Kultura w Poznaniu

Rozmowy

- Gdy mieszkałem w Poznaniu przez szesnaście lat, byłem mocno związany z Teatrem Ósmego Dnia. Nie byłem członkiem, ale pozostawałem pod wrażeniem jego mocy artystycznej - mówi Marcin Liber *, reżyser paradokumentalnego przedstawienia o Ósemkach "Ach, jakże godnie żyli", którego premiera odbędzie się 23 listopada w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Czytaj artykuł

- Wolę robić spektakle w zamkniętej przestrzeni, w sali, gdzie można zastosować subtelniejsze środki wyrazu. Wiesz, cisza również może zagrać - mówi Arnold Dąbrowski*, który w Teatrze Ósmego Dnia zagra koncert bazujący na jego muzyce teatralnej.

Czytaj artykuł

- W "LUEGEN" Kassandra mówi: "dla mnie wszystko to, co się porusza, jest jak wizualny dźwięk" - tak o swojej niesłyszącej aktorce mówi Verena Regensburger*, reżyserka "LUEGEN". Spektakl zobaczymy 14 listopada Centrum Kultury Zamek w ramach cyklu Teatr Powszechny.

Czytaj artykuł

- Ta historia nie dotyczy tylko tej jednej rodziny. Podobne problemy mieszkaniowe mają rodziny w całej Polsce - mówi Paweł Jaskółka*, autor fotoreportażu "Eksmisja", dokumentującego nielegalną eksmisję na jednym z poznańskich osiedli, za który zdobył nagrodę główną konkursu Wielkopolska Press Photo 2019.

Czytaj artykuł

- Czarnecki miał przestrzeń do popisu w urbanistyce, wiedział, jak układać miasto, ale przestał mieć wpływ na Poznań. Może uznał, że jako dydaktyk zdziała więcej? - mówi Michał Kępski*, współautor wystawy Dom. Ogród. Mieszkanie. Twórczość  Janiny i Władysława Czarneckich.

Czytaj artykuł

- W prasie różnie oceniano moją pracę - jednym się podobała, inni zupełnie nie mogli zrozumieć jej sensu. A to przecież symbol wrześniowych walk nad Bzurą, bitwy, która nie była zwycięska, ale świadczyła o uporze i bohaterstwie Armii "Poznań" - opowiada Anna Rodzińska-Iwiańska*, jedna z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek, autorka pomnika Armii "Poznań".

Czytaj artykuł

- Emigracja w systemie dyktatury jest jak ekskomunika, wyrzucenie z kościoła - mówi Marian Marzyński*, szef jury tegorocznego konkursu filmów krótkometrażowych MFFD Off Cinema, który w tym roku otrzyma na festiwalu Platynowy Zamek - nagrodę za całokształt twórczości.

Czytaj artykuł

- Jako laureatka poprzedniej edycji festiwalu mam przyjemność zaśpiewania koncertu również w tym roku, więc jak dotąd nie rozstaję się z Agnieszką Osiecką, a wręcz rozszerzam poszukiwania - mówi Małgorzata Waldenda*, aktorka i piosenkarka, laureatka zeszłorocznego konkursu "Pamiętajmy O Osieckiej".

Czytaj artykuł

- Nasze wydarzenie odbywa się tuż przed wyborami. Chcemy rozmawiać o sytuacji w Polsce i uzupełniać debatę o aspekt queerowy - mówi Szymon Patrylak*, członek kolektywu JTB Collective Production odpowiedzialnego za realizację projektu QOx, nowej inicjatywy queerowej na mapie Poznania, która odbędzie się w dniach 9-13 października.

Czytaj artykuł

- W tangu najważniejsze jest to, by być z partnerką. Odczuwać radość z tańca, być razem. Przez moment stać się z partnerką jednością, duchową, mentalną, sensualną - mówi Grzegorz Kałmuczak*, tancerz i nauczyciel tanga argentyńskiego.

Czytaj artykuł

- Pamiętam też przygotowania do Pasji wg św. Mateusza. Próbowaliśmy nocami, czasem od popołudnia do 2-3 w nocy, z małymi przerwami na paskudną kawę z automatu. Było pięknie - absolwenci Akademii Muzycznej opowiadają o swojej uczelni z okazji obchodów 100-lecia jej istnienia.

Czytaj artykuł

- Muzeum, poprzez specyficzne ukształtowanie przestrzenne wynikające z kontekstu miejsca, będzie częścią miasta. Będzie ewokowało "miejskość" w najlepszym znaczeniu tego słowa - mówi Bolesław Stelmach*, przewodniczący sądu konkursowego na projekt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. W rozstrzygniętym niedawno konkursie zwyciężyła koncepcja warszawskiej pracowni WXCA.

Czytaj artykuł

- Fenomen Starego Miasta trwa od ośmiu wieków, więc coś w nim jest, w jego szacie architektonicznej, skali, atmosferze, dziedzictwie niematerialnym: różne tradycje, zwyczaje, opowieści czy dźwięki - mówi Monika Herkt*, dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, operatora Bramy Poznania i Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Czytaj artykuł

- Wiem, że wielu kompozytorów w trakcie pracy nad utworem wyłącza się, aby słyszeć tylko siebie. Ja chyba jestem odwrotnym przypadkiem. Uważam, że twórczość nie zaczyna się ode mnie - mówi kompozytorka Ewa Fabiańska - Jelińska.

Czytaj artykuł

- Niektóre miasta mają swoje mapy lub aplikacje, ale tylko z muralami lub graffiti, żadna nie obejmuje też neonów i typografii. Tylko w Poznaniu te cztery grupy udało się zebrać razem w jednym opracowaniu - mówi Tomasz Bombrych*, autor poznańskiej mapy murali, graffiti, neonów i typografii "Z bliska / Z daleka".

Czytaj artykuł

- Interesowało mnie zrozumienie czegoś, czego na początku nie byłem w stanie zupełnie pojąć: ideologicznego i estetycznego patchworku, który wypełnia świat moich bohaterów - mówi Mateusz Kula*, którego wystawa "Gorączka antykwaryczna" została otwarta 6 września w Galerii Miejskiej Arsenał. Wystawa jest formą nagrody za zwycięstwo w konkursie im. Leszka Knaflewskiego, przeprowadzonym w zeszłym roku w Poznaniu.

Czytaj artykuł

- Wraz z remontem rozpoczynamy nowy rozdział w działalności Muzeum Instrumentów Muzycznych - mówi Patryk Frankowski, kierownik otwieranego 14 września po remoncie muzeum.

Czytaj artykuł

- Fascynuje mnie coś, co jest już gotowe. Wybieram i komentuję materiały pochodzące z przestrzeni kultury popularnej - mówi artysta Raman Tratsiuk*, który w piątek 6 września  otworzy performansem wystawę "Wesele suprematyczne" w Atelier Wimar na Św. Marcinie.

Czytaj artykuł
1 29 Strona 30 31 32 33