Kultura w Poznaniu

Sztuka

- Uwielbiam jaszczurki na elewacji domu przy Kilińskiego na Wildzie. Fascynujący jest też drugi rząd kamienic wzdłuż Roosevelta - czyli maleńka uliczka Zacisze. Zachowało się tam mnóstwo oryginalnych witraży - mówi Magdalena Adamczewska*. - Nasza poznańska secesja jest interesująca nie tylko ze względów estetycznych. Rzadko chyba sobie uświadamiamy, że to zabytki autentyczne, niemal nietknięte przez wojnę, w przeciwieństwie do zabudowy staromiejskiej lub np. katedry, będących powojenną rekonstrukcją, a niekiedy konserwatorską kreacją - dodaje Piotr Walichnowski**. Adamczewska i Walichnowski, autorzy albumu Secesja w Poznaniu, rozmawiają o ciekawostkach poznańskiej architektury secesyjnej. 

Czytaj artykuł

"Pokażemy na wystawie, że był to artysta całościowy. Nie ograniczał się jedynie do architektury, do budynków, ale dbał o najmniejsze detale. Dbał o kolorystykę kafli ceramicznych, o rozwiązania praktyczne domu, tak żeby żyło się dobrze, z dobrym dostępem do światła, powietrza, zieleni" - takie są główne założenia wystawy, otwieranej 5 marca w CK Zamek, która prezentować będzie m.in. projekty, rysunki, repliki mebli jednego z najwybitniejszych architektów przełomu XIX i XX wieku, Antonia Gaudíego.

Czytaj artykuł

- Z różnych stron docierały do mnie sygnały, że brakuje takiego miejsca. Ludzie dopytywali, co tu powstaje: "Galeria sztuki? Super!". To było budujące, bo leżało u źródeł naszego pomysłu - mówi Monika Pietrzak*, marszandka, właścicielka Vinci Art Gallery na Śródce.

Czytaj artykuł

Najnowsza wystawa Galerii Miejskiej Arsenał pt. Polityki (nie) dostępności dowodzi, że wzajemne wsparcie i współodpowiedzialność mogą być metodami emancypacji. Prezentowane dzieła prowokują do rozważania adekwatności kategoryzowania rzeczywistości wedle takich kategorii jak "norma" czy "niepełnosprawność".

Czytaj artykuł

- Może pozytywem będzie odczarowanie bohaterstwa polegającego na tłamszeniu innych - o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej mówi Maciej Moskwa*, fotoreporter, współzałożyciel kolektywu Testigo Documentary, autor wystawy Na granicach, którą do 20 lutego można oglądać w holu CK Zamek.

Czytaj artykuł

Polityki (nie)dostępności. Obywatelki z niepełnosprawnościami i osoby sojusznicze to inauguracja kolejnego sezonu wystawienniczego Galerii Miejskiej Arsenał. Tym razem zespół poznańskiej galerii zaprasza do uczestnictwa w wielowymiarowym projekcie skoncentrowanym wokół niedostępności i dostępności oraz  niepełnosprawności i pełnosprawności.

Czytaj artykuł

Od 1. lutego w Fotoplastykonie Poznańskim będzie można oglądać nową wystawę - Stereo Poznań. Jej autorami są członkowie Ośrodka Myśli i Czynu Fotograficznego Ciemnica. - Dzięki wyjątkowym spotkaniom z osobami, które zgodziły się stanąć przed obiektywami Sputnika poznaliśmy ich piękne historie. Przy pomocy stereofotografii chcemy zaprezentować je na tle zmieniającej się przestrzeni miejskiej - wyjaśniają.

Czytaj artykuł

Na inaugurację Senioralnej Galerii Mocy w Jeżyckim Centrum Kultury zaprezentowana zostanie wystawa Otwarcie. Ciąg dalszy nastąpił. Jej pomysłodawcą jest malarz i grafik Witold Zakrzewski.

Czytaj artykuł

- Odkryłyśmy, że tylko cztery procent postaci nazwanych, występujących w podręcznikach do historii to kobiety. Wyniki tej szczegółowej analizy jeszcze bardziej uwrażliwiły nas na inne narracje, komunikaty, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, edukacyjnej, kulturowej - mówi prof. Iwona Chmura-Rutkowska*. - Nigdy wcześniej nie przeprowadzono kompleksowych badań na temat roli kobiet w polskim środowisku naukowym, mimo że w archiwach można znaleźć wiele potrzebnych do tego materiałów - dodaje prof. Edyta Głowacka-Sobiech**. - Uważamy, że opowiadanie historii kobiecych jest ważne, bo uzupełnia lukę w narracji na temat przeszłości - uzupełnia Anna Pikuła***. Wszystkie rozmówczynie są autorkami wystawy Naukowczynie w Galerii Śluza.

