Kultura Poznań.pl

Varia

Szlakiem piwnym
 

Szlakiem piwnym

Green Pub, X-Ray, Dubliner, Bahnhof, Doom, Szwejk, Czarna Owca, U Kontenera, Skandale - kto jeszcze pamięta kultowe puby i kluby, które zapoczątkowały piwną rewolucję w Poznaniu? W czasach ich świetności trudno było wcisnąć się do środka, praktykowano więc wieczorno-nocny "POM", czyli powolny obchód miasta, w poszukiwaniu wolnego stolika i znajomych.

czytaj więcej
Z tyłu sklepu
 

Z tyłu sklepu

Setki kufli, szklanic i pokali, stare butelki, beczki i skrzynki, szyldy reklamowe, akcje, weksle i papiery kaucyjne - takie eksponaty gromadzone przez 30 lat można obejrzeć w działającym w Poznaniu Muzeum Piwa. Chociaż muzeum jest niewielkie, opowiada bardzo ciekawe historie.

czytaj więcej
Taniec czytam i rozumiem
 

Taniec czytam i rozumiem

- Bardzo chciałabym założyć zespół tańca, który funkcjonowałby również jako miejsce poszukiwań i badań ruchowych. Byłby to z jednej strony zespół z konkretnym składem, a z drugiej - otwarta grupa zapraszająca ludzi z zewnątrz - mówi Monika Błaszczak*, tancerka i choreografka, która w tym roku wraca do Poznania po 4 latach nauki oraz rezydentury w Trinity Laban w Londynie.

czytaj więcej
Nie mamy miejsca, by uciec
 

Nie mamy miejsca, by uciec

Co robić, by zatrzymać katastrofę klimatyczną, która jest tuż za rogiem? Czy jesteśmy w stanie coś jeszcze zrobić? A może jest już za późno? Próbę poszukania optymistycznych rozwiązań w tej nieoptymistycznej kwestii podjęli uczestnicy wtorkowej debaty w CK Zamek Jak odbudować świat i zatrzymać katastrofę klimatyczną? 

czytaj więcej
Spotkania z poezją, rytmem i rymem
 

Spotkania z poezją, rytmem i rymem

W dobie cyfryzacji wydarzeń, które wcześniej dostępne były na żywo, nie brakuje oferty kulturalnej także dla seniorów. Dbając o bezpieczeństwo i komfort starszych Poznaniaków Biblioteka Raczyńskich rusza właśnie z ambitnym projektem, którego cykliczne wydarzenia online mają odbywać się aż do grudnia.

czytaj więcej
Ogrzej się w Starym Browarze
 

Ogrzej się w Starym Browarze

Lato w mieście nie musi być nudne! Szczególny czas pandemii zmobilizował lokalnych organizatorów wydarzeń kulturalnych, by zorganizować mieszkańcom Poznania wakacje pełne wrażeń. Dla Starego Browaru to nie pierwszyzna - kolejny sezon Lata w Parku Starego Browaru zapowiada się równie dobrze, a może nawet lepiej niż poprzednie.

czytaj więcej
Pokaż ten świat!
 

Pokaż ten świat!

- Zapoznamy się żywiołami wody i powietrza, zanurzymy się w marzeniach, magicznych snach, przeniesiemy się w świat starych miasteczek, zaczarowanych myśli, niecodziennych przedmiotów, a może staniemy się superbohaterami - zapowiadają organizatorzy 21. Letniego Pogotowia Sztuki. Pierwsze warsztaty już 4 sierpnia.

czytaj więcej
KOŁONOTATNIK. Podróż miodowa
 

KOŁONOTATNIK. Podróż miodowa

W drodze do swarzędzkiego skansenu pszczelarstwa nuciliśmy za Zbigniewem Wodeckim: Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie/ Świat, w którym baśń ta dzieje się/ Maleńka pszczółka mieszka w nim/ Co wieść chce wśród owadów prym.

czytaj więcej
Zagrajmy w zielone
 

Zagrajmy w zielone

Park, skwer, placyk, kawałek trawnika czy ławeczka podświadomie każą nam usiąść, odpocząć. Wtedy zwykle nie zauważamy najciekawszego - otoczenia. W poznańskich parkach kryją się cuda natury. Wystarczy się tylko rozejrzeć.

czytaj więcej
Co w Palmiarni kwitnie nocą?
 

Co w Palmiarni kwitnie nocą?

