Kultura Poznań.pl

Varia

Wszyscy mamy uprzedzenia
 

Wszyscy mamy uprzedzenia

Każdego roku w pierwszych dniach grudnia Amnesty International organizuje maraton pisania listów, który odbywa się przy współpracy CIM Horyzonty oraz Galerii Miejskiej Arsenał. Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym zbliżającemu się maratonowi jest Żywa Biblioteka. W najbliższą sobotę Arsenał zamieni się w przestrzeń dedykowaną edukacji, dekonstruowaniu stereotypów, wymianie idei i przede wszystkim rozmowom.

czytaj więcej
Opowieści o wielkiej płycie
 

Opowieści o wielkiej płycie

Budownictwo mieszkaniowe w ujęciu literackim i naukowym. Wieczór autorski Lidii Pańków oraz wykłady Hanny Grzeszczuk-Brendel i Agnieszki Barczykowskiej - oto zaplanowane na początek grudnia wydarzenia w ramach III Festiwalu "Książka i Miasto". Temat przewodni tegorocznych spotkań: blokowiska - betonowe wizytówki  miast Europy Wschodniej.

czytaj więcej
Jaka jest Bretania?
 

Jaka jest Bretania?

XXVI Dni Bretanii rozpoczną się w poniedziałek 25 listopada. W programie wystawa fotografii, wykład o charakterystycznych, pochodzących z tego rejonu kalwariach i dużo wspaniałej celtycko-bretońskiej muzyki.

czytaj więcej
Betlejem od listopada
 

Betlejem od listopada

W tym roku bożonarodzeniowy jarmark zainaugurowany zostanie już 16 listopada na placu Wolności. Już 30 listopada do pl. Wolności dołączy Stary Rynek, gdzie odpalona zostanie miejska choinka.

czytaj więcej
Przeciw wykluczeniom
 

Przeciw wykluczeniom

- Nasze wydarzenie odbywa się tuż przed wyborami. Chcemy rozmawiać o sytuacji w Polsce i uzupełniać debatę o aspekt queerowy - mówi Szymon Patrylak*, członek kolektywu JTB Collective Production odpowiedzialnego za realizację projektu QOx, nowej inicjatywy queerowej na mapie Poznania, która odbędzie się w dniach 9-13 października.

czytaj więcej
Inny niż wszystkie
 

Inny niż wszystkie

Inny Festiwal, który już siódmy raz pozwoli na spotkanie osób pełnosprawnych z tymi z niepełnosprawnościami, po raz kolejny udowodni, że różnice między nami wcale nie muszą dzielić. Spektakle, spotkania, stand-up i escape room - to tylko kilka okazji do tego, by przekonać się o tym na własnej skórze.

czytaj więcej
Co zostało nam z PeWuKi?
 

Co zostało nam z PeWuKi?

Dla odradzającej się Polski odbywająca się w 1929 roku w Poznaniu Powszechna Wystawa Krajowa była pokazem sił i możliwości. To był również czas, gdy na szeroką skalę do naszego miasta zawitała architektura modernistyczna. Świetność wystawy i jej znaczenie dla Poznania przypomni tegoroczny II Festiwal Architektury Modernistycznej Nowy Plan.

czytaj więcej
Park (ing) Day na łazarskim skwerze Eki z Małeki
 

Park (ing) Day na łazarskim skwerze Eki z Małeki

Po raz siódmy w Poznaniu miejsca parkingowe zastąpią uliczne kawiarenki, rośliny, strefy działań twórczych. 21 września parkujemy na łazarskim skwerze Eki z Małeki, gdzie odbędzie się całodzienny piknik. W programie m.in. konsultacje architektoniczne, warsztaty dla dzieci, rzeźba psów dla psów, spacer po dzielnicy, a wieczorem - plenerowy koncert Orkiestry Prowincjonalnej.

czytaj więcej
Jak brzmi historia?
 

Jak brzmi historia?

- Wraz z remontem rozpoczynamy nowy rozdział w działalności Muzeum Instrumentów Muzycznych - mówi Patryk Frankowski, kierownik otwieranego 14 września po remoncie muzeum.

czytaj więcej
94 powody, aby wyjść z domu
 

94 powody, aby wyjść z domu

68 puntów z muralami i graffiti, 18 działających reklam neonowych oraz 8 starych szyldów oraz napisów reklamowych. Premiera 3. edycji mapy "Z bliska / Z daleka" - polsko-angielskiego przewodnika po poznańskim street-arcie - już 31 sierpnia!

czytaj więcej
Forty bez tajemnic
 

Forty bez tajemnic

Niedostępne na co dzień, ciemne i tajemnicze podziemia, tunele i korytarze poznańskich fortyfikacji znowu będzie można zwiedzać. Okazją do tego będą Dni Twierdzy Poznań, które odbędą się w ostatni "pełny" weekend wakacji - 24 i 25 sierpnia.

czytaj więcej
Jak brzmi Kraina Olimpia?
 

Jak brzmi Kraina Olimpia?

Skoro jest bajka - warto jej posłuchać. Scena Robocza proponuje dzieciom wspólną pracę nad słuchowiskiem, której towarzyszyć będą warsztaty z słuchania. To ciekawy koncept, szczególnie że w wielkomiejskim pejzażu dźwiękowym liczne maszyny i odgłosy betonowej codzienności dominują nad brzmieniem przyrody. A jakie odgłosy wydaje Kraina Olimpia? Jakie dźwięki kryją się w korytarzach i zakątkach tego miejsca? Warto ich poszukać.

czytaj więcej
Wszyscy chcą tańczyć
 

Wszyscy chcą tańczyć

Udział w warsztatach Dancing fairPlayce Poznań może wziąć każdy, bez względu na wiek oraz umiejętności taneczne. Kolejna edycja wydarzenia rozpocznie się 17 sierpnia.

czytaj więcej
Władcy smaku
 

Władcy smaku

Degustacje, konkursy, biesiady, propozycje dla najbardziej wybrednych podniebień i dla tych, którzy poszukują nowych doznań smakowych. Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku zaprasza do stołu.

czytaj więcej
Puzzle kultury
 

Puzzle kultury

Co takiego przyciąga co roku entuzjastów zarówno polskiego folkloru, jak i kultury innych narodowości, aby uczestniczyć w tym folkowym święcie? Z pewnością jest to żywe spotkanie z tradycją: możliwość jej zobaczenia, usłyszenia oraz żywego w niej uczestnictwa. Światowy Przegląd Folkloru Integracje odbędzie się w tym roku już po raz dziewiętnasty. Start - 10 sierpnia.

czytaj więcej
Czy Warta jest warta sztuki?
 

Czy Warta jest warta sztuki?

Poznańscy animatorzy kultury chętnie kierują się ku Warcie. Oprócz wpisanych już w mapę Poznania popularnych Kontenerów Wartą zajmują się także Brama Poznania ICHOT oraz stowarzyszenie Fotspot. A także Stowarzyszenie Zielona Grupa, które po tym jak wraz z Rowerowym Domem Kultury zjechało z warsztatami całą granicę Polski, teraz chce poznać Wartę. I utkać ją wraz ze spotkanymi ludźmi.

czytaj więcej
1 2 Strona 3 4 28