Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Wakacje w mieście

Drodzy Rodzice, nadeszły wakacje! Z jednej strony cieszycie się, że Wasze pociechy mogą odpocząć, z drugiej zastanawiacie, jak zająć im czas. Okazuje się, że miesiące bez szkoły mogą być w Poznaniu bardzo intensywne. Propozycji jest sporo. Wystarczy wybrać, a my postaramy się coś podpowiedzieć!

Plener. Kilka osób w letnich strojach tworzy wielkie bańki mydlane. - grafika artykułu
Lato na Madalinie, fot. materiały organizatorów

Sam początek wakacji to czas poświęcony dzieciom od 0 do 5 lat. Do niedzieli 2 lipca można zabrać maluchy na trwający od 28 czerwca Festiwal Najmłodszych. Art Fraction Foundation i Teatr Animacji zapraszają w tym czasie na 35 wydarzeń. Tylko w pierwszy weekend lipca odbędzie się 6 warsztatów, 10 polskich i zagranicznych spektakli, a do tego kosmiczna potańcówka i rodzinny piknik. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie festiwalnajmlodszych.pl.

W niedzielę 2 lipca dzieci i rodzice mogą odwiedzić Malta Festival. Tego dnia zaprezentowane zostaną spektakle Teatru Czerwona Walizka oraz Teatru Mozaika. Odbędą się też dwa warsztaty - poświęcone dziecięcej wyobraźni w kuchni i tworzeniu drzewa życzeń. Szczegóły na malta-festival.pl

W wakacje nie zabraknie atrakcji przygotowanych przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Na rodziny z dziećmi (również w chustach lub wózkach) i młodzież powyżej 15. roku życia czekają tematyczne oprowadzania po głównej ekspozycji Bramy Poznania (w języku polskim i ukraińskim). Pojawią się cykliczne warsztaty Poniedziałki w Bramie Poznania, rozwijające nie tylko zdolności artystyczne, ale i konstrukcyjne oraz uwrażliwiające dzieci na potrzebę ochrony dziedzictwa naturalnego. Tym tropem podąża też cykl Rzeka Żywa, czyli wydarzenia kulturalno-przyrodnicze koncentrujące się na związkach Warty i Cybiny z rozwojem miasta i życiem w nim. Odbędą się spacery sensoryczne, warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodzin oraz piknik rowerowy pod hasłem "Rzeka Rowerów".

Ale skoro jesteśmy nad rzeką, warto wspomnieć również o wydarzeniach dla dzieci, jakie przygotował w te wakacje KontenerART. A jest ich sporo, bo każdy weekend tego lata będzie tam weekendem gier i zabaw. W piątki, soboty i niedziele można zagrać w bule, cornhole i w fińskie kręgle molky. Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznej kontenerowej plaży jest jednak czterdziestometrowy tor do gry w kapsle inspirowany Tour de Pologne 2023. Grać można codziennie, a 15 lipca odbędą się I Mistrzostwa Kapslowe Tour (mistrzostwa są dla dorosłych, ale dopingować może każdy). To nie wszystko! Przez cały tydzień w KontenerART można wypożyczać planszówki i grać w nie, a w piątki zajęcia na ich temat poprowadzą członkowie grupy skupionej wokół poznańskiego popularyzatora tej formy spędzania wolnego czasu - Krzysztofa Khaki Baranowskiego. Szczegóły na Facebooku KontenerART.

Oferty dla młodych nie mogło też zabraknąć w programie Centrum Kultury Zamek. Cykl wydarzeń Wakacje na dworze potrwa od 11 lipca do 9 sierpnia. Tylko w lipcowym programie na dzieci czekają cztery spektakle oraz warsztaty plastyczne, detektywistyczne, teatralne, tworzenia lalek i talizmanów oraz tańca kreatywnego. Jak przekonują organizatorzy, młodzi ludzie nie będą chcieli wracać do domu. Odwiedzając Zamek, nie zapominajcie też o Porankach dla dzieci w Kinie Pałacowym.

Wakacyjne aktywności przygotowały także Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. W ofercie są półkolonie multisportowe dla dzieci od 7 do 12 lat, jednodniowe wyjazdowe wycieczki rodzinne, spływy kajakowe, bezpłatne wejścia na obiekty sportowe oraz inne zajęcia i kursy. Aby dowiedzieć się więcej i poznać szczegóły zapisów, warto odwiedzić stronę internetową posir.poznan.pl.

Mieszkańców i bywalców Łazarza ucieszą zaplanowane przez Fundację Kreatywator we współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta wydarzenia w ramach Łazarskiego Lata. Cykl potrwa aż do końca września. W lipcu i sierpniu od wtorku do niedzieli odbędą się animacje dla dzieci i warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Będą to zajęcia plastyczne, proekologiczne, prozdrowotne, a ponadto w sobotnie popołudnia czeka na was muzyka na żywo, a w niedzielne spektakle dla rodzin i koncerty.

Od wtorku do niedzieli (1.07-4.09) będzie również ponownie działać Lato na Madalinie, czyli plaża w dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Madalińskiego. Będzie tam tor wodny, boisko do siatkówki plażowej, strefa zabaw oraz przestrzeń na zajęcia artystyczne, sportowe, taneczne i przyrodnicze dla dzieci i dorosłych. Przed Wami spotkania z książką, koncerty i spektakle oraz akcje społeczne. Tegorocznym tematem przewodnim jest "Kosmiczna Madalina". Nie zabraknie więc wydarzeń związanych z nauką i popkulturą inspirowaną wszechświatem, ale także mikro- i makrokosmosem przyrodniczym. Wszystkie atrakcje w ramach Łazarskiego Lata i Lata na Madalinie są bezpłatne i bez zapisów. Szczegółowych informacji najlepiej szukać na profilach tych inicjatyw na Facebooku.

Natomiast dla mieszkańców osiedli nieco bardziej oddalonych od centrum miasta Estrada Poznańska przygotowała siódmą już edycję cyklu Lato z Estradą pod hasłem "Podróże po kulturze: kierunek południe".

Mamy nadzieję, że wśród tych wszystkich poznańskich propozycji znajdziecie Państwo coś dla siebie i swoich pociech. Bo nie trzeba jechać daleko, by dobrze się bawić, a czasem, mimo wakacji, z przyjemnością czegoś nauczyć!

Katarzyna Misiura

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023