Kultura w Poznaniu

Książki

Tajemnice złotego rodu

Czy to reportaż sądowy, cegła z gatunku true crime? A może raczej wciągająca powieść sensacyjna? Łabędzie Jacka Dehnela to zarówno jedno, jak i drugie. A na dodatek monumentalna saga rodzinna, jak również dzieło, które zadowoli czytelników czujących się najlepiej na poziomie meta. Już w tę środę autor głośnej nowości Wydawnictwa Literackiego będzie gościem Winiarni "Pod Czarnym Kotem".

Co wspomina starsza siostra?

Jeśli znamy postać Barbary Czerwijowskiej, prawdopodobnie zawdzięczamy to jej sławnej siostrze, Kazimierze Iłłakowiczównie. Trudno przecież wyjść z cienia tak wybitnej i wszechstronnej literatki. Jednak także twórczość pisarska jej starszej siostry zasługuje na odrobinę rozgłosu, a już na pewno - na fachowe omówienie. O tym, co ciekawego możemy wyczytać ze Wspomnień Czerwijowskiej, już we wtorek opowiedzą zaproszeni przez Bibliotekę Raczyńskich goście z UMK - prof. Marcin Wołk oraz prof. Magdalena Bizior-Dombrowska.

JA TU TYLKO CZYTAM. Faceci od początku końca świata

Od kilkunastu minut siedzę, gapię się w pustą kartkę i nie wiem, jak opowiedzieć krótko i z sensem to, co chciałabym przekazać o powieści Benjamína Labatuta Straszliwa zieleń. Tak więc mija tych kilkanaście minut, czas przecieka mi przez palce... A czas - jak wiemy - w fizyce ma niebagatelne znaczenie.

Dickens neoliberalnie?

Barbara Kingslover ujawnia, że pisanie Demona Copperheada było pracą przede wszystkim z twórczością Dickensa i jej interpretacją. Szczególnie zwraca uwagę na rolę, jaką odegrał w tej twórczości David Copperfield, utwór z jednej strony klarowny fabularnie, z drugiej - zaangażowany społecznie, wrażliwy i realistyczny w opisie niesprawiedliwości, krzywd, ubóstwa.

Waga porównań i tropów

Harald Jähner w swoim Rauszu. Niemcach między wojnami wybiera niełatwą merytorycznie drogę, by opisać rzeczywistość międzywojenną Republiki Weimarskiej. Nie decyduje się na analizę polityczną, by kolejny raz udowadniać, że dojście do władzy ekstremistów to skutek sytuacji gospodarczej oraz populistycznego trendu mówienia o skrzywdzonym i poniżonym społeczeństwie w wyniku ustaleń pokojowych po I wojnie światowej.

28 696 mil morskiej żeglugi

Zanim na orbicie pojawiły się satelity Block I odpowiadające za działanie systemu GPS, ona samotnie opłynęła świat na jachcie Mazurek. I choć za swoje osiągnięcie otrzymała wiele odznaczeń, umówmy się - mało kto poza środowiskiem żeglarskim o niej pamięta. Taki stan rzeczy usiłuje zmienić Paulina Reiter - autorka książki o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz. W czwartek 30 listopada pisarka spotka się z czytelnikami w Zamku.

JA TU TYLKO CZYTAM. Kolor zakrzepłej krwi

Z piętnastu próz z tomu Diabeł to czarny pies wyłaniają się Afryka i Bliski Wschód targane nieustającymi konfliktami, w których oprócz bojowników giną całe wioski cywilów. Materializuje się też wyniszczony psychicznie, cyniczny narrator o hemingwayowskiej proweniencji, względem którego nie sposób czuć sympatii ani współczucia. Sándor Jászberényi epatuje turpizmem, pozostawiając czytelników w stanie permanentnego szoku estetycznego. A także zadaje trudne pytania dotyczące słuszność oceny moralnej sztuki.

Nie u nas

- W latach 80. w Polsce pisano o AIDS przez pryzmat Zachodu, że jest to choroba rozwijająca się gdzieś w tym rozpustnym świecie za żelazną kurtyną, (...) a w Polsce nikt "normalny" żadnych homoseksualistów nie znał, istnieli może gdzieś w parkach i szaletach pod osłoną nocy - mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce.

JA TU TYLKO CZYTAM. Wszystkie płynne stany bez zanurzenia

Niełatwo znaleźć w języku polskim jedno słowo na określenie tego, w jaki sposób pisze o żałobie po ojcu Zsuzsa Bánk w książce Śmierć przychodzi nawet latem. Na szczęście jest taki zwrot w ojczystym języku pisarki - węgierskie "jó úszás".

JA TU TYLKO CZYTAM. Nie tak dawno temu w pandemii

Kokaina, o którą zabijali się w Ślepnąc od świateł, to teraz zaledwie specyfik ułatwiający przetrwanie skręta po opio. Na mieście rozgościły się bowiem świetliki - mieszanki oksykodonu i benzodiazepin, zamknięte w fosforyzujących tabletkach. Na gruzach dawnego układu powstaje opioidowe imperium, którym włada demoniczny (i memiczny) psychopata. Dawno temu w Warszawie to głęboko osadzona w pandemicznej rzeczywistości powieść sensacyjna, która nie romantyzuje etosu gangstera. Mówi o pierwotnych instynktach, które czynią ludzi zdolnymi do największych podłości. I ciągną ich do piachu.

