Kultura Poznań.pl

Varia

KULTURA W KAPCIACH. Misz-masz tuż przed powrotem
 

KULTURA W KAPCIACH. Misz-masz tuż przed powrotem

Instytucje kultury stopniowo wracają do normalności. Od 4 maja wybrane z nich, takie jak biblioteki czy galerie sztuki, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności z powrotem otworzą się na odwiedzających. Wciąż jednak nie wszystkie miejsca, w których szukaliśmy dotąd kontaktu z kulturą będą mogły to zrobić. Nie każdy z nas odważy się też od razu do nich powrócić. Na ten swoisty moment przejścia przedstawiamy zatem ostatni zestaw kulturalnych propozycji dostępnych z zasięgu kanapy.

czytaj więcej
Jak moje "sam" nabrało globalnego znaczenia
 

Jak moje "sam" nabrało globalnego znaczenia

"Poszedłbym z córką na lody w waflu. Do teatru bym poszedł jak zwykle. Zajrzałbym do Pana Gara, Dragona i Czarnego Kota. Po mieście bym się szwendał z ludźmi (...). Przytulałbym się bez końca na powitanie i na pożegnanie też bez końca..." - zanotował w dwunastym dniu #zostanwdomu w prowadzonym na Facebooku dzienniku Adam Ziajski - reżyser teatralny, aktor, twórca i kierownik artystyczny Sceny Roboczej. Publikujemy obszerne fragmenty jego dziennika.

czytaj więcej
Kto oberwał najmocniej?
 

Kto oberwał najmocniej?

Rok 2020 miał być doskonały dla poznańskiej turystyki. Spodziewaliśmy się wzrostu rocznego na poziomie 8-10 procent, mieliśmy potwierdzoną organizację prestiżowych kongresów i konferencji - mówi Jan Mazurczak*, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, twórca akcji Poznań za pół ceny.

czytaj więcej
Nie tylko złe wiadomości
 

Nie tylko złe wiadomości

Konkurs na najlepsze wydarzenie kulturalne w sieci, nowy program stypendialny dla twórców, kolejne granty wspierające poznańską kulturę i badanie potrzeb publiczności to miejski plan działania w obszarze kultury na najbliższe miesiące. - Nie mamy tylko złych informacji. W najbliższych dniach chcemy przedstawić całemu środowisku nasz mini program działań, który chcielibyśmy zrealizować - deklarują Justyna Makowska i Marcin Kostaszuk z poznańskiego Wydziału Kultury.

czytaj więcej
Jak zrobić muzeum online?
 

Jak zrobić muzeum online?

To ciekawe, że w dobie podejmowania kroków zapewniających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia, intensywnego śledzenia informacji na temat epidemii w Polsce i na świecie, a także rygorystycznych obostrzeń, które z konieczności znacząco zmieniły nasze dotychczasowe życie, wciąż istnieje tak duża potrzeba kontaktu z kulturą. Póki co może się to odbywać właściwie w jeden tylko sposób - poprzez internet. Czy to dla muzeów przekleństwo, czy może szansa?

czytaj więcej
Wierzymy, że się uda
 

Wierzymy, że się uda

Koronawirus w jednej chwili zanegował wszystkie plany poznańskich twórców kultury i wywrócił do góry nogami kalendarze organizatorów wydarzeń. Jak bardzo zmieniło się ich życie w sytuacji epidemii? Jak sobie z nią radzą?

czytaj więcej
Kultura w sieci - ważna i potrzebna!
 

Kultura w sieci - ważna i potrzebna!

Stan epidemii, związane z nim zagrożenia oraz stopniowo zaostrzane restrykcje radykalnie zmieniły codzienność Polaków. Zamknięcie szkół, uczelni, instytucji kultury, bibliotek, sal widowiskowych, kin, klubów... odcięło twórców i organizatorów wydarzeń od odbiorców. Zbawienne dla jednych i drugich okazały się ich własna dynamika, kreatywność oraz... internet.

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Jednym okiem
 

KULTURA W KAPCIACH. Jednym okiem

W okresie samoizolacji teoretycznie mieliśmy mieć więcej czasu na książki, filmy, seriale i inne kulturalne rozrywki. Tymczasem obserwuję u siebie zaskakująco słabą ochotę na czytanie i oglądanie filmów, a ogromną... na wyjście z domu, spacer, wyjazd na działkę czy wypad do lasu. Taka już widać natura człowieka, że zawsze chce tego, czego akurat nie może lub może w ograniczonym zakresie.

czytaj więcej
Efekt wahadła
 

Efekt wahadła

- Moim zdaniem w tej chwili ważne są dwie rzeczy: po pierwsze służba zdrowia, czyli codzienna, ciężka, doraźna walka z koronawirusem. A po drugie to, co jest zapleczem tego frontu, czyli kultura. Dopiero na trzecim miejscu ustawiłbym ekonomię - mówi prof. Waldemar Kuligowski*, antropolog kulturowy.

czytaj więcej
Kultura, którą lepiej widać i słychać
 

Kultura, którą lepiej widać i słychać

W zaciszu kwarantanny dostęp do rzeczywistości pozadomowej daje się we znaki szczególnie dotkliwie tym, którzy usychają z tęsknoty za sztuką. Twórcy i działacze kulturalni nie ustają w próbach zaspokajania potrzeb swoich odbiorców w wirtualnej rzeczywistości. Nie dziwi zatem, że coraz więcej wydarzeń planowanych jest z troską o osoby z niepełnosprawnościami.

czytaj więcej
Pewna deska ratunku
 

Pewna deska ratunku

Wejdź na portal, załóż bezpłatne konto i korzystaj do woli. Ale Kino! z Klasą od 14 kwietnia dostępne jest dla wszystkich zainteresowanych.

