Kultura w Poznaniu

Teatr

W Amazon Burns aktywistka feministyczna Maja Staśko pokazuje się od zupełnie innej strony. Okazuje się, że to również bardzo utalentowana dramatopisarka o sporym wyczuciu do języka codziennego i zdolności do pisania absorbujących i przeszyderczych sztuk zaangażowanych. A że reżyserii jej tekstu podjęli się Robert Traczyk i Przemysław Wojcieszek i znaleźli dwie doskonałe aktorki do uniesienia twardych dialogów i mocnych piosenek, to dostaliśmy w efekcie teatr doprawdy krwiożerczy.

Czytaj artykuł

Czy spektakl o aborcji może być najlepszym komediowym przedstawieniem tego sezonu w Poznaniu? Nigdy bym nie połączył tych pozornie daleko leżących od siebie sfer, aczkolwiek Magdzie Szpecht w Have a Good Cry się to udało. Być może nikt inny nie byłby też po prostu w stanie przezwyciężyć największego mroku tak bardzo szczerym śmiechem i łzami bezsilności, a przy tym wbić w kruche męskie ego drobną, acz jadowitą szpilkę, która kłuje mizoginów rządzących tym krajem do płakania.

Czytaj artykuł

- Dla wielu kobiet bogaty mężczyzna może być jedynym sposobem na wyrwanie się ze złej sytuacji. Praca, talent czy determinacja im tego niestety nie zapewnią - mówi Maja Staśko*, autorka sztuki Amazon Burns. Spektakl zostanie wystawiony w Poznaniu 11 czerwca.

Czytaj artykuł

Paweł Demirski zerwał z kultowego tekstu Psychosis 4:48 krzywdzącą etykietkę samobójczego listu napisanego przez wrażliwą dramatopisarkę z depresją. Proponuje spojrzenie na ostatnią sztukę Sarah Kane jako na traktat o świadomym życiu.

Czytaj artykuł

- Traktuję ciała poza normatywnym myśleniem o nich, związanym z przypisywaną im tożsamością - mówi Iza Szostak, choreografka, tancerka i autorka koncepcji performace'u Skaj is the limit. Spektakl zostanie zaprezentowany 10 i 11 czerwca w Pawilonie.

Czytaj artykuł

"Mężczyźni przez wieki wykorzystywali kobiety, dlaczego teraz nie miałaby być nasza kolej?" - pyta Alexis Carrington-Colby, bohaterka serialu Dynastia, który stał się inspiracją dla najnowszej premiery Teatru Wielkiego. I to pytanie pobrzmiewa w pomyśle na spektakl w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego. Czy mamy w nim jednak do czynienia z feministyczną zemstą? Nie tak poważnie - ze słów na "f" Don Pasquale'a określa fantazja, fortuna i fun. No i fajnie!

Czytaj artykuł

Punktem wyjścia dla przedstawienia Have a Good Cry stały się słowa rzeczniczki Ministerstwa Sprawiedliwości o przestrzeni do płaczu dla rodziców po stracie nowonarodzonego dziecka: "Będzie można mieć osobny pokój, możliwość wypłakania się". Premiera spektaklu Sceny Roboczej odbędzie się we wtorek 8 czerwca.

Czytaj artykuł

Wiecie, że aktywne podglądanie przyrody - szczególnie ptaków, ma wpływ na nasze zdrowie, zarówno psychiczne jak i fizyczne? Że terapeutyczne znaczenie mają też dźwięki, jakie możemy usłyszeć w lesie? Szum wody poprawia nastrój, śpiew ptaków uspokaja. A o tym, że warto przytulać się do drzew, słyszeliście? Widzów, już od drugiego roku życia, na spektakl O czym szepcze las zaprasza Teatr Animacji. Reżyseruje Alicja Morawska-Rubczak.

Czytaj artykuł

Połączenie Dynastii z Don Pasquale Donizettiego to fuzja, mogłoby się wydawać, możliwa do osiągnięcia tylko i wyłącznie przez artystów współczesnych. Narracje XIX-wieku połączone z przepychem lat 80. stwarzają koncepcję spektaklu muzycznego, który próbuje przebić się przez kurtynę dzielącą świat sztuki od rzeczywistości. To próba odpowiedzi na pytanie: czym jest dla nas opera współcześnie? Odpowiedzi szukać będzie można już w najbliższą sobotę, podczas premiery Don Pasquale w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Teatr U Przyjaciół otworzył po-pandemiczny sezon spektaklem na motywach powieści Mary Shelley pt. Frankenstein. Twórcy przedstawienia pozostali wierni estetyce, którą od lat kreują zarówno na deskach swojego teatru, jak i w Kawiarni U Przyjaciół. W klimacie grozy, przy przyciemnionych lampach, w przepychu rodem z prozy Brunona Schulza wystawili utwór kanoniczny dla wielbicieli fantastyki naukowej.

