Kultura Poznań.pl

Varia

Latający Lech

Malutki skwer na Junikowie upamiętnia wielkiego pilota. Jego lot motolotnią wzdłuż granic kraju śledziła cała Polska. Lech Molewski, społecznik z Junikowa, całe swoje życie poświęcił lataniu. W powietrzu spędził 6100 godzin, czyli ponad 250 dni!

Spotkanie i dialog

Dialog między kulturami, religiami, narodami, a przede wszystkim ludźmi. O tym, że jest ważny, a przede wszystkim nieustannie potrzebny, po raz kolejny przypomni Dzień Judaizmu. W tym roku jego obchody przypadną na 11-17 stycznia i - z powodu pandemii - po raz pierwszy odbywać się będą zarówno offline, jak i online.

Przetrwać nie znaczy przeczekać

- Dla mnie tegoroczny lockdown dla kultury to zjawisko zróżnicowane. Wiosną media społecznościowe i sieć zostały zalane wartościowymi treściami, jednak ich odbiór nie wiązał się z wytwarzaniem relacji, raczej pochłanianiem contentu - mówi Andrzej Pakuła*, kierownik Pawilonu. - To, co jest ważne w działalności w sieci i wpływa na jakość przygotowanego materiału, to  świadomość medium. Problemem bywa nieadekwatność medium do prezentowanej treści i odbiorcy, do którego z nią wychodzimy - dodaje Aleksandra Skowrońska**, koordynująca komunikację i wspierająca dział programowy w Pawilonie.

KOŁONOTATNIK. Jeżdżę jak dziewczyna

"Religijny fundamentalizm zawsze niósł tylko cierpienie, tortury i śmierć. Znamy to już z historii. Pamiętacie próbę wody? Podejrzaną o czary kobietę wiązano i wrzucano do wody. Jeżeli uratowała się, sąd uznawał ją za winną. Kiedy zaś tonęła, była niewinna i odzyskiwała szacunek..." - tak komentowała wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji Olga Tokarczuk. A piszę o tym dlatego, że jednym z punktów naszej ostatniej - przed zimową przerwą - wyprawy było Gorzuchowo. Wieś, gdzie kobiety płonęły na stosie. #StrajkKobiet.

PYRY Z PIERNIKAMI. Jaka Wigilia - taki cały rok

- Mamy niesamowitą kolekcję foremek do wycinania pierników, które Janusz przywoził z całego świata jeżdżąc na wyprawy teatralne. Nigdy ich nie liczyłam, ale musi ich być już około sześćdziesiąt lub więcej - mówi Renata Stolarska*. - Gdy widziałem foremki w zajączki, misie, rybki, kotki, młotki, to je kupowałem wiedząc, że na pewno się przydadzą - śmieje się Janusz Stolarski**.

Wszystkie kolory tęczy

Kolor czerwony - Ania, pomarańczowy - Danuta, żółty - Basia, zielony - Róża, niebieski - Grażyna, fioletowy - Teresa. Tęczowe Seniorki to grupa kreatywnych, odważnych kobiet, które w trakcie Poznańskiego Tygodnia Tolerancji w witrynie Baraku Kultury przy Al. Marcinkowskiego wyszywały tęczową flagę.

PYRY Z PIERNIKAMI. Życzmy sobie optymizmu

- Zazwyczaj w Święta słychać u nas w domu kolędy Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Są mi najbliższe, ponieważ "nagrywałam" je w brzuchu mojej mamy w Poznaniu, w Auli Uniwersyteckiej w 1958 roku - mówi Barbara Kubiak*,  śpiewaczka operowa, solistka Teatru Wielkiego i wykładowca Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Atlas na nowe czasy

- Nie ma takiego sektora, którego pandemia nie zmieni, i nie ulega wątpliwości, że to właśnie nowe technologie są zwycięzcą tego wyścigu. Zmiany, które aktualnie zachodzą w kulturze, prawdopodobnie zostaną z nami na dłużej, co ma swoje dobre i złe strony - mówi Paweł Gogołek*, kulturoznawca i menadżer projektów kulturalnych, jeden z współtwórców Atlasu dla kultury online.

Język kobiecej rewolucji

To jest wojna. Wojna o wolność i prawa kobiet, która rozgorzała ze zwielokrotnioną siłą po decyzji Trybunału Konstytucyjnego z 22 października tego roku. Wojna toczona także na polu językowym, która ma na celu - choć być może nie jest to oczywiste na pierwszy rzut oka - zastąpienie retoryki nienawiści retoryką empatii.

Coś, co łączy lub wyodrębnia

- W części wystawy o nazwie QR_KOD chcieliśmy zrobić podsumowanie pandemicznego okresu, który teraz przeżywamy. Natomiast w Dystansie zestawiamy go z tym, jak wcześniej wyglądały relacje międzyludzkie - zarówno fotografa do fotografowania ludzi, jak i ludzi do samego procesu fotografowania. Niegdyś dużo głębiej można było wejść w relacje, zaobserwować je i sfotografować - mówi Adrian Wykrota o wystawie Klamra, która składa się z dwóch ekspozycji. Dystans można oglądać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta, a QR_KOD online, na stronie Fundacji Pix.House.