Już w najbliższy piątek 17 lipca każdy miłośnik przyrody, przygód i nocnych spacerów (lub wszystkiego jednocześnie) będzie mile widziany w Parku Wilsona, gdzie odbędzie się kolejna edycja Nocy w Palmiarni.

czytaj więcej
Nowa twarz zamku
 

Nowa twarz zamku

- (..) będziemy tu robić to, co robiliśmy wcześniej, ale w mniejszej skali: małe koncerty, wydarzenia teatralne dedykowane specjalnie dla tych przestrzeni. Chodzi o takie spektakle, w których zamek nie jest wyłącznie tłem, ale również bohaterem wydarzeń - mówi o nowej odsłonie Centrum Kultury Zamek Zofia Starikiewicz*.

czytaj więcej
Lato w mieście. W plenerze i na kanapie
 

Lato w mieście. W plenerze i na kanapie

Tegoroczne wakacje będą zdecydowanie się różnić od poprzednich. Wedle prognoz większość poznaniaków spędzi je w mieście lub okolicy. Czy to oznacza brak atrakcji? Oczywiście, że nie! Biblioteka Raczyńskich, CK Zamek i KontenerArt to tylko niektóre miejsca na mapie, gdzie każdy spragniony wakacyjnych wrażeń odnajdzie wytchnienie i rozrywkę.

czytaj więcej
W wodnej medytacji
 

W wodnej medytacji

- W jednym lubię to, że jest ciche i dzikie, mogę tam poczytać albo poćwiczyć jogę, ale nie mogę się w nim wykąpać, bo jest terenem ścisłej ochrony. W innym lubię pływać, mimo że woda jest nie najczystsza, ale okolice tak piękne, że zostaję tam dłużej na piknik - wylicza Daria Mielcarzewicz*, autorka strony Jeziorawielkopolski.pl, która ruszy 8. lipca w ramach Malta Festival.

czytaj więcej
Letni festiwal domowy
 

Letni festiwal domowy

1 lipca startuje z przytupem OFF/ON_line Festiwal, który potrwa aż do sierpnia i będzie obfitował w wydarzenia dostępne tylko w internecie, za to z każdego miejsca na świecie.

czytaj więcej
Zapośredniczona realność katastrofy
 

Zapośredniczona realność katastrofy

- Nie ma gwarancji, że po pandemii będziemy innymi ludźmi, ale istnieje możliwość trwałego przezwyciężenia tego, co wcześniej było powszechne - nudy. Współtworzenie kultury jako odkryta podczas pandemii możliwość spędzania czasu, jest czymś niesłychanie istotnym - powiedział prof. Przemysław Czapliński podczas wczorajszej debaty Pandemia jako źródło kultury, w której wziął udział wraz z Cezarym Michalskim. Spotkanie odbyło się w ramach tegorocznej edycji Malta Festival.

czytaj więcej
Utrwalone efekty lockdownu
 

Utrwalone efekty lockdownu

Kultura w sieci spotkała się z największym w historii programów dotacyjnych Narodowego Centrum Kultury zainteresowaniem artystów. Nie zabrakło wśród nich również tych z Poznania.

czytaj więcej
Na granicy przetrwania
 

Na granicy przetrwania

- Kultura od zawsze jest w jakiegoś rodzaju kryzysie, boryka się z problemami dotyczącymi finansowania, jednocześnie kreując ludzki, humanistyczny fundament w społeczeństwie. To kultura uczy nas różnorodności, opowiada o tolerancji, przenosi wartości intelektualne, próby oszczędzania w tym obszarze są bardzo ryzykowne - mówią inicjatorki i inicjatorzy Apelu wielkopolskich artystek i artystów, który w połowie maja podpisało kilkuset ludzi kultury.

czytaj więcej
To, co robimy, ma służyć ludziom
 

To, co robimy, ma służyć ludziom

- Kultura w naszym mieście nie tyle zmieniała się w wyniku działań samorządu, ile raczej działania samorządu ewoluowały w zależności od tego, jakie oczekiwania formułowały rozmaite środowiska ludzi kultury - mówi Grzegorz Ganowicz*, radny Miasta Poznania, w rozmowie przeprowadzonej z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce.

czytaj więcej
Duch rebelii na świeżo odzyskanych trawnikach
 

Duch rebelii na świeżo odzyskanych trawnikach

"Mam poważny problem z niedzielami. Codziennie niedziela. Tylko w sobotę jest sobota, a tak każdy inny dzień to niedziela. W takim miesiącu, w kwietniu, występuje 26 niedziel i 4 soboty" - w 37. dniu restrykcji i ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa zanotował w dzienniku prowadzonym na FB Adam Ziajski, poznański reżyser i aktor teatralny, aktywista i animator. Publikujemy kolejne fragmenty jego codziennych obserwacji.

czytaj więcej
Strona 1 2 29