Kultura Poznań.pl

Varia

Fotograf Poznania

Dziś, 2 sierpnia, mija 140. rocznica urodzin Romana Stefana Ulatowskiego, wybitnego polskiego fotografa działającego w Poznaniu i Wielkopolsce na początku XX wieku.

W TO MI GRAJ. Pub czy gralnia?

- Gry planszowe są międzypokoleniowe. Najważniejsze, to nie bać się spróbować i odwiedzać takie miejsca jak Kosteczka. Zawsze znajdą się osoby, które wytłumaczą zasady czy dołączą do rozgrywki. Bo w życiu trzeba robić coś ciekawego - mówi Piotr Chudy*, właściciel pubu Kosteczka mieszczącego się w centrum Poznania.

FILOZOFIA ULIC. Jesteśmy z wody

Stare koryto Warty to tętniąca życiem przestrzeń, od lat jeden z punktów na kulturalnej mapie Poznania, która kojarzy się nam przede wszystkim z ludzką aktywnością. Jednak okazuje się, że przez wieki było to również miejsce nie-ludzkiej twórczości, w której wiodącą rolę odgrywała życiodajna woda i jej niezwykle kreatywna, dynamiczna siła.

Introligatorski skwer

Józefa Przesławskiego, wielkiego miłośnika książek, upamiętnili poznańscy radni, nazywając skwer na ul. Owsianej jego imieniem. Może ta inicjatywa przybliży poznaniakom postać i dokonania wybitnego introligatora, społecznika i radnego miasta Poznania.

Ostatnie bastiony dzikiego

Historia zieleni miejskiej to dzieje skwerów, ogrodów i parków. Historia, w której bioróżnorodność zdecydowanie zbyt często padała ofiarą estetyzacji przestrzeni. Czy w rozwijających się miastach znajdzie się jeszcze miejsce dla naprawdę dzikiej przyrody?

Potrzeba woli

- Pieszym należy się natomiast jeszcze intensywniejsza naprawa chodników, których jakość jest w wielu miejscach zatrważająca. Konieczne jest też zwiększenie ilości zieleni. Bo nawet modernizowane ostatnio przestrzenie zostały źle zaprojektowane - o planach zmian na poznańskich ulicach mówi Michał Beim*, ekspert ds. komunikacji, wykładowca Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Kryzys pełen szans

Nieczęsto się zdarza, by recepta na nagły kryzys była znana i gotowa do wdrożenia od ręki. Takie szczęście spotkało przestrzeń publiczną. Uwypuklone przez pandemię niedostatki ulic, placów i zieleńców można naprawić dość szybko i sprawnie. Bo rozwiązania są znane od dawna.

W TO MI GRAJ. Malowanie figurek dla każdego

- Nasze warsztaty to inicjatywa, w której powód spotkania jest dla każdego wspólnym mianownikiem, ale bardzo często chodzi też o samą obecność i możliwość rozmowy. Oczywiście "oficjalnie" wszyscy czekają, aż wyschnie farba. - mówi Dominik Medyński*, właściciel klubu Warsztaty Modelarskie na ul. Kasprzaka.

Na fyrtlach jest fest!

Jeśli nadal myślicie, że najciekawsze wydarzenia kulturalne dzieją się tylko w centrum miasta, to jesteście w błędzie, który warto szybko skorygować. Taki stan rzeczy należy już do przeszłości. Na przedmieściach życie kulturalne kwitnie, a najlepiej widać to właśnie teraz - latem.

Centrum Szyfrów Enigma w centrum uwagi

Nowa poznańska instytucja kultury - Centrum Szyfrów Enigma - zostanie otwarta we wrześniu - poinformowały władze miasta na konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek 5 lipca w budynku Collegium Martineum, przyszłej siedzibie CSE. Na ekspozycji trwają prace wykończeniowe. Projekt jest realizowany przy udziale Miasta, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Lato jest dla dzieci

Jak co roku, Centrum Kultury Zamek przygotowało letni zestaw wydarzeń dla najmłodszych odbiorców kultury. W programie znalazły się filmowe poranki dla dzieci w Kinie Pałacowym, warsztaty, spektakle teatralne oraz spacer botaniczno-urbanistyczny.

