Nie będzie rewolucji, ale będzie się działo. Na tegorocznym przeglądzie, który od 2001 roku organizowany jest przez poznańską Akademię Wychowania Fizycznego oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe "Integracje", pojawią się tradycyjnie grupy folklorystyczne z zagranicy i z Polski. - W tym roku będziemy gościć zespoły z Czarnogóry, Gruzji, Japonii, Kenii, Kolumbii i - po raz pierwszy w historii festiwalu - z Peru. Jak co roku przyjedzie do nas także zespół z Polski, a konkretnie Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Połoniny" z Rzeszowa. Oczywiście na integracyjnych scenach nie zabraknie także gospodarza festiwalu - Zespołu Tańca Ludowego "Poznań" Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu - wylicza Zuzanna Kowalewska, rzeczniczka festiwalu. - Każda edycja jest nieco inna od poprzedniej, ponieważ staramy się dobrać inne hasło, które będzie naszym motywem przewodnim. W tym roku to "Gawędy na skrzyżowaniu". Jest to nawiązanie do spotkań kultur, historii i opowieści przekazywanych przez pokolenia - dodaje.
Wydarzenie rozpocznie w piątek 9 sierpnia kolorowy przemarsz. Początek korowodu: pomnik Starego Marycha na ul. Półwiejskiej. Również pierwszego dnia festiwalu, ale już w parku Wilsona, odbędzie się koncert inauguracyjny Biesiada Ludowa oraz warsztaty haftu koralikowego (popularny w regionach łowickim, rzeszowskim i karpackim). W sobotę i niedzielę (10 i 11.08) organizatorzy zapraszają na plenerowe koncerty - w Swarzędzu, Obornikach, Wronkach oraz Wągrowcu. Tam również dzieciaki będą mogły wziąć udział w warsztatach ludowych. W kolejnym tygodniu te same atrakcje czekają jeszcze mieszkańców Mirosławca i Nowego Tomyśla.
Poniedziałek 12 sierpnia upłynie z kolei pod hasłem Turnieju Sportów Tradycyjnych "Pierścieniówka", na który z pewnością czeka drużyna ich fanów. Pierścieniówka to gra zespołowa, wymyślona przez Władysława Robakowskiego, która przypomina siatkówkę. Powstała w wyniku obserwacji zabawy rybaków z Mazur, a jej nazwa pochodzi od otworów w siatce, właśnie w kształcie pierścieni, przez które przerzuca się piłkę. Wróżono jej popularność, ale sukces i rozwój pierścieniówki zakłócił wybuch II wojny światowej. Turniej odbędzie się w Klubie na Fali (Plaża Wilda).
Na ostatnie dni przeglądu składają się występ podczas Festiwalu Dobrego Smaku (15.08, g. 12.15) oraz oczywiście wyczekiwany przez wielu koncert finałowy Muzyka w folklorze świata - Gawędy na skrzyżowaniu w reżyserii Dariusza Majchrowicza z udziałem wszystkich zaproszonych grup. Widowisko odbędzie się 17 sierpnia o g. 21 na boisku AWF Poznań przy ul. Droga Dębińska. - Każdy koncert finałowy Integracji jest niepowtarzalny. Co roku staramy się zaprosić publiczność w inne, wyjątkowe miejsce, a scenerię dopasować do aktualnego hasła przewodniego. Podczas koncertu nie zabraknie na pewno scenicznych niespodzianek, gry świateł, kolorowych strojów, przyjemnych dla ucha dźwięków, a przede wszystkim tancerzy prezentujących bogactwo folkloru - zachęcają organizatorzy.
Monika Nawrocka-Leśnik
- XXIV Światowy Przegląd Folkloru Integracje
- 9-17.08
- różne lokalizacje
- wstęp wolny
- więcej tutaj
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024