Kultura Poznań.pl

Aktualności

Kultura na weekend
 

Wprawdzie jesień jest już niezaprzeczalna, jednak istnieje wiele alternatyw dla zakopania się pod kocem z gorącą herbatą i książką w ręku. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w ten weekend, czego posłuchać i gdzie się wybrać. Oczywiście z zachowaniem należytych środków ostrożności. Bądźcie zdrowi!

OFF CINEMA. Znamy wyniki!
 

Wiemy już, jakie filmy zostały nagrodzone podczas 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Podobnie jak w zeszłym roku filmy konkurowały w dwóch kategoriach: krótkiego i długiego metrażu.

Kultura na weekend
 

W domu, na spacerze, w teatrze - nadchodzący weekend można spędzić kulturalnie na wiele sposobów. Tym, którzy lubią degustować kulturę z własnej kanapy, polecamy szczególnie spektakl online 777 Republiki Usta Usta, na który jeszcze można się zarejestrować! Miłośnicy literatury odnajdą z kolei mnóstwo wydarzeń, które odbędą się w internecie wokół Nocy Księgarń. Zobaczcie sami!

Jak nie całkiem zniknąć?
 

Już w ten piątek odbędzie się premiera spektaklu, który przygotowali zwycięzcy konkursu "Nowa Generacja". Jak zupełnie zniknąć będzie realizacją bardzo oryginalną, twórcy i twórczynie zapragnęli bowiem ocalić od zapomnienia... pozostałe zgłoszenia konkursowe.

Rekompensata finansowa dla kultury!
 

400 milionów złotych - to kwota przeznaczona na rekompensatę dla organizatorów wydarzeń kulturalnych, którym pandemia przyniosła wyjątkowe straty i z jej powodu musieli odwołać lub znacząco ograniczyć swój program i repertuar.

Poznańska Nagroda Literacka przyznana!
 

W piątek 9 października Miasto Poznań ogłosiło nazwisko laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz trzech autorów nominowanych do Nagrody - Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Jej laureatką została poznańska poetka Krystyna Miłobędzka, nominacje trafiły natomiast do Joanny Żabnickiej, Agnieszki Pajączkowskiej i Moniki Glosowitz.

Kultura na weekend
 

Koncerty, spektakle, spacery po mieście, seanse dla dzieci i festiwal fotografii w największych miastach Wielkopolski. Korzystajcie z obfitości weekendowych propozycji kulturalnego spędzania czasu, ale nie zapominajcie o zakładaniu maseczek i zachowaniu dystansu. Bezpiecznego weekendu!

"Chata w śniegu" wróciła po latach
 

Muzeum Narodowe w Poznaniu odzyskało dzieło sztuki utracone w czasie II wojny światowej. Obraz Chata w śniegu Michała Gorstkina-Wywiórskiego był uznawany za zaginiony do 2019 roku, kiedy pojawił się na aukcji. Próbę sprzedaży dzieła udaremniła policja.

Watcher ma was na oku
 

Zaczęły pojawiać się w ubiegłym tygodniu i szybko przybywa ich w mieście. Znajdziecie je m.in. nad wejściem do Kina Muza, na ul. Wrocławskiej i ul. Piekary. Niewielkie figurki Watchera spoglądają z na przechodniów z fasad kamienic. Pan Peryskop, znany dotąd ze ścian i murów, wkroczył w trójwymiar. O nowy projekt zapytaliśmy Noriakiego - twórcę Watchera.

Poznański wątek Nagrody Nike
 

W niedzielę 4 października po raz 24. przyznano Nagrodę Literacką Nike. Tegorocznym zwycięzcą został Radek Rak i jego Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. W konkursie na recenzję czytelników najlepszy okazał się tekst poznaniaka Remigiusza Kozińskiego.

Kultura na weekend
 

Październik dopiero się zaczął, a w poznańskiej kulturze dzieje się tyle, że aż chciałoby się rozdwoić! Dlatego nie przedłużamy, zapraszamy do przejrzenia wyjątkowo długiej listy wydarzeń na weekend + równie obfitego spisu darmowych propozycji na cały tydzień, pod szyldem "Wstęp wolny".

5 statuetek dla Opery Poznań!
 

Teatr Wielki im. St. Moniuszki otrzymał pięć statuetek im. Jana Kiepury. To wspaniałe wyróżnienie zbiegło się w czasie z okrągłymi 110. urodzinami opery, które wypadają dziś. 

Spotkania z fotografią
 

Organizatorzy wykładów mają nadzieję, że Popularne spotkania z fotografią wypełnią powstałą w obecnych czasach lukę w muzealnej i akademickiej edukacji skierowanej do szerokiego grona odbiorców.

Kultura na weekend
 

Pierwszy weekend jesieni można spędzić pod kocem, ale... wcale tego nie rekomendujemy! W Poznaniu dzieje się dużo i jeszcze więcej. Festiwale (m.in. Poznań Design Festiwal, Weekend z Historią), spektakle (m.in. Ja jestem Hamlet, Virtuoso, czy Wesoły Ryjek dla najmłodszych), a także koncerty i spacery po muzeach. Jest co planować, kalendarze w dłoń! Prócz tego, bonus: lista wydarzeń w nadchodzącym tygodniu, na które obowiązuje wstęp wolny.

Zobacz Bitwę Warszawską w goglach VR!
 

Film Wiktoria 1920 zrealizowany w technologii VR 360 stopni 3D będzie można zobaczyć od 26 września w sferycznej kopule, która stanie na placu Wolności. Po założeniu specjalnych okularów widzowie będą mogli wirtualnie przenieść do 1920 roku i razem z aktorami wziąć udział w misji dostarczenia wojskowego meldunku. Dzięki goglom VR będzie można obserwować otaczający świat oczami jednego z bohaterów filmu.

Strona 1 2 159