Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Medusa x Midas

Jego sukienki nosiły Madonna, Cindy Crawford, Naomi Campbell czy Kate Moss. Ubierał największe gwiazdy ejtisów i najtisów. Jednak Versace inspiruje nadal. To właśnie w jego kreacji - stworzonej przed laty dla Claudii Schiffer - Margot Robbie promowała Barbie. Od pierwszego września retrospektywna wystawa Gianniego Versace zagości w Starym Browarze. Wśród eksponatów z logo z głową Meduzy znajdą się pochodzące z prywatnych kolekcji oryginalne ubrania i akcesoria z lat 90.

Wielokolorowe koszule ze szlachetnych materiałów oraz w złociste ornamenty. Połączenia kolorostyczne to m.in. różowy-fiolet-pomarańcz lub granat-czerwień-złoto. - grafika artykułu
fot. Dirk Patschkowski

Gianni Versace (1946-1997) to jeden z najbardziej wpływowych projektantów w historii. Nawet dla osób obojętnych na wdzięki światowej mody jego nazwisko - a zarazem nazwa założonego w 1978 roku domu mody - stanowi synonim elegancji, przepychu i prestiżu. Ekscentryczny styl Versace stanowi przeciwieństwo minimalizmu Calvina Kleina czy ponadczasowej subtelności Chanel. Ubrania domu Versace to projekty przeznaczone dla osób pragnących przykuwać - a nawet wypalać - spojrzenia, onieśmielać i zawłaszczać przestrzeń. Przepych, złoty klasycyzm i gra z kiczem wyniesionym do rangi artystycznej już niebawem wypełnią Galerię na Dziedzińcu.

Kuratorem wystawy jest Wojciech Piotr Onak współpracujący  z Karlem von der Ahé i Saskią Lubnow z duetu Dreamrealizer. Zachęca do interdyscyplinarnego odczytywania projektów Versace w kontekście zmian świadomościowych zachodzących w społeczeństwie polskim w latach 90. Styl glamour, któremu hołdował wirtuoz mody, koresponduje z fantazjami tych, którzy w obliczu transformacji ustrojowej i zakończenia izolacji rynkowej zachłysnęli się możliwościami kapitalizmu. Nieokiełznany luksus Versace stał się uosobieniem wszystkiego, do czego dążyli aspirujący do awansu społecznego Polacy.

Twórczość i życiorys Versace okazują się także cennym materiałem badawczym w kontekście nowoczesnej humanistyki, m.in. gender studies i feminizmu. A w nieco szerszym ujęciu - inspiracją dla wszystkich tych, którzy pragną wyegzorcyzmować heteronormatywną, patriarchalną męskość. Awangardowość Gianniego Versace, kontestacja norm społecznych i artystycznych, otwarta przynależność do społeczności LGBTQ+ oraz tragiczna śmierć - artysta został zastrzelony w 1997 roku w Miami Beach - czynią go jedną z ikon popkultury. Jego legenda żywi się stale reinterpretowanymi mitami, wyznawana przez wirtuoza nieskrępowana wolność twórcza fascynuje kolejna pokolenia. Aby przekonać się o tym ostatnim, wystarczy wejść na Pinterest. Kulturowy wpływ marki Versace nie słabnie mimo upływu lat.

Wystawa uświetniająca obchody 20-lecia Starego Browaru mogła powstać dzięki współpracy z kolekcjonerami projektów Versace - Antonio Caravano, Rossellą Catapano, Doris Brugger, Dorianą i Salvatorem Alderuccio oraz Franco Jacassim. Dla znawców to niepowtarzalna okazja, żeby na własne oczy zobaczyć m.in. kontrowersyjną "S&M collection" z 1993 roku, która stała się przyczynkiem do debaty medialnej na temat granic sztuki. Historyczna wystawa prac Gianniego Versace, nad którą czuwał duet Dreamrealizer, gościła wcześniej w Groninger Museum w Holandii. Spotkała się z ciepłym przyjęciem ze strony fanów i krytyków, co nie zaskakuje z uwagi na tak widowiskową kontynuację projektu.

Jacek Adamiec

  • wystawa Gianni Versace Retrospective
  • kurator: Wojciech Piotr Onak
  • wernisaż: 1.09, g. 19
  • Stary Browar, Galeria na Dziedzińcu
  • czynna do 31.01.2024
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023