Kultura Poznań.pl

Sztuka

Miasto z fyrtli

- Fyrtle to pochwała lokalności i współdziałania. Tworzą je wyjątkowe wspólnoty, co może być źródłem dumy. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć projekt Fyrtle - mówi Cezary Tyliński. W piątek w ramach wydarzenia Niech żyją fyrtle! będzie można zobaczyć dwie wystawy (ilustracji i zdjęć), wziąć udział w koncercie, a także zdobyć książkę poświęconą poznańskim osiedlom.

Poza zasadą przyjemności

- Wydaje mi się, że w tym momencie nie jestem jeszcze publiczną personą funkcjonującą na zasadzie "muszę mieć Czyszczonia w swojej kolekcji". I może dobrze, bo ci, którzy zdecydowali się na zakup moich prac, rzeczywiście chcieli posiadać konkretne obrazy. Dostrzegli w nich coś, z czym chcieli obcować, przebywać, co sprawia im przyjemność - mówi Jakub Czyszczoń*, artysta wizualny. Niedawno ukazała się jego monografia.

Uniwersalizm i tożsamość

Galeria Śluza ma być przestrzenią dla wystaw, które będą opowiadały o Poznaniu przez pryzmat jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a także szansą szukania powiązań z tym, co minęło - również w kontekście pewnych problemów społecznych i tematów, które powinny prowokować do dyskusji. Wystawa Przynęty i pułapki przygotowana przez studentów i studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jest jedną z trzech zaplanowanych na ten rok wystaw czasowych, które mają spełniać te postulaty.

W poszukiwaniu trafnej formy

Już 18 czerwca poznamy laureatów tegorocznej edycji Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową roku 2020. Będzie to również pierwszy dzień wystawy pokonkursowej, która potrwa do końca lipca.

Głos artystek złotniczek

- Od dwudziestu trzech lat przekonujemy, że poprzez biżuterię można wyrażać również i głębokie idee - mówi Ilona Rosiak-Łukaszewicz*, dyrektorka Galerii YES. Do 10 lipca w galerii można oglądać wystawę Głos Kobiet, prezentującą feministyczną sztukę złotniczą.

Meble i ludzie

- Wszystko pozostało tak, jakby Mama przed chwilą wyszła - i dla mnie to miejsce wciąż żyje jej życiem: patrzę na zbiór winylowych płyt, odtwarzam je na starym adapterze, kontempluję Mamowe obrazy - mówi Jacek Kowalski*, pieśniarz, autor monografii Meble Kowalskich. - Dominują w tej przestrzeni obrazy pani Bogusławy, natomiast to, co mnie najbardziej interesowało, było ukryte: kalki, projekty, dokumenty życia artystycznego Poznania, związanego z meblarstwem - dodaje Julia Błaszczyńska**, historyczka sztuki i kuratorka wystaw. Cykl wydarzeń w Pracowni Mebli Kowalskich bedzie kontynuowany od 10 czerwca, w formie spotkań online.

Nie tylko poznańscy kryptolodzy

Nową wystawę poświęconą polskim kryptologom będzie można od soboty oglądać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku. Prezentuje ona dokonania łamaczy szyfrów, którzy działali wcześniej niż "poznańska trójka": Rejewski, Różycki i Zygalski. Przypomina m.in. sukcesy polskiego wywiadu radiowego na kierunku wschodnim, w okresie wojny polsko-bolszewickiej, które są mniej znane w Poznaniu.

Bycie obecnym i nieobecnym

- Studenci zagraniczni są w pewnym sensie intruzami. I choć mogą na miejscu wszystko obserwować ze środka, to zupełnie inaczej postrzegają różne kwestie, w tym i te związane z polską kulturą... powiedziałbym nawet, że z "moją kulturą", bo będąc tu od czternastu lat czuję się już bardziej Polakiem - mówi Marc Tobias Winterhagen, kurator wystawy after the presence, którą od poniedziałku można oglądać w Galerii Szewska 16.

Wystawa jednego eksponatu

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w ramach Wystawy jednego eksponatu prezentować będzie najnowsze nabytki muzeum, w tym te, które przekazali mieszkańcy Poznania i Wielkopolski. Co miesiąc w siedzibie muzeum w Odwachu na Starym Rynku zademonstrowany zostanie jeden eksponat i jego wyjątkowa historia.

