Kultura w Poznaniu

Varia

Kultura świąteczna

It's the most wonderful time of the year śpiewa Andy Williams w jednej z najbardziej znanych i lubianych bożonarodzeniowych piosenek. Ten wyjątkowy czas już za kilka chwil i spieszymy donieść, że tegoroczny grudzień aż iskrzył będzie od świątecznych wydarzeń, na które warto się wybrać.

W związku partnerskim z Poznaniem

O swoich planach pisarskich, początkach w Poznaniu i relacji z miastem opowiada Mike Urbaniak, dziennikarz, aktywista, autor książki Inny Poznań. Rozmowy z osobami LGBT+, który zdobył tytuł CZŁOWIEKA KULTURY SEZONU 2022/2023.

Podróże małe i duże

Największy Festiwal Podróżniczy w Wielkopolsce - "Śladami Marzeń" - nadchodzi wielkimi krokami. Już po raz drugi towarzyszyć mu będzie Rodzinny Festiwal Podróżniczy "Tup Tup".

Pół wieku "W drodze"

Ponad 600 numerów, wielu uznanych i wyjątkowych autorów, wysoki poziom merytoryczny i edytorski, niezliczona ilość artykułów na temat ważnych społecznie zagadnień - pogłębionych i jednocześnie przystępnych. Miesięcznik "W drodze" wydawany przez poznańskich dominikanów ukazuje się nieprzerwanie od 50 lat.

Łączenie indywidualności

Festiwal Światłodźwięki to miejsce spotkań artystek i artystów audiowizualnych z całej Europy. Między 20 a 21 października w Centrum Kultury Zamek usłyszymy reprezentantów i reprezentantki sceny hiszpańskiej, niemieckiej i polskiej w setach pokazujących performatywny potencjał muzyki i filmu. Cheslav Singh i Jakub Królikowski, organizatorzy Światłodźwięków, opowiedzieli nam o rosnącej popularności sztuki audiowizualnej i programie tegorocznej, ósmej edycji festiwalu.

W harcerskiej służbie

Patronem skweru na Podolanach jest od 2021 roku harcmistrz Teodor Łagoda. W czasie II wojny światowej był organizatorem konspiracji harcerskiej w okupowanym Poznaniu.

Strzelecki odkryty na nowo

Liczne wydarzenia w ramach mijającego właśnie Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego sprawiły, że ten wybitny poznaniak, podróżnik i odkrywca wyszedł z cienia i stał się postacią bardziej znaną, a może nawet bliską. Ci, którzy jeszcze się ze Strzeleckim nie zaprzyjaźnili, mogą to jeszcze zrobić. Kulminacja obchodów już w piątek, 6 października.

Celebracja przyjemności

"Święto pozytywnej seksualności, (...) celebracja różnorodności, przyjemności i zdrowia seksualnego" - tak o idei Rozkosz Festiwal mówiła w rozmowie z Jakubem Wojtaszczykiem Julia Bilarzewska, współtwórczyni Festiwalu. W piątek 22 września rozpocznie się druga odsłona Rozkoszy. Festiwal potrwa do 24 września.

Srebrny wrzesień w muzeum

Wystawę Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej otworzy w piątek (8.09) Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu. Zobaczymy na niej około 3,5 tysięcy srebrnych przedmiotów, przekazanych na dozbrojenie armii przed wybuchem II wojny światowej.

Rekreacja i pamięć

- Chcemy łączyć historię ze współczesnością - mówi Przemek Prasnowski z Fundacji Barak Kultury, organizator festiwalu "Rusałka - jezioro, które łączy".

Spotkanie dźwiękoczułych

Co oznacza dźwiękoczułość? To umiejętność aktywnego słuchania i wrażliwość na dźwięki otaczającego nas świata. Neologizm wprowadziła do obiegu Fundacja Audionomia, która między 8 a 10 września w Centrum Kultury Zamek, z myślą o wszystkich dźwiękoczułych, organizuje II Ogólnopolską Konferencję Reportażu Dźwiękowego "Audionomia 2023".

