Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Festiwal sztuk... społecznych

- Przez 10 lat działalności festiwalu najwięcej nauczyliśmy się na błędach - mówi Zuzanna Głowacka, dyrektorka programowa festiwalu sztuk społecznych OFF Opera. To najlepsza zapowiedź tego, co czeka nas w Poznaniu od 23 września, ponieważ błędy nie są tu niczym złym. Ideą festiwalu jest przyzwolenie na ich popełnianie. Czerpanie z dziesięcioletniej historii będzie motywem przewodnim tegorocznej edycji.

Grupa przytulonych do siebie kobiet w tańcu. Przytalają sied do swoich ramion. Częśc ma zamknięte oczy, jedna chustkę na głowie. Delikatnie sie uśmiechają. - grafika artykułu
fot. Beata Wencławek

OFF Opera to festiwal, który wyrobił już sobie markę na poznańskiej mapie wydarzeń kulturalnych. Jego początki to inicjatywa kilku studentek i studentów, którzy ze swoim pomysłem chcieli wyjść do szerszego grona. Z roku na rok festiwal powiększał swój zasięg, gromadząc publiczność, która przy okazji stawała się jego częścią. W tym przypadku slogan "to ludzie tworzą to wydarzenie" nie jest pustym hasłem. Tutaj uczestnicy dostają realną szansę kształtowania wydarzenia kulturalnego. - Dajemy ludziom możliwość zajrzenia za kulisy festiwalu - wyjaśnia Zuza Głowacka.

Co roku organizatorzy OFF Opery spoglądają na sztukę przez inną soczewkę. Wybrany motyw przewodni całego wydarzenia odnosi się do konkretnej, wybranej grupy społecznej. W końcu jest to festiwal sztuk społecznych. Dzięki OFF Operze w minionych edycjach mogliśmy spojrzeć na społeczeństwo oczami pracowników gastronomii, nauczycielek, osób morsujących czy taksówkarzy.

Największym echem odbiła się zwłaszcza ta z 2020 roku, która zwieńczenie miała w roku 2023, gdy w popularnym poznańskim barze dla taksówkarzy, usytuowanym blisko dworca Poznań Główny, koncert zagrał tercet Łona, Konieczny, Krupa. Projekt TAXI, który swój początek miał właśnie podczas OFF Opery, został uznany za jeden z najlepszych albumów zeszłego roku i zdobył trzy Fryderyki. Sam Łona podczas odbierania nagrody nie szczędził miłych słów dla dyrektorki programowej OFF Opery, Zuzy Głowackiej. - Projekt TAXI był pierwszym, który zdobył rangę ogólnopolską, pierwszy raz udało się podkreślić wartość festiwalu, zwrócić uwagę na jego nietypowy format - komentuje Głowacka. Ci, którzy wybiorą się w tym roku na OFF Operę, będą mogli osobiście zweryfikować jej słowa.

"Odzyskiwanie" to hasło, które będzie przyświecało jubileuszowej edycji wydarzenia. Ideą jest zaglądanie w przeszłość, powrót do projektów, które w poprzednich latach stanowiły osnowę festiwalu. Nie będzie to jednak działanie odtwórcze, raczej przetwarzanie. - Chodzi o budowanie filozofii twórczej, w której recykling może być podstawą wypowiedzi. Jest on narzędziem, które pozwala spojrzeć na to samo w nowy sposób, a przy tym zaoszczędzić cenną, kreatywną energię; uniknąć nadprodukcji - wyjaśnia dyrektorka programowa. Dzięki temu 10. odsłona festiwalu będzie okazją do powrotu w miejsca, w których już gościł, do zaproszenia i współpracy z osobami, które zostawiły swój ślad podczas minionych edycji.

W programie znajdziemy m.in. warsztaty pisania piosenek z Zuzanną Wrońską. Będzie to kontynuacja prac, które rozpoczęły się dwa lata temu. Pomysły piosenek narodziły się podczas warsztatów nad Jeziorem Strzeszyńskim, gdy z pozoru banalne spotkanie na temat morsowania przerodziło się w wymianę kobiecych doświadczeń i dyskusję o relacjach i związkach.

Nie obejdzie się również bez "wejścia w buty" kolejnej grupy społecznej. Tym razem na tapet zostaną wzięci pracownicy fabryk. W swoich najlepszych czasach poznańskie zakłady stanowiły kluczowy segment gospodarki miasta, zatrudniając kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Joanna Sykulska i Zdenka Pszczołowska chcą podjąć próbę recyklingu pieśni robotniczych. Stworzą chór, który ma wrócić do idei zbiorowego śpiewania.

Nowe kompozycje wykona współpracujący od lat z OFF Operą chór Pogłosy. I tutaj znowu pojawi się dowód, że publiczność podczas OFF Opery ma bardzo unikatową definicję. Nie ma "my na scenie" i "wy pod sceną", bo uczestnicy festiwalu staną się artystami. Wspomniany festiwalowy chór złożony będzie z uczestników wybranych w otwartym naborze. Ten właśnie zespół przygotuje finałowy koncert 10. edycji festiwalu.

Poza tym czekają nas także warsztaty freestyle'owe Wyrażaj się dla młodych osób, koncert piosenek o morsowaniu, premiera spektaklu Dawno temu w Glutendorfie w reżyserii Ewy Kaczmarek i Daniela Stachuły, laboratorium improwizacji z orkiestrą festiwalową z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą na czele, pokaz filmów festiwalowych ostatniej dekady, dyskusja o kulturze oraz warsztaty, panele dyskusyjne i koncerty w ramach towarzyszącej OFF Operze konferencji 33 Showcase.

Jednak jeśli chcecie być tylko słuchaczami/obserwatorami OFF Opery, także znajdziecie dla siebie miejsce. Razem z organizatorami możecie "recyklingować" klasyczną definicję festiwalu. Od 23 września do 5 października poznańska scena kulturalna będzie wypełniona licznymi wydarzeniami, w których warto się zanurzyć i być może także... zrecyklingować samego siebie.

Szymon Liedtke

  • OFF Opera - festiwal sztuk społecznych
  • różne lokalizacje
  • 22.09-5.10
  • wstęp wolny lub zapisy, konferencja 33 Showcase jest biletowana

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024

Zobacz także:

OFF Opera