Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Czytać, działać, doświadczać!

Koncerty, dyskusje, warsztaty, wystawy, konkursy, kiermasz - to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w ramach trzeciej edycji festiwalu Od Czytania Do Działania, interdyscyplinarnej, stuprocentowo off-owej imprezy organizowanej przez poznański Rozbrat. Miłośników literatury z pewnością ucieszy obecność takich postaci jak Wojciech Szot, Olga Gitkiewicz czy Jarosław Urbański, a fanów muzyki niezależnej - występy projektów Martyrmachine, Ostatnia Klatka oraz Królówczana Smuga.

Dwóch mężczyzn z rozczochranymi włosami na zdjęciu stylizowanym na stare, czarno-białe. Mają na sobie skórzane kurtki, patrzą prosto w obiektyw. - grafika artykułu
Martyrmachine, fot. materiały prasowe

Festiwal Od Czytania Do Działania to niewątpliwie jedna z najciekawszych bezpłatnych imprez w naszym regionie, adresowanych do zwolenników kultury zaangażowanej społecznie i szeroko pojętego aktywizmu. Rozpocznie się od popołudniowego kiermaszu wydawnictw, na którym znajdziemy wiele książek o tematyce społecznej, emancypacyjnej, ekonomicznej, politycznej, pracowniczej i ekologicznej, a dzięki udziałowi Antykwariatu Bukinista, będziemy mogli upolować rzadkie i unikalne tytuły!

Pierwsze spotkanie w ramach festiwalu poświęcone będzie tematyce kobiecej pracy. Pod hasłem "Ludowa historia kobiet pracujących" poznamy historie kobiet, które przez wieki walczyły o swoje prawa i godność. Olga Gitkiewicz, autorka książek Nie hańbi i Nie zdążę, opowie o polskim rynku pracy, natomiast Jarosław Urbański przedstawi swoje badania nad współczesnymi walkami pracowniczymi. To dobra okazja, by przekonać się, jak wiele zawdzięczamy determinacji i odwadze kobiet plebejskich, które stawiały czoła wyzyskowi i nierównościom. Dyskusję poprowadzi dziennikarz, recenzent i redaktor Wojciech Szot.

Kolejnym punktem programu będzie dyskusja na temat miejskiej przestrzeni pt. Miasto dla ludzi, nie dla zysku. Rozmowy zdominuje problematyka urbanistyczna, deweloperska i społeczna. W rozmowie wezmą udział Bartosz Józefiak, autor książki Patodeweloperka. To nie jest kraj do mieszkania, oraz dwie mieszkanki Osiedla Maltańskiego - Bronisława i Aleksandra. Razem poruszą temat absurdów deweloperki i trudności mieszkaniowych.

Wieczór filmowy otworzy z kolei przedpremierowy pokaz dokumentu Piotra Kizowskiego Wszystko to, co mamy. Film śledzi trasę koncertową punkowego zespołu The Analogs po różnych instytucjach zamkniętych, pokazując siłę muzyki i osobistej przemiany. Po seansie odbędzie się spotkanie z jednym z bohaterów filmu - Pawłem Czekałą, gitarzystą The Analogs, który podzieli się swoimi doświadczeniami i refleksjami.

Koncertową część festiwalu zdominują występy trzech wyjątkowych projektów: Martyrmachine - elektro-industrialnego duetu z Łodzi, post-punkowej, poznańskiej Ostatniej Klatki, a także Królówczanej Smugi - tajemniczego, jednoosobowego projektu łączącego niepokojący folklor z elementami rapu i metalu. Wieczór będzie również czasem poezji - w ramach setów poetyckich zaprezentują się zarówno młodzi, jak i uznani twórcy, tacy jak Ada Adu Rączka, Andrzej Woźniak, Przemysław Suchanecki czy Rafał Kwiatkowski.

Warto dodać, że przez cały dzień festiwalu dostępna będzie wystawa Słowa Strajkujące autorstwa Arka Pasożyta. Artysta - znany z działań na styku sztuki zaangażowanej społecznie i artywizmu - zaprezentuje swoje obrazy wspierające protesty i ruchy społeczne. Dla tych, którzy lubią intelektualne wyzwania i dobrą zabawę, przygotowano quizy, gry i zabawy zręcznościowe z nagrodami. W sobotę koniecznie wpadnijcie na Rozbrat, bo nudy z pewnością nie będzie!

Sebastian Gabryel

  • Festiwal Od Czytania Do Działania III
  • 8.06, g. 14-23
  • Rozbrat
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024