Kultura w Poznaniu

Sztuka

Jak co roku marcowym Poznańskim Targom Książki towarzyszą dwie wystawy poświęcone grafice książkowej. Pierwszą z nich jest Salon Ilustratorów, gdzie swoje prace prezentują debiutujący artyści, wybrani w drodze konkursu. Druga ekspozycja to Mistrzowie Ilustracji, przedstawiająca dorobek wybranego polskiego artysty, w tym roku - Piotra Fąfrowicza.

Czytaj artykuł

- Czy dziś sześćdziesięcioczteroletnia Barbie jest feministką? Myślę, że była nią od samego początku! - mówi Aleksandra Podżorska*, kuratorka wystawy Barbie - nieznane oblicze.

Czytaj artykuł

W zapowiedzi tej wystawy, której otwarcie nastąpi już 4 marca w CK Zamek, nie brakuje podziękowań kierowanych do osób, instytucji i firm, które zdają się nie mieć ze sztuką wiele wspólnego, ponieważ obszarem ich działań jest nauka. Czy "Nie to niebo", bo o tę wystawę chodzi, jest więc projektem interdyscyplinarnym? A może sztuce do astronomii jest bliżej, niż sądzimy?

Czytaj artykuł

Wiele mówi się o "obecnej sytuacji politycznej" i wynikającej z niej polaryzacji polskiego społeczeństwa. Artyści - wrażliwi obserwatorzy - chcą nie tylko komentować rzeczywistość, ale też wpływać na nią, wywołując u widzów refleksje. Odnoszą się do niej w swoich pracach, a nawet, jak dzieje się to w przypadku Punktów spornych Marka Elsnera, wystawach.

Czytaj artykuł

Sergey Shabohin bada przestrzeń byłych republik Związku Radzieckiego. Metaforycznie określa je płytami tektonicznymi, których przemieszczenia, jak twierdzi, obserwujemy od trzydziestu lat. W geologii takie ruchy często wywołują kataklizmy. Co dzieje się w przestrzeni społecznej i kulturowej tych rejonów? O tym próbuje opowiedzieć na wystawie Atlas Krajobrazów Tektonicznych w Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł

Artyści w swoich rozważaniach odwołują się bezpośrednio do tragicznej historii Rusałki, która podczas niemieckiej okupacji była jeziorem Elsensee. Zbiornik został zbudowany głównie przez żydowskich więźniów, głodzonych, katowanych i pracujących ponad siły...

Czytaj artykuł

W Domu Bretanii od 8 listopada można oglądać wystawę Agathe Halais Wielki świat małych rzeczy. To zbiór prac powstałych w ostatnich latach, które - choć wykonane w różnych technikach - dotyczą zbliżonych wątków: sztuki portretowej, kobiet, przedstawiania świata w kontrastowej czerni i bieli, surrealistycznych mrugnięć okiem do widzów. Wystawę można odwiedzać jeszcze do końca lutego.

Czytaj artykuł

Boga. Ta kameralna, ukryta w jednym z zamkowych skrzydeł wystawa, pozwala w ciszy i spokoju spotkać się ze sobą i przyjrzeć odpowiedziom na pytania, które stawia. Nie tylko te, które padają z ust mówiącej o swoich pracach autorki, ale i te, które pojawiają się w nas kiedy wychodzimy tym pracom naprzeciw. Czerpiąc ze źródła osobistej historii Magda Hueckel opowiada nam o kobiecej sile i doświadczeniach, a także o naturalnym cyklu życia i byciu sobą w całkowitej wolności.

Czytaj artykuł

- Często w instytucjach kultury zakłada się, że sztuka sama się obroni, ale tak nie jest. Jestem fanką podejścia, że nie wszystko jest jasne. Nie ma złych pytań, przeciwnie: są one często ciekawsze niż odpowiedzi - mówi Zofia nierodzińska*, do niedawna wicedyrektorka Galerii Miejskiej Arsenał.

Czytaj artykuł

Dowody geologiczne to futurologiczna refleksja nad konsekwencjami płynącymi z rozwoju cywilizacji przemysłowej i ich znaczeniem dla zmian środowiskowych i społecznych. Matthew C. Wilson - amerykański artysta wizualny, autor eksperymentalnych filmów i badacz, bazując na prowadzonych obecnie pracach naukowych, opowiada o bezradności współczesnego człowieka i analizuje problem kryzysu ekologicznego. Jednocześnie próbuje się im przyglądać, łącząc punkty widzenia: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Czytaj artykuł

- Wciągają mnie takie zestawy, które angażują, wymagają ode mnie pewnego wysiłku, nie są oczywiste w odbiorze. Lubię, kiedy do linku, który łączy wszystkie zdjęcia, trzeba się "dokopać", kiedy nie jest po kilku obrazach zbyt czytelny - mówi Filip Springer*, reporter i fotograf, przewodniczący jury Poznańskiej Nagrody Fotograficznej.

