Kultura w Poznaniu

Varia

POZNAJ SĄSIADA. Od Rusi do Ukrainy (cz. 1)

Cykl artykułów o Ukrainie i Ukraińcach wypadałoby zacząć od syntetycznej kroniki ich dziejów. Oczywiście nie przedstawię w IKS-ie szczegółowej historii Ukrainy, bo na to zabraknie miejsca. Ale mam nadzieję, że ten tekst (i kolejny) zachęci zainteresowanych do dalszych poszukiwań, pogłębienia wiedzy.  

FILOZOFIA ULIC. Epikur odnaleziony na Ogrodach

Jeżyce należą do najstarszych, a zarazem najsłynniejszych dzielnic Poznania - obok Starego Miasta, Nowego Miasta, Grunwaldu czy Wildy. Swoją rozpoznawalność zyskały m.in. dzięki twórczości Małgorzaty Musierowicz i jej sadze Jeżycjada. Ta dzielnica to taka mała polis Poznania, a każde polis potrzebuje swojego ogrodu.

Pod klasztorem

Ojca Jana Górę, charyzmatycznego poznańskiego dominikanina, upamiętnia niewielki skwer przy ul. Libelta. Zakonnik miał ze swojej celi widok na ten właśnie zakątek miasta.

Zróbmy sobie kultulato!

Wakacyjne miesiące w sercu miasta wcale nie muszą oznaczać tęsknoty za pierwszym lub kolejnym urlopem. Poznańskie instytucje kultury stanęły na wysokości zadania, oferując mieszkańcom pełen wachlarz (w sam raz na upały!) atrakcyjnych wydarzeń i adresów, z którymi z pewnością będziecie się znakomicie bawić i relaksować.

Z żaru serc

"Poprzez flamenco rozwijamy najgłębsze życiowe uczucia: miłość, rozczarowanie, tragedię. Dlatego może ta sztuka tak dociera do ludzi, jest głęboka i żywa. To nie kwestia mody, bo każda moda przemija" - powiedziała przed laty znana hiszpańska tancerka flamenco Cristina Hoyos. Fenomen tego tańca będziemy mogli poznać już niedługo w ramach lipcowych wydarzeń, jakie odbędą się podczas I Międzynarodowego Spotkanie Flamenco Poznań 2022.

Lato z Estradą

Aż 82 wydarzenia w 12 lokalizacjach miasta (Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Fabianowo-Kotowo, Grunwald Południe, Kiekrz (Osiedle), Ławica, Naramowice, Piątkowo, Piątkowo Północ, Starołęka-Minikowo, Strzeszyn, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Świerczewo) przygotowała Estrada Poznańska w swoim corocznym cyklu Lato z Estradą, który potrwa do połowy września.

Blisko rzeki

Brama Poznania zaprasza na letnie wydarzenia z cyklu Rzeka Żywa. To okazja, by się przekonać, że rzeka w mieście to prawdziwy skarb!

Doświadczanie świata

- Pragniemy kontynuować działania pod nazwą Festiwal Najmłodszych i spotkać się z Wami na początku wakacji, by wspólnie cieszyć się sztuką. W tym roku chcemy skupić się na doświadczaniu bliskości oraz poszukiwaniu wspólnych dróg do bycia razem - w rodzinie, w społeczności, z rówieśnikami - zapowiadają organizatorzy. 

FILOZOFIA ULIC. Miasto - przestrzeń wolności

Miejskie powietrze czyni wolnym - tak głosi stare powiedzenie wywodzące się z niemczyzny. W średniowieczu wyrażało szansę na nowe życie, dziś ma ono zdecydowanie bardziej metaforyczny wydźwięk. Wspólne tym wyobrażeniom jest jednak powiązanie przestrzeni miejskiej z wolnością. Także w Poznaniu z łatwością odnajdziemy miejsca, gdzie realizuje się ta jedna z podstawowych wartości demokratycznych.

