Kultura Poznań.pl

Varia

FILOZOFIA ULIC. Opieka, służba, terapia?

Szpitale. W architekturze miasta nie może ich zabraknąć. Przykuwają uwagę swoimi gabarytami, nietypową zabudową lub zwiększonym ruchem wokół budynku. Te nowsze kompleksy oraz starsze, klimatyczne budynki z cegły i kamienia. Szpitale, lecznice, placówki ochrony zdrowia niejednokrotnie wyznaczają nasze przystanki w miejskich wycieczkach.

Historia, architektura, ludzie

- Mediateka Zamku to nie archiwum, gdzie żmudnie przeszukujemy historyczne dane. To najlepsza, najbogatsza w materiały cząstka naszej działalności, która stanowi o wyjątkowości Centrum Kultury Zamek - mówi Dorota Żaglewska*, koordynatorka zamkowej mediateki.

Poza cyganologią

- Romowie, będąc najbardziej znienawidzeni, pozostają przy tym grupą najbardziej Polakom nieznaną. Nie zdajemy sobie zupełnie sprawy, jak różnorodni są ludzie, którzy utożsamiają się jako Romowie - mówi Katarzyna Czarnota*, badaczka zajmująca się m.in. tematyką neorasizmu, współzałożycielka Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Cytadelowiec z Warszawy

Artylerzysta, ppłk Andrzej Rzewuski jest od niedawna patronem skweru przy skrzyżowaniu ul. Armii Poznań i al. Niepodległości, położonego na przedpolu Cytadeli Poznańskiej. W 1945 roku Rzewuski brał udział w walkach o jej zdobycie.

FILOZOFIA ULIC. Zakręty myśli Czesława Znamierowskiego

Słowo "zakręt" może kojarzyć się kierowcom ze zmianą położenia pojazdu, filozofowi - ze zwrotnym momentem życiowym (grecki "kairos"), a poznaniakowi - z jedną z piękniejszych ulic Starego Grunwaldu. Wszystkie trzy intuicje łączy postać poznańskiego filozofa prawa - Czesława Znamierowskiego.

Różne doświadczenia

- Podstawowy i najważniejszy wniosek jest taki, że nie ma jednego doświadczenia pandemii. Jest ono ogromnie zróżnicowane, co wynika choćby z różnic o charakterze klasowym. Doświadczenia ludzi z dużych miast, dobrze wykształconych, pracujących w wolnych zawodach są zupełnie innego rodzaju niż osób pracujących na przykład na liniach produkcyjnych, w sklepach - mówi prof. Marek Krajewski*, socjolog, współautor badań Życie codzienne w czasach pandemii.

Scenariusze jutra

Jeszcze na początku minionego roku prawdopodobnie nikt z nas nie spodziewał się, że osobom pracującym w szeroko rozumianej kulturze - niezależnie od charakteru wykonywanej pracy, specyfiki i kontekstu - przyjdzie zmierzyć się z trudnościami, których najpewniej nikt z nas wcześniej nie doświadczył.

Akcja: Stara Rzeźnia - tylko do końca marca!

Na naszych oczach zmieniają swoje funkcje obiekty będące świadectwem epoki przemysłowej - koszary, browary, cegielnie, fabryki przekształcane są w mieszkaniowe lofty lub galerie handlowe. Możemy jednak ocalić dla potomnych cząstkę przeszłości, przypominając dawną świetność ceglanych budowli postindustrialnych. Jeszcze tylko do końca marca trwa społeczna akcja Akcja: Stara Rzeźnia zbierająca pamiątki po tym charakterystycznym miejscu na mapie Poznania.

Bierzemy byka za rogi

- Osobiście uważam to za duży sukces po tych kilku latach pracy, że mamy stałe grono osób, które chcą to miejsce współtworzyć, brać odpowiedzialność za wspólną przestrzeń - mówi Daniel Stachuła*, animator kultury, jeden z koordynatorów przestrzeni Fyrtel Główna.

