Kultura Poznań.pl

Varia

Ucho, kita, brzuch
 

Nie da się ukryć, że Wielkie rzeczy - jako słuchowisko, idealnie wpisują się poprzez swoją formę (to przede wszystkim), ale i treść, wobec której nawet dwuletni odbiorca nie może pozostać obojętnym, w system przemian... pandemicznych.

Jeszcze dalej niż północ
 

Dom Bretanii - organizator odbywającego się już po raz dwunasty Festiwalu Kultur Europy - tegoroczną edycję przeprowadzi w formule hybrydowej. Tym razem impreza będzie dotyczyła najdalszego zakątka Starego Kontynentu - Islandii. Czekają na nas wykłady, spotkania, filmy i koncert jazzowego trio.

Śladami mistrzów
 

Wystawy i prezentacje książek w Poznaniu oraz w ponad 50 galeriach, bibliotekach i ośrodkach kultury na terenie województwa. Piąta edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, podążająca w tym roku śladami wielkopolskich mistrzów fotografii, zapowiada się smakowicie.

ŚWIAT W 3D. Kwintesencja głębi
 

- Moją największą pasją jest popularyzacja oglądania zdjęć 3D bez żadnych przyrządów, tak zwanego swoboglądu - mówi Borys Wasiuk*, członek Międzynarodowego Towarzystwa Stereoskopowego, współzałożyciel Polskiego Klubu Stereoskopowego i twórca pierwszego bloga poświęconego tematyce fotografii trójwymiarowej.

Podczas pandemii zdaliśmy egzamin
 

- Nasze uczelnie chcą i muszą być obecne w świecie, musimy nadrobić wiele lat zapóźnień, ale jestem optymistką, podobnie jak moi koledzy rektorzy, i wierzę, że nasze plany zrealizujemy - mówi prof. Bogumiła Kaniewska*, nowa rektor UAM, która rozpoczęła urzędowanie 1 września 2020 roku.

ŚWIAT W 3D. Wszystko zaczęło się na strychu
 

- Na ciemnym strychu starej willi znalazłem cztery dziwne, dwuobiektywowe aparaty, kilkadziesiąt szklanych, podwójnych zdjęć i wielką drewnianą szafę z okularami do patrzenia. (...) Wtedy to połknąłem bakcyla 3D, zaraziłem się wirusem "stereo" i chory jestem do dzisiejszego dnia - mówi Tomasz Bielawski*, największy kolekcjoner stereofotografii w Polsce.

Festiwal bez daty ważności
 

W tym roku poznański festiwal książek Xprint koncentruje się na premierach wydawniczych. A także, co może zasmucić miłośników przewracania stron papieru, w dużej mierze będzie się rozgrywał online. Na szczęście, nie w 100 procentach.

Miasto nad rzeką
 

Po raz piętnasty odbędzie się w Poznaniu Weekend z Historią na Trakcie Królewsko - Cesarskim. Tegoroczna edycja będzie okazją do spojrzenia na Poznań z zupełnie innej niż dotychczas perspektywy - wodnej, a raczej... rzecznej.

ŚWIAT W 3D. Nowe życie Fotoplastykonu
 

- Fotoplastykon (...) jest czymś wyjątkowym, bo obserwacja za jego pomocą fotografii odbywa się przy stałym poczuciu jego sporych rozmiarów, wymaga specyficznego dostosowania się odbiorcy do oglądu, wreszcie, gdy przeskakują poszczególne stereofotografie widz dostrzega mechanizm, który napędza ten odbiór - mówi Georgii Gruew*.

ŚWIAT W 3D. Lubię unikatowość
 

- Udało się zachować wiele oryginalnych elementów. Przede wszystkim "serce" urządzenia, czyli mechanizm fotoplastykonu. To drewniane koło, na którym osadzone w głębokich ramkach stereofotografie przesuwają się przed oczami oglądających - mówi Tomasz Zabór* - stolarz, który odrestaurował poznański fotoplastykon.