Czytaj artykuł

W Muzeum Narodowym w Poznaniu można do końca marca przyszłego roku oglądać kolekcję 34 dzieł autorstwa Jacka Malczewskiego. Obrazy pochodzą z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego. Ekspozycja Idę w świat i trwam ma być gestem solidarności z Ukrainą i skłaniać do głębszej refleksji związanej z ochroną dziedzictwa kulturowego.   

Czytaj artykuł

Policja w Polsce wzbudza emocje, niekoniecznie te pozytywne. Teraz temat policji powrócił w groteskowym wydaniu historii o wybuchowym prezencie. Lecz jeszcze nie tak dawno temu policja nadużywała siły w licznych protestach społecznych i przez to przyciągała uwagę publiczną. Znając tytuł nowej wystawy w "Łęctwie" - Środki przymusu bezpośredniego, domyślałem się, że sztuka w galerii skupiona będzie na krytyce policji, zbrojnego w tonfę ramienia władzy nadużywającej siły. Okazało się, że prace Małgorzaty Mycek i Adama Kozickiego mają też nieoczywisty, autobiograficzny background.

Czytaj artykuł

- Pytamy, jaka powinna być szkoła. Pokazujemy relację nauczycieli z państwem na przestrzeni ostatnich 150 lat i teoretycznie kończymy na 2019 roku. To ważny punkt najnowszej historii szkolnictwa - strajk nauczycielski - mówi Anna Pikuła*, współkuratorka wystawy Jak robić szkołę? w Galerii Śluza.

Czytaj artykuł

- Ta wystawa ma być lekkim wyłamaniem z konwencji przedstawiania obrazów Malczewskiego. Ma zwrócić uwagę na niepewność tego bycia w miejscu - mówi Pawełem Napierała*, kurator wystawy obrazów Jacka Malczewskiego Idę w świat i trwam w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Czytaj artykuł

Lech Poznań to coś więcej niż klub. To zjawisko społeczne, które Radosław Nawrot nazwał kiedyś "lechizmem". Zdjęcia z serii W górę serca! 100 lat KKS Lech Poznań w technice stereofotografii od 1 grudnia prezentować będzie Fotoplastykon Poznański.

Czytaj artykuł

W zbiorach Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Narodowego w Poznaniu znajduje się aż 260 tysięcy muzealiów, co czyni ją jedną z trzech najważniejszych kolekcji numizmatycznych w Polsce. Na wystawie przedstawiono 1500 muzealiów - monet, reliefów i medali, w tym dzieła współczesnych wielkopolskich artystów medalierów, z Józefem Stasińskim, Anną Krzymańską i Józefem Kopczyńskim na czele.

Czytaj artykuł

Obiekty z pogranicza sztuki i designu w towarzystwie jaskrawych mebli w galerii zbudują barwny Living Room - pokój dzienny do celebracji piękna w życiu, do walki z jesiennym spleenem. A wszystko to w Pracowni VZORY już od 25 listopada.

Czytaj artykuł

Wybory rozpalają debatę publiczną na długo przed dniem głosowania. Dotyczy ona nie tylko kandydatów, biorących udział w wyborach, ale również zasadności głosowania i znaczenia każdego głosu jako elementu, który wpływa na dalsze losy państwa. Podziały polityczne i spory sprawiają jednak, że temat ten może wydawać się mało wdzięczny i naznaczony powstałymi wokół napięciami. Czy jednak można podejść do niego inaczej?

Czytaj artykuł

Tegoroczna edycja Konkursu im. Marii Dokowicz była wyjątkowa, bo gromadziła prace dwóch roczników dyplomantów - z 2021 i 2022. Motywem przewodnim był eksperyment, który - jak zaznacza kurator pokonkursowej wystawy Maciej Kurak - jest elementem twórczości umożliwiającym sformułowanie nowych sposobów komunikacji, co z kolei staje się elementem kształtowania kultury.

Czytaj artykuł
1 4 Strona 5 6 7 8