Żeby ludzie przyszli na sztukę w laczkach

- Okazuje się, że po 60-tce, czy 70-tce potrzebą nie jest tylko to, by być zawiezionym do lekarza czy do sklepu, ale również, by się spotkać i wspólnie działać. Zawiązują się prawdziwe więzi i przyjaźnie - mówią *Małgorzata Kempa* i Ola Małek** z Estrady Poznańskiej, organizującej w tym roku 5. już edycję Lata z Estradą.

W TO MI GRAJ! Karcianka, która nigdy się nie starzeje?

- Jesteś fanem fantasy? Fanem czegoś nieoczekiwanego, zdarzeń i  stworów, które możesz przywołać, chwały, żądzy zwycięstwa i relacji, które możesz nawiązać z drugim człowiekiem? Jeśli tak, to Magic The Gathering jest właśnie dla Ciebie - mówi Krzysztof Kaczynowski, jeden z pracowników sklepu Plan-sza w Poznaniu.

Kultura klimatycznie

3 lipca rozpocznie się czwarta edycja Lata z Estradą. Tym razem ekipa Estrady Poznańskiej postanowiła ponownie wrócić do tematu ochrony klimatu oraz dbania o środowisko naturalne. Wydarzenia odbędą się na 9 osiedlach. Przed nami 33 spektakle teatralne, 23 koncerty i 4 seanse filmowe. Na które wydarzenia szczególnie warto się wybrać?

Dojść do ładu z nieładem

Od lat Poznań nie może doczekać się uchwały, która ureguluje kwestię wyglądu reklam, szyldów i ogrodzeń w całym mieście. Ma być gotowa do końca roku, choć o uporządkowaniu wizualnego chaosu myślano poważnie już... ćwierć wieku temu. Na szczęście przez te lata udało się załatwić kilka innych spraw związanych z estetyką przestrzeni miejskiej.

Jakość przestrzeni miejskiej

- Jesteśmy coraz bliżej równorzędności wszystkich elementów kształtujących ulice. Zieleń nie jest już projektowana na samym końcu - mówi Piotr Libicki*, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki miasta i zastępca dyrektora ZDM ds. przestrzeni publicznej.

Czerwiec'56 - 65 lat później

W programie obchodów 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca znalazły się nie tylko oficjalne uroczystości pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi, ale także spotkania przybliżające przebieg "Poznańskiego Czarnego Czwartku". Będą więc spacery historyczne, wykłady, spotkania dyskusyjne, trzy wystawy oraz spektakl teatralny Pierwszy strzał, przygotowany przez Teatr Ósmego Dnia.

FILOZOFIA ULIC. Brakuje nam czasu na utopię

Czy można stworzyć utopię w mieście pełnym galerii handlowych? Przecież sklepowe witryny same podpowiadają marzenia. Jak myśleć o przyszłości, stale doświadczając "cyfrowej czkawki", brutalnie sprowadzającej ze świata refleksji w teraźniejszość? Smartfonowe powiadomienia o polubieniach i komentarzach niby tylko informują, a jednak dyscyplinują. Odpisz, subskrybuj, a przyszłość zostaw na... później.

W TO MI GRAJ! Figurkowe hobby tylko dla maniaków?

- Wszystkim osobom, które z jakiegoś powodu czują, że gry bitewne mogą stać się dla nich pewnym sposobem spędzania wolnego czasu i być może nawet hobby - polecamy spróbować. Wiele zależy tutaj od ludzi, a my mamy wspaniałą społeczność, dlatego zapraszamy do kontaktu - mówi Mateusz Buliński*, specjalista social mediów sklepu Warband, znajdującego się w Poznaniu przy ulicy Głogowskiej.

Strona 1 2 34