Fort VII - nowe otwarcie

24 mln złotych kosztowała renowacja Fortu VII przy ul. Polskiej. Fort, który dotąd był przede wszystkim siedzibą Muzeum Martyrologii Wielkopolan, będzie teraz także najlepiej zachowanym obiektem fortyfikacyjnym w Poznaniu. I w pewnym sensie - muzeum Twierdzy Poznań.

Fantastycznie, bez umiaru!

Pyrkon już po raz 20. ściągnie do Poznania nieprzebrane tłumy uczestników. Jak to się stało, że jednodniowa impreza od fanów dla fanów przeistoczyła się w największy polski festiwal dla całej branży fantastycznej?

Nie było łatwo!

- Nowością jest scena plenerowa, na której z koncertami wystąpią m.in. Joanna Lacher, Dziewanna i zespół Jeremiah Kane. Pyrkon stoi cosplayem i tu też nastąpiły zmiany - o nadchodzącym Pyrkonie opowiada Jakub Orłowski*, brand manager festiwalu.

Sztuka pomaga nam przeżyć

- Ważną nowością dla uczestników festiwalu jest to, że działamy jak zawsze w przestrzeni miejskiej, ale tym razem głównie w trzech miejscach po sąsiedzku, m.in. na nowo otwartym po remoncie placu Kolegiackim - o nowościach i najważniejszych wydarzeniach tegorocznego Malta Festival opowiada Michał Merczyński*, dyrektor festiwalu.

Pod jednym niebem

"Festiwal nie ma bezpośredniego wpływu na rzeczywistość - nie działa na granicy państw, nie walczy na froncie - ale może działać, jak większość z nas, na drugiej linii" - piszą w tekście programowym twórcy tegorocznej Malty. I zachęcają, by stanąć z nimi w tej drugiej linii.

Dzielnica do pokochania

O tej dzielnicy powstają książki i podcasty. Mówi się o niej jako o architektonicznej perełce Poznania. Jak zaznacza Liliana Krantz-Domasłowska - jest to dzielnica samowystarczalna. Co takiego w sobie ma, że przyciąga coraz więcej osób? Przekonamy się już w środę, to wtedy startują 32. Dni Łazarza.

Scena Robocza nie jest nam obojętna

- Od pierwszej rozmowy warunkiem wyrażonym przeze mnie w imieniu miasta była konieczność zapewnienia - po ewentualnym przejęciu budynku przez Akademię Muzyczną - dalszej, autonomicznej działalności Sceny Roboczej. Chcemy nadal być jej partnerem, tak jak byliśmy nim przez pierwsze 10 lat jej działalności - mówi Jędrzej Solarski*, zastępca Prezydenta Miasta Poznania, o planach na dalsze zagospodarowanie budynku dawnego kina Olimpia.

Sztuczne mikrospołeczności

- Zaczęłam traktować świetlicę jako metaforę poszukiwania swojego miejsca, takiej trochę sztucznej mikrospołeczności na zastępstwo. To także niezwykle specyficzne miejsce związane z pamięcią i tożsamością narodową - mówi Cristina Ferreira-Szwarc*, artystka, której performans Świetlica zostanie zaprezentowany w poznańskim Pawilonie.

Jarmark Świętojański na placu Wolności

Warsztaty, animacje i konkursy dla najmłodszych, a także silent disco czy maraton zumby - to tylko część atrakcji, które czekać będą na poznaniaków w ramach Jarmarku Świętojańskiego. Na placu Wolności zagoszczą też wystawcy oferujący rękodzieło, sadzonki i nasiona roślin i regionalne specjały. Jarmark rozpocznie się w Dzień Dziecka i potrwa do niedzieli 5 czerwca.

Siła sióstr

Dwie niezwykłe kobiety, pierwsze na świecie dyplomowane farmaceutki, upamiętnia skwer u zbiegu ulic Krakowskiej, Strzeleckiej i Garbary.

Dla Bohaterów z Ukrainy

Obrońców Ukrainy, zaatakowanej 24 lutego 2022 roku przez Rosję, upamiętnia skwer u zbiegu ulic Kórnickiej i Serafitek. To wyraz solidarności i wsparcia miasta Poznania dla naszych sąsiadów ze wschodu.

1 Strona 2 3 38