Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Podróże małe i duże

Największy Festiwal Podróżniczy w Wielkopolsce - "Śladami Marzeń" - nadchodzi wielkimi krokami. Już po raz drugi towarzyszyć mu będzie Rodzinny Festiwal Podróżniczy "Tup Tup".

Dziewczyna w czarnym kapeluszu opowiada o swojej podróży wyświetlając zdjęcia na ekranie. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

"Śladami Marzeń" to miejsce, gdzie pasjonaci dalekich wypraw mają okazję spotkać się, porozmawiać, pokazać migawki z podróży i podzielić nabytym doświadczeniem. Całość odbywa się w formule konkursowej - prelegenci swoimi opowieściami, pokazami filmów i zdjęć walczą o prestiżowe wyróżnienie - "Złoty Ślad" w dwóch kategoriach: Polska i Świat.

Wśród zaproszonych gości są m.in. Jakub Rybicki - podróżnik i fotograf, który opowie o wyprawie na Gran Canarię z dala od hoteli; Wojciech Męczyński - fotograf, który zachwyci zdjęciami podwodnego świata, czy Julita Ilczyszyn - pierwsza Europejka w historii, która ukończyła Wielki Pustynny Szlem+ czyli 5 biegów ultramaratonów (250 km każdy) na 5 pustyniach.

"Śladami Marzeń" to festiwal podróżniczy w, który pokazuje, że nie tylko egzotyczne wyprawy mogą być inspirujące i pełne przygód. - Zależało nam na tym, aby na festiwalu pojawiały się prelekcje o Polsce. Są one warte wysłuchania, bardzo często to perełki i historie, których nie usłyszymy nigdzie indziej - zachęcają organizatorzy.

Prócz poszerzania horyzontów i inspirowania się wyprawami innych goście festiwalu będą mogli zmierzyć się z powszechnie panującym mitem na temat trudności połączenia podróżniczej pasji z pojawieniem się dziecka w rodzinie. Okazją do zgłębienia tego tematu będzie druga edycja Rodzinnego Festiwalu Podróżniczego "Tup Tup", integralnej części "Śladami Marzeń".

- Nie tylko my wielokrotnie słyszeliśmy, że gdy na świat przychodzą dzieci, kończy się podróżowanie. Uważam, że w wielu przypadkach kończy się spontaniczne i beztroskie podróżowanie, ale zaczyna się zupełnie inne, spokojniejsze i uważniejsze oraz wymagające lepszej logistyki - mówi Jaśmina Labus, organizatorka obu wydarzeń.

"Tup Tup" pozwoli spojrzeć na podróżowanie z nieco innej perspektywy i pokaże, że zwiedzanie może mieć różne oblicza - od wybrania się w świat z malutkimi i starszymi dziećmi po wyjazdy z domowymi zwierzętami. Udowodni także, że atrakcyjna wyprawa rodzinna nie od razu musi być survivalem na drugim końcu świata. Z pewnością ośmieli też nieprzekonanych, którzy będą mogli czerpać z doświadczenia tych, którzy pierwszą wyprawę z dzieckiem, psem czy kotem mają już za sobą. 

- Staramy się w naszych rodzinnych podróżach nie patrzeć na to, czego nie uda się zrobić, ale co można wspólnie poznać i jak pokazać małemu człowiekowi świat, aby był dla niego źródłem inspiracji. Poszukujemy dobrych wzorców i przykładów i tymi wartościami chcemy podzielić się z odbiorcami festiwalu "Tup Tup" - tak Jaśmina Labus tłumaczy ideę przyświecającą stworzeniu nowego festiwalu.

W tym roku wśród tematów na "Tup Tup" pojawi się więc mieszanka praktycznych porad (od medycznych i sprzętowych aż po sztukę przetrwania i spędzanie czasu w lesie w rodzinnym gronie). Czeka nas też wiele podróżniczych inspiracji. Doświadczeni prelegenci opowiedzą, jak zorganizować weekendowe mikrowycieczki albo... kilkumiesięczną podróż z dzieckiem po Meksyku czy Kolumbii.

Udowodnią, że ciekawą wyprawę można zorganizować również w okolicach Poznania. Opowie o tym Piotr Basiński z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, który podzieli się wskazówkami, gdzie warto się wybrać i co zobaczyć. - To doskonała okazja, aby odkryć piękno własnego regionu i znaleźć inspirację na weekendowe wycieczki - zachęcają organizatorzy.

Tym, którzy marzą o dalszych podróżach, cennych wskazówek na temat planowania i przygotowań do rodzinnych wypraw dostarczą Luiza Stosik-Turek i Bartek Turek, którzy sami przemierzyli tysiące kilometrów z dziećmi. Uczestnicy festiwalu będą też mieli okazję poznać techniki i umiejętności przydatne w dziczy oraz zrozumieć, jak przekazać tę wiedzę dzieciom, ucząc je jednocześnie szacunku do natury i odpowiedzialności za nią.

Co ciekawe, kupując jeden bilet, uczestnicy będą mogli wziąć udział w aż pięciu różnych wydarzeniach. Oprócz 11. edycji Festiwalu "Śladami Marzeń" i 2. Rodzinnego  Festiwalu Podróżniczego "Tup Tup" wejdą z nim na targi Tour Salon, Caravans Salon oraz Yacht Salon. To dodatkowa okazja do poznania najnowszych trendów w branży turystycznej, zaplanowania wymarzonej podróży i poznania niesamowitych ludzi.

Anna Solak

  • 11. Festiwal Podróżniczy "Śladami Marzeń" i 2. Rodzinny Festiwal Podróżniczy "Tup Tup"
  • 27-29.10
  • Międzynarodowe Targi Poznańskie
  • więcej tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023