Kultura w Poznaniu

Varia

POZNAJ SĄSIADA. Tak wybrali Ukraińcy

15 lat temu nasi sąsiedzi w ramach skopiowanego od BBC show wybierali 100 "Wielkich Ukraińców". O wadze, jaką przykładano do głosowania, świadczy fakt, że w mediach pojawiły się oskarżenia o manipulowanie wynikami. My zostawmy na boku kontrowersje i przyjrzyjmy się pierwszej piątce telewizyjnego rankingu ukraińskich bohaterów narodowych.

Tipi to nie wigwam

- Reakcja Indian jest bardzo różna - od wzruszającej akceptacji po wyrazy dezaprobaty, które wynikają z tego, że czasem widzą w internecie głupawe "zabawy w Indian" i myślą, że polskie Pow Wow są takie same. Gdy tu przyjeżdżają, przyznają, że czują się jak u siebie - mówi Krzysztof Mączkowski*, indianista, organizator jesiennego Pow Wow w Poznaniu.

Święty Marcin inaczej

Zamiast Imienin Ulicy Święty Marcin odbędą się w tym roku Dni Świętomarcińskie. Gruntowna przebudowa centrum miasta wymusiła na organizatorach tej jednej z najoryginalniejszych i najbardziej lubianych poznańskich imprez zmianę miejsca i formuły.

Odeszli

Co roku w listopadzie wspominamy wybitnych poznaniaków, ludzi kultury, którzy odeszli w minionym roku. Zostawili trwały ślad w historii naszego miasta.

Tajemnicza królowa

Świętosława Sygryda, legendarna córka Mieszka I i Dobrawy, siostra Bolesława Chrobrego, uznawana za królową Szwecji, Danii, Norwegii i... Anglii, jest patronką skweru urządzonego obok gmachu Bramy Poznania na Śródce.

Podróże wielu uśmiechów

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach podróżowanie jest prostsze niż kiedykolwiek. Jednak w ostatnich latach pandemia skutecznie nam je utrudniła, odbierając związaną z nim radość całemu światu. Już czas ruszyć w drogę - jednak zanim spakujemy plecak, najbliższy weekend warto spędzić na MTP, gdzie odbędzie się jubileuszowa edycja festiwalu podróżniczego Śladami Marzeń - pełnego prezentacji, spotkań autorskich i wielu innych wydarzeń. Inspiracji na pewno nie zabraknie!

FILOZOFIA ULIC. Mroczna ekologia

Stadion im. Edmunda Szyca przez dziesięciolecia był miejscem wielu kluczowych piłkarskich rozgrywek. Od około 30 lat pozostaje zamknięty dla ludzi, a sam kojarzy się raczej z problematycznym, kontrowersyjnym, a przede wszystkim zapomnianym przez mieszkańców Poznania terenem. Zwolennicy tzw. poznańskiego porządku widzą w tym opuszczonym przez ludzi obiekcie nieużytek, ruinę lub niezagospodarowaną, pustą przestrzeń skazaną na dalszą dewastację i domagającą się za wszelką cenę miejskiej interwencji.

Multiwersum dla graczy

Pamiętacie słynny filmik sprzed 10 lat, w którym nieśmiały okularnik zapytany o plany sylwestrowe odpowiada z dumą - "będę grał w grę!"? Hobby, które kiedyś kojarzyło się z niezdrowym nawykiem, wyewoluowało w wielką, pełną zaskoczeń przygodę, która wciąga coraz więcej osób. Dowody zobaczymy na tegorocznym Poznań Game Arena.

Wiosna solidarności

Piętnaście lat temu Festiwal Kultury Ukraińska Wiosna przyciągał głównie wschodoznawców, studentów ukrainistyki i niewielką lokalną diasporę obywateli Ukrainy. Liczba uczestników kolejnych edycji wzrastała wraz z powiększającą się grupą emigrantów. Tegoroczne wydarzenia, które rozpoczną się po siedmiu miesiącach od wybuchu wojny w Ukrainie, to następny przełom.

Herbata od A do Z

- Kultura herbaciana rozwija się cały czas, pojawiają się w niej trendy - dobrym przykładem jest aktualna moda na sproszkowaną matchę. Do tego co kilka lat dostajemy jakąś nową "bombę", a pewne informacje znane dotychczas jako twarde fakty się dezaktualizują - mówi Anna Brożyna*, organizatorka Festiwalu Herbaty Zaparzaj!

FILOZOFIA ULIC. Sztuczne kontra naturalne

Na pomnik Golema Davida Černý'ego można natknąć się w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego. Spaceruje pomiędzy drzewami oddzielającymi gmach Uniwersytetu Artystycznego od budynku Poczty Polskiej. Golem za plecami ma studzienkę Kronthala, a jego martwe oczy patrzą w głąb alei.

FILOZOFIA ULIC. Miasto: ideologie i mury

W maju odbyła się wizja lokalna na terenie dawnego Weststadt, zorganizowana przez Radę Osiedla Jeżyce. Dotyczyła planów zagospodarowania przestrzennego obszaru pomiędzy ulicami Dąbrowskiego, Szamarzewskiego i Polną, a w konsekwencji ochrony rosnącej tam zieleni oraz zachowania charakteru dzielnicy. To ostatnie wiąże się z utrzymaniem istniejącego układu architektonicznego w obliczu zagrożenia chaotyczną zabudową.

Historia jak z obrazka

Feeria barw i kolorów strojów ludowych zawsze sprawia, że na twarzach odbiorców mimowolnie pojawia się uśmiech. Okazją do spotkania z tradycjami i folklorem z różnych stron świata będzie jubileuszowa, 20. edycja Światowego Przeglądu Folkloru Integracje.

Zielona oaza

Na Wildzie, obok kościoła Zmartwychwstania Pańskiego, znajduje się piękny i zaciszny skwer Bogdana Jańskiego. Dlaczego właśnie tam i kim był jego patron?

Tej, Bambrze!

Święto Bambrów zawsze będę darzyć sentymentem. To tam poznałam przyszłych bohaterów mojej wystawy fotograficznej, jak i pasjonatów folkloru, z którymi do tej pory utrzymuję kontakt. W tym roku Święto Bambrów będzie częścią szerszego Festiwalu Tradycji Poznańskich, który potrwa od 5 do 7 sierpnia.

Lato (w mieście) wciąż czeka!

Zamiast myśleć o tym, że lato nieuchronnie przemija, zdecydowanie lepiej myśleć, że została go jeszcze ponad połowa! Poznańska kultura oferuje tyle wydarzeń, że nie sposób się nudzić.

Strona 1 2 38