Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Kto był bohaterem, a kto grał znaczonymi kartami...

- Nie spodziewałem się aż tak wiele brudnej polityki i wzajemnego podstawiania nóg w skądinąd zwycięskim projekcie. Może tym większa zasługa tych, którzy po prostu wzięli sprawy w swoje ręce i wyszli na ulice walczyć? - mówi Radosław Paczocha*, autor dramatu "Powstaniec Thiel", na motywach którego powstaje spektakl "Asymilacja" w Teatrze Nowym. Premiera 21 grudnia na Dużej Scenie.

Czytaj artykuł
Skok do wody o innej temperaturze

- W spektaklu "Raport panika" zadaję pytania skąd stereotyp Polaka Janusza? Kiedy napędzamy się niewytłumaczalną, wszechobecną złością? Rozwijam też kwestię usprawiedliwiania nienawiści, nietolerancji, ksenofobii i ułańskiej zakrapianej fantazji - opowiada Arti Grabowski*, artysta-rezydent Sceny Roboczej.

Czytaj artykuł
ALE KINO. Dzieci są najlepszymi krytykami

- Dobry film pokazuje rzeczy zwykłe, ale zwyciężają w nim dobro, prawda i piękno. Życie to weryfikuje, ale kiedy mamy wzorzec, do którego możemy się odwołać, jest łatwiej, szczególnie w chwilach, które stawiają nas przed złożonymi wyborami - mówi Jacek Porzycki*, jeden z jurorów jury nauczycieli Festiwalu Ale Kino!

Czytaj artykuł
ALE KINO. Wielki powrót polskiego kina dziecięcego

- Kiedyś każdy chciał robić wielkie kino. Teraz jest inaczej i coraz więcej reżyserów chce realizować filmy dla dzieci - mówi Jacek Piotr Bławut*, którego film "Dzień czekolady" można obejrzeć na trwającym właśnie Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Czytaj artykuł
Czas na zmiany w rozmawianiu w Polsce o II wojnie światowej

- Żyjemy w społeczeństwie katolickim, w którym - delikatnie rzec ujmując - kwestie związane z seksualnością nie mają racji bytu - mówi Joanna Ostrowska*, autorka książki "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej". Spotkanie z nią odbędzie się w piątek 7 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

Czytaj artykuł
Plan na galerię z prawdziwego zdarzenia

- Watcher to nie jest samotna postać, która po prostu jest, stoi i patrzy. Ale wykorzystując atrybut lokalizacji, troszeczkę zmusza ludzi do myślenia i nawiązuje do klimatu danego miejsca - mówi Noriaki*, poznański grafik, artysta uliczny i zwycięzca Plebiscytu IKS-a i portalu Kulturapoznan.pl na Człowieka kultury sezonu 2017/2018.

Czytaj artykuł
Error rynku sztuki

- Chciałem unaocznić poczucie, że jako artyści robimy wszystko jak trzeba, ale z różnych względów nie dostajemy odpowiedzi i wsparcia z drugiej strony. Krytykujemy układ, w którym musimy uczestniczyć - mówi Paweł Jaskuła*, kurator zbiorowej wystawy Error 404. Wraz z artystą Dawidem Puszyńskim** zabierają głos w sprawie kondycji poznańskiego rynku sztuki.

Czytaj artykuł
Podążamy tropem siłaczek

- Żyjemy w epoce śnienia - czas wsłuchać się w potrzeby społeczne, czas stworzyć wizję... - mówi Katarzyna Wala*, inicjatorka poznańskiego ruchu Bloomerek.

Czytaj artykuł
Dokumenty Niepodległej

- Na fotografiach widzimy czołowe postacie ówczesnej polityki, członków Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej, dowódców powstania. Przy ołtarzu polowym mszę świętą koncelebruje ks. Stanisław Łukomski, który odczytuje też rotę przysięgi - mówią Magdalena Mrugalska-Banaszak*, kierownik Muzeum Historii Miasta Poznania i Henryk Krystek**, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu o poznańskich dokumentach na Krajowej Liście UNESCO.

Czytaj artykuł
Jestem szczęśliwa, że wybrałam ten zawód

W ósmym roku życia postanowiła, że będzie dyrygentką. - Kocham muzykę i wspaniałych muzyków, z którymi pracuję. Gdybym miała decydować po raz drugi, podjęłabym taką samą decyzję - mówi Agnieszka Duczmal, dyrygentka i założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", która w tym roku świętuje pięćdziesięciolecie istnienia.