Czytaj artykuł

- W 4.48 Psychosis bardzo chciałem pójść za autorką i odczytać to, co naprawdę zostało w tym tekście napisane - a pominąć to, co kojarzy się z nim poprzez dziwne konteksty, które narosły wokół Sarah Kane - mówi Paweł Demirski*. Premiera jego adaptacji 4.48 Psychosis miała się odbyć dziś w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Czy można za pośrednictwem sztuki pełnej gotyku, pajęczyn i brzmień jak z balu u Draculi zakląć w widzach... radość, energię i wolę życia? Malina Prześluga wraz z ekipą Teatru Animacji udowadniają, że owszem, można.

Czytaj artykuł

Po spektaklu Chrząszcze w koszyku Papermood Puppet Theatre przeszukałam internet w celu poznania indonezyjskich owadów. Znalazłam przy okazji zestaw monet i kilka spreparowanych gatunków na szpilce entomologicznej, gotowych do włączenia do kolekcji. Sprzedawca rzetelnie informuje w ogłoszeniach, że chrząszcze te nie podlegają w Polsce ochronie gatunkowej i każdy z nich posiada opis. Kupujący dowie się, gdzie został złapany i kiedy. Straszne?

Czytaj artykuł

- I uważaj, żeby nie zabłądzić w lesie - ciągnął Mattis. - A co mam robić, jak zabłądzę? - zapytała Ronja. - Odnaleźć właściwą ścieżkę [...] - I uważaj, żeby nie wpaść do rzeki. - A co mam robić, jeśli wpadnę do rzeki?[...] - Pływać. Na Ronję, córkę zbójnika zaprasza Teatr Powszechny w Warszawie. Spektakl na podstawie ostatniej powieści Astrid Lindgren, który można było obejrzeć w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka, wyreżyserowała Anna Ilczuk.

Czytaj artykuł

Biennale Sztuki dla Dziecka - jeden z najważniejszych poznańskich festiwali dedykowanych młodemu odbiorcy - w trudnej, pandemicznej rzeczywistości podnosi do rangi sztuki samo spotkanie widza z twórcą, budowanie wzajemnych relacji. Program tegorocznej edycji powstał wokół hasła "Spotkanie jako sztuka".

Czytaj artykuł

- Zostaliśmy zmuszeni do sięgania po narzędzia, z których wcześniej nie korzystaliśmy. Znaleźliśmy się na polu niepewności i teraz budujemy na nim teatr. Wierzę, że się nie przewróci. Ale z drugiej strony, dlaczego nie mamy się trochę pobujać? - mówi Mateusz Barta*, aktor Teatru Animacji, stypendysta Programu "Młoda Polska".

Czytaj artykuł

Polski Teatr Tańca ma wreszcie nowy dom! Industrialne przestrzenie przy ulicy Taczaka 8 tworzą strefę sprzyjającą kreacji i wyobraźni. Oszklona, betonowa, zdecydowanie nowoczesna przestrzeń to idealne miejsce dla opowieści snutych przez jego tancerzy.

Czytaj artykuł

Do ostatniej chwili czekałam na informację, że tegoroczne święto Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się normalnie i że w tym roku nie będziemy tańczyć online. Niestety, znów tanecznym krokiem musimy przenieść się do sieci. Pomimo to atrakcji nie zabraknie, ponieważ właśnie 29 kwietnia nastąpi inauguracja nowej przestrzeni Polskiego Teatru Tańca.

Czytaj artykuł

Pod koniec roku Polski Teatr Tańca przeprowadził się do nowej siedziby przy Taczaka 8. Inauguracja nowej poznańskiej sceny dla widzów planowana jest w Międzynarodowym Dniu Tańca, 29 kwietnia. Z powodu pandemii niestety - w formule online.

Czytaj artykuł
1 11 Strona 12 13 14 15