Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Wielcy CEO

Jak wygląda obecnie autokracja? Orwellowska wizja Wielkiego Brata wymaga zrewidowania. Teraz za wszechwładnym przywódcą stoi nie tyle (lub nie tylko) partia, ile sieć skorumpowanych firm bogatych na tyle, by sterować propagandą kształtującą umysły milionów osób. O formach autokracji na miarę trzeciej dekady XXI wieku już w czwartek opowie Anne Applebaum. Autorka będzie gościnią CK Zamek.

Uśmiechnięta kobieta stoi na balkonie. W tle rozmyta ulica miasta. - grafika artykułu
Anne Applebaum, fot. Wikipedia/autor: Hb19821970

W wieku XX, gdy mowa o Hitlerze, Stalinie, Mao Zedongu, Muammarze Kaddafim i wielu innych krawych przywódcach, najbardziej demoniczne autokracje wykwitały na żyznej glebie idei. Mógł to być narodowy socjalizm, mógł faszyzm lub jedna z wariacji na temat komunizmu, panarabizm czy fanatyzm religijny. Dzisiaj, przekonuje Applebaum, autokraci, co by nie mówili o swojej dziejowej misji, opierają swoje rządy na sieci wpływów biznesowych. Przywódca kraju, w którym udało się ograniczyć demokrację, może umacniać swoją władzę na fundamentach umów (nie tylko pisanych) z wielkimi koncernami i oligarchami. Dzięki nadanym im przywilejom są oni w stanie finansować globalną wojnę informacyjną i wygrywać dla chorych na władzę liderów kolejne kadencje.

Applebaum przygląda się czynnikom które sprawiają, że współczesne autokracje urastają do rangi istotnych zagrożeń dla światowych demokracji. Ukazuje, jak groźnym są przeciwnikiem w walce o rząd dusz. Mówi o atrakcyjności teorii spiskowych i metodach walki z dezinformacją. Sporo miejsca poświęca w końcu nieświętym przymierzom despotów. "Książka przedstawia współczesne autokracje jako sieci kleptokratyczne, które wspierają się nawzajem poprzez różnorodne transakcje - wymianę technologii nadzoru, broni, minerałów oraz pranie brudnych pieniędzy. Applebaum opisuje, jak reżimy te współpracują, aby wspierać swoje systemy władzy i niszczyć demokracje" - pisze Jarosław Płuciennik dla "Rzeczpospolitej".

Anne Applebaum, urodzona w 1964 roku w Waszyngtonie pisarka, historyczka i ekonomistka, związana jest z redakcjami poważanych na całym świecie tytułów, takich jak "The Washington Post", "The Atlantic" czy "The Economist". Autorka od lat specjalizuje się w tematyce marksizmu i totalitaryzmu, bada dzieje komunistycznej i postkomunistycznej Europy. Polsko-amerykańska pisarka jest autorką książek Za żelazną kurtyną, Czerwony głód oraz Wybór (zbioru dwunastu rozmów z Donaldem Tuskiem dotyczących przyszłości Polski i Europy). Najważniejszą pozycją w jej dorobku pozostaje jednak Gułag, książka opisująca system obozów pracy działających w ZSRR, za którą w roku 2004 otrzymała nagrodę Pulitzera. 25 września nakładem Agory ukaże się kolejna jej książka - Koncern autokracja (Autocracy Inc.) w tłumaczeniu Michała Rogalskiego. Prywatnie Applebaum jest żoną polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Jacek Adamiec

  • ZAMEK CZYTA: Spotkanie autorskie z Anne Applebaum wokół książki Koncern autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem
  • prowadzenie: Piotr Oleksy
  • 19.09, g. 18
  • CK Zamek, Sala Kinowa
  • bilety wyprzedane

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024