Kultura w Poznaniu

Sztuka

Kobieta równouprawniona i pracująca, kobieta robotnica i zaangażowana, a nade wszystko - kobieta-matka. Takie były role, w których socrealistyczne państwo próbowało obsadzić kobiety, zapewniając je o ich wadze, znaczeniu i misji. Ten tok rozumowania zainspirował nową wystawę w Galerii Plakatu z Okresu Socjalizmu.

Czytaj artykuł

- Zależy nam na różnorodności, stąd obecność kamienic, bloku z wielkiej płyty, domu jednorodzinnego zaprojektowanego przez mieszkającego w nim architekta, nietypowego domu atrialnego itd. Ale nie każde mieszkanie lokatorzy chcą pokazać. Niektórzy nas do domów nie zaproszą - mówią Andżelika Jabłońska* i Jakub Głaz**, współtwórcy filmowego cyklu Domokrążcy.

Czytaj artykuł

- Staramy się pokazywać zawsze coś więcej niż to, co wynika z obrazu. Tomasz Lewandowski podczas wystawy Upadek pokazał budynki obozu w Auschwitz. Kryła się za nimi historia powiązania architektury modernizmu i myślenia modernistycznego z jedną z największych zbrodni w historii  ludzkości - mówią Anka Gregorczyk* i Łukasz Szamałek**, współzałożyciele Galerii Centrala.

Czytaj artykuł

Ozdobne lampy przed Narodową Galerią Sztuki Zachęta w Warszawie, kraty poznańskiej Szkoły Baletowej, Urzędu Miasta i Arsenału, abstrakcyjna geometryczna kompozycja Zwycięstwo w Parku Cytadela - to tylko niektóre realizacje Juliana Bossa-Gosławskiego. Dzieła rzeźbiarza, m.in. z cyklu Epidemia, rzeźby takie jak Hiroszima czy Pancernik powiatowy oraz prace pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu i kolekcji prywatnych, prezentowane będą w Galerii Piekary od 19 sierpnia.

Czytaj artykuł

Po serii erupcji w 2021 roku, 3 sierpnia 2022 po raz kolejny odezwał się Fagradalsfjall, islandzki wulkan położony niedaleko Reykjaviku. Z danych zebranych przez Icelandic Tourist Board wynika, że w pierwszy dzień erupcji teren odwiedziło ponad 1800 osób. Dla Islandczyków tego typu wydarzenie to spektakl ukazujący piękno natury w czystej formie - od zawsze mówi się przecież o specyficznej relacji mieszkańców Islandii z przyrodą, relacji bazującej nie tylko na podziwie, ale przede wszystkim na szacunku.

Czytaj artykuł

Nazywana "amazonką awangardy" Maria Nicz-Borowiakowa jest bohaterką najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W starym gmachu budynku zobaczymy wszystkie zachowane dzieła artystki, a wśród nich obrazy, szkice, fotografie i przedmioty użytkowe.

Czytaj artykuł

Jej nazwisko pojawia się we wszystkich ważnych opracowaniach dotyczących polskiej awangardy, obok największych: Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego... Ale twórczość Marii Nicz-Borowiakowej nie doczekała się dotąd osobnego, przekrojowego omówienia i prezentacji.

Czytaj artykuł

- Rytuał ten wykonywałam z babcią i mamą - obie związały mi po równej połowie włosów w trzy kucyki. Potem ścięłam je brzytwą - mówi Julia Woronowicz*, artystka wizualna, autorka wystawy Żywoty dziewann polnych, leśnych i nadwodnych.

Czytaj artykuł

Z przypadku i celowo. Korzystając z tego, że jest po drodze, i całkowicie z tej drogi zbaczając. Rankiem lub popołudniem, w tygodniu lub w weekend - warto dać sobie kwadrans albo dwa (trzy?) i odwiedzić wystawę, która ma szansę stać się dla nas plastrem miodu na zdyszane codziennością serca.

Czytaj artykuł

Dzieła reliefowe Stażewskiego są wyjątkowe - nie tylko ze względu na awangardową formę, ale przede wszystkim ze względu na relację, jaka łączy je z widzem. To prace, które istnieją: zgodnie ze światłem, cieniem, poruszeniem ludzkiej sylwetki.

