Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Dotknąć folkloru

Organizatorzy festiwalu powtarzają, że jego nazwa - Integracje - nie jest przypadkowa. Bo zapraszane przez nich zespoły nie tylko prezentują się publiczności, ale też mają czas na to, by poznać się bliżej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 9-17 sierpnia. W Poznaniu, ale też m.in. w Olszynkach/Wronkach, Mirosławcu, Wągrowcu i Swarzędzu.

Tancerze w polskich strojach ludowych tańczą przed tradycyjną, krytą strzechą chatą chłopską. - grafika artykułu
Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej "Połoniny", fot. materiały organizatorów

Nie będzie rewolucji, ale będzie się działo. Na tegorocznym przeglądzie, który od 2001 roku organizowany jest przez poznańską Akademię Wychowania Fizycznego oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe "Integracje", pojawią się tradycyjnie grupy folklorystyczne z zagranicy i z Polski. - W tym roku będziemy gościć zespoły z Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kenii, Kolumbii i - po raz pierwszy w historii festiwalu - z Peru. Jak co roku przyjedzie do nas także zespół z Polski, a konkretnie Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Połoniny" z Rzeszowa. Oczywiście na integracyjnych scenach nie zabraknie także gospodarza festiwalu - Zespołu Tańca Ludowego "Poznań" Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu - wylicza Zuzanna Kowalewska, rzeczniczka festiwalu. - Każda edycja jest nieco inna od poprzedniej, ponieważ staramy się dobrać inne hasło, które będzie naszym motywem przewodnim. W tym roku to "Gawędy na skrzyżowaniu". Jest to nawiązanie do spotkań kultur, historii i opowieści przekazywanych przez pokolenia - dodaje.

Wydarzenie rozpocznie w piątek 9 sierpnia kolorowy przemarsz. Początek korowodu: pomnik Starego Marycha na ul. Półwiejskiej. Również pierwszego dnia festiwalu, ale już w parku Wilsona, odbędzie się koncert inauguracyjny Biesiada Ludowa oraz warsztaty haftu koralikowego (popularny w regionach łowickim, rzeszowskim i karpackim). W sobotę i niedzielę (10 i 11.08) organizatorzy zapraszają na plenerowe koncerty - w Swarzędzu, Obornikach, Wronkach oraz Wągrowcu. Tam również dzieciaki będą mogły wziąć udział w warsztatach ludowych. W kolejnym tygodniu te same atrakcje czekają jeszcze mieszkańców Mirosławca i Nowego Tomyśla.

Poniedziałek 12 sierpnia upłynie z kolei pod hasłem Turnieju Sportów Tradycyjnych "Pierścieniówka", na który z pewnością czeka drużyna ich fanów. Pierścieniówka to gra zespołowa, wymyślona przez Władysława Robakowskiego, która przypomina siatkówkę. Powstała w wyniku obserwacji zabawy rybaków z Mazur, a jej nazwa pochodzi od otworów w siatce, właśnie w kształcie pierścieni, przez które przerzuca się piłkę. Wróżono jej popularność, ale sukces i rozwój pierścieniówki zakłócił wybuch II wojny światowej. Turniej odbędzie się w Klubie na Fali (Plaża Wilda).

Na ostatnie dni przeglądu składają się występ podczas Festiwalu Dobrego Smaku (15.08, g. 12.15) oraz oczywiście wyczekiwany przez wielu koncert finałowy Muzyka w folklorze świata - Gawędy na skrzyżowaniu w reżyserii Dariusza Majchrowicza z udziałem wszystkich zaproszonych grup. Widowisko odbędzie się 17 sierpnia o g. 21 na boisku AWF Poznań przy ul. Droga Dębińska. - Każdy koncert finałowy Integracji jest niepowtarzalny. Co roku staramy się zaprosić publiczność w inne, wyjątkowe miejsce, a scenerię dopasować do aktualnego hasła przewodniego. Podczas koncertu nie zabraknie na pewno scenicznych niespodzianek, gry świateł, kolorowych strojów, przyjemnych dla ucha dźwięków, a przede wszystkim tancerzy prezentujących bogactwo folkloru - zachęcają organizatorzy.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • XXIV Światowy Przegląd Folkloru Integracje
  • 9-17.08
  • różne lokalizacje
  • wstęp wolny
  • więcej tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024