Kultura Poznań.pl

Książki

(Nie)radosna podróż w czasie
 

(Nie)radosna podróż w czasie

Paweł Sołtys powrócił i ku uciesze wszystkich znowu obserwuje, mitologizuje i wywołuje duchy. O wydanym we wrześniu zbiorze miniatur literackich o frapującym tytule Nieradość będzie miał okazję opowiedzieć w trakcie sobotniego spotkania w CK Zamek. Spotkanie z twórcą, które poprowadzi krytyk Marcin Jaworski, stanowi niejako zapowiedź zaplanowanego na maj Festiwalu Fabuły.

czytaj więcej
Ciemny lud to kupi
 

Ciemny lud to kupi

O tym, jak rządzić światem za pomocą słów opowiedzą w Zamku Katarzyna Kłosińska i Michał Rusinek. Ich Dobra zmiana jest wynikiem kilkuletnich badań i obserwacji jakie przeprowadzili na języku polityków PiS-u.

czytaj więcej
Arkady Fiedler, czyli rzecz o zaspokajaniu głodu
 

Arkady Fiedler, czyli rzecz o zaspokajaniu głodu

Jest autorem licznych książek i felietonów podróżniczych, w których zaczytywano się w międzywojniu.  W trakcie II wojny światowej zbratał się z polskimi lotnikami przebywającymi w Anglii, czego efektem jest Dywizjon 303. Po wojnie wciąż pisał. Arkady Fiedler, bo o nim mowa, podróżnik i literat, jest bohaterem najnowszej książki Piotra Bojarskiego pt. Fiedler. Głód świata.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Miasto idealne? Zacznij od Bacha!
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Miasto idealne? Zacznij od Bacha!

Możesz wymyślić najpiękniejsze miasto świata albo najbardziej funkcjonalne, lecz bez ludzi, bez mieszkańców, którzy będą tu żyć, stale - mniej lub bardziej świadomie - zmieniając otoczenie, najwspanialsze nawet metropolie nie mają racji bytu. Do takiego wniosku można dojść po lekturze Dobrze nastrojonego miasta Jonathana F.P. Rose'a.

czytaj więcej
Fantastyczne światy Maleszki
 

Fantastyczne światy Maleszki

- Magiczne Drzewo fascynuje dzieci od ponad dziesięciu lat. Najbardziej się cieszę z tego, że przychodzą nowe generacje odbiorców - mówi Andrzej Maleszka*, którego książka Magiczne drzewo. Pióro T-rexa wygrała w plebiscycie Bestsellery Empiku 2019 w kategorii literatura dla dzieci.

czytaj więcej
Pokolenie jms.
 

Pokolenie jms.

Naprawdę trudno wyobrazić sobie Baśnie Andersena, Lokomotywę Tuwima czy Akademię Pana Kleksa Brzechwy bez Jana Marcina Szancera. Kolejne pokolenia wychowały się na jego ilustracjach, czerpały z nieograniczonej wyobraźni jms (jak podpisywał swoje prace). Nakładem poznańskiej Oficyny Wydawniczej G&P ukazał się album Jan Marcin Szancer. Ambasador wyobraźni, podsumowujący imponujący dorobek genialnego grafika.

czytaj więcej
Jest różnie
 

Jest różnie

- Rodzice cały czas pracowali, więc wychowywała mnie babcia, która była zawodową płaczką. Nie miała nic innego do roboty, więc zabierała mnie ze sobą. A mnie się to podobało. Te stypy, żarty - wspominał na spotkaniu wokół Tanga śmierci, jego autor Jurij Wynnyczuk.

czytaj więcej
Nie ma być nam miło
 

Nie ma być nam miło

- W Mechanizmie są zdjęcia z wizyty Margaret Thatcher w roku 1988 w Warszawie. W Hali Mirowskiej kupowała pomidory, ogórki, jabłka. Ta scena wydawała mi się świetnym początkiem: czymś, co symbolicznie miało wpływ na wydarzenia, które później rozgrywały się w Polsce - mówi Mariusz Forecki* o swojej najnowszej książce fotograficznej Mechanizm. Polska 1988-2019.

czytaj więcej
Tekst się liczy
 

Tekst się liczy

- Dziś nie jest czas, żeby załatwiać sprawy piosenką. Ale przeraża mnie myśl, że mogłoby jej zabraknąć - mówił na spotkaniu wokół tomu Nie gódź się Patti Smith, autor przekładu jej wierszy Filip Łobodziński.