Czytaj artykuł

Prawie 50 różnego rodzaju wojskowych nakryć głowy: rogatywek, furażerek, beretów, czapek, czap,  kasków i hełmów można oglądać na otwartej dzisiaj wystawie czasowej w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. Wystawa zatytułowana Czapki z głów opowiada historię polskiej drogi niepodległości za pomocą tej niepozornej, ale ważnej części wojskowego umundurowania.

Czytaj artykuł

- Ostatnio dużo w kontekście etyki mówiło się o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Czy podanie znalezionym w środku ciemnego lasu, wyziębionym i wycieńczonym uchodźcom ciepłego jedzenia i wody jest przekroczeniem jakichkolwiek granic? To nie są żadne dylematy. Za opowiadanie tych historii redakcje płacą nam pieniądze. Nie uważam, żebym jakkolwiek się poświęcał - mówi Jędrzej Nowicki*, fotograf, autor najnowszego zbioru zdjęć Blizny, którego efektem będzie zin i wystawa w Pix.house.

Czytaj artykuł

Wydaje się wręcz nieodpowiednie, aby powiedzieć, że wystawa Boję się, że kiedyś będzie za późno w Galerii Miejskiej Arsenał to wystawa prac Patryka Różyckiego. Oznaczałoby to, że elementem tożsamym z artystą są jego obrazy, szkice, rysunki, natomiast cała reszta to w mniejszym lub większym stopniu aranżacja powstała według pomysłu kogoś innego. A tak nie jest.

Czytaj artykuł

Fotografia powstała w XIX i na początku XX wieku ma w sobie coś, co każe na nią patrzeć ze specyficznym rodzajem nostalgii. Jakbyśmy tęsknili za tym, co widzimy na zdjęciach - nawet wtedy, kiedy uwiecznione na kliszach wspomnienia nie są naszymi własnymi. Stare fotografie - nawet te o charakterze dokumentacyjnym - mają w sobie też swoisty urok, który każe w nich widzieć małe dzieła sztuki.

Czytaj artykuł

Tytuł wystawy Kongijczyków portret własny. Malarstwo kongijskie 1960-1990, której kuratorem jest prof. Bogumił Jewsiewicki - etnolog, afrykanista, historyk - wskazuje na pewne aspekty ekspozycji, nad którymi nie możemy przejść obojętnie. To jasna sugestia co do tego, czego ta wystawa tak naprawdę dotyczy i jak należy na nią patrzeć.

Czytaj artykuł

- Na wystawie Przyciąganie widzowie będą mieli okazję obejrzeć przetworzenie Stanisława Lema przez sztuki plastyczne - mówi Tomasz Kalitko, kurator wystawy Przyciąganie, która zostanie otwarta w piątek 3 grudnia o godz. 18 w Słodowni.

Czytaj artykuł

Vilhelm Hammershøi to jeden z najbardziej znanych duńskich malarzy. Tworzył na przełomie XIX i XX wieku, a jego prace można od kilku dni podziwiać w starym gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Czytaj artykuł

- Poznaniak Tadeusz Wojciechowski był zapalonym fotoamatorem. Miał wielkie zamiłowanie do fotografii i wykonywał zdjęcia jeszcze przed II wojną światową - mówi Bohdan Bobrowski*, który przygotował wystawę Życie w okupowanym Poznaniu na fotografiach Tadeusza Wojciechowskiego. Wernisaż odbędzie się w niedzielę 28 listopada w Atelier Wimar przy ul. Św. Marcin.

Czytaj artykuł

Kiedy tylko na facebookowym profilu Muzeum Narodowego w Poznaniu pojawiła się zapowiedź wystawy zatytułowanej Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza, reakcja internautów zainteresowanych sztuką była natychmiastowa.

Czytaj artykuł

Wykluczone, pomijane, niezwracające uwagi, potocznie kojarzone z tym, co szkodliwe - głównymi bohaterami wystawy Anny Kędziory Plantae Malum w Galerii Fotografii pf, są rośliny określane mianem "chwastów".

Czytaj artykuł

- Moi rodzice w ogóle nie podróżowali, więc znałem tylko rodzinne Saint-Malo. Dopiero jako fotograf zacząłem jeździć po Bretanii, aby wykonywać zdjęcia w różnych miejscach i właśnie w ten sposób poznałem swój region - mówi Yvon Boëlle*, którego wystawy Wędrowcy Drogi św. Jakuba można oglądać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta oraz Drogi św. Jakuba we Francji i w Hiszpanii w Domu Bretanii.

Czytaj artykuł
1 8 Strona 9 10 11 12