolei pokażemy m.in. obiekty Tomka Rygalika i studentów skupionych wokół warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nie zabraknie także prezentacji Akademii Sztuki w Szczecinie, a w Pracowni Vzory przy ul. Ślusarskiej pojawią się obiekty Oskara Zięty - wylicza kuratorka.
Program festiwalu obok wystaw tworzą debaty, pokazy filmów, a także warsztaty dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów. - Festiwal tradycyjnie rozpoczniemy od serii prelekcji i dyskusji Poznań Design Talks, które przybliżą znaczenie hasła "Dobrostan". Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. architekt Tomasz Konior, projektant Paweł Grobelny, Michał Wiśniewski z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, ale także projektanci i projektantki związani ze światem projektowym, którzy 23 września podczas trzech paneli dyskusyjnych będą rozmawiać w przestrzeniach Sceny Nowej CK Zamek - zapowiada.
Zaplanowano także pokaz filmowy, za który odpowiadają twórcy dobrze znanego w Poznaniu Short Waves Festiwalu. - To właśnie za sprawą kuratorów z międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych zaprezentujemy film i zainicjujemy dyskusję o pozycji dobra wspólnego. Myślę, że będzie bardzo interesująco i różnorodnie - dodaje Andżelika Jabłońska.
Julia Niedziejko
- Poznań Design Festiwal
- 23.09-1.10
- Stary Browar, CK Zamek, Pracownia Vzory
- więcej: poznandesignfestiwal.pl
@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022