Kultura Poznań.pl

Sztuka

Dzieła kluczowe
 

Polskie malarstwo XIX wieku to rzecz specyficzna. Oto bowiem w latach niewoli powstała sztuka na wskroś narodowa, a równocześnie różnorodna - tak pod względem formy, jak i podejmowanych przez artystów tematów. W związku z tym powstałe w tym czasie dzieła prowokują do licznych refleksji - na temat sztuki, roli artysty, ale też postaw jednostki i społeczeństwa przyjmowanych w trudnych momentach.

Fotograficzna opowieść o fake newsach
 

Wystawa, która będzie miała swój wernisaż w Centrali, poruszy temat fake newsów. Temat ważny, którego w świecie zdominowanym przez internet i informacje nie sposób pominąć. Artyści zmierzyli się z nim za pomocą fotografii - medium, co do którego od początku jego istnienia prowadzone są dyskusje dotyczącego jego obiektywności. I które wydaje się wręcz stworzone do tworzenia fake newsów...

Czas przeszły miesza się z teraźniejszym
 

Na wystawie Obrazy, słowa, książki w Archiwum Idei profesor Jarosław Kozłowski ukazuje tekst i książkę artystyczną jako nie tylko medium wyrazu, ale i środek do prowadzenia strategii opartej na kontestacji. Praca ze słowem i drukiem, wydawanie innowacyjnych, konceptualnych druków rzadkich, stało się w latach 70. ubiegłego wieku odpowiedzią na sytuację świata sztuki, który twórcy zbuntowani przeciw jego regułom postrzegali jako skostniały, elitarystyczny, wręcz cyniczny. Ten obieg na Zachodzie stał się skompromitowany przez kapitalizm, w Polsce natomiast przez zideologizowanie i konformizm.

Paranoja współczesności
 

Surrealistyczny, momentami mroczny i nieoczywisty świat artystycznych gestów Macieja Świeszewskiego zadebiutuje w Galerii Piekary już w najbliższy piątek, 5 marca.  

Odpadające ze strachu uszy
 

W galerii Łęctwo w najbliższy piątek zostanie otwarta wystawa Przemysława Piniaka Myszom ze strachu odpadają uszy. Można będzie na niej zobaczyć najnowsze prace artysty, pochodzące z ostatniego roku. To już trzecie wydarzenie, przy którym Łęctwo współpracuje z pochodzącym ze Szczecina artystą.

Nie zamykam się w jednej dziedzinie
 

- Dla mnie ślad manualny ma niepowtarzalną wartość, którą trudno jest powtórzyć w sferze cyfrowej - mówi ilustrator i projektant Grzegorz Myćka*, którego wystawa Czarno. I biało. I nie zostanie otwarta 23 lutego w Galerii Jerzego Piotrowicza pod Koroną.

Ach, te czułe przedmioty!
 

Malarstwo Witolda Ogórkiewicza na wystawie Widoki nierzeczywiste odkryte odsłania przed obserwatorem podwójną naturę przedmiotówpostrzeganych dziś w humanistyce z perspektywy nowego materializmu i teorii afektów. Artysta ideowo rezygnuje z obciążenia obiektów istotnością, ujmując im zdolności do wskazywania na historię sztuki i kultury. A jednak jego kompozycje, zbierające wycinkowo rzeczy i miejsca aż nazbyt trywialne, posiadają jakby wręcz konkretny adres o wyrazistym, intensywnym posmaku lokalności. W tym przypadku jest to poznańskość w jej wariancie codziennym - krajobrazów, wnętrz i przedmiotów kojarzonych z klasą ludową.

Porządkowanie brzucha wieloryba
 

- Budynek Galerii znajduje się w centrum miasta i - jak wieloryb z opowieści Juliusza Verne'a - ma swoje wnętrze, w którym można znaleźć wiele artefaktów - mówi prof. Marek Wasilewski*, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał.

Kolory są najważniejsze
 

- W malowaniu chodzi o kolor. I to wszystko. Kolor, rysunek, takie rzeczy - mówi lakonicznie Witold Ogórkiewicz. To tajemniczy, zamknięty w sobie poznański malarz, którego wystawa Widoki nierzeczywiste odkryte zostanie otwarta w środę 3 lutego w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną.

Bardzo ciekawe rzeczy
 

- Czułbym się bardzo źle, gdybym zrobił pracę o czymś, czego nie doświadczyłem bezpośrednio. Mimo tego, że moje doświadczenie było inne, niż osób zatrudnionych na stałe, było ono konieczne - nawet jeżeli potwierdziło wszystko to, o czym już wcześniej i tak mogłem przeczytać w prasie, internecie i materiałach kolportowanych przez związkowców - mówi artysta Tytus Szabelski*, który stworzył projekt AMZN poświęcony Amazonowi. Wernisaż online wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał odbędzie się 29 stycznia o godz. 18.

