Kultura Poznań.pl

Książki

JA TU TYLKO CZYTAM. Tajemnice pomarańczowej kanapy
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Tajemnice pomarańczowej kanapy

Podobno zbliża się Blue Monday, czyli najbardziej przygnębiający dzień w roku. Nawet jeśli w niego nie wierzyć, styczniowa aura sprzyja długim popołudniom, wieczorom i najchętniej porankom pod kocem - najlepiej z nietrudną książką albo przyjemnym serialem. Ewentualnie chciałoby się jeszcze schować w kawiarni, na wygodnej kanapie, z wielkim kubkiem kawy grzejącym dłonie. Tak, tak jak w Przyjaciołach. A jeśli pod kocem, to najlepiej z Przyjaciółmi. A jeśli z książką, to może chociaż o Przyjaciołach?

czytaj więcej
Nowojorska anomalia
 

Nowojorska anomalia

- Tytuł tej książki brzmi po angielsku One Thousand Avant-Garde Plays. Ich jest w rzeczywistości sto dwanaście - mówił na temat przełożonej przez siebie książki Kennetha Kocha Piotr Sommer. - Ten tytuł ma wykonać gest zapowiedzi, której się nie spełni. Książka jednak ją spełnia - wspiera się tyloma czasami, postaciami, kobietami, mężczyznami, że robi to wrażenie tysiąca sztuk - tłumaczył poeta. O twórczości Kennetha Kocha oraz amerykańskiej (i nie tylko) awangardzie rozmawiał z Piotrem Śliwińskim w ramach 65 odsłony Seryjnych poetów.

czytaj więcej
Weteran polskiego przekładu
 

Weteran polskiego przekładu

Są tacy twórcy, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną literaturę w Polsce, a jednym z nich jest Piotr Sommer. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że Sommer sam napisał istotne dla polskiej poezji utwory, ale również dlatego, że to między innymi dzięki niemu możemy czytać polskie przekłady wielu poetów anglosaskich. 14.09. Sommer będzie gościem spotkania z cyklu Seryjni Poeci.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Miało się zmarnować?
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Miało się zmarnować?

Płuczki to doły do przepłukiwania ludzkich kości. Używali ich ludzie rozkopujący mogiły więźniów pomordowanych w obozie zagłady w Sobiborze. Tak spomiędzy szczątków i błota najłatwiej dojrzeć złoto. Czy to był legalny proceder? Oczywiście, że nie. Czy marginalny? Nie, trudniło się nim wiele osób z okolicznych wsi, również w obozie w Bełżcu. Czy szokujący? Zależy, dla kogo. W Płuczkach Piotr Paweł Reszka rozmawia o rozkopywaniu byłych obozów zagłady.

czytaj więcej
Nie róbcie dymu
 

Nie róbcie dymu

Tę książkę po prostu trzeba przeczytać. Nie dlatego, że to arcydzieło literatury faktu, ale dlatego, że kompletnie zmienia myślenie o otaczającym nas świecie, otwiera oczy, uświadamia nieuświadomione i niepokoi tak bardzo, że po lekturze nic już nie jest takie jak przedtem.

czytaj więcej
Bauman po poznańsku
 

Bauman po poznańsku

Poznański rodowód intelektualny to ważny element biografii Zygmunta Baumana autorstwa Dariusza Rosiaka, jaka ukazała się w Wydawnictwie Mando. Tutejszość nie jest w tej książce jedynie nazwą geograficzną i faktem z życia Profesora. Okazuje się, jak pisze Rosiak, że nastrój i społeczna historia Poznania, szczególnie lat tuż przed II wojną światową, są elementami, które wpłynęły na biografię intelektualną socjologa.

czytaj więcej
Osiemnastowieczny wymiar buntu
 

Osiemnastowieczny wymiar buntu

- Historia tego tytułu zaczęła się w momencie, kiedy wydaliśmy pierwszą książkę w takiej serii, której nikt nie rozpoznaje, a mianowicie biografię Humboldta. To jest książka, która jest biografią Aleksandra Humboldta, ale równocześnie jest czymś więcej: jest książką, która opowiada o całym procesie godzenia się człowieka z przyrodą czy oswajania tej przyrody. Kiedy wydaliśmy tę książkę, pomyśleliśmy, że fajnie byłoby mieć więcej takich biografii - tak o początkach pomysłu na wydanie Buntowniczek. Niezwykłego życia Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley autorstwa Charlotty Gordon wspominała Paulina Surniak, tłumaczka biografii, która wspólnie z innymi uczestnikami spotkania Zamkowego Klubu Książki dyskutowała o wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie pozycji.

czytaj więcej
Odkryć niewidoczne
 

Odkryć niewidoczne

Ta książka to biblia przewodników i ludzi, zajmujących się nowoczesnym objaśnianiem dziejowej spuścizny. Filozofię jej autora wcielają też w życie pracownicy Bramy Poznania.

czytaj więcej
Do wszystkich miłośników książek!
 

Do wszystkich miłośników książek!

Organizatorzy Poznańskich Targów Książki, które odbędą się między 6 i 8 marca 2020 r. na terenie MTP, ogłaszają konkurs literacki dla młodych Czytelników, a także zapraszają twórców ilustracji i grafików książkowych do udziału w Salonie Ilustratorów.

czytaj więcej
Najpierw Mozart-człowiek
 

Najpierw Mozart-człowiek

Najnowsza publikacja poznańskiego Wydawnictwa Axis Mozart. Mity a fakty Wiliama Stafforda w przekładzie Jacka Langa, sprawia wielką radość czytelniczą. Jest świetnym przykładem komparatystycznego ujęcia elementów biografii, wiadomości muzykologicznych i stylu plotki, a może nawet niekiedy fabuły sensacyjnej. Ta praca zbudowana jest w taki sposób, że stanowi wyjątkowy przykład opowieści dopracowanej merytorycznie, ale tak, by faktografia nie przysłaniała narracji oraz fascynującej, nieco romantycznej pokusy pisania o odosobnieniu.

czytaj więcej
Nitki strachu
 

Nitki strachu

Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Spojrzenie na Wschód" w Zamku goście opowiadali o współczesnej Białorusi. Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Aneta Prymaka-Oniszk oraz Jędrzej Morawiecki - współautorzy zbioru reportaży "Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi" - rozprawiali o dziennikarstwie, młodzieży, historii i tym, co Białorusini myślą o swoim kraju.

czytaj więcej
Niepoprawny optymizm
 

Niepoprawny optymizm

"Ta książka wydaje się tak interesująca, że sama wzięłabym ją i przeczytała". Taką zachętę wypowiada jedna z bohaterek powieści Agaty Przybyłek Tak smakuje miłość. Wybrałem się w to czytanie razem z zestawem autorek wydawanych z wielkim powodzeniem przez poznańską Czwartą Stronę. Bo to podobno książki - jak donosi ta sama pisarka - "poświęcone każdej z nas".

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Śpij zdrowo, wstań zdrowo
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Śpij zdrowo, wstań zdrowo

"Jeśli po tej wojnie zostanie jakiś Żyd, będą go obwozić w klatce i pokazywać. Niezły interes się szykuje. Ale już nie dla nas" - mówi Nathan, jeden z bohaterów książki Stramer. To zdanie jest kwintesencją dzieła Mikołaja Łozińskiego, nie wiem czy nie najlepszej polskiej powieści 2019 roku.

czytaj więcej
Strona 1 2 28