Kultura Poznań.pl

Rozmowy

opublikowano:

Przeciw wykluczeniom

- Nasze wydarzenie odbywa się tuż przed wyborami. Chcemy rozmawiać o sytuacji w Polsce i uzupełniać debatę o aspekt queerowy - mówi Szymon Patrylak*, członek kolektywu JTB Collective Production odpowiedzialnego za realizację projektu QOx, nowej inicjatywy queerowej na mapie Poznania, która odbędzie się w dniach 9-13 października.

.
"Stracone śluby czystości" kolektywu Queer Explosion, fot. Martyna Buźniak

Skąd zrodził się pomysł na QOx?

Jako kolektyw razem z Dominiką, Anią i Krystianem czujemy potrzebę eksplorowania tematów dotyczących queeru. Dlatego "queer" przewija się w nazwie głównego projektu "QOx". Każde wydarzenie jest oznaczane jako Queer Open i dookreślane jako "cinema", "theatre", "showcase", "workshop". Chcieliśmy zrobić oddolny projekt społeczny, który będzie dostępny dla artystów i widowni. Dlatego koszt wstępu na Queer Open Showcase będzie wynosił symboliczną dyszkę.

Jak QOx sytuuje się wobec innych działań queer w Poznaniu?

Są dwie formy dyskryminacji. Jesteśmy małą grupą osób, która musi się sprzeciwić większości społeczeństwa - zwłaszcza w kontekście "dobrej zmiany", która jest politycznie podtrzymywana i po najbliższych wyborach najprawdopodobniej dalej tak będzie.

Druga forma to wewnętrzna homofobia, bądź inna fobia: transfobia, bifobia, dragfobia. W społeczeństwie nieheteronormatywnym wewnętrznie również się dyskryminujemy. Dlatego na przykład prym wiodą wydarzenia, na których występują drag queen. Natomiast jest bardzo mało miejsca dla osób bio queen. To część dragowego nurtu i jest przeznaczona dla kobiet.

W naszym środowisku prym wiodą homoseksualni cis-mężczyźni. A nie ma już za wiele miejsca na przykład dla osób niebinarnych czy osób trans. Nie działamy przeciwko komuś. Staramy się otworzyć i stworzyć bezpieczną przestrzeń dla takich osób - aby mogły być zarówno uczestnikami na scenie, brać udział w dyskusji i być na widowni.

Czym rozpocznie się QOx?

Zaczynamy 9 października pokazem filmu "Bixa Travesty", który przygotowaliśmy razem z dystrybutorem filmów LGBT Tongariro Releasing i kinem Muza. Pokażemy film brazylijski opowiadający o artystce, która jest trans kobietą i określa się jako "trans-ciota". Jest to polityczny manifest w kontekście tego, co obecnie dzieje się w Brazylii - tam, podobnie jak w Polsce, również weszła "dobra zmiana". Po filmie skonfrontujemy swoje poglądy podczas debaty, którą poprowadzi Stanisław Godlewski.

Czy mógłby pan też opowiedzieć o warsztatach?

W czwartek, 10 października w Inkubatorze Kultury Pireus odbędą się warsztaty antydyskryminacyjne z Patrykiem Moszką. To będzie rozmowa między innymi o mikrowykluczeniach. Wydaje mi się, że w Polsce zjawisko wykluczeń, nie tylko ze względu na orientację seksualną, jest dosyć powszechne. Drugi piątkowy warsztat poprowadzi Maja Brzozowska, wykładowczyni na poznańskiej socjologii. Będą to twórcze warsztaty dla dzieci z queerowania przedmiotów, gdzie uczestnicy i uczestniczki będą się w formie zabawy zastanawiać między innymi nad tym, czy jedyną funkcją krzesła jest to, żeby na nim siedzieć.

Co na QOx będzie reprezentowało świat teatru?

W piątek w klubie Poruszenie odbędzie się pokaz spektaklu "Stracone śluby czystości". Stworzył go kolektyw Queer Explosion z Warszawy. To druga część z trzech przedstawień, które poruszają tematykę aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. Pierwszy odcinek dotyczył despotycznych rządów małego dyktatora. Druga część rozgrywa się w Zakonie św. Makareny, w którym siostry buntują się przeciwko patriarchatowi.

Czym jest Queer Open Showcase, które odbędzie się w Pawilonie, a określili je państwo jako "performatywne widowisko społeczne"?

Wydarzenie sobotnie to nasz główny event. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, które ma formułę open call, w którym istotny był aspekt społeczny - wybraliśmy osoby, które chcą przez swoją prezentację powiedzieć coś ważnego. Naszym zadaniem, jako organizatorów, było zapewnienie profesjonalnych warunków: dużej sceny, profesjonalnego nagłośnienia i oświetlenia i przestronnego zaplecza. Taka formuła spotkała się z dużym zainteresowaniem: napłynęły do nas 43 zgłoszenia z całej Europy. Finalnie została wyłoniona piętnastka - to osoby z Poznania, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Elbląga czy czeskiej Pragi.

Kim są ci, którzy wystąpią?

Reprezentują bardzo szerokie spektrum kultury queerowej. Zależało nam na tym, aby nie były to tylko drag queens. Żeby otworzyć możliwość występowania drag kingom, osobom wykonującym numery burleskowe czy voguerskie w ramach jednej imprezy, na jednej scenie. Są też osoby, które nie chcą się kategoryzować w ramach jednego nurtu. Jesteśmy otwarci na wszystkie możliwe gatunki.

Na jakiej zasadzie zostali wybrani?

Zaprosiliśmy pięć jurorek i jurorów znających ten fach i performujących już od kilku lat. Zaprosiliśmy Grażę Grzech, która jest drag queen z Warszawy. W skład jury weszła też Lola Eyeonyou Potocki, nasza lokalna bio queen. Zaprosiliśmy również burleskową tancerkę Red Juliette i tancerkę voguingu Bożnę Wydrowską z Warszawy i poznańskie medium PozQueer. To twór, który powstał niedawno i jest skupiony na sieciowaniu wydarzeń queerowych w Poznaniu, a ostatnio próbują swoich sił jako kuratorzy-artyści w świecie sztuki.

W ramach zgłoszenia artyści musieli podać biogram, pomysł na występ i wyjaśnić, dlaczego jest ważne, aby wystąpili na tym wydarzeniu.

W Pawilonie już miało miejsce podobne wydarzenie - Vogue Ball.

Voguing to niesamowicie ważne i interesujące zjawisko, które zawsze wyzwala z uczestników ogromne pokłady energii, miłości i akceptacji. Jest to na tyle złożone zjawisko, że z fascynacją ciągle uczę się obowiązujących tam zasad. Nawiązaliśmy współpracę z Pawilonem, bo zapewnia profesjonalne warunki sceniczne z oświetleniem, nagłośnieniem i zapleczem. Bardzo często brakuje tego w klubach, w których występują queerowi performerzy i performerki i gdzie jest zwykle tłoczno i duszno, a backstage pozostawia wiele do życzenia.

rozmawiał Marek S. Bochniarz

* Szymon Patrylak - członek JTB Collective Production, kolektywu założonego w 2018 roku w Poznaniu przez Annę Golon, Dominikę Mądry i Krystiana Koźbiała. W podejmowanych działaniach ważne są dla nich tematy poruszające kwestie społeczne.

  • QOx
  • kino Muza, Pawilon, Ikubator Kultury Pireus, klub Poruszenie
  • 9-13.10

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019