Poza marginesem widzialności

Są takie aspekty życia i funkcjonowania miasta, których nie zauważamy, a jeśli nawet zauważymy, ignorujemy. Galeria Śluza we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu przygotowała wystawę Przynęty i pułapki, poświęconą zjawiskom spoza głównego nurtu.

Fotografia jako rzeźba

Wystawa fotografii Michaela Wittasska Aurora to już ostatnia okazja, by skonfrontować się z przestrzenią Galerii Miejskiej Arsenał przed generalnym remontem, który zmieni jej wygląd. A że instalacja niemieckiego artysty - antyintelektualna i absorbująca zmysły - bezpośrednio odwołuje się do ekspozycyjnej specyfiki budynku nakierowując wzrok widza na charakterystyczny sufit, trudno o lepszą codę.

Poznań projektantów

W Centrum Kultury Zamek poznaniacy i poznaniaki spojrzą na swoje miasto z nowej perspektywy - projektowania, wzornictwa i wytwórczości. Wystawa Dizajn. Odsłona poznańska zostanie otwarta w piątek 14 maja.

Fotografia jako rzeźba

Wystawa fotografii Michaela Wittasska Aurora to już ostatnia okazja, aby skonfrontować się z przestrzenią Galerii Miejskiej Arsenał przed generalnym remontem, który zmieni jej wygląd. A że instalacja niemieckiego artysty - antyintelektualna i absorbująca zmysły - bezpośrednio odwołuje się do ekspozycyjnej specyfiki budynku, nakierowując wzrok widza na charakterystyczny sufit - to trudno o lepszą codę.

Celebracja w izolacji

"Z czym kojarzy Wam się izolacja? Samotnością, odosobnieniem, strefą komfortu, dyskomfortu, zatraceniem, poznaniem swojego »JA«?" - te pytania zadają organizatorzy i organizatorki wydarzenia IzolacJA - Urodzinowego Livestreamu Koncertów i Dragowych Performansów, które odbędzie się za kilka dni w wirtualnej przestrzeni VIR Gallery. Z okazji urodzin tej funkcjonującej wyłącznie w internetowej przestrzeni platformy, jej twórcy i twórczynie oraz osoby z pozqueer. zorganizowali i zorganizowały pokaz performansów oraz koncertów tematycznie związanych z doświadczeniem pandemicznej izolacji.

Fantazjowanie o wsi

- Pojawiające się w moich pracach historie nie są przeze mnie wymyślane, lecz wywodzą się z podświadomości - mówi mieszkająca w Poznaniu artystka Magdalena Starska*. W marcu wydała artystyczną książkę z pocztówkami Dreaming Wolf Mother.

Poezja jakby nie istnieje

- Za sprawą tęsknoty i czasu zdarzenie, które miało miejsce w przeszłości, zyskuje pewną aurę we wspomnieniu - stając się poezją - mówi Karolina Belter*, której wystawa Przyjęcie zostanie otwarta 24 kwietnia w Galerii Jak.

W domu ciężko zrobić sobie pracownię malarską

- Nie wszyscy mają przestrzeń do wielkich formatów, ale też nie wszyscy mają możliwość brudzenia, które jednoznacznie kojarzy się z malowaniem. Stąd często dzieci wybierają teraz format A4 i ołówek, bo wtedy "pracownia" zmieści się na biurku. Muszę je zachęcać, by wstały z krzesła, wróciły do sztalugi i ponownie zmierzyły się z większym formatem - mówi Sylwia Chudy-Leśnik* prowadząca pracownię malarską tARTak w CK Zamek. Od 20 kwietnia w jego holu będzie można zobaczyć wystawę Zestawienie 2021, pokazującą powstałe podczas tych zajęć prace uczestników.

Gdybym była Bogiem...

- Ci, którzy teraz są dziećmi, pewnego dnia przecież przejmą ster i pokierują naszym światem, jeżeli coś z niego jeszcze zostanie - powiedziała w 1978 roku Astrid Lindgren, odbierając Pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich we Frankfurcie. Jej słynna mowa stała się podstawą wystawy Żadnej przemocy! Pokój na świecie według Astrid Lindgren, poświęconej problemowi przemocy wobec dzieci.

Strona 1 2 28