Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Kultura świąteczna

It's the most wonderful time of the year śpiewa Andy Williams w jednej z najbardziej znanych i lubianych bożonarodzeniowych piosenek. Ten wyjątkowy czas już za kilka chwil i spieszymy donieść, że tegoroczny grudzień aż iskrzył będzie od świątecznych wydarzeń, na które warto się wybrać.

Widok na jarmark z perspektywy fontanny. Na górze zdjęcia świątecznie udekorowana jemioła, w tle ludzie i atrakcje jarmarku. - grafika artykułu
Jarmark Bożonarodzeniowy na pl. Wolności, fot. Grzegorz Dembiński

Wielbicielki i wielbiciele świątecznej atmosfery zaklętej w drewnianych domkach, zapachu grzanego wina, panoramy miasta podziwianej ze szczytu młyńskiego koła i nostalgicznych melodii weneckiej karuzeli, jesteście tu? Ta informacja Was ucieszy: wiedzieliście, że tegoroczne, ósme już Betlejem Poznańskie będzie trwać aż 52 dni?

Aż do 7 stycznia Jarmark Bożonarodzeniowy na pl. Wolności będzie czekał na Wasze odwiedziny. Czego możecie się spodziewać? Samych wspaniałości! Ponad 60 wystawców z Litwy, Włoch, Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemiec i z Polski zadba o to, by zarówno kulinarne, jak i estetyczne doznania - wynikające m.in. z obcowania z wyjątkowym rękodziełem - były na najwyższym poziomie. Rodzinne środy z animacjami dla najmłodszych, studenckie czwartki, weekendy dla NGO-sów, koncerty i nowość w postaci fotobudki 360 stopni to tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji. Jeśli bliżej Wam na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich niż do centrum, tamtejszy Jarmark Świąteczny będzie działał do 22 grudnia w g. od 11 do 21 (poza poniedziałkami, w które jest nieczynny). Co na miejscu? Worek pełen prezentów! Domek Świętego Mikołaja, świąteczna scena, warsztaty dla dzieci, 50-metrowe Młyńskie Koło, i ponad 70 stoisk z lokalnymi przysmakami i rzemiosłem. A do tego koncerty, w tym laureaci konkursu "Muzyka na Jarmarku" czy występy Teatru Blum. Nie zapominajcie też, że między 8 a 10 grudnia odbędzie się 17. Poznań Ice Festival. Tym razem na ul. Święty Marcin. Do rywalizacji o tytuł mistrza lub mistrzyni zimowego dłuta stanie 24 rzeźbiarzy i rzeźbiarek z całego świata. Trzymamy kciuki za sprzyjającą pogodę, by lodowe figury przetrwały jak najdłużej! Szczegółowy harmonogram Betlejem Poznańskiego znajdziecie na stronie betlejempoznanskie.pl.

A co, jeśli macie ochotę wprowadzić siebie i bliskich w świąteczny klimat i jednocześnie nie wystawiać nosa na zbyt długi kontakt z mroźnym, grudniowym powietrzem? Oto propozycje, z których możecie skorzystać.

2 grudnia o g. 10 w Sali Lubrańskiego odbędzie się Podróż do zimowej krainy. Koncert ten jest częścią Muzykoteczki, czyli Filharmonii dla Maluszka  -  cyklu edukacyjnego opartego na autorskiej metodzie edukacji wczesnomuzycznej. Spodziewajcie się rodzinnej atmosfery i przyjemnego czasu spędzonego na wspólnym muzykowaniu na miękkim dywanie, w otoczeniu pluszowych poduszek!

3 grudnia upłynie pod znakiem Estrady Poznańskiej, która o g. 11 zaprasza dzieci 6+ na spektakl Opowieść Zimowa. O pewnym Wodniku, który nie lubił śniegu Teatru Lufcik na Korbkę, a o 12.30 na prowadzone przez tę samą ekipę warsztaty Niezły cyrk w te święta. Warsztaty wykorzystywać będą założenia pedagogiki cyrku, poświęconej głównie rozwijaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej niezbędnej do nauki czytania i pisania oraz wzmacniania równowagi.

