Kultura w Poznaniu

Teatr

Teatr Usta Usta Republika otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania. Od blisko 25 lat zaprasza publiczność do aktywnego uczestnictwa w spektaklach, wprowadza teatr do miejsc na co dzień z nim niezwiązanych i eksperymentuje z formą. - Zawsze trzeba mieć powód, dla którego robi się teatr, a dla nas jest nim właśnie poszukiwanie różnych, interesujących form, których jeszcze się nie doświadczyło - mówią jego założyciel Wojciech Wiński oraz Ewa Kaczmarek, Grzegorz Ciemnoczołowski, Marcin Głowiński, Artur Śledzianowski i Przemek Zbroszczyk.

Czytaj artykuł

Ile się może zdarzyć i... zderzyć podczas trzech festiwalowych dni? Naprawdę dużo. Bo podczas Festiwalu Najmłodszych odbył się zarówno koncert jak i tradycyjny spektakl lalkowy oraz interaktywny spektakl taneczny stworzony z myślą o dzieciach niewidomych i niedowidzących.

Czytaj artykuł

Centrum Sztuki Dziecka świętuje jubileusz czterdziestolecia istnienia. To jedyna instytucja w pełni poświęcona interdyscyplinarnym działaniom kulturalnym dla młodych odbiorców i odbiorczyń. O powodach do radości i jubileuszowych wyzwaniach opowiada Joanna Żygowska - dyrektorka Centrum Sztuki Dziecka.

Czytaj artykuł

Na program Wakacji na dworze w CK Zamek składają się przede wszystkim spektakle teatralne, ale też przeróżne warsztaty, seanse w Kinie Pałacowym oraz animacje i zabawy dla najmłodszych.

Czytaj artykuł

Spektakle dla najnajmłodszych widzów są jak mandale: mogą wyciszać i uspokajać, ale też dodawać energii. Czwartkowy zestaw - słowacki Pączek w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak oraz czeski Ma i Luszek. Gdzie jest światło? wg koncepcji Ha To - na dwa zupełnie różne sposoby - stały się dla mniejszych, ale też większych widzów, narzędziem medytacji nad sobą i światem.

Czytaj artykuł

- Moje włączenie się w te działania można porównać z sytuacją wegetarian. Bo robi się wokół tego sensowny ruch i ludzie uświadamiają sobie, że coś jest nie fair. Odchodzą od jedzenie mięsa, bo są świadomi cierpienia zwierząt i negatywnych konsekwencji klimatycznych - mówi Zbigniew Rudziński, który w kwietniu otrzymał Nagrodę ZAiKS-u za całokształt twórczości dla dzieci.

Czytaj artykuł

Manon Lescaut Giacoma Pucciniego po raz pierwszy w historii zawitała na deski Teatru Wielkiego. Doczekała się sprawnej inscenizacji i dobrze przygotowanej warstwy muzycznej okraszonej jedną zachwycającą kreacją.

Czytaj artykuł

Kiedy na scenie Teatru U Przyjaciół pojawia się główna i jedyna bohaterka spektaklu  Nie zapomnisz na podstawie m.in. opowiadania Muzeum pamięci Sylwii Chutnik czy wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, w mojej głowie wykluwa się myśl, że kogoś mi przypomina. Odpowiedź przychodzi po czasie. Bridget Jones, tyle że w nieco innej odsłonie.

Czytaj artykuł

- Tworząc festiwal, dużo rozmawiamy o swobodzie, lekkości, doświadczaniu i wolności w byciu sobą. Tak też układaliśmy program tegorocznej edycji - z myślą o tym, żeby wspierał rodziny w swobodnym doświadczaniu sztuki i otwierał się jeszcze bardziej na widzów, których dostęp do oferty kulturalnej jest ograniczony - mówi Alicja Morawska-Rubczak z Art Fraction Foundation, organizatorka Festiwalu Najmłodszych. Od 4 lipca w Teatrze Animacji i CK Zamek.

Czytaj artykuł

Pytań jest wiele, odpowiedzi - na dziś - mniej, ale jeśli tylko uzbroicie się w cierpliwość i poczekacie do nowego sezonu, kiedy to Misja Świat... opanuje repertuar Teatru Animacji, wszystko stanie się jasne. Macie moje słowo! Póki co jednak słów kilka o czerwcowej przedpremierze, która odbyła się w plenerze.

Czytaj artykuł

Zwiedzać i poznawać Poznań można i tak... z Dorą Dynks i Waldemarem Wihajstrem - parą postrzelonych detektywów z serii spektakli dla dzieci Marka A. Cyrisa. Premiera Misji świat - 22 czerwca w Teatrze Animacji.

