Kultura Poznań.pl

Teatr

O jakiej wolności krzyczy poeta?
 

O jakiej wolności krzyczy poeta?

Realizowany przez Teatr Nowy spektakl Krzycz. Byle ciszej w reżyserii Anety Groszyńskiej opisuje zdarzenia z poznańskiego podwórka. Cofając się do czasów PRL-u, twórcy przedstawienia przypominają postać poety Wojciecha Bąka, który swoim sprzeciwem wobec władzy, zamieszał w środowisku poznańskich literatów.

czytaj więcej
Z czasem będzie pięknie
 

Z czasem będzie pięknie

- Nauczyłam się na pewno tego, że moi rozmówcy to wspaniali ludzie, z pogodnym usposobieniem, którzy kochają swoją pracę i teatr. I oczywiście bardzo tęsknią za powrotem do normalności, choć przede wszystkim tęsknią za ludźmi - mówi Paulina Andrzejewska-Damięcka*, choreografka i zastępczyni dyrektora ds. artystycznych Teatru Muzycznego w Poznaniu.

czytaj więcej
To mogło być śmieszne, ale nie było
 

To mogło być śmieszne, ale nie było

Jak nadaje Ptasie Radio - ktoś kto popełnił zamach na Garnitur Prezydenta z pewnością chce końca Polski. Kto mógłby to być i dlaczego zależy mu na zniszczeniu kraju? Na podstawie tekstu Maliny Prześlugi Garnitur prezydenta, reżyser Artur Romański stworzył słuchowisko, które za pomocą groteski, przedstawia scenariusz katastrofy narodu.

czytaj więcej
Panie poeto Bąk...
 

Panie poeto Bąk...

"Panie Bąk. My nie pozwolimy panu umrzeć, my pana zmienimy" - w krótkim trailerze zapowiadającym najnowszą premierę w Teatrze Nowym  Krzycz. Byle ciszej mówi Pisarka Związkowa, w którą wciela się Gabriela Frycz. Pierwszy - po ponad trzymiesięcznej przerwie - spektakl z udziałem widzów zobaczymy w najbliższy weekend na Dużej Scenie.

czytaj więcej
Jak znoszę swoje własne towarzystwo
 

Jak znoszę swoje własne towarzystwo

Azyl - miejsce schronienia, bezpiecznego odosobnienia, ucieczki, wolności - w spektaklu Ambasada 2.0 Teatru Usta Usta staje się synonimem pułapki. Widz w nią wpada, zwiedziony obietnicą wolności "od wszystkiego" oraz sloganem "Ambasada - tu każdy może być sobą".

czytaj więcej
"Człowiek jest zbyt mokry, żeby płonąć"
 

"Człowiek jest zbyt mokry, żeby płonąć"

Piąty spektakl Grupy Teatralnej Wikingowie - Ludzie swobodni w świetle badań empirycznych - w przewrotny sposób zaktualizował się przez pandemię. Przesunięcie premiery z marca na czerwiec spowodowało, że to przedstawienie dotyczące ludzi wyrwanych z codzienności, jednostek w kryzysie bezdomności, wręcz prowokuje do czytania go w nowych, poszerzających je i uaktualniających kontekstach.

czytaj więcej
Malta odmierzana w krokach
 

Malta odmierzana w krokach

Jubileuszowy, 30. festiwal Malta z powodu epidemii koronawirusa zmienił formułę na trwający aż do jesieni i odbywający się w różnych częściach miasta "festiwal kroczący". "Nadal będzie żywą, wychodzącą do widza, pełną teatru, muzyki i rozmów Maltą, która od 30 lat ożywia Poznań" - zapewniają organizatorzy. Można już polować na bezpłatne wejściówki na pierwsze maltańskie wydarzenia.

czytaj więcej
Jak można spaść z drabiny
 

Jak można spaść z drabiny

- Każdy może być bohaterem tego spektaklu - mówi reżyserka Dorota Abbe. Premiera Ludzi swobodnych w świetle badań empirycznych Grupy Teatralnej Wikingowie odbędzie się online 20 czerwca w Teatrze Ósmego Dnia.

czytaj więcej
Ważne, by o tym rozmawiać
 

Ważne, by o tym rozmawiać

- Sprawa Barbary Zdunk jest przypadkiem zdarzeń, które dzieją się do dzisiaj - mówi Jolanta Janiczak*, dramaturżka spektaklu I tak nikt mi nie uwierzy, którego przesunięta przez pandemię prapremiera odbędzie się 19 czerwca w Teatrze Fredry w Gnieźnie.

