Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Święto Niepodległości - muzealnie

11 listopada w Poznaniu jest świętowany w sposób podwójnie radosny. Tego dnia obchodzimy nie tylko Dzień Niepodległości - rocznicę wyzwolenia się Polski spod zaborów w 1918 roku, ale także Imieniny ulicy Święty Marcin. W sobotę można np. wybrać się do muzeum na Cytadeli i zobaczyć okolicznościową, jednodniową wystawę Myśmy synami tej ziemi.

Mglisty jesienny dzień, w oddali widać zabytkowe czołgi, za nimi ceglany mur. - grafika artykułu
Muzeum Uzbrojenia, fot. materiały prasowe

Większość poznaniaków i goszczących w naszym mieście turystów z pewnością w sobotę wybierze się na ulicę Święty Marcin, by zobaczyć radosną, kolorową paradę świętomarcińską i kupić rogale na towarzyszącym jej jarmarku. Ale oczywiście tego dnia w wielu punktach miasta odbędą się wydarzenia z okazji Święta Niepodległości. Świętować można na przykład... w muzeum!

Od g. 10 do 16 otwarte będą wszystkie oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, czyli Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku, Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii "Poznań" na Cytadeli, Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII (można w nim oglądać nową wystawę Kobiety w Forcie VII) oraz Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w Zamku. Z okazji Święta Niepodległości będzie obowiązywał specjalny bilet wstępu w niższej cenie (5-10 zł).

Szczególnie interesująco zapowiada się wystawa plenerowa Myśmy synami tej ziemi - Wielkopolanie na frontach II Wojny Światowej (1939-1945), przygotowana przez Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli (tzw. muzeum z czołgami). Ma ona liczne konteksty lokalne, poznańskie i nie tylko. Na wystawie poznamy historie żołnierzy pochodzących z Wielkopolski, służących w różnych formacjach Wojska Polskiego oraz w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w latach 1939-1945. Muzeum zapowiada, że wystawa będzie bardzo atrakcyjna wizualnie, zobaczymy ciekawe eksponaty i poznamy prawdziwe historie realnych ludzi walczących w Wojsku Polskim na różnych frontach. Narracja wystawy będzie oparta o przedstawienie mundurów oraz artefaktów: broni i wyposażenia wojskowego, związanych z prezentowanym okresem.

Poznamy sylwetki: rotmistrza Zdzisława Aleksandra Baranowskiego z 7 Pułku Strzelców Konnych oraz chorążego Kazimierza Radla z 72. samodzielnej kompanii czołgów TK-3 z 17 Dywizji Piechoty, walczących we wrześniu 1939 roku, porucznika pilota Stefana Wapniarka z 302 Dywizjonu Poznańskiego, walczącego w Bitwie o Anglię 1940 roku, porucznika  Olecha Szczepskiego z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, walczącego w Afryce 1941 roku, podporucznika Henryka Jedwabia z Samodzielnej Kompanii Commando 2 Batalionu Komandosów walczącego we Włoszech w 1944, porucznika Antoniego Przybyła z 11 Kompanii Łączności 1 Dywizji Pancernej gen. St. Maczka, żołnierza kampanii we Francji w 1944 roku oraz starszego strzelca Zygmunta Bisiorka z Samodzielnej Brygady Spadochronowej walczącego i poległego w operacji Market-Garden pod Driel w Holandii w 1944 roku.

Wystawę przygotowało Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Stowarzyszenie Miłośników Czynu Zbrojnego Wielkopolan "Trefl" we współpracy z oddziałem terenowym Polskiego Klubu Kawaleryjskiego im. 7 Pułku Strzelców Konnych, SRH Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej, SRH Commando i GRH 13 Batalion.

Także 11 listopada odbędzie się spacer historyczny Poznań 1918. Jego uczestnicy dowiedzą się, jaki był Poznań tamtych czasów, kto dążył do powstania, a kto miał inny pomysł na odzyskanie wolności? Jak żyło się w stolicy Wielkopolski w ostatnim roku I wojny światowej? Spacer rozpocznie się o g. 12.15, zbiórka na placu Wolności (przed Biblioteką Raczyńskich). Dzień później, w niedzielę 12 listopada, Muzeum Sztuk Użytkowych (oddział Muzeum Narodowego) zaprasza na koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Jacka Kowalskiego i zespołu Monogramista JK. Koncert towarzyszy wystawie Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej..

Szymon Mazur

 • wystawa plenerowa Myśmy synami tej ziemi - Wielkopolanie na frontach II Wojny Światowej (1939-1945)
 • 11.11, g. 10-15
 • Muzeum Uzbrojenia
 • bilety: 5-10 zł

.

 • spacer historyczny Poznań 1918
 • 11.11, g. 12.15
 • zbiórka: plac Wolności
 • wstęp wolny

.

 • koncert pieśni patriotycznych
 • 12.11, g. 15
 • Muzeum Sztuk Użytkowych
 • zapisy: tel. 61 856 80 75

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023