Kultura w Poznaniu

Varia

Gabinet osobliwości

Narożnik ulicy Woźnej i Ślusarskiej skrywa Muzeum Iluzji, Nauki i Sztuki. Okna na parterze mają zamalowane szyby, na każdej z nich można zobaczyć znajomego Białego Królika, który zachęcająco spogląda na przechodniów. Trudno o lepsze zaproszenie, by przekroczyć próg domu i poczuć się jak Alicja w Krainie Czarów czy Neo z Matrixa. To bez wątpienia dobry sposób, by przekonać się, jak mało wspólnego z rzeczywistością ma to, co nam się wydaje.

Tradycje na miarę Poznania

Festiwal Tradycji Poznańskich połączony ze Świętem Bambrów to piękna inicjatywa, której celem jest zachęcenie do poznawania i interpretowania lokalnej kultury. Nie ogranicza się tylko do tego, co najbardziej w Poznaniu znane i najchętniej promowane. Festiwal, który w tym roku potrwa od 2 do 6 sierpnia, jest dowodem na to, że nie tylko potrzebujemy, ale też chcemy takich wydarzeń w naszym mieście.

Rzeka Żywa

Poznańskie Centrum Dziedzictwa zaprasza na kolejną edycję cyklu Rzeka Żywa. Tematyka tegorocznych wydarzeń związana jest z 770. rocznicą lokacji Poznania i poświęcona związkom rzek (w szczególności Cybiny) z miastem.

Wakacje w mieście

Drodzy Rodzice, nadeszły wakacje! Z jednej strony cieszycie się, że Wasze pociechy mogą odpocząć, z drugiej zastanawiacie, jak zająć im czas. Okazuje się, że miesiące bez szkoły mogą być w Poznaniu bardzo intensywne. Propozycji jest sporo. Wystarczy wybrać, a my postaramy się coś podpowiedzieć!

Będzie się działo!

Tęskniliście za Latem z Estradą? Na szczęście wraca! I oferuje 90 wydarzeń w 14 poznańskich dzielnicach. Wśród nich spektakle teatralne, koncerty i plenerowe projekcje filmowe. Na wszystkie, od końca czerwca do początku września, wstęp będzie bezpłatny.

Tu jest nasze życie

Mieszkańcy wszystkich fyrtli, łączmy się! Już niedługo odbędzie się jeden z najbardziej przyjaznych i sąsiedzkich festiwali w naszym mieście. Mowa oczywiście o Fyrtle Festiwalu, którego druga edycja wystartuje 23 czerwca i potrwa aż do 3 lipca.

Najgłośniejszy festiwal

Sezon wakacyjny otworzy się zaproszeniem najmłodszych dzieci do obcowania ze sztuką. Wszystko za sprawą Festiwalu Najmłodszych i Mapping Festivalu, na które zapraszają Art Fraction Foundation i Teatr Animacji.

Mikstura dawnego i nowego

Od wielu lat na przełomie czerwca i lipca rytm życiu kulturalnemu Poznania nadaje festiwal Malta. Na widzów czekają liczne spektakle, koncerty, performanse i spotkania z artystami.

Wszechświat Pyrkon

Trzy dni fantastycznych światów i istot, kilkanaście stref tematycznych, konkursy, koncerty oraz wiele przestrzeni na dobrą zabawę, improwizację i nowe znajomości. 21. Festiwal Fantastyki Pyrkon odbędzie się w dniach 16-18 czerwca. 

Jarek niezapomniany

- Uważał, że świat nie ma granic, że wszyscy jesteśmy na jednym poziomie, a on po prostu ma większą wiedzę. To nam przekazywał - swoje doświadczenie, energię - mówi Piotr Tetlak* o Miłości i Morzu Śródziemnym, czyli wydarzeniach poświęconych pamięci prof. Jarosława Maszewskiego.

