Kultura w Poznaniu

Książki

- Kiedy jesteś pisarzem i zaczyna się wojna, czujesz się kompletnie bezużyteczny [...] Pomogła mi praca fizyczna. Ładowałem paczki, nie myślałem. A wieczorem byłem zmęczony, mogłem zasnąć. I to było super. Bo zasnąć przez dwa pierwsze tygodnie wojny nie było tak łatwo - mówił na czwartkowym spotkaniu w Welcome Center Andrij Lubka. W ciągu dwóch godzin sprzedał swoje wszystkie książki. Do Wrocławia, gdzie w piątek również spotka się z czytelnikami, pojedzie bez Wojny z tyłu.

Czytaj artykuł

Podobno była "małym diablątkiem", nie spała w nocy. I żadna z opiekunek nie wytrzymała z nią długo. Usypiała tylko ze swoim ojcem Wincentym, a kiedy trochę podrosła, kazała wszystkim czytać sobie bajki. Niby nic szczególnego, w wielu domach tak właśnie jest. Jednak w tym jednym - między podpoznańskim Kórnikiem i Bninem urodziła się Ona - Wisława Szymborska, późniejsza poetka i laureatka literackiej Nagrody Nobla. Książką Szalik... Michał Rusinek uczcił w minionym roku jej setne urodziny.

Czytaj artykuł

Kilka dni temu, za pieniądze ze zbiórek, kupił 257. samochód terenowy dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Tak Andrij Lubka wspiera rodzimą armię. Spotkanie z autorem wokół jego najnowszej książki Wojna od tyłu (Війна з тильного боку ) odbędzie się 27 marca w Welcome Center.

Czytaj artykuł

Nie jest to może tak porażająca syntezą książka, jak Lata, nie jest to też taka opowieść, jak Bliscy, a jednak noblistka Annie Ernaux w Ciałach oddaje nam, czytelnikom, całą siebie. Nieraz tak bardzo, że aż trudno w to uwierzyć, innym znów razem do bólu dosłownie. W kilku ważnych dla autorki wydarzeniach musimy się zanurzyć: inaczej nie sposób wyobrazić sobie tę lekturę.

Czytaj artykuł

Ostatnia dzika ostoja szwedzkiej autorki i ilustratorki Cecilii Heikkilä to idealna lektura na marzec. Bo w czwarty weekend miesiąca na całym świecie, w Polsce o g. 20.30, zgasną światła. Akcja "Godzina dla Ziemi" zachęca do podejmowania prostych działań, by pomóc naturze. Ta w spotkaniu z człowiekiem, nie ma szans.

Czytaj artykuł

- Wielu naszych potomków, wbrew mitowi, wywodzi się z warstwy chłopów, z rodzin ubogich. Doświadczenie biedy jest doświadczeniem dużej części społeczeństwa [...] Wiele osób powtarza, że myśmy wiedzieli, że babcia była służącą przed wojną. Ale ona nie chciała o tym mówić, a my się wstydziliśmy i też nie pytaliśmy o to. Ale dlaczego tak jest? - zastanawiała się na antenie Radia Wrocław Joanna Kuciel-Frydryszak. Spotkanie z autorką książki Chłopki. Opowieść o naszych babkach, która od maja 2023 roku bije rekordy sprzedaży, odbędzie się 21 marca w Teatrze Polskim.

Czytaj artykuł

"Czas wojny to tak naprawdę czas zniszczonej panoramy, zerwanej komunikacji między przeszłością i przyszłością" - pisze Serhij Żadan. Łączność tę mogą przywrócić tylko język i pamięć. Dlatego też słynny buntownik ukraińskiej literatury skrupulatnie prowadzi na swoim Facebooku dziennik wojenny. I tu zaskoczenie. Pierwszy rok pełnoskalowego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego widziany oczami pisarza to zapiski niespodziewanie optymistyczne, pokrzepiająca, a bywa że i uwznioślająca, twórczość tyrtejska epoki internetu, dronów i ludobójstwa.

Czytaj artykuł

Gdy jego klient zapragnął domu-fortecy, zaprojektował Dom Bezpieczny o ruchomych ścianach. Gdy inwestor marzył o domu z garażem będącym integralną częścią mieszkania - wymyślił Dom Autorodzinny. Dla siebie natomiast zaprojektował Arkę Koniecznego z przeszkloną elewacją i widokiem na Beskid Śląski. Robert Konieczny, prawdopodobnie najsłynniejszy architekt w Polsce, już w czwartek będzie gościem Biblioteki Raczyńskich. Okazję do spotkania stanowi premiera książki Konieczny. Na styk.

Czytaj artykuł

To właśnie im zawdzięczamy znajomość klasyki i nowości wydawniczych. Wybrały i wybrali drogę tych, którzy choć odgradzają się od czytelnika nazwiskami autorów, trzymają w karbach życie literackie. Mowa oczywiście o tłumaczkach i tłumaczach. Jedną z tych wpływowych i jakże pracowitych osób jest Magda Heydel, której zawdzięczamy m.in. przekłady dzieł Virginii Woolf. Naukowczyni już w środę odwiedzi CK Zamek.

Czytaj artykuł

Jeśli Argentyna kojarzy Wam się jedynie z piłką nożną, Diego Maradoną i wołowiną, to Nitrogliceryna niepokoju zdecydowanie jest zbiorem reportaży i portretów właśnie dla Was - poszerza ten obraz kraju na południowej półkuli w sposób chwilami trudny do przewidzenia, nierzadko aż do bólu. Przy okazji prezentuje dziennikarstwo z najwyższej półki.