Przyznajcie: są melodie, które zawsze kojarzą się z wyjątkowym czasem oczekiwania na pierwszą gwiazdkę, prawda? Jeśli chcielibyście usłyszeć i zobaczyć na żywo jeden z bardziej świątecznych, magicznych utworów, 6 grudnia o g. 19 w Auli UAM wystawiany będzie Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego, przez wielu słusznie nazywany największym fenomenem sztuki baletowej, który od ponad wieku niezmiennie zachwyca publiczność na całym świecie. Tym razem do krainy marzeń zabierze nas zespół tancerzy Royal Lviv Ballet. Taniec Wieszczki Cukrowej w ich wykonaniu to prawdziwa perła! Warto przekonać się o tym osobiście. Jeśli jednak ten termin koliduje z Waszymi planami, a dzieło Czajkowskiego od dawna było na liście rzeczy do przeżycia, może 22 grudnia się uda? O g. 19.30 w Auli Artis Królewski Balet Klasyczny zaprezentuje swoją odsłonę uwielbianego Dziadka.

...a jeśli jednak męczy Was zapętlone w niemal każdej stacji radiowej All I Want For Christmas Is You Mariah Carey i szalejące w social mediach Have Yourself a Merry Little Christmas Michaela Buble na zmianę z Last Christmas legendarnego Wham!, Estrada Poznańska przychodzi na ratunek. 8 grudnia o g. 20 w Scenie na Piętrze wystąpi Tony Momrelle. "The Guardian" określił go mianem Steviego Wondera XXI wieku, a jego repertuar stanowi oryginalna interpretacja brytyjskiego soulu. Artysta zdobył sławę jako główny wokalista acid-jazzowego zespołu Incognito, w którym występował ponad 16 lat. Współpracował z największymi - Whitney Houston, Celine Dion, Janet Jackson, Gloria Estefan, Andrea Bocelli. Momrelle jest utalentowanym artystą, pełnym wigoru, humoru i wrażliwości. Idealny pomysł na zatrzymanie w grudniowym pędzie!

Ci z Was, którzy mają ochotę na świąteczny show w gwiazdorskiej obsadzie, nie będą rozczarowani. Podczas koncertu Christmas Time!, który odbędzie się 9 grudnia o g. 16.30 i 20 w Sali Ziemi usłyszycie najsłynniejsze bożonarodzeniowe utwory w wykonaniu Justyny Steczkowskiej, Beaty Kozidrak, Natalii Kukulskiej, Michała Szpaka, Andrzeja Piasecznego i Kuby Badacha. Artystom towarzyszyć będzie fantastyczna Royal Symphony Orchestra. Nie zwlekajcie z decyzją - bilety znikają szybciej od płatków śniegu!

Kolejny podwójny koncert, który utrzyma Was w magicznym klimacie, to Magic Christmas Concert, zaplanowany na 16 grudnia, g. 17 i 20, również w Sali Ziemi. Wystąpią: Kasia Moś, Natalia Nykiel, Ewelina Lisowska i Staszek Plewniak, a wraz z nimi zespół Sound'n'Grace oraz Orkiestra Symfoniczna CoOperate Orchestra pod batutą Adama Domurata. Nie zabraknie też nowoczesnej oprawy wizualnej, która wprowadzi to niezwykłe muzyczne doświadczenie w kolejny wymiar.

...jeśli natomiast tradycyjne, uroczyste kolędowanie ma w Waszym sercach szczególne miejsce, zapiszcie sobie w kalendarzach dwie daty. 18 grudnia o g. 20 w Auli Uniwersyteckiej wystąpi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze", jeden z największych na świecie zespołów artystycznych sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. W wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Mazowsza usłyszymy tradycyjne, polskie kolędy i pastorałki, w których rozbrzmiewać będą rytmy mazurka, oberka i poloneza. 29 grudnia zaś o g. 19 również na scenie przy Wieniawskiego wystąpią Poznańskie Słowiki, czyli Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej pod batutą Macieja Wielocha. Wraz z Marcinem Gałęskim, który zasiądzie przy organach, i gościem specjalnym w postaci doskonale znanego poznańskiej publiczności zespołu Affabre Concinui wspólnie wykonają kolędy i znane bożonarodzeniowe pieśni. Wiele pięknych dźwięków przed nami!

Jak widzicie, pomysłów na spędzenie niezapomnianych chwil w okołoświątecznym czasie nie brakuje - zarówno dla tych, którzy mają ochotę schować się w ciepłym miejscu, jak i tych, których żadna pogoda nie powstrzyma przed spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Zimowych przyjemności! Poznaniacy i poznanianki, miejcie prawdziwie magiczny czas!

Marta Szostak

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023