czytaj więcej
Nie tylko dla dzieci
 

Nie tylko dla dzieci

- Pomysły Maliny Prześlugi na teksty są niesamowite. Czasami tworzy bardzo dziwnych bohaterów, szukając ich w nieoczekiwanych miejscach, na które nigdy byśmy nie wpadli, czy w ogóle nie podejrzewali,  że takie postaci mogą nam coś powiedzieć - mówi Artur Romański, aktor i reżyser z Teatru Animacji. Dramatopisarka i dramaturżka otrzymała w tym roku Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania.

czytaj więcej
Przesunąć granicę
 

Przesunąć granicę

- Każdy dyrektor ma własną wizję, wedle której prowadzi teatr, a poznański teatr lalek ma szczęście do wyrazistych osobowości - mówi Agata Drwięga* z Teatru Animacji, doktorantka w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów na UAM.

czytaj więcej
Bez tańca nie oddycham
 

Bez tańca nie oddycham

- Taniec jest doznaniem bardzo zmiennym. Raz jest lekarstwem, a raz wyzwaniem. Koi i pobudza. Ma bardzo wiele różnych czynników, które wpływają na nasze życie. Można wiele wyrazić i można z niego bardzo dużo czerpać. Jest dla mnie jak tlen, bez niego nie mam czym oddychać. Tak, bez tańca nie ma życia - opowiada Zofia Grażyńska*, tegoroczna laureatka Medalu Młodej Sztuki 2020.

czytaj więcej
To będą bardzo długie urodziny
 

To będą bardzo długie urodziny

- Takiej Malty jeszcze nie było. To będzie dla nas, i dla widzów na pewno także, nowe doświadczenie i będziemy się tej kroczącej Malcie uważnie przyglądali - mówi Michał Merczyński*, dyrektor Malta Festival Poznań.

czytaj więcej
Przeszedł huragan
 

Przeszedł huragan

-  Im dłużej instytucje kulturalne będą nieczynne, a nasi koledzy nie będą mogli pracować, tym będziemy mieli większe kłopoty. Dlatego dziękujemy samorządowcom poznańskim i wielkopolskim za opiekę i prosimy o dalszą pomoc - mówi Filip Frątczak* z poznańskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich.

czytaj więcej
7 grzechów głównych. Pycha
 

7 grzechów głównych. Pycha

Powoli wychodzimy z domu. Zaczynamy przyglądać się nie tylko sobie, ale także otoczeniu. Może na chwilę powinniśmy się zatrzymać i przyjrzeć czemuś głębiej? Na przykład naszym grzechom? I zaryzykować nieprzyjemne odkrycie, że niegdysiejsze grzechy okazują się dzisiejszymi cnotami?

czytaj więcej
Dedykowana misja kosmiczna
 

Dedykowana misja kosmiczna

W piątek wieczór odbyła się internetowa premiera Dzieci Saturna. To artystyczno-dokumentalny projekt Agaty Baumgart i Aleksandry Matlingiewicz w konwencji science fiction, złożony ze słuchowiska ASMR i strony internetowej. Jest poświęcony suicydologii i pragnieniu śmierci wśród młodych ludzi na tle ich problemów psychicznych.

czytaj więcej
Świat niekompletny
 

Świat niekompletny

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego we wszystkich kulturach funkcjonowały spektakle i były danej społeczności potrzebne, teraz w warunkach doświadczalnych poznaliście już gorzką odpowiedź. Internetowa wersja Zoom Do władzy Wielkiej i Sprawiedliwej Teatru Ósmego Dnia uświadomiła mi też, jak bardzo w czasach pandemii tęsknię za przedstawieniami granymi na żywo. Świat pozbawiony przeżyć teatralno-operowych jest zgoła niekompletny, marny i w gruncie rzeczy odstręczająco prymitywny.

czytaj więcej
O dzieciach rozczarowanych światem
 

O dzieciach rozczarowanych światem

Dwoje lub nawet troje nastolatków i młodych dorosłych ginie tygodniowo w wyniku samobójstwa. Pod względem skutecznych prób samobójczych wśród dzieci Polska zajmuje drugie miejsce w Europie... To tylko fragment porażających statystyk, które stanowią jedną z inspiracji spektaklu Dzieci Saturna Agaty Baumgart i Aleksandry Matlingiewicz. Premiera 22 i 23 maja w Scenie Roboczej - po raz pierwszy w historii tej sceny zrealizowana w pełni online.

czytaj więcej
Strona 1 2 40