czytaj więcej
Włodzia, Gołda, Jadzia i Rita
 

Włodzia, Gołda, Jadzia i Rita

Gościem kolejnego spotkania z cyklu Spojrzenie na Wschód będzie Jurij Wynnyczuk. Ukraiński autor opowie o swoim Tangu śmierci, książce, która w ubiegłym roku znalazła się w finale Nagrody Europy Środkowej Angelus.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Pragnienie, które nie zna granic
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Pragnienie, które nie zna granic

Jest coś niesłychanego, niesamowitego, nieuchwytnego w tych chwilach, gdy nagle dopada nas wielkie uczucie. Ta miłość, która rozpiera. To pożądanie, które zalewa niczym fala. Zeruya Shalev próbuje opisać ten stan w Życiu miłosnym - i wychodzi z tej próby zwycięsko.

czytaj więcej
Haczyk na czytelnika
 

Haczyk na czytelnika

Laureatem III edycji Konkursu Reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego został Szymon Opryszek. Autor, zainteresowany kryzysem wodnym, chce odwiedzić każdy z kontynentów i zobaczyć, jak miejscowi sobie z nim radzą. Zwycięski projekt zdaniem jury "przywraca reportażowi perspektywę globalną".

czytaj więcej
Nie gódź się
 

Nie gódź się

Wiadomo, że książka została przedstawiona artystce do akceptacji i wróciła z entuzjastyczną oceną. Filip Łobodziński, tłumacz 70 wierszy i piosenek Patti Smith, będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Czytnik" w Teatrze Nowym.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Tajemnice pomarańczowej kanapy
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Tajemnice pomarańczowej kanapy

Podobno zbliża się Blue Monday, czyli najbardziej przygnębiający dzień w roku. Nawet jeśli w niego nie wierzyć, styczniowa aura sprzyja długim popołudniom, wieczorom i najchętniej porankom pod kocem - najlepiej z nietrudną książką albo przyjemnym serialem. Ewentualnie chciałoby się jeszcze schować w kawiarni, na wygodnej kanapie, z wielkim kubkiem kawy grzejącym dłonie. Tak, tak jak w Przyjaciołach. A jeśli pod kocem, to najlepiej z Przyjaciółmi. A jeśli z książką, to może chociaż o Przyjaciołach?

czytaj więcej
Nowojorska anomalia
 

Nowojorska anomalia

- Tytuł tej książki brzmi po angielsku One Thousand Avant-Garde Plays. Ich jest w rzeczywistości sto dwanaście - mówił na temat przełożonej przez siebie książki Kennetha Kocha Piotr Sommer. - Ten tytuł ma wykonać gest zapowiedzi, której się nie spełni. Książka jednak ją spełnia - wspiera się tyloma czasami, postaciami, kobietami, mężczyznami, że robi to wrażenie tysiąca sztuk - tłumaczył poeta. O twórczości Kennetha Kocha oraz amerykańskiej (i nie tylko) awangardzie rozmawiał z Piotrem Śliwińskim w ramach 65 odsłony Seryjnych poetów.

czytaj więcej
Weteran polskiego przekładu
 

Weteran polskiego przekładu

Są tacy twórcy, bez których trudno wyobrazić sobie współczesną literaturę w Polsce, a jednym z nich jest Piotr Sommer. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że Sommer sam napisał istotne dla polskiej poezji utwory, ale również dlatego, że to między innymi dzięki niemu możemy czytać polskie przekłady wielu poetów anglosaskich. 14.09. Sommer będzie gościem spotkania z cyklu Seryjni Poeci.

czytaj więcej
JA TU TYLKO CZYTAM. Miało się zmarnować?
 

JA TU TYLKO CZYTAM. Miało się zmarnować?

Płuczki to doły do przepłukiwania ludzkich kości. Używali ich ludzie rozkopujący mogiły więźniów pomordowanych w obozie zagłady w Sobiborze. Tak spomiędzy szczątków i błota najłatwiej dojrzeć złoto. Czy to był legalny proceder? Oczywiście, że nie. Czy marginalny? Nie, trudniło się nim wiele osób z okolicznych wsi, również w obozie w Bełżcu. Czy szokujący? Zależy, dla kogo. W Płuczkach Piotr Paweł Reszka rozmawia o rozkopywaniu byłych obozów zagłady.

czytaj więcej
1 2 Strona 3 4 31