Kultura w Poznaniu

Rozmowy

ROZMOWY W GARDEROBIE. Wyszłam z szuflady

- Miałam może sześć lat, kiedy mama zabrała mnie na spektakl gwiazdkowy. Usiadłam na widowni, kurtyna zasunięta, ale za nią widać skrawek niebieskiego horyzontu - nic innego nie pamiętałam z tego przedstawienia, tylko to niebo - opowiada Sylwia Koronczewska-Cyris*, aktorka Teatru Animacji.

Efekt trójwymiaru

- Większość oryginalnych zdjęć miała z tyłu przybite stemple ze zgodą urzędów cenzorskich, np. niemieckich. Nie było więc wśród nich żadnych zdjęć brutalnych - opowiada Marcel Skierski, kurator wystawy Przebłyski wolności, którą można oglądać w Fotoplastykonie Poznańskim.

Dziedzictwo ponadczasowego egoizmu i arogancji

- Genialny tekst Szekspira zatytułowany jest imieniem najbardziej wrednego, egocentrycznego i marudnego "artysty", jakiego tylko można sobie wyobrazić - mówi Agata Duda-Gracz*, reżyserka spektaklu Ja jestem Hamlet. Premiera - 26 kwietnia w Teatrze Nowym.

Nowe spojrzenie na wieżowce Alfy

- Przy swoich projektach włączam do pracy dzieci i dorosłych, żeby pokazać, że sztuka nie jest hermetycznym światem dla wybranych - mówi Aleksandra Sojak-Borodo *, która w ramach programu "Rezydenci w Rezydencji" w kwietniu w CK Zamek rozpoczęła warsztaty dotyczące dawnych Domów Towarowych "Alfa" - grupy pięciu wieżowców na Świętym Marcinie.

Setne etno urodziny

- Mamy świadomość, że rok 2019 jest trudny dla etnologii. Trochę między sobą, trochę takim sarkastycznym żartem mówimy, że mamy nadzieję, iż nasze obchody stulecia nie okażą się balem na Titanicu - mówi Anna Weronika Brzezińska* z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM.

Ciągłość historii

O projekcie "parkprzyjazni.pl" opowiadają jego twórcy, Anna Borowiec* i Mateusz Bieczyński**.

Modele to twoi przyjaciele

- Zależy mi na tym, aby z tymi, z którymi się konfrontuję, nawiązać nić przyjaźni. Staram się o to, aby być blisko tych ludzi - mówi Jindřich Štreit *, czeski fotograf, którego słynną wystawę "Gdzie jest mój dom" oraz wybór z prywatnej kolekcji sztuki współczesnej można oglądać w CK Zamek.

Ląd przecięty na dwie strony

- Pracując nad "Topielą", powiedziałem sobie, że mam dość tego wszystkiego, czego się dotąd nauczyłem i to nie jest to, co tak naprawdę chcę robić. I zacząłem robić wszystko na opak - opowiada Marcin Płonka, którego wystawę można od piątku oglądać w galerii fotografii Pix House.

Naszym zadaniem jest likwidowanie barier

- Chcemy, żeby kultura była postrzegana jako codzienność człowieka, a nie wyłącznie jako święto. W kulturze często jesteśmy zanurzeni, nawet nie zdając sobie z tego sprawy - mówi Justyna Makowska*, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

Laboratorium piosenki nieobojętnej

- Śpiewaliśmy już o geodezji, in vitro, Rondzie Kaponiera, atlasie kotów...  - o 50. Wieczorze z Piosenką Nieobojętną mówią Przemysław Mazurek* i Krzysztof Dziuba** z Klubu Szyderców Bis.

Nie ustawać w ćwiczeniu się z miasta

- W czasach, gdzie ponad połowa światowej populacji żyje w miastach, obserwowanie tego w jaki sposób współczesne miasta odpowiadają na ten proces wydaje mi się niezwykle interesujące - mówi Mateusz Nowacki*, kurator cyklu Ćwiczenia z miasta w Centrum Kultury Zamek.

Marzenia jak dinozaury

- Co robi Nela, która przez pięć godzin podpisuje swoje książki? Pracuje czy może nadal jest wtedy dzieckiem? Nie wiem jak odpowiedzieć na to pytanie, ale wydaje mi się, że jednak pracuje - mówi Łukasz Pilip*, reporter, autor książki "Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa".

Trash teatr

- W spektaklu nie ma uproszczeń, ściemy. Nie chciałem, żeby młodzi widzowie wyszli z komunikatem, że nie wolno śmiecić i tyle. To za mało - mówi Mateusz Pakuła*, reżyser kolejnej premiery w Teatrze Animacji. Pierwszy pokaz Jungle people - 30 marca.

Miejsce otwarte

- Jestem szczęśliwy, gdy ludzie z różnych środowisk, nacji i religii, czy też zwyczajnie poszukujący, mogą się poznać w ludzki sposób, coś wspólnie zrobić i w czymś uczestniczyć. Właśnie u nas następuje taka integracja - mówi Maciej Krajewski*, fotograf z pasji, pielęgniarz z zawodu, prowadzący Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, które przy ul. Św. Marcin 75 działa od ponad dwóch lat.

Mam na imię Młodość

O żywej pracowni artystycznej, młodości i poszukiwaniu siebie opowiadają Agnieszka Cieślińska, Nikodem Cisowski, Anna Kossyk oraz Allen Mack należący do kolektywu Młodzi Zdolni Seksowni.

Dzisiaj najlepiej sprawdza się minimalizm

- Znam ludzi, którzy choć nigdy nie posiadali gramofonu, mają kolekcję winyli, bo zachwyciła ich właśnie okładka. Zechcieli mieć ten przedmiot jako dzieło sztuki - mówi Mateusz Torzecki*, jeden z jurorów Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową.

Ta historia to nie sielanka

- Powracają fale, które wciąż można opisywać tym samym językiem. "Portiernia" będzie dla mnie o wiele bardziej smutna, niż w 2003 roku. Powtarzalność dodaje jej elementu beznadziejności - mówi Marcin Kęszycki* z Teatru Ósmego Dnia. "Portiernia" w nowej wersji zostanie ponownie wystawiona z okazji 55-lecia teatru. Premiera - 21 marca.

Nie ograniczamy się do teatru

- Teatr impresaryjny, menadżerski to była w owym czasie nowość, trzeba było dopiero wydeptywać ścieżki, uczyć się zdobywania funduszy, układać plany, skutecznie zyskiwać artystów - o początkach Sceny na Piętrze, która świętuję w tym roku 40-lecie istnienia, opowiada jej szef Romuald Grząślewicz.

Muzeum z dociekliwości

- Uznałam, że XIXGallery zasłużyła na to, żeby stać się muzeum - mówi Anna Moryto*, inicjatorka powstania Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Otwarcie - 29 marca.

Między Marsylią, Poznaniem a Senegalem

- Na każdym etapie mojej rezydencji będę współpracować z różnymi osobami. Nie mogłabym z perspektywy uprzywilejowanego białego człowieka mówić samodzielnie o wielu kwestiach, dlatego "Wędrująca ziemia" to projekt otwarty, włączająca platforma - mówi artystka Patrycja Plich*, która w trakcie programu Rezydenci w Rezydencji 2019 w Centrum Kultury Zamek zajmuje się zapomnianą historią działającego w Poznaniu Centrum Afrykańskiego.

1 27 Strona 28 29 30 31