Sezon wakacyjny otworzy się zaproszeniem najmłodszych dzieci do obcowania ze sztuką. Wszystko za sprawą Festiwalu Najmłodszych i Mapping Festivalu, na które zapraszają Art Fraction Foundation i Teatr Animacji.
Sezon wakacyjny otworzy się zaproszeniem najmłodszych dzieci do obcowania ze sztuką. Wszystko za sprawą Festiwalu Najmłodszych i Mapping Festivalu, na które zapraszają Art Fraction Foundation i Teatr Animacji.
Od wielu lat na przełomie czerwca i lipca rytm życiu kulturalnemu Poznania nadaje festiwal Malta. Na widzów czekają liczne spektakle, koncerty, performanse i spotkania z artystami.
Trzy dni fantastycznych światów i istot, kilkanaście stref tematycznych, konkursy, koncerty oraz wiele przestrzeni na dobrą zabawę, improwizację i nowe znajomości. 21. Festiwal Fantastyki Pyrkon odbędzie się w dniach 16-18 czerwca.
- Uważał, że świat nie ma granic, że wszyscy jesteśmy na jednym poziomie, a on po prostu ma większą wiedzę. To nam przekazywał - swoje doświadczenie, energię - mówi Piotr Tetlak* o Miłości i Morzu Śródziemnym, czyli wydarzeniach poświęconych pamięci prof. Jarosława Maszewskiego.
Noc Muzeów to doskonała okazja, by w kilka godzin nadrobić muzealne zaległości, obejrzeć głośne wystawy i powiedzieć sobie (i innym): byłem, widziałem! Program poznańskiej Nocy Muzeów ma ponad 200 punktów!
- Mam nadzieję stworzyć tutaj nie tyle miejsce pełne inicjatyw, ile czarodziejską, baśniową przystań, do której będzie chciało się przychodzić. Przyjazną dzieciom, rodzicom, dziadkom, ludziom młodym i starszym - mówi Krystyna Adamczak, która od 32 lat prowadzi Księgarnię z Bajki, a w kwietniu tego roku otworzyła Dom z Bajki na ul. Widłakowej.
Są tacy, którzy twierdzą, że w pewnym wieku urodzin się nie świętuje. Celebruje się za to imieniny. Tak było przez ostatnie lata w Poznaniu. Tymczasem 23 kwietnia stolica Wielkopolski obchodzi 770. rocznicę nadania praw miejskich - takiego święta nie można przegapić!
Opór wobec najeźdźcy to nie tylko działania na pierwszej linii frontu, obrona obiektów o strategicznym znaczeniu, precyzyjne kontrataki i pospieszne uzupełnianie strat. To również kolektywny wysiłek społeczeństwa, wielowymiarowa walka cywilna. Przypomina o tym Paweł Pieniążek, autor książki Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji, który wojnę w Ukrainie obserwuje od 2014 roku. Dziennikarz w najbliższy wtorek będzie gościem kolejnej odsłony cyklu spotkań Spojrzenie na Wschód organizowanego przez CK Zamek.
Nadrzeczne (od czasu do czasu mobilne) centrum kultury otwiera 15. sezon działalności i znów się przemieszcza. Czwarty raz! O historii i przyszłości zbudowanej z morskich kontenerów przestrzeni opowiada fotografka, kostiumografka, aktywistka i animatorka kultury, Ewa Łowżył - współzałożycielka i pomysłodawczyni KontenerART.
Rozległy skwer przy ul. Grochowskiej na Grunwaldzie upamiętnia wybitnego poznańskiego socjologa, działacza społecznego i senatora - Janusza Ziółkowskiego.
Fundacja Zakłady Kórnickie, wraz z partnerami, zaprasza na rozpoczynające się właśnie obchody Roku Jadwigi Zamoyskiej - społeczniczki, współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie, zaangażowanej społecznie patriotki, poliglotki, autorki spójnego systemu pedagogicznego, założycielki pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i prekursorki myślenia o oświacie w kategoriach zarządzania projektem.
18. urodziny obchodzi kultowy Dragon Social Club, jeden z najważniejszych ośrodków poznańskiej kultury niezależnej. Urodzinowa impreza odbędzie się na przełomie marca i kwietnia. Zaplanowano dwa koncerty poznańskich zespołów i imprezę rapową w słynnym "Mordorze".
- Pawilon krąży na marginesach tego, co w centrum, bo tam dzieją się ciekawe zjawiska - mówi Andrzej Pakuła. - Chcemy jednocześnie budować pomosty między widzami - dodaje Marta Krawczyk. Ten duet od nowego sezonu kieruje Pawilonem.
Zostali naszymi sąsiadami, współpracownikami, przyjaciółmi, a ich język rozbrzmiewa na ulicach tak często, że uważny słuchacz rozpoznaje już co charakterystyczniejsze słowa i zwroty. Ukraińcy coraz mocniej wrastają w tkankę miasta - także kulturalną, a panel wydarzeń Poznańska kultura dla Ukrainy może być tego najlepszym dowodem i podsumowaniem.
Festiwale, koncerty, wystawy, spektakle, oprowadzania, pokazy kinowe, spotkania autorskie - Centrum Kultury Zamek ogłosił program na 2023 rok.
"Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!" i "Żyj zdrowo w zdrowym świecie" - pod takimi hasłami odbędzie się tegoroczny 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał zaplanowany jest na 29 stycznia - w Poznaniu główne wydarzenia odbędą się na terenie MTP, gdzie wystąpią takie gwiazdy jak Peja czy Ørganek.
Ryszarda Kuklińskiego, najsłynniejszego polskiego szpiega, który poinformował USA o planie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, upamiętnia skwer położony przy ul. Karmelickiej.
- I tak to się toczyło po amatorsku, aż przyszedł moment, w którym uznaliśmy: to jest nasza praca. To nie było tak, że założyliśmy to sobie te 20 lat temu, ale tak się to potoczyło - mówi Maciej Morze*, jeden z twórców Kabaretu Czesuaf.
26. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, choć zwyczajowo przypada na 17 stycznia, jak co roku obchodzony będzie w Poznaniu przez cały miesiąc.
- Odkrył złoto w Australii dziewięć lat przed wybuchem gorączki złota w Kalifornii i gdyby nie splot okoliczności mógł zmienić historię tego kontynentu - może ci, którzy wyruszyli na podbój Kalifornii, przyjechaliby do Australii? - mówi Szymon Wieczorek*, inicjator ustanowienia roku 2023 rokiem, urodzonego w podpoznańskiej Głuszynie, Pawła Edmunda Strzeleckiego.