Kultura w Poznaniu

Aktualności

opublikowano:

U Marcina na imieninach

Imieniny Ulicy wracają - i to w jakim stylu! 11 listopada poznaniacy nie tylko obejrzą widowiskowy korowód, ale także wezmą udział w warsztatach i koncertach z udziałem nietuzinkowych artystów, w tym Majki Jeżowskiej. A to wszystko w towarzystwie legendarnych rogali świętomarcińskich!

Artystka ma na sobie jaskrawą, zieloną kurtkę z piórami przy kołnierzu oraz różową koszulkę z wielką, świecącą literą M. Jest otoczona ubranymi na kolorowo członkami i członkinią swojego zespołu. - grafika artykułu
Majka Jeżowska wystąpi podczas Imienin Ulicy o g. 19.15, fot. materiały prasowe

Świętowanie rozpoczyna się od g. 11 warsztatami manualnymi i plastycznymi dla najmłodszych, a także występem Pana Kataryniarza. Za to już od g. 13 zobaczymy to, za czym w minonych latach tęskniliśmy najbardziej - widowiskowy przemarsz Korowodu św. Marcina, który wraca na stałą trasę! Blisko 300 uczestników i uczestniczek przemierzy odcinek od ulicy Piekary do ulicy Wieniawskiego. Najważniejszą postacią korowodu będzie, oczywiście, sam Święty Marcin, jadący na koniu w przebraniu rzymskiego legionisty. Poza nim zobaczymy takze innych artystów i artystki w imponujących kostiumach i pokazach, m.in. Bamberkę czy Gladiatorów. Wśród nich będą dwa projekty nagrodzone w konkursie na element korowodu, organizowanym przez CK Zamek - Czyń Dobro - Save Planet oraz Rzeka (Warta) Dobra. O g. 13 wystąpi także Orkiestra na Dużym Rowerze - sześcioosobowy zespół muzyków, którzy jednocześnie grają i wspólnie jadą jednośladem. Muzycznie nie sposób zakwalifikować ich do jednego gatunku, możecie kojarzyć ich z półfinałów Mam Talent.

Co jeszcze w programie? Poza pokazami tanecznymi i artystycznymi - wisienka na torcie, czyli wieczorne koncerty. O g. 18 zagra Už Jsme Doma - słowacko-morawski zespół, którego twórczość zachacza o punk, rock i folk. Charyzmatyczni artyści są znani z takich albumów jak Rock Debut no.7, Hollywood czy Jeskyně. O g. 19.15 wystąpi niezapomniana Majka Jeżowska, artystka łącząca pokolenia, autorka takich hitów jak A ja wolę moją mamę czy Wszystkie dzieci nasze są.

Radosnemu świętowaniu przyświecać będzie wyjątkowa idea poznańskich obchodów 11 listopada, która podobnie jak w poprzednich latach, wyraża się w haśle "Czyń dobro", nawiązującym do postawy patrona św. Marcina. Jak mówią organizatorzy obchodów z CK Zamek: - Zbieżność z Dniem Niepodległości sprawia, że pragniemy przypomnieć, czym jest nowoczesny patriotyzm, polegający na trosce o słabszych i potrzebujących pomocy, budowaniu płaszczyzn porozumienia oraz dbałości o otoczenie - środowisko naturalne i klimat. Jednocześnie chcemy się nim dzielić, organizując obchody 11 listopada pozbawione patosu i podziałów, wypełnione dumą z lokalności i dziedzictwa oraz szacunkiem dla różnorodności, a także otwartością i przyjacielskimi gestami.

Co to oznacza w praktyce? W ramach celebrowania Imienin Ulicy będzie można odwiedzić stoiska organizacji pozarządowych, które na co dzień zajmują się niesieniem pomocy, a które teraz przygotowują specjalne animacje i pokazy artystyczne. Do delektowania się lokalnymi specjałami (albo do przybicia piątki) zapraszają także gospodarze świętomarcińskich kawiarni i restauracji.

oprac. red.

  • Imieniny Ulicy Św. Marcin
  • 11.11