KOŁONOTATNIK. Nie ma tego złego
 

Moje serce zabiło szybciej na widok Dzikiego, czterdziestolatka z Płocka. Nie do pomyślenia, że takie "samoróbki" traktorów rolniczych były kiedyś powszechne. Nie do pomyślenia, że to właśnie on, wśród m.in. wielozadaniowych samolotów, wpadł mi w oko.

Nie wiedzieli lub przemilczeli
 

- Kiedy dowiedziałem się o tej koszmarnej historii więźniów żydowskich, byłem nie tylko totalnie zaskoczony, ale zły i rozczarowany - mówi Maciej Krajewski* ze Stowarzyszenia Łazęga Poznańska. Dzięki staraniom jego i Aleksandra Przybylskiego oraz społecznej zbiórce, 1 września nad jeziorem Rusałka stanęła tablica upamiętniająca tragiczną historię powstania tego sztucznego zbiornika wodnego.

Kultura dla klimatu
 

Kryzys klimatyczny to obecnie najważniejsze wyzwanie ludzkości. Coraz głośniej i dobitniej mówią o nim poznańscy artyści i organizatorzy życia kulturalnego w mieście. Warto ich posłuchać i dołączyć do kulturalnej koalicji dla klimatu.

Unikanie sprzeczności
 

- Uważam, że jeśli podejmuję taką tematykę w sztuce, to postawę ekologiczną powinnam przyjmować również we własnym życiu, aby te dwie sfery się uzupełniały - mówi Diana Lelonek*, artystka, fotografka, ekodziałaczka.

ŚWIAT W 3D. Pasja odziedziczona
 

- Fotoplastykon ma dziś prawo bytu obok świata komputerów i wszechobecnej fotografii cyfrowej. Jest ważnym elementem historii fotografii, a dla mnie osobiście fotografowanie w technice stereofotografii wiąże się z przywiązaniem do starego sprzętu i kontynuowaniem rodzinnych tradycji, z sentymentem - mówi Antoni Rut*, fotograf, malarz, były właściciel poznańskiego fotoplastykonu.

Forty się obronią
 

- Wstawiliśmy 9 nowych gablot, zrobiliśmy interaktywną mapę twierdzy Poznań w różnych latach budowy, dodaliśmy sporo eksponatów i przygotowaliśmy trasę do zwiedzania indywidualnego - mówi Marcin Walkowiak*, badacz fortyfikacji i administrator Fortu VI Tietzen.

Szlakiem piwnym
 

Green Pub, X-Ray, Dubliner, Bahnhof, Doom, Szwejk, Czarna Owca, U Kontenera, Skandale - kto jeszcze pamięta kultowe puby i kluby, które zapoczątkowały piwną rewolucję w Poznaniu? W czasach ich świetności trudno było wcisnąć się do środka, praktykowano więc wieczorno-nocny "POM", czyli powolny obchód miasta, w poszukiwaniu wolnego stolika i znajomych.

Z tyłu sklepu
 

Setki kufli, szklanic i pokali, stare butelki, beczki i skrzynki, szyldy reklamowe, akcje, weksle i papiery kaucyjne - takie eksponaty gromadzone przez 30 lat można obejrzeć w działającym w Poznaniu Muzeum Piwa. Chociaż muzeum jest niewielkie, opowiada bardzo ciekawe historie.

Taniec czytam i rozumiem
 

- Bardzo chciałabym założyć zespół tańca, który funkcjonowałby również jako miejsce poszukiwań i badań ruchowych. Byłby to z jednej strony zespół z konkretnym składem, a z drugiej - otwarta grupa zapraszająca ludzi z zewnątrz - mówi Monika Błaszczak*, tancerka i choreografka, która w tym roku wraca do Poznania po 4 latach nauki oraz rezydentury w Trinity Laban w Londynie.

Nie mamy miejsca, by uciec
 

Co robić, by zatrzymać katastrofę klimatyczną, która jest tuż za rogiem? Czy jesteśmy w stanie coś jeszcze zrobić? A może jest już za późno? Próbę poszukania optymistycznych rozwiązań w tej nieoptymistycznej kwestii podjęli uczestnicy wtorkowej debaty w CK Zamek Jak odbudować świat i zatrzymać katastrofę klimatyczną? 

Strona 1 2 30