Gorączka sobotniej nocy... w muzeum

Noc Muzeów to doskonała okazja, by w kilka godzin nadrobić muzealne zaległości, obejrzeć głośne wystawy i powiedzieć sobie (i innym): byłem, widziałem! Program poznańskiej Nocy Muzeów ma ponad 200 punktów!

Przystań jak z baśni

- Mam nadzieję stworzyć tutaj nie tyle miejsce pełne inicjatyw, ile czarodziejską, baśniową przystań, do której będzie chciało się przychodzić. Przyjazną dzieciom, rodzicom, dziadkom, ludziom młodym i starszym - mówi Krystyna Adamczak, która od 32 lat prowadzi Księgarnię z Bajki, a w kwietniu tego roku otworzyła Dom z Bajki na ul. Widłakowej.

Urodziny Poznania

Są tacy, którzy twierdzą, że w pewnym wieku urodzin się nie świętuje. Celebruje się za to imieniny. Tak było przez ostatnie lata w Poznaniu. Tymczasem 23 kwietnia stolica Wielkopolski obchodzi 770. rocznicę nadania praw miejskich - takiego święta nie można przegapić!

Walka nie tylko na froncie

Opór wobec najeźdźcy to nie tylko działania na pierwszej linii frontu, obrona obiektów o strategicznym znaczeniu, precyzyjne kontrataki i pospieszne uzupełnianie strat. To również kolektywny wysiłek społeczeństwa, wielowymiarowa walka cywilna. Przypomina o tym Paweł Pieniążek, autor książki Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji, który wojnę w Ukrainie obserwuje od 2014 roku. Dziennikarz w najbliższy wtorek będzie gościem kolejnej odsłony cyklu spotkań Spojrzenie na Wschód organizowanego przez CK Zamek.

KontenerART v. 4.0

Nadrzeczne (od czasu do czasu mobilne) centrum kultury otwiera 15. sezon działalności i znów się przemieszcza. Czwarty raz! O historii i przyszłości zbudowanej z morskich kontenerów przestrzeni opowiada fotografka, kostiumografka, aktywistka i animatorka kultury, Ewa Łowżył - współzałożycielka i pomysłodawczyni KontenerART.

Orzeł z UAM

Rozległy skwer przy ul. Grochowskiej na Grunwaldzie upamiętnia wybitnego poznańskiego socjologa, działacza społecznego i senatora - Janusza Ziółkowskiego.

Zamoyska 2023

Fundacja Zakłady Kórnickie, wraz z partnerami, zaprasza na rozpoczynające się właśnie obchody Roku Jadwigi Zamoyskiej - społeczniczki, współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie, zaangażowanej społecznie patriotki, poliglotki, autorki spójnego systemu pedagogicznego, założycielki pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i prekursorki myślenia o oświacie w kategoriach zarządzania projektem.

Pełnoletni Smok

18. urodziny obchodzi kultowy Dragon Social Club, jeden z najważniejszych ośrodków poznańskiej kultury niezależnej. Urodzinowa impreza odbędzie się na przełomie marca i kwietnia. Zaplanowano dwa koncerty poznańskich zespołów i imprezę rapową w słynnym "Mordorze".

Oddział Pawilon

- Pawilon krąży na marginesach tego, co w centrum, bo tam dzieją się ciekawe zjawiska - mówi Andrzej Pakuła. - Chcemy jednocześnie budować pomosty między widzami - dodaje Marta Krawczyk. Ten duet od nowego sezonu kieruje Pawilonem.

Kulturalny remis

Zostali naszymi sąsiadami, współpracownikami, przyjaciółmi, a ich język rozbrzmiewa na ulicach tak często, że uważny słuchacz rozpoznaje już co charakterystyczniejsze słowa i zwroty. Ukraińcy coraz mocniej wrastają w tkankę miasta - także kulturalną, a panel wydarzeń Poznańska kultura dla Ukrainy może być tego najlepszym dowodem i podsumowaniem.

1 Strona 2 3 41