Kultura w Poznaniu

Aktualności

Scena Robocza poszukuje rezydentów!

Ruszyła Nowa Generacja 2024 - ogólnopolski open call na rezydencję w Scenie Roboczej. Celem konkursu jest wybór jednego projektu teatralnego, jego produkcja i włączenie go do stałego repertuaru Sceny Roboczej.

Nowa nagroda literacka przyznana!

W czwartek, 16 maja w Auli Artis odbyła się Gala Wielkopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek oraz pierwsze edycja Literackiej Nagrody Wielkopolskich Czytelników, zorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji w Poznaniu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Majówka w centrum miasta

Majówka w centrum miasta może być atrakcyjna! Aktywiści z Garbar zapraszają w niedzielę na kulturalne wydarzenia na Bernardynach!

Znamy laureata Nagrody Wolności 21. MDAG!

Norweski reżyser, Benjamin Ree, zwycięzcą Nagrody Wolności przyznanej podczas 21. edycji Millennium Docs Against Gravity w Kinie Muza. Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce potrwa jeszcze do niedzieli. Nagroda Wolności, ufundowana przez Miasto Poznań, została przyznana po raz czwarty.

Kultura na weekend

Ten weekend w Poznaniu upłynie pod znakiem Nocy Muzeów, jednego z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w roku, umożliwiających zapoznanie się szeroką ofertą muzealniczą i to zupełnie za darmo! Czekają nas także liczne koncerty i spektakle, wernisaże, spotkania autorskie, oraz finały: XVI Międzynarodowego Festiwalu Universitas Cantat 2024 i 21. Millennium Docs Against Gravity.

Zapisz się na warsztaty dziennikarskie dla młodzieży

Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza na kolejną edycję 2-dniowych warsztatów adresowanych do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z pisaniem i publikowaniem w sieci. Spotkania pod hasłem WYRAZiście odbędą się w limitowanym gronie uczestników i będą całkowicie darmowe - dlatego warto pospieszyć się ze zgłoszeniem!

PNL 2024 - stypendium. Znamy troje nominowanych

Prezydent Jacek Jaśkowiak ogłosił dziś nazwiska nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Są to Justyna Kulikowska, Piotr Sadzik i Aga Zano. Naziwsko laureata lub laureatki poznamy 24 maja.

Poznańska Nagroda Literacka 2024 dla Marcina Świetlickiego

Dziś Rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, ogłosila werdykt jury Poznańskiej Nagrody Literackiej. Laureatem Nagrody Adama Mickiewicza w roku 2024 został Marcin Świetlicki - poeta, prozaik, wokalista zespołów Świetliki, Morświn i Zgniłość. 

Kultura na weekend

Przed nami kolejny pogodny i pełen wydarzeń weekend w Poznaniu. Koneserzy filmów połączą się w kinie Muza podczas festiwalu Millenium Docs, a miłośnicy jakościowej muzyki będą mogli wybierać pomiędzy Chrisem Bottim, Noviką, Joem Alexandrem czy darmowymi wydarzeniami plenerowymi. W poznańskich teatrach czekają m.in. Boginie i Molier (w Teatrze Animacji), Kombinat (w Teatrze Muzycznym) czy eksperymentalny Dad joke (w Republice Sztuki Tłusta Langusta). Zapraszamy do odkrywania tych i pozostałych wydarzeń w naszym kalendarium!

Duże zainteresowanie Komisją Kultury

Jest jedną z najliczniejszych komisji w Radzie Miasta nowej kadencji. Do Komisji Kultury i Nauki zapisało się piętnaścioro poznańskich radnych. Przewodniczącym został ponownie Grzegorz Jura.

Nowy jazzowy festiwal w Poznaniu!

W lipcu startuje Blue Summer Jazz Festival - nowy projekt poznańskiego klubu Blue Note, który potrwa aż do 1 września. W planach jest osiem koncertów, a wystąpią m.in. Paulina Przybysz, Monika Borzym czy Cory Henry. Wybranym artystom akompaniować będzie Blue Note Orchestra.

Włosko-polskie

Na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej trwa wystawa Michała Łukasika Modernizm. Architektura Polski i Włoch 1918-1943. Cykl zdjęć przedstawia architekturę międzywojenną m.in. z Rzymu, Mediolanu, Wenecji, Bari, Warszawy, Krakowa, Gdyni, a także Poznania.

O Poznaniu dla najmłodszych

Już 18 maja, w ramach wstępu do Nocy Muzeów, odbędzie się spotkanie wokół książki Poznaj Poznań. Zaprasza Biblioteka Raczyńskich.

Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników - nominacje

Wystartował zupełnie nowy projekt, mający na celu docenienie najchętniej czytanych autorów i autorki. Literacka Nagroda Wielkopolskich Czytelników jest wspólną inicjatywą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Fryderyk 2024 dla Łukasza Borowicza!

W niedzielę 28 kwietnia, podczas uroczystej gali, muzyczną nagrodę Fryderyk 2024 w kategorii: Album roku muzyka oratoryjna i operowa, otrzymał trzypłytowy album Łukasz Borowicz wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Kultura na weekend

Czujecie już majówkę w powietrzu? Repertuar wydarzeń na ten weekend i przyszły tydzień każdego wyrwie z czterech ścian! Koncerty (startują również te plenerowe - wstęp wolny), Festiwal Teatrów Tańca, premiera Empuzjonu w Teatrze Fredry, wystawa najlepszych zdjęć nagrodzonych Poznańską Nagrodą Fotograficzną - to wszystko poleca się Waszej uwadze.

Zaginiony księgozbiór Braci Grimm odkryty w Poznaniu!

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odnaleziono dwadzieścia siedem pozycji z prywatnego księgozbioru braci Grimm uznawanych dotąd za zaginione. Odkrycia dokonały prof. Eliza Pieciul-Karmińska, wybitna językoznawczyni i tłumaczka najstarszych wariantów baśni braci Grimm oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka, starsza kustosz Biblioteki Uniwersyteckiej.

Nagrody im. Józefa Łukaszewicza przyznane!

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu przyznała Nagrody im. Józefa Łukaszewicza za rok 2023. Zwycięzcami okazały się publikacje na temat wybitnej artystki, poznańskiej dzielnicy i matki.

Zmarł prof. Jan Skuratowicz

Historyk sztuki, autor wielu publikacji poświęconych zabytkom i historii Poznania, członek kolegium redakcyjnego Kroniki Miasta Poznania, radny Miasta Poznania. Nie żyje prof. Jan Skuratowicz (1946-2024).

Kultura na weekend

Dobrze jest wiosną odetchnąć kulturą, zwłaszcza że w weekend w Poznaniu dzieje się niemało! Pełna kolorów i wzorów wystawa Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań spodoba się nie tylko fanom mody, ale i każdemu, kto chce zadbać o środowisko i swoje nie pierwszej nowości ubrania. Do tego koncerty - Osiecka jazzowo, Homo Twist czy Daria ze Śląska, a także świetne propozycje od poznańskich teatrów - Czarnoksiężnik OZ Teatru Animacji, Wielka przygoda małego snu Usta Usta Republika czy Kordian i cham Teatru Polskiego. Zapraszamy do przeglądania "Kultury na weekend" wraz z dodatkiem, w którym ujawniamy wydarzenia przyszłego tygodnia, na które wejdziecie całkowicie bezpłatnie!

Strona 1 2 3 4