Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Czułe obserwacje

Znamy nominowanych do pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023! Spośród 164 nadesłanych prac jury pod przewodnictwem reportera i fotografa Filipa Springera nominowało w sumie 6 prac do nagród i wyróżnień w obu kategoriach konkursowych: poznańskiej i ogólnopolskiej. Nazwiska zwycięzców poznamy wiosną 2024 roku.

Młoda dziewczyna w marynarce i kapturze na głowie stoi pośród ludzi - widzów spektaklu. - grafika artykułu
Nominacja w kat.poznańskiej, Stepan Rudik - "Ukraińcy w Wielkopolsce". Na zdjęciu: Ukraińska artystka Daria Polunina pracuje jako aktorka w Polsce, Poznań 19.09.2019, fot. Stepan Rudik

Rewolucja cyfrowa w fotografii sprawiła, że lawinowo wzrasta liczba osób używających jej w twórczy sposób. Doskonale widać to na przykładzie zdjęć dokumentalnych i prasowych. Mimo kryzysu tradycyjnej prasy fotografów aktywnych w przestrzeni publicznej jest wielokrotnie więcej niż dekadę czy dwie temu. Możliwość publikowania w internecie istotnie zmieniła sposób dystrybucji zdjęć. Fotografia dokumentalna przenosi się z prasy do książek, wystaw indywidualnych i konkursów fotograficznych. To, co pozostaje niezmienne, to jej wrażliwość na ważne wydarzenia i zjawiska społeczne, a przede wszystkim na człowieka i jego problemy.

Poznańska Nagroda Fotograficzna jest nowym konkursem dla fotografów z całego kraju. Jego organizator, Wydawnictwo Miejskie Posnania, poprzez nagradzanie, wystawienie i publikacje najlepszych prac PNF chce w dłuższej perspektywie zbudować trwałą fotograficzną dokumentację życia codziennego oraz przemian społecznych i ekonomicznych w Polsce, a jednocześnie stworzyć ważne miejsce konfrontacji i promocji twórczości fotograficznej. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie maksymalnie 30-zdjęciowych zestawów. W kategorii poznańskiej tematem przewodnim była synteza współczesnego Poznania na podstawie istotnych wydarzeń po 2005 roku. W ogólnopolskiej - "czułe narracje" w temacie, formie lub postawie fotografa. Jurorzy nominowali do nagród i wyróżnień dwie prace w kategorii poznańskiej i cztery w kategorii ogólnopolskiej.

Są wśród nich klasyczne fotoopowieści nawiązujące do XX-wiecznej tradycji fotoreportażu prasowego, w których autor reaguje na rzeczywistość z wyczuwalną empatią. Należą do nich zestawy Katarzyny Piechowicz, której bodaj po raz pierwszy w Polsce udało się z kobiecej perspektywy opowiedzieć o Romkach; Bartosza Seiferta o życiu codziennym mieszkańców nieistniejących już baraków przy ul. Opolskiej w Poznaniu, czy budowana przez kilkanaście lat opowieść Pawła Piotrowskiego o polskiej prowincji na przykładzie dolnośląskiej gminy Dobroszyce.

Pozostali nominowani pokazują odmienne sposoby pracy z medium fotograficznym. Praca pochodzącego z Ukrainy Stepana Rudika to zestaw wykonanych w Poznaniu portretów jego rodaków, którzy przybyli do Wielkopolski i tutaj osiedli. Ich oryginalność polega na zatarciu granicy między portretem pozowanym a sytuacją uchwyconą naturalnie. Z kolei zestaw Marcina Kruka wyróżnia się ujęciem trudnej, intymnej sytuacji choroby bliskiej osoby w sposób wystudiowany, ze świadomie budowanym dystansem w warstwie wizualnej. Ostatnia z nominowanych prac jest przykładem wykorzystania znalezionych przed laty archiwalnych zdjęć lokalnej społeczności do wykreowania nowej opowieści - Ireneusz Kaźmierczak łączy obrazy negatywowe ze zdjęciami portretowymi, fotografując je w miejscach powstania, by finalnie nowe zdjęcia zamienić na negatywy.

Jurorzy pierwszej edycji PNF postawili na materiały, w których dostrzegli długotrwałe  zaangażowanie autorów tematem. Docenili też wyraźnie wyczuwalny emocjonalny stosunek do opowiadanej historii. Wystawa pokonkursowa przyniesie zapewne refleksję, że fotografia dokumentalna, mimo ogromnej inflacji obrazów we współczesnym świecie mediów elektronicznych, nadal potrafi doskonale o rzeczywistości opowiadać i na nią reagować oraz że największą siłę miewają historie lokalne, takie, których bohaterowie są dla autora w zasięgu aparatu.

Poznańska Nagroda Fotograficzna 2023 to nowy, ogólnopolski, coroczny konkurs fotografii prasowej i dokumentalnej. PNF ma ambicję stać się jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych w Polsce, a także nową, poznańską kolekcją dokumentującą życie codzienne, przemiany społeczne i ekonomiczne w Polsce. Prace nominowane do nagród i wyróżnień w pierwszej edycji konkursu są zwiastunem tego, jakiego rodzaju narracje fotograficzne będą stanowiły o charakterze przyszłego archiwum Poznańskiej Nagrody Fotograficznej.

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Ogłoszenie zwycięzców i wyróżnionych, otwarcie wystawy konkursowej, a także premiera zwycięskich photobooków nastąpi podczas wiosennej gali w Starym Browarze. Dokładna data jest jeszcze ustalana.

Wszystkie nominowane prace można zobaczyć na: pnf.poznan.pl

Grzegorz Dembiński, kurator Poznańskiej Nagrody Fotograficznej

  • Kategoria poznańska nominacje:

Stepan Rudik - Ukraińcy w Wielkopolsce

Bartosz Seifert - Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu

  • Kategoria ogólnopolska nominacje:

Marcin Kruk - How Much Will I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść

Ireneusz Kaźmierczak - Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem

Katarzyna Piechowicz - Romni - o romskich kobietach i dziewczynach

Paweł Piotrowski - Dobre życie - w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023