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. 83 godziny i 83 minuty
 

KULTURA W KAPCIACH. 83 godziny i 83 minuty

Słuchowiska łączą - tych, którzy wolą książki, z tymi, którzy chętniej wybierają filmy. Fanów czytania oraz fanów słuchania. Miłośników różnych gatunków i konwencji. Bo gdy już złapie się tego bakcyla, trudno odmówić sobie spędzenia kilku wieczorów z kolejną superprodukcją, nawet jeśli tytuł początkowo nie zachęca. Jeśli nie przekonuje nas autor, może zrobi to lektor?

czytaj więcej
Tradycje wielkanocne #wdomu
 

Tradycje wielkanocne #wdomu

Nadchodzące święta będą zupełnie inne od wszystkich, które obchodziliśmy do tej pory. Nie pójdziemy z tradycyjną święconką do kościoła, gdyż musimy zostać w domu. Co zrobić, aby pielęgnować wielkopolskie tradycje związane ze świętem Wielkiej nocy, nie wychodząc ze swoich przytulnych czterech kątów?

czytaj więcej
Coś dla ucha od Estrady!
 

Coś dla ucha od Estrady!

W czasie, kiedy większość wydarzeń kulturalnych została odwołana, Estrada postanowiła przenieść swoją aktywność i kreatywność na nowe obszary. Tak powstała nowa platforma, na której znajduje się aż 7 podcastów!

czytaj więcej
Wielkopolska Press Photo 2020 - nowa kategoria!
 

Wielkopolska Press Photo 2020 - nowa kategoria!

Czas Pandemii - tak nazywa się nowa kategoria tematyczna wprowadzona do konkursu Wielkopolska Press Photo przez jego organizatorów. Partnerem organizacyjnym tej kategorii są Koleje Wielkopolskie, które zamierzają wspierać ją promocyjnie, a najciekawsze zdjęcia prezentować na monitorach w wagonach KW i w Galerii na Letnim w Poznaniu.

czytaj więcej
Pawilon zaprasza na debatę
 

Pawilon zaprasza na debatę

NOWE ŻYCIE. Scenariusze przyszłości w czasie pandemii - to wykład połączony z dyskusją, który odbędzie się na profilu facebookowym Pawilonu 9 kwietnia o g. 18. Poprowadzi go Bartosz Mroczkowski, doktorant w Instytucie Filozofii UAM.

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Optymistyczna piątka
 

KULTURA W KAPCIACH. Optymistyczna piątka

Nadeszła kalendarzowa wiosna, za oknem coraz ładniej. Niestety póki co zamiast cieszyć się pogodą siedzimy w domu w przysłowiowych kapciach. Aby umilić sobie czas warto sięgnąć po filmy, które wleją w nas trochę pozytywnej energii. Zaprezentowane tytuły nie są dziełami wybitnymi, ale spełniają swoją główną funkcję, czyli... poprawiają humor. Zatem jeżeli macie gorszy dzień i dość siedzenia w domu albo po prostu szukacie miłej i lekkiej rozrywki, poniższe tytuły są dla was.

czytaj więcej
KULTURA W KAPCIACH. Online i offline
 

KULTURA W KAPCIACH. Online i offline

Przedłużająca się izolacja i pytanie "jak długo to potrwa?", na które nikt w tej chwili nie zna odpowiedzi, pogłębiają naszą frustrację. Z dnia na dzień coraz mniej bawią memy i filmy z koronawirusem wrzucane do sieci i zdjęcia z dzieciństwa podawane przez znajomych w fejsbukowym łańcuszku. Bycie online to w obecnej sytuacji zarówno dobrodziejstwo, jak i przekleństwo. Co wybrać, na czym się skupić, by kompletnie nie zwariować?

czytaj więcej
Zamek na wynos
 

Zamek na wynos

Jeśli myśleliśmy, że odwołanie zaplanowanych wydarzeń kulturalnych będzie skutkowało nudą, na szczęście byliśmy w błędzie. Znane i lubiane instytucje szykują dla Was niejedną niespodziankę. A nam nie pozostaje nic innego jak zachęcać do śledzenia nowego cyklu - Kultura na wynos - w którym będziemy wszystkie te niespodzianki anonsować. Koncentrujemy się przede wszystkim na inicjatywach, które zastąpią przeniesione koncerty, festiwale czy premiery lub zamknięte wystawy. Wszystko po to, by zaprosić kulturę do naszych domowych odbiorników.

czytaj więcej
1 Strona 2 3 28