Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Każdy lot taneczny potrzebuje podłoża

Polski Teatr Tańca ma wreszcie nowy dom! Industrialne przestrzenie przy ulicy Taczaka 8 tworzą strefę sprzyjającą kreacji i wyobraźni. Oszklona, betonowa, zdecydowanie nowoczesna przestrzeń to idealne miejsce dla opowieści snutych przez jego tancerzy.

. - grafika artykułu
Mapping na fasadzie nowej siedziby PTT, fot. materiały organizatorów

Podczas inauguracji w wyjątkowym, bo Międzynarodowym Dniu Tańca, jako pierwsza gości witała Iwona Pasińska, dyrektorka PTT. Opowiadała o przejściach, które miały miejsce w związku z powstawaniem nowej przestrzeni dla teatru. Głos zabrał również prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak: - Nowy budynek idealnie wkomponował się w tkankę miejską. Ulica Taczaka została uzupełniona o diament w postaci Polskiego Teatru Tańca. Cieszy mnie, że tak wspaniała instytucja kultury ma swoją siedzibę i miejsce, do którego można wracać.

Na publiczność oglądającą otwarcie nowej siedziby w trybie online miało czekać narodowe tańczenie poloneza pod przewodnictwem artystów Polskiego Teatru Tańca, jednak z uwagi na chorobę jednego z tancerzy, wszyscy członkowie zespołu przebywają na kwarantannie. Niemniej, za sprawą młodych adeptów baletu z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej- Lipczyńskiej, Poznań jednak tańczył w rytmie poloneza. Młodzi artyści przemieszczali się po uliczkach Starego Miasta świętując jednocześnie Międzynarodowy Dzień Tańca i inaugurację nowej siedziby PTT.

Tego dnia poznaliśmy również co o nowym miejscu sądzą sami tancerze zafascynowani nową przestrzenią. Choć na pierwszy rzut oka, z ulicy, budynek teatru wygląda na zwykłą kamienicę, w środku kryje się ogromna przestrzeń, pole do eksploatacji, wreszcie niezależność dla członków zespołu.

Kolejnym punktem w programie streamingu online był mapping rzucony na nową siedzibę oraz szereg życzeń nagranych wcześniej przez przedstawicieli poznańskiej kultury.  - Poznański Teatr Wielki i Polski Teatr Tańca łączy bardzo wiele, wspólna historia i takie nazwiska jak chociażby Conrad Drzewiecki - podkreślała dyrektorka Teatru Wielkiego w Poznaniu,  Renata Borkowska-Juszczyńska. - Dlatego ogromnie się cieszę, że wspólnymi siłami w tych niełatwych czasach udało się Wam zdobyć serce dla Waszej instytucji. Życzę Wam, żeby nadawało piękny rytm Waszym przyszłym krokom.

- W mojej wyobraźni taniec to zawieszanie praw grawitacji i anatomii. Loty w powietrzu, obroty, figury podważają ziemskie ciążenie i przekraczają ograniczenia ludzkiego ciała. Ograniczenia wyznaczane przez kości, stawy, czy mięśnie. Inauguracja nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca to dla członków teatru moment nieco podniosły. A dla mnie chwila przeżycia oczywistości. Bowiem uświadomiłem sobie, że każdy lot taneczny potrzebuje podłoża, na którym ciało na moment wyląduje, by za moment znowu się od tego podłoża oderwać. Taniec jest dla kogoś, więc konieczna jest także strefa dla publiczności. Jeszcze niezbędna jest przestrzeń za kulisami, z której tancerze i tancerki się wyłaniają. Konieczna jest garderoba, w której tancerz i tancerka się przygotowują i do której zmęczeni wracają. Rzec można, że wszyscy członkowie zespołu wywalczyli i wytańczyli sobie taki kompletny teatr, w którym współistnieją taniec, scena, widownia i zaplecze. Wznoszę więc toast, życząc aby zawsze udało Wam się tę przestrzeń zapełnić tańcem i publicznością, czyli życiem - mówił profesor UAM  Przemysław Czapliński.

Zwieńczeniem czwartkowej inauguracji było wyemitowanie spektaklu TA MARA w reżyserii Iwony Pasińskiej - bardzo plastycznej etiudy wykonanej w plenerach Parku Mużakowskiego. Spektakl ten przedstawia taniec wypełniony swobodą, namiętnością, a jednocześnie pierwotnością, dzikością i witalizmem. Współgranie sfery muzycznej z taneczną dąży w nim do ukazania barokowej teorii afektów przez wzgląd na użycie m.in. kompozycji Pawła Szymańskiego Partita III, tak silnie nawiązującej brzmieniem i instrumentacją do epoki baroku.

Katarzyna Nowicka

  • Inauguracja online nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca
  • 29.04

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021