Szersze spojrzenie

- Może upraszczam, ale w wielkopolskiej architekturze jednorodzinnej widać pewien trend. Neomodernizm, skromne kolory, naturalne materiały, kąty proste, duże przeszklenia - mówi Grzegorz Piątek*, badacz i historyk architektury, juror Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego. - Trudno mi wyodrębnić wyraźną lokalną cechę. Skromność, oszczędność? Może - dodaje Wojciech Krawczuk**, prezes poznańskiego oddziału SARP, również juror Nagrody.

Powrót w wielkim stylu

Kolekcję ponad 100 niezwykłych pojazdów: samochodów, rowerów, motorowerów i motocykli będzie można oglądać w pawilonie nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tej formie wraca do Poznania wspaniałe Muzeum Motoryzacji, które przed laty mieściło się pod Kaponierą, ale zostało zlikwidowane w czasie jej przebudowy.

Drugie podejście

Co sprawia, że zapamiętujemy wyniki meczów piłkarskich, a zapominamy ważne wzory i formuły wbijane nam do głowy przez nauczycieli fizyki albo matematyki? Okazją do poznania odpowiedzi na to pytanie będzie 12. Tydzień Mózgu, na który w dniach 15-19.03 zaprasza Polska Akademia Nauk w Poznaniu.

FILOZOFIA ULIC. Nieznana historia znanego generała

29 października 2019 roku stadion klubu piłkarskiego NAC Breda na jeden dzień zmienił swoją nazwę na Stanislaw Maczek Stadion. W ten sposób Belgowie uczcili 75. rocznicę wyzwolenia miasta przez 1. Dywizję Pancerną PSZ. Bredzki stadion dołączył tym samym do licznych elementów przestrzeni publicznej - ulic, alei czy placów - w Holandii, Belgii, Francji, Szkocji i Polsce, noszących imię jednego z najbardziej błyskotliwych pancerniaków II wojny światowej.

Prostytucja w Polsce Ludowej

W książce Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL Anna Dobrowolska analizuje to, jak o prostytucji myślano i mówiono w okresie powojennym. Spotkanie online z autorką tej nowatorskiej i przenikliwej pracy odbędzie się w piątek w ramach cyklu Historie ludzi bez historii, który w Teatrze Ósmego Dnia prowadzi Przemysław Wielgosz.

Nic nie zastąpi wspólnego przeżywania

- Akcja Wielkiego Czytania Kolberga okazała się strzałem w dziesiątkę. Od kilku dni nie zajmuję się niczym innym niż ściąganiem tych filmów i ładowaniem ich na nasz kanał w serwisie YouTube - mówi prof. Anna Weronika Brzezińska* z Instytutu Antropologii i Etnologii na UAM w Poznaniu. We wtorek 9 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej.

FILOZOFIA ULIC. Wiosna robotów

Kupiec Poznański jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przyczółków handlowych na mapie Poznania. Niemniej być może wkrótce nie będzie w nim można spotkać żadnego kupca - jest już ku temu pierwszy asumpt.

FILOZOFIA ULIC. Idee ukryte w mieście

Na początku lat 30. ubiegłego stulecia trójka młodych filozofów spotkała się w paryskim barze Bec-de-Gaz na rue de Montparnasse. Tu, sącząc koktajle morelowe, żywo dyskutowali o najnowszych trendach w filozofii. Wnioski, do jakich doszli, dały początek egzystencjalizmowi - jednemu z najbardziej wpływowych nurtów w myśli XX wieku. Po latach wiemy, że dokonano wówczas także donioślejszego odkrycia.

Stary WOŚP, nowe rozwiązania

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, podobnie jak inne wydarzenia w tym roku, musiała poradzić sobie ze specyficzną sytuacją. 29. Finał uratuje internet, streamingi w mediach społecznościowych i na stronie WOŚP, a także transmisja na antenie TVN.

Mata otwiera

Kilka tysięcy lat wiedzy i tradycji, ćwiczenia dla ciała i umysłu, filozofia życia, poszerzanie świadomości. Joga wywodząca się z Indii zadomowiła się na całym świecie. Również w Poznaniu znajdziecie wiele miejsc, w których można praktykować ten wieloaspektowy styl życia.

Strona 1 2 32