Kultura Poznań.pl

Książki

Piękny język jest ważny
 

- Język jest obrazem naszego sposobu myślenia, osobowości, a przede wszystkim kultury. Dobre posługiwanie się nim ułatwia nam funkcjonowanie w społeczeństwie - przekonuje Natalia Chromińska. Z jej inicjatywy w Poznaniu odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Dobrego Słowa. Impreza, której część wydarzeń będzie transmitowana online, rozpocznie się w poniedziałek 12 października i potrwa do piątku.

Wypożyczanie książek jest ekologiczne!
 

- Noc Bibliotek jest coraz popularniejszą akcją przypominającą, że biblioteki to miejsca dostępu nie tylko do książek, ale także centra kultury - mówi  Katarzyna Wojtaszak* z Biblioteki Raczyńskich. W tym roku wszystkie wydarzenia odbędą się w sobotni wieczór w gmachu głównym biblioteki przy Placu Wolności.

Historia w pestce
 

"Ja to mam szczęście! Naprawdę. Nie każdy ma takie szczęście. Mam szczęście, że żyję. I mam nadzieję, że będę długo, długo żyła. Pochodzę z rodziny, w której żyje się wyjątkowo długo". Tak właśnie rozpoczyna się Mirabelka Cezarego Harasimowicza. Autor opowiedział o niej w piątek w CK Zamek.

No i co? Nie mam szczęścia?
 

- Talent nie jest jedynym elementem, który składa się na sukces w życiu - radził młodym artystom na spotkaniu otwierającym tegoroczną edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci Józef Wilkoń. Zdaniem słynnego ilustratora trzeba na niego zwyczajnie zapracować.

Mój Plac Cyryla, a w nim
 

Z okazji XXX-lecia nadania mu obecnej nazwy, powstał Alternatywny przewodnik po Placu Cyryla Ratajskiego i jego okolicach. Można w nim znaleźć archiwalne zdjęcia z prywatnych zbiorów mieszkańców i ich opowieści o życiu w miejscu określanym niegdyś jako Plac Nowomiejski, Plac Młodej Gwardii czy Rynek Królewski.

Serce emocji - początek nowego społeczeństwa
 

Rozmowy i teksty krytyczne Krzysztofa Wodiczki są imponującym wydawnictwem poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał. To nie tylko książka-przewodnik po myślach jednego z najwybitniejszych polskich artystów zaangażowanych, ale zbiór refleksji przenikliwego humanisty. I jedna z bardziej pasjonujących lektur, z którymi miałem do czynienia w tym roku.

Językowy mur
 

Ucieszyła bardzo premiera Muru duchów  Sarah Moss w przekładzie Pauliny Surniak, którą przygotowało dla czytelników Wydawnictwo Poznańskie.  Moss - uznana na świecie pisarka w swojej najnowszej powieści trafia idealnie w obecne nastroje społeczne i zadania literatury. Poświęca uwagę problemowi patriarchatu i przemocy symbolicznej. Łączy fikcję literacką ze społecznymi zadaniami pisania.

Literatura obowiązkowa
 

- Traktuję literaturę jako partnera. Mam taką koncepcję, że moja ilustracja nie powinna być dosłowna. Zostawiam władanie językiem samej literaturze. Dopowiadam rzeczy w literaturze zaledwie zaznaczone. To rodzaj akompaniamentu - opowiadał kilka miesięcy temu Józef Wilkoń na antenie Polskiego Radia. Spotkanie z ilustratorem - 30 września w Bibliotece Raczyńskich, zainauguruje 7. Festiwal Literatury dla Dzieci.

Co to znaczy kochać?
 

Już w czwartek odbędzie się spotkanie z cyklu "Czytanek Feministycznych". Tym razem uczestniczki i uczestnicy będą mieli szansę podyskutować o książce Argonauci autorstwa Maggie Nelson.

Naukowa sensacja
 

Jaką uciechą jest biografia Nikołaja Tesli, która ukazała się w Wydawnictwie Poznańskim w tłumaczeniu Jana Szkudlińskiego! Podtytuł, jaki towarzyszy pracy W. Bernarda Carslona to Geniusz na skraju szaleństwa i szaleństwo opowieści o wybitnym naukowcu, poszukiwaczu rozwiązań technologicznych jest znakomitą metodą prowadzenia dramaturgii książki.

Stawianie czoła rzeczywistości
 

- Jestem recenzowany dokładniej, może bardziej namiętnie - powiedział w środę Wojciech Szot podczas spotkania autorskiego w Centrum Kultury Zamek. Rozmowa dotyczyła jego debiutanckiej książki Panna Doktór Sadowska, poświęconej nienormatywnej lekarce i działaczce społecznej, bohaterce warszawskiego skandalu międzywojnia.

Nienormatywna historia Polski
 

- Historii o kobietach lesbijkach mamy dużo mniej niż o mężczyznach homoseksualistach. Patriarchat działa nawet pod względem tego, kim zajmujemy się spośród osób nienormatywnych - mówi Wojciech Szot. Z autorem książki Panna doktór Sadowska będzie można się spotkać 2 września.

JA TU TYLKO CZYTAM. Niesamowitość na nie-zawołanie
 

Czasem tłumacz literacki tak długo i z taką determinacją nawołuje do przełożenia i wydania powieści sprzed wielu lat (o zerowym potencjale promocyjnym), że w końcu przestaje mu odpowiadać wyłącznie echo. Tak się stało z Arturem Machenem i jego Wzgórzem Przyśnień, które w Polsce ukazało się dzięki zaangażowaniu bardzo docenionego tłumacza - Macieja Płazy.

Poznaniu, poznaj swoją znakomitą poetkę!
 

Wielki sukces poznańskiej autorki! Joanna Bociąg wygrała XXV Konkurs im. J. Bierezina organizowany przez Dom Literatury w Łodzi. Dzięki temu sukcesowi właśnie, nakładem łódzkiego wydawnictwa otrzymujemy nagrodzony tomik debiutantki Boję się o ostatnią kobietę.

1 Strona 2 3 34