Czytaj artykuł

Niezorientowanych może dziwić, że zabawki zrobione z drewna znalazły swoje miejsce wśród innych przedmiotów użytkowych, m.in. tkanin, mebli czy porcelany, których status urósł do rangi muzealnego eksponatu. Zorientowanych nie zdziwi to wcale.

Czytaj artykuł

Nie ma w Poznaniu wielu takich grup, do których każdy może zwrócić się z prośbą o radę i wsparcie i na pewno otrzyma odpowiedź. Mateusz Kiszka, Tobiasz Jankowiak i Aleksandra Polerowicz* z Działu Fotografii WBPiCAK organizują wystawy, ale także autorskie imprezy promujące lokalnych fotografów i artystów wizualnych. Wernisaż kolejnej z nich -  Filtr:_RESET - odbędzie się już jutro, 1. lipca.

Czytaj artykuł

Biżuteria może pełnić rozmaite funkcje: ozdobne, symboliczne, a nawet historyczne. Modny dodatek, prezent na wyjątkową okazję, wyraz oddania i przywiązania, pamiątka po bliskiej osobie. Choćby ze względu na to, jaką nadajemy jej wartość, także jako użytkownicy, ma rozmaite znaczenia. A jednak w głowie wielu osób postrzegana jest tylko jako designerska błyskotka. I chociaż w gruncie rzeczy nie ma w tym niczego złego, dobrze spojrzeć na wyroby jubilerskie z szerszej perspektywy.

Czytaj artykuł

- Po zaborach i I wojnie w największych muzeach było zatrudnionych kilka, kilkanaście, najwyżej 20 osób. Dzisiaj, jeśli mowa o muzeach narodowych, to jest w nich zatrudnionych nawet po kilkaset osób - mówi Tomasz Łęcki*, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu w rozmowie podsumowującej konferencję Muzeum XXI wieku.

Czytaj artykuł

Minimalistyczne i surowe, innym razem stanowiące pole do barwnej dyskusji i atakujące soczystymi odcieniami - w najbliższy czwartek w Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego rozpocznie się wystawa poświęcona kompozycjom reliefowym Henryka Stażewskiego.

Czytaj artykuł

Zaczynał od Wydziału Prawno-Ekonomicznego na Uniwersytecie Poznańskim, tylko po to by wstąpić do Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu i - wreszcie - rozpocząć studia w Prywatnym Instytucie Sztuk Pięknych... Alfred Lenica jest bohaterem najnowszej wystawy w Galerii Piekary, którą można oglądać w zamkowych przestrzeniach do sierpnia.

Czytaj artykuł

Wystawa prac Ewy Kuryluk Żółty po raz ostatni prezentowana w poznańskiej Galerii Ego, to symboliczne zamknięcie żółtego okresu w twórczości artystki, skupiającego się na odkrywaniu rodzinnej historii. Żółte instalacje miały być częścią monumentalnej retrospektywy prac Kuryluk w POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, ale organizatorzy odwołali wystawę. Kuryluk postanowiła więc zaprezentować cykl żółtych instalacji w krakowskiej Galerii Artemis (2019) i w Galerii Ego. Projekt ten został przesunięty ze względu na pandemiczne okoliczności, ale od końca maja aż do 9 lipca prace artystki można oglądać w galerii przy ul. Wyspiańskiego.

Czytaj artykuł

Już w najbliższy wtorek, 24 maja, w poznańskiej Galerii Ego odbędzie się wernisaż prac Ewy Kuryluk. Na wystawie Żółty po raz ostatni zobaczymy prace powstałe po 2001 roku.

Czytaj artykuł

Rozstrzygnięto 20. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce Izabella 2021. W tej edycji kapituła konkursowa nagrodziła 26 instytucji muzealnych. Pięć nagród trafiło do poznańskich muzeów. Izabelle to nagrody przyznawane przez muzealników - muzealnikom.

Czytaj artykuł

Są cisi jak duchy, pojawiają się niespodziewanie, np. lądują na terenie wroga na spadochronie, wysadzają w powietrze most lub tunel i rozpływają się w ciemnościach. Tak działają komandosi, wojskowa jednostka do zadań specjalnych. Od  1942 roku taka formacja jest także w Wojsku Polskim. O jej dziejach opowiada wystawa Pod Zielonym Talizmanem - 80 lat polskich komandosów prezentowana w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.

Czytaj artykuł
1 8 Strona 9 10 11 12