Wiosna zimą

W maju festiwal nie mógł się odbyć. W październiku podjęto kolejne rozmowy. Decyzja  zapadła: "Zostajemy w sieci. Teraz to oczywiste. Ale szukamy innych rozwiązań". Wszystko, by sprostać oczekiwaniom odbiorców. Bo dziś streaming to za mało. Na co zdecydowali się organizatorzy Ukraińskiej Wiosny? Zacznijmy od tego, że na 13. już edycję zapraszają w grudniu. Wiosna odbędzie się zimą.

Na pograniczach sztuki

Różne dziedziny sztuk współistnieją ze sobą i nie jest to bynajmniej nowatorskie stwierdzenie. Śledząc historię rozwoju kultury widać wyraźnie, że od najdawniejszych czasów poezja szła w parze z muzyką, taniec z teatrem, malarstwo z architekturą. Te związki wykorzystuje projekt SztukStyk, w którym podstawowym narzędziem łączności między artystami jest - znak czasów w jakich przyszło nam żyć - internet.

Twórczy ferment

Co wyjdzie ze spotkania zespołu Dagadana z Mariuszem Szczygłem, Aleksandrem Baronem, Moniką Kuczyniecką i Jędrkiem Filusiem? Artyści w czasach izolacji są pozbawieni sceny, publiczności, spotkania z drugą osobą, a więc - twórczego tlenu. Jednak nawet w takich warunkach może dojść do procesów fermentacji, czyli wydzielenia twórczej energii.

KOŁONOTATNIK. Kot w kapuście

25 lat temu, w lutym 1995 roku, Wisława Szymborska została doktorem honoris causa UAM. Odbierając wyróżnienie, mówiła: "Urodziłam się na ziemi wielkopolskiej, co oczywiście nie jest żadną moją zasługą, ale tutaj pracował mój ojciec i jeszcze do niedawna żyli ludzie, którzy go pamiętali. Na tej ziemi odnajduję za każdym razem swoje pierwsze ujrzane w życiu krajobrazy. Tutaj było - i jeszcze jest, choć mniejsze, moje pierwsze jezioro, pierwszy las, pierwsza łąka i chmury...".

Ta historia po prostu się wydarzyła

- Te fotografie powstały w trakcie pierwszego, wiosennego lockdownu. Powiedziałam sobie wtedy, że skoro nie pracuję dla żadnej redakcji czy agencji, to świadomie nie będę robiła ruchu ulicznego. Jeśli moje zdjęcia mają trafić tylko do szuflady czy na mój profil na Facebooku byłoby to nie fair wobec społeczeństwa, żebym w sytuacji, gdy wszyscy mają siedzieć w domach, pod przykrywką bycia fotografem, chodziła po ulicy - mówi Agnieszka Maruszczyk*, fotografka, laureatka Grand Prix w tegorocznym konkursie Wielkopolska Press Photo.

Nie nazwałbym się pisarzem

- Dlaczego rower? Mam problem z odpowiedzią na to pytanie, bo mam wrażenie, że to zawsze we mnie było. Nikt mnie tego nie uczył, nie pokazał. Rowerem jeździłem odkąd sięgam pamięcią.  I nadal jeżdżenie rowerem sprawia mi taką samą frajdę jak 30 czy 40 lat temu - opowiadał na spotkaniu online w Bibliotece Raczyńskich podróżnik, pisarz i fotograf Piotr Strzeżysz. - To niesamowite, że taki element można wtoczyć na górę, a potem z niej zjechać bez żadnego paliwa i momentami nawet poczuć się jak ptak...

Sienkiewicz z krwi i kości

- Popularność pocztówek zbiegła się ponad sto lat temu z ogromną popularnością Trylogii, najwięcej pocztówek literackich przedstawiało właśnie bohaterów Sienkiewicza, samego Sienkiewicza lub sceny wyjęte wprost z jego powieści. Ten temat jest też szczególnie pociągający ze względu na to, o czym nie wszyscy wiedzą, a mianowicie... że Sienkiewicz prawdopodobnie jest autorem polskiej nazwy "pocztówka". To prawdopodobnie on zgłosił ten pomysł na konkurs i zrobił to pod pseudonimem, chcąc uniknąć rozgłosu - mówi Mirella Kryś*, kuratorka wystawy Trójkąty miłosne u Sienkiewicza w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza.

Klimat i emocje

- Wiadomo, że dzwonią osoby świadome zmian klimatu. Zazwyczaj są to byli aktywiści i aktywistki, których temat wypalił. Ale też osoby chcące zostać aktywistami, lecz niemające na to siły bądź przestrzeni - o telefonie zaufania działającym w Galerii Miejskiej Arsenał opowiadają Joanna Brzezińska*, psycholożka oraz Zofia nierodzińska**, zastępczyni dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał.

Poezja w sprawie zwierząt

W piątek na Scenie Roboczej odbędzie się spotkanie z poetami - Jasiem Kapelą i Iloną Witkowską, którzy w ramach Festiwalu Literatury Europy Środkowo-Wschodniej ENDEMITY podejmą dyskusję na temat palącego problemu przemocy wobec zwierząt.

Odbudowa... ale jaka?

Straty wojenne Poznania oszacowano w 2006 roku na 10 miliardów złotych. Poznaniacy stracili mienie warte 297 milionów. Zniszczeniu uległo 55 proc. budynków, wśród nich 160 cennych obiektów zabytkowych. Jak udało się po wojnie podnieść miasto z ruin, ile to kosztowało i kto decydował, jak to zrobić? Odpowiedź na te pytania ma przynieść przygotowana przez Bramę Poznania wystawa Miasto (re)konstruowane.

1 Strona 2 3 32