Fotograficzna szczerość

- W fotografii dokumentalnej odbiorca ufa, że to, co mu pokazujemy, jest prawdziwą historią, nie sztucznie wygenerowanym tworem - mówi Adrian Wykrota, poznański fotograf i autor książki Sztuka poza sztuką? Fotografia dokumentalna w Polsce.

Oswajanie

Przy skrzynce pocztowej otworzyłem najnowszy tom Bartłomieja Majzela Nagonka i przypadkowo trafiłem na tekst przegrany zakład, a w nim na frazę: "jeśli próbujesz mnie oswoić - odejdź". I tak jakoś wpadła mi ona w pamięć, że zaczęła rządzić perspektywą patrzenia na otoczenie, napotkanych ludzi. Działała, jakbym był w posiadaniu autentycznej i niewypowiadanej myśli tych, których mijam.  

Proza ostra jak brzytwa

Ostatnia powieść Zyty Rudzkiej - nagrodzona Nike Ten się śmieje, kto ma zęby - to literacka rewelacja, z pozoru nieokiełznany żywioł językowy, którym z wprawą i humorem włada autorka. Książka, jakiej dawno nie było - poruszająca tematy uniwersalne w sposób przystępny, a zarazem spektakularny. Uwielbiana przez krytyków i czytelników pisarka już we wtorek 7 listopada będzie gościnią kolejnej odsłony Alei Praw Kobiet organizowanej przez CK Zamek.

W labiryncie historii

O odkrytej w archiwum i wydanej niedawno przez Bibliotekę Raczyńskich nowej książce Przemysława Bystrzyckiego pt. Labirynt opowiada dr Alicja Przybyszewska, kierownik Ośrodka Dokumentacji Wielkopolskiego Środowiska Literackiego (Dom Literatury).

JA TU TYLKO CZYTAM. Rozliczenia na niejednym polu

Widzę tę powieść może nie jako akt oskarżenia, lecz rozliczenie właśnie, z kilkoma zjawiskami i trendami naszej współczesności. I to naprawdę ważnymi - takimi, które mogą dotknąć czy wchłonąć każdego z nas, a my nawet nie zauważymy kiedy.

Powrót gangsterskiego klasyka

To książka, na którą czekało wielu, choć nikt nie wiedział, że jest w planach. Na początku września Jakub Żulczyk ogłosił, że jego nowa powieść trafi do księgarń w połowie października. Choć każda kolejna publikacja pisarza spotyka się z entuzjazmem czytelników, sytuacja była wyjątkowa. Dawno temu w Warszawie to bowiem kontynuacja fenomenu literatury popularnej ostatnich lat, czyli Ślepnąc od świateł. Sprawca całego zamieszania już w niedzielę spotka się z fanami w Concordia Design.

Nadać życiu sens

Rytualność, zdolność do powtarzalnego angażowania się w struktury zachowań i społeczne uznanie dla tak zdyscyplinowanych form obecności to dla strukturalistów i zwolenników obserwacji systemowej jeden z filarów, na którym opiera się pojęcie "kultury". W najnowszej książce, która ukazała się w niezwykle cennej serii Zrozum prowadzonej przez Wydawnictwo Poznańskie o Rytuałach pisze Dimitris Xygalatas, profesor antropologii z Connecticut.

Nie wolno już lekceważyć

Barbara Klicka i Agnieszka Waligóra przygotowały w WBPiCAK-u antologię Przyszli zobaczyć poetkę. To zbiór, który zawiera poezje kobiet. Można w pierwszej chwili pomyśleć, że znowu kryterium płci wygrywa. Że teraz, kiedy w świecie literackim wydaje się, że już większość czytelników, jurorów, wydawnictw, przestała faworyzować teksty ze względu na cechy autora, a istotny jest literacki tembr, nie trzeba w ten sposób komponować zbiorów.

JA TU TYLKO CZYTAM. Wydobyć pamięć z odmętów

Szatrawska opowiada o Prusach Wschodnich jak Twardoch o Górnym Śląsku - miotając się między dekadami, rozdrapując pokoleniowe rany i pisząc o wojnie jako mechanizmie przemiany dziejów. Toń to napisana z rozmachem książka o uchodźstwie, przymusowej homogenizacji społeczeństwa i próbach ochrony tożsamości. Oraz o przemocy seksualnej stanowiącej mechanizm upokarzania podbitych i nagradzania najeźdźców.

Interesuje mnie życie

Eliza Piotrowska, zdobywczyni tytułu CZŁOWIEKA KULTURY SEZONU 2022/2023 opowiada o przebojowej Cioci Jadzi, a także o swoich marzeniach i tym, co najbardziej inspirujące.

Strona 1 2 54