Czytaj artykuł
SESJA FOTOGRAFICZNA. Nie narzucam sobie żadnych granic

- Fotografia to jest medium, można je naginać, eksperymentować. Nie zawsze musi mieć formę odbitki galeryjnej w super jakości - uważa Diana Lelonek*, artystka wizualna.

Czytaj artykuł
One, czyli my

- Od zawsze uważam, że amnezja jest antyfeministyczna. Gdybyśmy dziś uważnie czytały to, co pisały nasze przodkinie, to dziwiłybyśmy się niejednokrotnie, jakie były radykalne. Przecież to, co one wtedy głosiły na wiecach, mogłybyśmy dzisiaj cytować jako aktualne - mówi Marta Mazurek*, pomysłodawczyni platformy ONEPoznań, dedykowanej kobietom Poznania.

Czytaj artykuł
Co z tą Polską?

- Sytuację w Polsce definiuje się poprzez spór. Występują w nim zawsze dwie skrajne strony. Sama książka  poprzez swoją budowę zadaje pytanie gdzie jest to "pomiędzy"- mówi fotograf Adrian Wykrota*, autor książki fotograficznej "Nie" i współorganizator Festiwalu Książek Fotograficznych XPRINT w galerii Pix.house.

Czytaj artykuł
ROZMOWY W GARDEROBIE. Teatr dla dzieci wymaga młodości

- Szkoła teatralna była ucieczką przed wojskiem: usiadłem nad informatorem dla maturzystów i skreślałem wszystko, do czego się nie nadawałem. Wyszło, że mogę myśleć tylko o Wydziale Lalkarskim - opowiada Lech Chojnacki*, aktor Teatru Animacji, reżyser.

Czytaj artykuł
Impreza inna niż wszystkie

Festiwal Era Jazzu świętuje 20-lecie. W najbliższą sobotę w Auli UAM podczas koncertu jubileuszowego wystąpi Regina Carter - genialna instrumentalistka, powszechnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie.

Czytaj artykuł
Dobry projekt zawsze się obroni

Z wiceprezydentem Jędrzejem Solarskim* o kulturze pozarządowej i jej miejscu w Poznaniu rozmawia Katarzyna Kamińska.

Czytaj artykuł
Nie trzeba bać się muzyki

- Pianista pozostaje w epoce baroku grając fugę, śpiewaczka operowa tkwi w najbardziej rozpoznawalnej dla siebie epoce klasycznej, natomiast gitarę elektryczną i perkusję śmiało wprowadzam w XXI wiek. Łącząc te epoki zaśpiewany i zagrany zostaje utwór Lady Gagi. Młodzież bawi się przednio, przy okazji dowiadując się wiele. A o to przecież chodzi - mówi Agnieszka Mazur* z Fundacji Fabryka Sztuki w Poznaniu.

Czytaj artykuł
SESJA FOTOGRAFICZNA. Po prostu biorę aparat i robię zdjęcia

- Zawsze uważałem, że prostota jest bardzo ważna - czy to w fotografii czy w muzyce. Nie potrzeba dodatkowych udziwnień, wodotrysków - mówi Łukasz Gdak*, poznański fotoreporter.

Czytaj artykuł
Wiersz trójcę lubi...

- Media podają, że nasz Klub Literacki w Zamku w latach 1970-2005 był amatorski. Tymczasem już w pierwszych spotkaniach brali udział: Stanisław Barańczak, Edward Balcerzan, Jerzy Harasymowicz, Anna Kamieńska, Ryszard Krynicki, Jerzy Satanowski. Ot, amatorzy... - mówi Jerzy Grupiński*, poznański poeta i krytyk literacki.

Czytaj artykuł
Muzyka, która łączy ludzi

- Mój film jest dla wszystkich, ale przede wszystkim dla nastolatków. Chcę im pokazać, że można mieć własny pomysł na siebie - mówi Paweł Zabel*, którego dokument "Dagadana. Świat bez granic" wszedł właśnie na ekrany kin studyjnych.

Czytaj artykuł
1 29 Strona 30 31 32 33