To już ósma edycja lubianego przez poznaniaków cyklu organizowanego przez Estradę Poznańską. Jego założeniem od samego początku było wyjście i dotarcie z kulturą poza centrum, do mieszkańców poznańskich osiedli położonych na obrzeżach miasta, oddalonych od tętniącego artystycznym życiem śródmieścia. Dla wielu z nich, szczególnie tych najmłodszych i najstarszych, udział w wydarzeniach kulturalnych jest niemałym wyzwaniem, bo w większości wypadków trzeba najpierw dotrzeć do teatru, kina, klubu muzycznego czy domu kultury, wziąć udział w dwu-, trzygodzinnym wydarzeniu, a potem, często późnym wieczorem lub nocą, wrócić do domu. To ograniczało i ogranicza mieszkańcom peryferyjnych dzielnic dostęp do miejskiej oferty kulturalnej, do której przecież się dokładają, opłacając podatki.
By uzupełnić tę lukę, powstał projekt wakacyjnego cyklu Lato z Estradą, którego partnerami są rady osiedli, lokalne przedsiębiorstwa oraz instytucje kulturalne i oświatowe. Program jest tworzony tak, by jak najwięcej wydarzeń odbywało się tam, gdzie nie ma aktywnie działających ośrodków kultury, a oferta kulturalna jest skromna. Potrzebę zaistnienia tego typu wydarzeń i chęć udziału w nich zadeklarowali zresztą sami mieszkańcy w badaniach społecznych przeprowadzonych przez Wydział Socjologii UAM na zlecenie Urzędu Miasta Poznania.
W tym roku w programie Lata z Estradą znalazło się około stu wydarzeń, w tym spektakle, koncerty, plenerowe pokazy filmów, spotkania z podróżnikami-aktywistami, warsztaty, prezentacje itp. Będą one okazją do poznania kultury,sztuki i tradycji odległych krajów bez potrzeby wyjeżdżania z miasta. Przekonamy się, że nie musimy mieć oceanu wolnego czasu i walizki pieniędzy, żeby wybrać się w "podróż na Wschód" (dzisiaj często niemożliwą ze względów politycznych) i poznawać twórczość artystów z Białorusi, Chin, Gruzji, Iranu, Syrii czy Ukrainy.
Organizator wydarzenia, Estrada Poznańska, zaznacza, że bogaty i długo przygotowywany program skierowany jest do odbiorców w różnym wieku, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.Jego ważnym elementem jest integracja lokalnych społeczności poprzez bezpośrednie spotkania mieszkańców, spędzających wspólnie czas pod sceną, na kinowym seansie czy warsztatach rękodzielniczych. Lipcowe wydarzenia rozpocznie Teatr Mozaika, który pokaże spektakl Namiot muzyki i opowieści. Wędrówki po Bliskim Wschodzie. Uczestniczące w nim dzieci będą miały okazję poznać mało znane w Polsce instrumenty muzyczne, takie jak santur, saz czy daf. 1 lipca sceną teatralną wydarzenia stanie się szkolne boisko na osiedlu Władysława Łokietka 104 na Naramowicach. W środę 3 lipca mięśnie i stawy mieszkańców Głuszyny spróbuje rozruszać Poznańskie Stowarzyszenie Tai Chi, które zaprezentuje ćwiczenia według mistrza Moy Lin Shin, a następnie zaprosi do aktywności przygotowujących do praktykowania tej dalekowschodniej gimnastyki, powszechnie uprawianej w parkach i na miejskich placach m.in. w Chinach i USA.
Z kolei 6 lipca w położonym w Antoninku parku Rodziny Stablewskich przy ul. Browarnej 3 zobaczymy koncert Hamdam Quartet, zespołu składającego się z muzyków z Iranu, Syrii i Polski, którzy zaprezentują muzykę perską osadzoną w tradycji sufickiej. Grają na instrumentach o nazwach: tombak (instrument perkusyjny), nej (rodzaj fletu) i tora (lutnia). Hamdam Quartet wystąpi w składzie: Dariush Rasouli, Wassim Ibrahim, Arad Emamgholi, Michał Salamon i Mateusz Szemraj. Trzy dni później, 9 lipca, Fundacja Sztukmistrze zaprezentuje sztukę cyrkową w ramach spektaklu Zgubowisko. Opowiada on o poszukiwaniu własnej drogi, o cyrku oraz o samych twórcach, którzy wybrali się w pogoń za marzeniami. Miejscem występów kuglarzy, żonglerów i akrobatów będzie w tym wypadku ogród Przedszkola nr 93 przy ul. Skibowej 13 na Szczepankowie.
Lato z Estradą to nie tylko spektakle i koncerty, ale także warsztaty. Jeden z nich odbędzie się 12 lipca w nowym Parku Rekreacji na Starołęce Małej, przy ul. Romana Maya 97. O tworzeniu ziołowych kadzideł opowie Anna Gruszka, która przedstawi historię i tradycję związane z kadzidłami robionymi w dawnych wiekach na terenach Europy Wschodniej. Uwaga, na to wydarzenie obowiązują zapisy (latozestrada@estrada.poznan.pl)! 26 lipca w tym samym miejscu Anna Gruszka poprowadzi warsztaty tworzenia wianków świętojańskich.
Wcześniej, bo 16 lipca, na Fabianowie odbędą się Warsztaty Agaty - ceramika japońska. Uczestnicy nauczą się lepienia z gliny samoutwardzalnej i zdobienia naczyń inspirowanych porcelaną japońską i stylistyką Dalekiego Wschodu. 31 lipca czeka nas jedno z wielu wydarzeń w ramach Lata z Estradą na Ławicy. Zielona Grupa zaprosi na warsztaty rękodzielnicze inspirowane wycinankami z Ukrainy. Odbędą się one w Lasku Marcelińskim przy ul. Wałbrzyskiej 6. W lipcu czekają nas także warsztaty sitodruku, spektakle kabaretowe, występy chórów, seanse interaktywnego czytania oraz spotkania z aktywistami Stowarzyszenia Lepszy Świat: Jakubem i Natalią Juszkiewicz-Wrotek, którzy opowiedzą o swoim 5-letnim pobycie w Nepalu. Jesteście ciekawi, jak brzmi "dzień dobry" po nepalsku? Przybywajcie! Po więcej wydarzeń warto zajrzeć na stronę internetową cyklu. - Cykl Podróże po kulturze zatoczy pełne koło. W przyszłym roku domkniemy go, kierując się na zachód, budząc ciekawość i otwartość na otaczający nas świat - już teraz zapowiada Estrada Poznańska.
Szymon Mazur
- 8. Lato z Estradą
- 27.06-31.08
- różne lokalizacje
- wstęp wolny
- więcej tutaj
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024