Czytaj artykuł

- Na ile katastroficzne prognozy Witkacego się tylko spełniły, a na ile jeszcze spiętrzyły i spotworniały w obecnych czasach? - zastanawia się Paweł Miśkiewicz, reżyser Coco, czyli bałkańskiej operetki, ostatniej premiery w tym sezonie artystycznym w Teatrze Polskim. Spektakl będzie połączeniem biografii i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza z gorzką refleksją na temat współczesnego systemu społecznego i gospodarczego.

Czytaj artykuł

Czy Poznań kojarzy się z demonami kolonializmu? Na pewno nie w sposób oczywisty. Jednak nasze miasto także ma przykrą i niewygodną historię snów o zamorskich koloniach i dominacji białego człowieka. O tychże czarnych kartach międzywojnia opowiada Ludomir Franczak w spektaklu (instalacji? widowisku?) Łowcy głów, który przez trzy dni będzie można oglądać na Scenie Roboczej. Na pewno będzie niemiło.

Czytaj artykuł

"Każdego roku milion Francuzek poddaje się zabiegowi aborcji. Ryzykują życie i zdrowie, gdyż skazano je na dokonywanie aborcji w ukryciu, mimo iż sam zabieg przeprowadzony pod właściwa kontrolą lekarską należy do jednego z najprostszych. Francja milczy nad losem tych milionów kobiet. Oświadczam, że jestem jedną z nich. Oświadczam: Ja też usunęłam ciążę. Żądamy wolnego dostępu do środków antykoncepcyjnych. Żądamy prawa do aborcji" - napisała Simone de Beauvoir w 1971 roku w manifeście 343.

Czytaj artykuł

Wesele na początku tygodnia? Dlaczego nie! Zwłaszcza, jeśli nie przewiduje oczepin, nie zmusza do truchtu przez salę w rytm Jedzie pociąg z daleka i nie przerywa zabawy o północy, by dumnie wwieźć na parkiet upieczonego prosiaka nafaszerowanego jabłkami. A nie, chwila, o jabłku to akurat coś było...

Czytaj artykuł

- Wszystko, co dzieje się w ramach Listy uchybień to tematy, które związane są z codziennością pracy w kulturze, czyli wielością zadań, jakie trzeba wykonywać; budowaniem i pogłębianiem relacji międzyludzkich; niskimi płacami - o spektaklu Lista uchybień opowiada Ewelina Banaszek, realizatorka i producentka wydarzenia.

Czytaj artykuł

Magda Szpecht to reżyserka teatralna i dziennikarka, miłośniczka internetu i technologii, a od 2022 roku także cyber elfka. Ukryta pod wizerunkiem jednej z "sukeban" (przywódczyni japońskiego, kobiecego gangu), przemierza serwery sieci TOR [skrót od "The onion router" - zapobiega rejestracji ruchu sieciowego, umożliwia korzystanie np. z darknetu, przyp. red.], kanały na Discordzie, Telegramie i Signalu w poszukiwaniu relacji wydarzeń z Ukrainy.

Czytaj artykuł

Wolę umierającego należy uszanować. W przypadku Zmierzchu długiego dnia jego autor -  Eugene'a Gladstone O'Neill - zastrzegł, by ten autobiograficzny tekst opublikować najwcześniej 25 lat po jego śmierci i nigdy nie wystawiać na scenie. Woli dramaturga nie uszanowano. I chociaż jest to nieco niezręczne, uznać trzeba, że z korzyścią dla całego środowiska teatralnego i samych widzów. Premiera w Teatrze Nowym w Poznaniu, którą wyreżyserował André Hübner-Ochodlo, pokazuje to dobitnie.

Czytaj artykuł

Program IV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury" ma zderzać percepcję widzów z wielością metod łączenia teatru i tańca. Ma też poruszać i prowokować do dyskusji. Wydarzenie - 23 kwietnia - otworzy premiera spektaklu 24/7 Nowych Grzechów powstałego we współpracy Polskiego Teatru Tańca z kolektywem bodytalk z Münster. 

Czytaj artykuł

- To ponadczasowy tekst, i miejmy nadzieję, że spektakl też taki będzie. Bohaterowie mogliby być naszymi sąsiadami - mówi André Hübner-Ochodlo, reżyser Zmierzchu długiego dnia. Premiera spektaklu na podstawie dramatu Eugene'a O'Neilla - 19 kwietnia w Teatrze Nowym.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4