Jesteśmy wnuczkami czarownic

Już w najbliższy weekend, 2 i 3 września, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet organizowanego przez Stowarzyszenie Kongresu Kobiet i (po raz pierwszy) Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. To spotkanie będzie wyjątkowo istotne, bowiem jubileuszowe - po raz 15 spotkamy się, by rozmawiać, działać i poczuć siłę wspólnoty. Tegorocznemu Kongresowi przyświeca hasło: "Kobiety mają głos! Równość, edukacja, przyszłość".

Z prądem zmian

O dziele O obrotach sfer niebieskich niejednokrotnie słyszeliśmy w szkole, ale rzadko rozmawialiśmy o tym, jakie skutki społeczne, filozoficzne czy polityczne miało jego powstanie. W tym roku temat przewrotu kopernikańskiego wrócił na tapet za sprawą 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i zainspirował Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury do przygotowania tegorocznego festiwalu sztuk społecznych OFF Opera pod hasłem "Przesilenie: antologia zmiany".

Weekend w ciemnościach

W ostatni weekend sierpnia nie warto rozmyślać o końcu wakacji. Lepszym rozwiązaniem jest eksploracja fortów, schronów, tajemniczych tuneli i ciemnych korytarzy. Okazją do tego będą Dni Twierdzy Poznań, które odbywają się już 11. raz!

Tydzień tańca

24 instruktorów i instruktorek, 30 technik, 48 kursów dziennie, czyli warsztaty tańca przewidziane dla ponad 1000 osób. Tak wygląda tegoroczny Dancing fairPlayce w liczbach. Ale choć w tańcu warto liczyć kroki, tu liczy się przede wszystkim dobra zabawa.

O sprawczości

- Zmiana zaczyna się od tego, co najbliżej własnego podwórka - mówią członkowie Kolektywu Aktywne Miasto, którego misją jest inspirowanie lokalnej społeczności do podejmowania małych kroków prowadzących do wielkich zmian.

Relacje-integracje

To nie dożynki. To międzynarodowe spotkanie. To historia zamknięta w pieśniach, tańcu, języku, stroju... i sporcie. To propozycja dla ciekawych świata. "Folklor łączy pokolenia" - tak tegorocznym hasłem organizatorzy przekonują do udziału w XXI Światowym Przeglądzie Folkloru "Integracje".

Gabinet osobliwości

Narożnik ulicy Woźnej i Ślusarskiej skrywa Muzeum Iluzji, Nauki i Sztuki. Okna na parterze mają zamalowane szyby, na każdej z nich można zobaczyć znajomego Białego Królika, który zachęcająco spogląda na przechodniów. Trudno o lepsze zaproszenie, by przekroczyć próg domu i poczuć się jak Alicja w Krainie Czarów czy Neo z Matrixa. To bez wątpienia dobry sposób, by przekonać się, jak mało wspólnego z rzeczywistością ma to, co nam się wydaje.

Tradycje na miarę Poznania

Festiwal Tradycji Poznańskich połączony ze Świętem Bambrów to piękna inicjatywa, której celem jest zachęcenie do poznawania i interpretowania lokalnej kultury. Nie ogranicza się tylko do tego, co najbardziej w Poznaniu znane i najchętniej promowane. Festiwal, który w tym roku potrwa od 2 do 6 sierpnia, jest dowodem na to, że nie tylko potrzebujemy, ale też chcemy takich wydarzeń w naszym mieście.

Rzeka Żywa

Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza na kolejną edycję cyklu Rzeka Żywa. Tematyka tegorocznych wydarzeń związana jest z 770. rocznicą lokacji Poznania i poświęcona związkom rzek (w szczególności Cybiny) z miastem.

Strona 1 2 41