Kultura Poznań.pl

Książki

Bajanie z rozmachem
 

Kontakt z 400 bibliotekami i szeroko zakrojone poszukiwania własne zaowocowały wydaniem książki-albumu, która przywołuje setki, jeśli nie tysiące opowieści o naszych okolicznych miastach i miasteczkach.

Dziedziczna pasja
 

Śmiech ma po matce Carla Zimmera w przekładzie Mateusza Fafińskiego to najbardziej wymagająca z dotychczasowych propozycji poznańskiej serii Zrozum. I nie chodzi jedynie o 600-stronicową objętość książki. Ta publikacja to prawdziwie erudycyjna pozycja. Jej lektura jest ekscytującą przygodą, wielką podróżą po przestrzeniach wiedzy z zakresu genetyki, biochemii, fizjologii, ale także historii i literatury.

JA TU TYLKO CZYTAM. W tych hołdach jest metoda
 

To, że Joe Hill jest synem Stephena Kinga, było od dawna tajemnicą poliszynela. Teraz pisze się już o tym oficjalnie, zwłaszcza że w Gazie do dechy panowie napisali wspólnie dwa opowiadania i już się tak mocno ze wspólnymi korzeniami nie kryją. Tylko czy po głowie Joego poniewierają się dokładnie te same potwory, co po głowie Stephena?

Działania drobne, ale wielkie
 

- Tym razem możecie być z nami bez względu na to, gdzie akurat jesteście - zapewniają organizatorzy 14. już edycji festiwalu Sztuka Szuka Malucha związani z poznańską Art Fraction Foundation. - Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa formuła przyniesie i Wam, i nam mnóstwo radości - dodają.

Trzy noce w księgarniach
 

Między 14 a 17 października, polscy miłośnicy literatury będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach odbywających się w ramach Nocy Księgarń. To ogólnopolski festiwal zorganizowany dla czytelników przez dystrybutora książek OSDW Azymut. W Poznaniu odbędzie się między 15 a 17 października, a weźmie w nim udział sześć księgarń -  Bookowski, KiK, CUD, Arsenał, Księgarnia "z Bajki" i Skład Kulturalny.

JA TU TYLKO CZYTAM. Kto późno wstaje, ten wraca bez łosia
 

Można pisać pełne patosu książki o przyrodzie, można raz za razem wpadać w pułapkę porównywania roślin i zwierząt do ludzi, ale można też zabrać czytelnika w głęboki las i pokazać mu lokalną faunę - z dystansu, ale z radością i sympatią do każdego napotkanego wróbla, bobra czy łosia.

Piękny język jest ważny
 

- Język jest obrazem naszego sposobu myślenia, osobowości, a przede wszystkim kultury. Dobre posługiwanie się nim ułatwia nam funkcjonowanie w społeczeństwie - przekonuje Natalia Chromińska. Z jej inicjatywy w Poznaniu odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Dobrego Słowa. Impreza, której część wydarzeń będzie transmitowana online, rozpocznie się w poniedziałek 12 października i potrwa do piątku.

Wypożyczanie książek jest ekologiczne!
 

- Noc Bibliotek jest coraz popularniejszą akcją przypominającą, że biblioteki to miejsca dostępu nie tylko do książek, ale także centra kultury - mówi  Katarzyna Wojtaszak* z Biblioteki Raczyńskich. W tym roku wszystkie wydarzenia odbędą się w sobotni wieczór w gmachu głównym biblioteki przy Placu Wolności.

Historia w pestce
 

"Ja to mam szczęście! Naprawdę. Nie każdy ma takie szczęście. Mam szczęście, że żyję. I mam nadzieję, że będę długo, długo żyła. Pochodzę z rodziny, w której żyje się wyjątkowo długo". Tak właśnie rozpoczyna się Mirabelka Cezarego Harasimowicza. Autor opowiedział o niej w piątek w CK Zamek.

No i co? Nie mam szczęścia?
 

- Talent nie jest jedynym elementem, który składa się na sukces w życiu - radził młodym artystom na spotkaniu otwierającym tegoroczną edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci Józef Wilkoń. Zdaniem słynnego ilustratora trzeba na niego zwyczajnie zapracować.

Mój Plac Cyryla, a w nim
 

Z okazji XXX-lecia nadania mu obecnej nazwy, powstał Alternatywny przewodnik po Placu Cyryla Ratajskiego i jego okolicach. Można w nim znaleźć archiwalne zdjęcia z prywatnych zbiorów mieszkańców i ich opowieści o życiu w miejscu określanym niegdyś jako Plac Nowomiejski, Plac Młodej Gwardii czy Rynek Królewski.

Serce emocji - początek nowego społeczeństwa
 

Rozmowy i teksty krytyczne Krzysztofa Wodiczki są imponującym wydawnictwem poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. To nie tylko książka-przewodnik po myślach jednego z najwybitniejszych polskich artystów zaangażowanych, ale zbiór refleksji przenikliwego humanisty. I jedna z bardziej pasjonujących lektur, z którymi miałem do czynienia w tym roku.

Językowy mur
 

Ucieszyła bardzo premiera Muru duchów  Sarah Moss w przekładzie Pauliny Surniak, którą przygotowało dla czytelników Wydawnictwo Poznańskie.  Moss - uznana na świecie pisarka w swojej najnowszej powieści trafia idealnie w obecne nastroje społeczne i zadania literatury. Poświęca uwagę problemowi patriarchatu i przemocy symbolicznej. Łączy fikcję literacką ze społecznymi zadaniami pisania.

Literatura obowiązkowa
 

- Traktuję literaturę jako partnera. Mam taką koncepcję, że moja ilustracja nie powinna być dosłowna. Zostawiam władanie językiem samej literaturze. Dopowiadam rzeczy w literaturze zaledwie zaznaczone. To rodzaj akompaniamentu - opowiadał kilka miesięcy temu Józef Wilkoń na antenie Polskiego Radia. Spotkanie z ilustratorem - 30 września w Bibliotece Raczyńskich, zainauguruje 7. Festiwal Literatury dla Dzieci.

Co to znaczy kochać?
 

Już w czwartek odbędzie się spotkanie z cyklu "Czytanek Feministycznych". Tym razem uczestniczki i uczestnicy będą mieli szansę podyskutować o książce Argonauci autorstwa Maggie Nelson.

Strona 1 2 34