Kultura w Poznaniu

Aktualności

Design i komunikacja

Pod koniec września startuje 10. Poznań Design Festiwal, który organizatorzy zapowiadają jako święto wzornictwa, architektury i przestrzeni publicznej przyjaznej mieszkańcom. Hasłem dziesięciodniowego wydarzenia jest "Komunikacja. Rozmowy w czasie niepewności".

Plebiscyt - Człowiek Kultury i Wydarzenie Sezonu [ZAGŁOSUJ!]

Przed nami kolejne wydanie Plebiscytu - już po raz jedenasty wybierzemy wspólnie najważniejsze Wydarzenie kulturalne oraz Człowieka Kultury minionego sezonu. Nominowanych w naszym konkursie wskazali poznańscy dziennikarze na co dzień zajmujący się kulturą.

Na dzień dobry... deszcz

Podjąć się realizacji klasycznego musicalu to zawsze ryzyko, a Deszczową piosenkę okrzyknięto przecież najlepszym musicalem wszech czasów. Jego sceniczna adaptacja spektakularnie przenosi filmową akcję na deski teatru. Teatr Muzyczny podjął tę rękawicę i... wygrał.

Praca i walka w nowym muzeum

Znamy zwycięzcę konkursu na koncepcję plastyczno-przestrzenną nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Firma Trias AVI sp. z oo. z Warszawy, zdaniem jury konkursowego, najlepiej opowiedziała historię zwycięstwa Wielkopolan w 1919 roku.

Kultura na weekend

Każdy zna tę melodię, a w ten weekend niektórzy szczęściarze usłyszą ją na żywo. Tak, Deszczowa piosenka debiutuje w Teatrze Muzycznym! Co poza tym? Poznań Old Jazz Festival połączony z 30-leciem zespołu Dixie Company, Kierski Festiwal oraz inne koncerty - Sunn O))), The Kiffness czy artystów Małego Festiwalu Krainy Łagodności. Sprawdźcie, co jeszcze słychać w Kulturze na weekend!

Polskie klasyki na placu Wolności

"Kino na Wolności - 5/5" to krótki cykl seansów filmowych idealnych na pożegnanie lata. Do niedzieli włącznie warto odwiedzać plac Wolności - będą tam emitowane znane i uwielbiane klasyki polskiego kina. Wstęp wolny!

Kultura na weekend

Poznańska kultura wróciła z urlopu! W nadchodzący weekend w kalendarium znajdziemy wiele wydarzeń, m.in. festiwal "Rusałka - jezioro, które łączy", Dni Poznańskich Kinomanów, premierę spektaklu dla najmłodszych w Teatrze Animacji, obchody 10-lecia Studia Osobowości Teatru Porywacze Ciał oraz wernisaż wystawy Obok i w. O peryferiach Poznania w fotografii w Centrum Kultury Zamek.

Jesień z gwiazdami

Biblioteka Raczyńskich zaprasza dzieci w wieku 6-11 lat na cykl Jesień w gwiazdach zapisana, który startuje już we wrześniu i potrwa do listopada.

Kultura na weekend

W pierwszy weekend września wielu z nas może potrzebować pociechy... dlatego nie zostajcie w domach! W poznańskiej kulturze będzie się działo - Festiwal Żupańskiego, Letnie Brzmienia, Festiwal Teatrów Podwórkowych, koncerty Bryskiej czy Vadera, a do tego moc atrakcji plenerowych. Zapraszamy do lektury!

Piotr Sommer z tomikiem od WBPiCAK w finale Nagrody "Nike"!

Poznaliśmy siódemkę finalistów Literackiej Nagrody Nike 2023. Już 1. października poznamy laureata lub laureatkę, a tymczasem trzymajmy kciuki za poznański akcent nagrody - tomik Piotra Sommera wydany przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury!

"Fest księgarnia" w nowej odsłonie!

Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza niezależne księgarnie do otwartego naboru na wsparcie wydarzeń kulturalnych dla dzieci i dorosłych, promujących książki i pasje czytelnicze. Łączna pula środków do rozdysponowania wynosi 60 000 zł.

Magia przemian ziemi gnieźnieńskiej

"Janusz Chlasta dokumentował otaczający go świat z uważnością, rzetelnością i przenikliwością, które - patrząc z dzisiejszej perspektywy - przekraczały realność obrazu" - piszą o twórczości Janusza Chlasty organizatorzy wystawy Upadki, odloty i krańce rzeczywistości, którą od 7 września możemy odwiedzać w galerii Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu, w ramach festiwalu Z garażu Janusza Chlasty.

Kultura na weekend

Ostatni weekend sierpnia upłynie zdecydowanie pod znakiem XI Dni Twierdzy Poznań. Jeśli jednak nie jesteś fanem historii czy fortfikacji, z pewnością też nie będziesz się nudził. Dowód? Pękająca w szwach rozpiska wydarzeń, którą - jak co tydzień - przygotowaliśmy dla Was.

Ciężar lekkości

Scena nad Rusałką zaprasza na kolejne darmowe koncerty pod chmurką - tym razem wystąpią dwie wyjątkowe dziewczyny, które udowadniają, że za największą radością może kryć się refleksyjny smutek, a za liryzmem - głośny krzyk protestu. Ptakova i Misia Furtak mogą okazać się niebawem tymi, bez których młoda, polska scena alternatywna będzie wydawać się bardzo wybrakowana.

Kultura na weekend

Sezon ogórkowy? Nie w poznańskiej kulturze! W ten weekend odbędą się koncerty plenerowe, pokazy filmowe, finisaż wartościowej wystawy Zwierzę przede mną oraz finał Mistrzostw Slamu Poetyckiego... i to nie wszystko. Zapraszamy do lektury "Kultury na weekend"!

Mural z "Jeżycjadą" na Jeżycach!

W Poznaniu pojawił się nowy mural - i to w nie byle jakim miejscu, bo w dzielnicy Jeżyce, zamieszkiwanej przez wiele pokoleń literackiej rodziny Borejków. Bohaterów Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz można zobaczyć na ścianie kamienicy na ul. Słowackiego 62.

Kultura na weekend

Święto Bamberskie, Festiwalu Tradycji Poznańskich, Festiwal Dobrego Smaku - nadchodzący weekend i tydzień zapowiadają atrakcje spod znaku kulturowego dziedzictwa. A to nie wszystko, bo na liście wydarzeń jeszcze wiele innych propozycji godnych uwagi. Jak co tydzień pomagamy w ich odnotowaniu. 

Strona 1 2 184