Czytaj artykuł

Czytasz? Piszesz? Ilustrujesz? Od 8 do 10 marca koniecznie odwiedź Poznańskie Targi Książki. To okazja do spotkania ulubionych autorów, zobaczenia pięknych ilustracji i uzupełnienia domowej biblioteczki.

Czytaj artykuł

Pisarki, które spotkają się w CK Zamek 8 marca łączy wspólna misja "odpominania" często bardzo bolesnych mikrohistorii wpływających na to, jak zostaliśmy ukształtowani. Stasia Budzisz w książce Welewetka. Jak znikają Kaszuby wraca na Pomorze, skąd pochodzi, aby przeprowadzić rozrachunek z własną przeszłością i zaakceptować przemilczaną część swojej tożsamości. Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia Anety Prymaki-Oniszk to przyczynek do refleksji nad wciąż aktualnym problemem napiętych stosunków polsko-białoruskich.

Czytaj artykuł

Że niby duńskie dzieci są bardziej zahartowane niż polskie? Że niby żaden mróz im nie straszny i mają więcej swobody? Zdecydowanie. Ale jest też punkt wspólny, coś, co łączy wszystkie maluchy. To, że od czasu do czasu nie chcą... a to iść do przedszkola, a to znowu zjeść kolacji. Na tego rodzaju kłopoty polecam fortele taty Kiełbaski, bohaterki serii książek Olivera Zahle i Siri Melchior, które w ręce czytelników trafiły dzięki Wydawnictwu Frajda.

Czytaj artykuł

"Przyjdzie nam jeść, co popadnie, włączając w to nas samych" - pisze wybudzony z zielonego snu ekolog. - "Jest już za późno, sprawa zamknięta". Paul Kingsnorth jest radykałem. Ma żal do ekologów o turbiny wiatrowe niszczące krajobrazy. Uważa, że obsesja na punkcie emisji węgla uczyniła z zielonych rachmistrzów w garniturach. Elektryzujące (choć autor prądu nie lubi) eseje Kingsnortha z książki Wyznania otrzeźwiałego ekologa to teksty bezlitosne dla każdego mieszkańca Ziemi. Pozwalają w świeży sposób spojrzeć na relacje człowieka z naturą. Najważniejsza z nich to kat-ofiara.

Czytaj artykuł

Każda z jego książek jest "pełną szacunku, ale nieskrępowaną rozmową z osobną grupą wielkich poprzedników", jak pisał dla "Dwutygodnika". Twórczość literacką rozumie jako "zanurzanie się w zgęstkę, schodzenie w nieprzejrzystą głębię ludzkiego serca, ziemi, na której żyjemy, i języka, jakim siebie opowiadamy". Maciej Płaza, wybitny pisarz i tłumacz, już w piątek będzie gościem Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie.

Czytaj artykuł

- W smokach jest coś tak głębokiego, wyrażającego naszą naturę... istnieje teoria, że mamy w głowach "maszynkę do tworzenia smoków". Gdyby zrobić eksperyment i zamknąć razem dzieci całkowicie odcięte od kultury, to okaże się, że nie tylko stworzą własną, ale także wymyślą smoka - mówi Anna Jankowiak, znana w mediach społecznościowych jako Wiedźma od wiedzy, jedna z fundatorek Fundacji Muzeum Historii Kobiet oraz autorka książki Bestie Antyku, której premiera już 27 marca.

Czytaj artykuł

Amerykański pisarz czy pisarka na przedstawienie tego rodzinnego dramatu potrzebowaliby pewnie opasłego tomiszcza i  wielkiej amerykańskiej powieści - takich książek ukazało się kilka i w Polsce. Francuska pisarka Marie-Hélène Lafon potrzebuje na to samo o wiele mniej miejsca. Być może dlatego, że - jak słusznie przypomina wydawca - autorka "o słowie wie wszystko".

Czytaj artykuł

Janusz Chlasta - profesjonalista, samouk - przez lata fotografował Gniezno i jego okolice oraz życie mieszkańców regionu. Teraz na podstawie tych zbiorów powstał album Przemiany 1960-1989, wydany przez MOK w Gnieźnie, Opracowaniem koncepcji zajął się Mariusz Forecki - fotograf i dokumentalista, a stroną graficzną Andrzej Dobosz, obaj z poznańskiej fundacji Pix.house, która objęła publikację swoim patronatem. O opowiada Władysław Nielipiński, dzięki któremu fotografie Chlasty udało się wydobyć z niebytu.

Czytaj artykuł

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Biblioteka Raczyńskich zaprasza na spotkanie z prof. Jarosławem Liberkiem. Dobrze znany w Poznaniu językoznawca opowie o historii i przyszłości feminatywów, zagadnieniu wciąż budzącym kontrowersje.

Czytaj artykuł

Choć świat jaki znamy chyli się ku upadkowi, orkiestra na tonącym okręcie gra dalej. A muzykanci to wszyscy ci, którzy kwestionują zgubny wpływ człowieka na klimat i środowisko. Na szczęście we współczesnej humanistyce głosy takie należą do rzadkości i nikt nie traktuje ich serio. Humanistyka zapewnia nam za to mnóstwo fascynujących i przygnębiających zarazem opowieści o konsekwencjach ujarzmiania planety. Znajdziemy je zarówno w esejach Patryka Szaja, jak i w reportażach czy fabułach Filipa Springera. Autorzy już we wtorek będą gośćmi CK Zamek. Nie wińmy posłańców za treść wiadomości.

Czytaj artykuł
1 4 Strona 5 6 7 8