Co jest w życiu ważne
 

W Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną można zobaczyć wystawę prac lekarek z Koła Lekarzy Malujących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Składają się na nią dwa cykle - wiosenny Miłość i życie w czasie pandemii oraz jesienny co jest ważne w życiu...?.

...A reszta bez limitu
 

"Śmierć jest osadem uśmierzającym ból życia" - czytamy w nihilistycznym tekście towarzyszącym projektowi Dariusza Franka Gabinet oznak słabości, zapisie wolności i niezależności. Poezja, dźwięk, wideo i człowiek w akcji - w środę wieczorem poznański artysta znany jako Myśliwy zaprezentuje piąty performance, w którym występuje pod pseudonimem uroruro.

Nowe formy życia
 

Tworzymy przede wszystkim w medium instalacji.  Staramy się odpowiadać na zastaną przestrzeń, a poprzez nawarstwianie elementów zmieniać ją i modyfikować - mówią artyści Ula Lucińska i Michał Knychaus, którzy od pięciu lat działają razem w duecie Inside Job*.

Bezkarne zbrodnie
 

Wystawa plakatów Nabila Ahmeda Imperatyw ekologiczny w Kiosku Galerii Miejskiej Arsenał podejmuje temat przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu. Prezentacja historii pozycji środowiska w ramach międzynarodowego prawa karnego skłania do pesymistycznych rozmyślań o mrocznej przyszłości tegoż środowiska i potencjalnym końcu cywilizacji człowieka, który nadejdzie wraz z postępującą degeneracją natury na Ziemi.

Muzeum Motoryzacji wraca w wielkim stylu
 

Kolekcję ponad 100 niezwykłych pojazdów: samochodów, rowerów, motorowerów i motocykli będzie można oglądać w pawilonie nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tej formie wraca do Poznania wspaniałe Muzeum Motoryzacji, które przed laty mieściło się pod Kaponierą, ale zostało zlikwidowane w czasie jej przebudowy.

Okiem galerzystek
 

- Ręczę, że każda początkująca kolekcjonerka czy kolekcjoner znajdzie coś na własną kieszeń - zapewnia Maria Taszycka* z Galerii Ego. - Nie stawiajmy mentalnej bariery, mówiąc, że sztuka jest trudna. Ona mówi przecież o nas samych i o naszym świecie - mówi Katarzyna Jankowiak-Gumna** z ABC Gallery. - Naszym atutem jest możliwość poznania artysty lub artystki, śledzenia ich działalności, rozmawiania z nimi. Bo kupno pracy to nie tylko kupno konkretnego obiektu - dodaje Agata Rodríguez*** z Rodríguez Gallery. Z poznańskimi galerzystkami rozmawia Dorota Żaglewska****.

Sztuka jest, szukaj!
 

Kupujmy sztukę! Nie po omacku, nie za wszelką cenę, nie byle gdzie. Jeśli nas stać, to znaczy, że musimy się w kupowaniu podszkolić. Jeśli nie stać, pomyślmy, czy jest tak na pewno? Ciekawa studencka grafika może być początkiem wspaniałej kolekcjonerskiej przyjaźni z pięknymi przedmiotami. Bo inwestycja w sztukę jest dobrą inwestycją tylko wtedy, kiedy nie jest jedynie inwestycją.

Obrazy naszych przestrzeni
 

- Podczas tej edycji warsztatów fotografii dokumentalnej pojawiały się tematy dotyczące prywatności, a także prace o innych ludziach czy problemach społecznych, realizowane pomimo pandemii - mówi Adrian Wykrota* - Wydaje mi się istotne, aby pokazać innym, jak się podchodzi do różnych, również i osobistych chwil - dodaje Michał Adamski**. W tym roku warsztatów Pix.House nie podsumowuje wystawa, a publikacja - zin Mój fyrtel / Moja przestrzeń 2020.

Ulubieńcy Chrobaka
 

Ekspozycja Hommage à Józef Chrobak - wokół pamięci Grupy Krakowskiej przypomina o działalności wystawienniczej, archiwistycznej i wydawniczej jednego z ważniejszych badaczy i promotorów polskiej sztuki nowoczesnej, znawcy  twórczości Tadeusza Kantora oraz Grupy Krakowskiej.

Sztuka przeciwko przemocy
 

Jakiś czas temu na ulicy Mostowej doszło do zabójstwa kobiety. Na tej samej ulicy mieści się Galeria Piec, w której tworzy artystyczny kolektyw - Młodzi Zdolni Seksowni. Zainteresowani tym tragicznym zdarzeniem artyści i artystki, postanowili zorganizować wystawę tematycznie związaną z kwestią przemocy.

Strona 1 2 26