Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Tańczmy!

Do ostatniej chwili czekałam na informację, że tegoroczne święto Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się normalnie i że w tym roku nie będziemy tańczyć online. Niestety, znów tanecznym krokiem musimy przenieść się do sieci. Pomimo to atrakcji nie zabraknie, ponieważ właśnie 29 kwietnia nastąpi inauguracja nowej przestrzeni Polskiego Teatru Tańca.

. - grafika artykułu
Polski Teatr Tańca - wnętrze nowej siedziby, fot. Andrzej Grabowski

Tegoroczne świętowanie Międzynarodowego Dnia Tańca obejmuje środowisko taneczne w całej swej różnorodności. Do akcji tańczMY zainicjowanej przez Instytut Muzyki i Tańca zgłosiły się bowiem zarówno największe i najbardziej prestiżowe instytucje artystyczne oraz uczelnie w Polsce, jak i niezależni artyści, lokalne domy tańca i szkoły tańca.

Świętowanie rozpocznie się już kilka dni wcześniej. W poniedziałek 26 kwietnia za sprawą Teatru Wielkiego w Poznaniu odbędzie się cykl wywiadów, czyli 10 pytań do..., który będzie można obejrzeć na kanale YouTube poznańskiej opery. Będzie to seria krótkich wywiadów przybliżających sylwetki zespołu baletowego Teatru Wielkiego. Najwięcej tanecznych uniesień przyniesie czwartek 29 kwietnia, kiedy to - za sprawą Fundacji Fouetté - obejrzeć będzie można realizację Czerwonego Kapturka. Tego dnia w TVP Kultura emitowany będzie również spektakl Don Juan w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Poznaniu.  Z kolei poznański Teatr Muzyczny przygotował na ten dzień spektakl online Kultura (prze)żyje.

Główne obchody Międzynarodowego Dnia Tańca skupią się na ulicy Taczaka, czyli w miejscu nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca. Choć artyści PTT swoją nową, autonomiczną przestrzeń w Poznaniu zyskali już pod koniec 2020 roku, to jednak inauguracja nowej siedziby przypada właśnie na wyjątkowy dla nich dzień 29 kwietnia. Wpisuje się ona także w program I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Granice natury - granice kultury organizowanego przez Polski Teatr Tańca od 23 do 30 kwietnia. 

Wydarzenie to śledzić będzie można w formie streamingu online: na profilu Facebook oraz kanale YouTube Polskiego Teatru Tańca. Transmisja rozpocznie się około godziny 19.13 od emisji wspólnego zdjęcia. Później nastąpi Narodowe Tańczenie, to jest prezentacja wspólnego wykonania poloneza przez tancerzy PTT oraz zaproszonych gości. Widzowie w czasie streamingu na profilu facebookowym PTT będą mogli dołączać własne, domowe nagrania tego tańca. Następnie publiczność wyruszy na wirtualne zwiedzanie teatru, wystąpienia gości i mapping. Na koniec widzowie wzniosą toast za pomyślność nowej siedziby oraz wysłuchają emisji życzeń nadesłanych przez przyjaciół PTT. Zakończenie wirtualnego spotkania planuje się na godzinę 21.

Tego dnia będzie można obejrzeć również spektakl Solilokwium Moniki Błaszczak. Na performance tańczMY w Poznaniu zaprasza też SKN Pracownia Nauk o Tańcu AWF Poznań. Dodatkowo, 29 kwietnia w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej nastąpi też wmurowanie tablicy upamiętniającej patronkę szkoły. Wszyscy z pewnością chcielibyśmy już zatańczyć w normalnych okolicznościach, niestety na to musimy jeszcze trochę zaczekać. Tymczasem przed nami mnóstwo tanecznych inspiracji, które przywędrują do nas za pośrednictwem transmisji online. Tańczmy więc!

Katarzyna Nowicka

  • Międzynarodowy Dzień Tańca
  • 29.04
  • online

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021