Nie mogło być inaczej - festiwal otwarty zostanie przez paradę sobótkową, na której powrót wielu czekało. 23 czerwca, podczas nocy Świętego Jana, poznański odcinek Warty z dumą będzie gościł korowód łodzi i tratew. Na każdej z nich umieszczona zostanie scenograficzna instalacja, nawiązująca do historii i symboli wybranego osiedla. W tym roku ta niezwykła wodna parada zapowiada się imponująco - pierwszy raz bowiem do wzięcia udziału w spływie zostali zaproszeni nie tylko przedstawiciele osiedli nadwarciańskich, ale i wszystkich pozostałych! Start - plaża Wilda / Rataje, meta - Stary Port, a po obydwu brzegach trasy - czas i miejsce na to, by przeżyć tę noc w sposób niezapomniany. Paradzie towarzyszyć będą potańcówki, tradycyjne wspólne wyplatanie wianków i koncert chóru, którego brzmienie doskonale wpasuje się w muzykę tej niezwykłej nocy, nocy ognia. Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie najjaśniejszy i najbardziej widowiskowy punkt programu, spektakl Fireshow, ukazujący potęgę najgorętszego z żywiołów.
Kolejnym powodem do świętowania podczas tegorocznej edycji festiwalu będą okrągłe urodziny Piątkowa; minęło już 50 lat, odkąd zostało ono przyłączone do Poznania! Drugiego fyrtlowego dnia zaplanowano z tej okazji Festyn na Śmiałego, trzeciego zaś - Zawody na Sobieskiego. To tam właśnie odbędzie się kolejna odsłona inicjatywy, na myśl o której wszyscy robimy się głodni (i nie mówcie, że tak nie jest!). CIL & GRILL to konkurs grillowania, nad którym pieczę objęła społeczność prężnie działająca przy piątkowskim oddziale Centrum Inicjatyw Lokalnych. Wszystkich lubiących grać w boule już teraz zachęcamy do rozpoczęcia treningów, bo tego samego dnia odbędzie się turniej z nagrodami. Może obudzi się w Was duch (przyjaznej!) sąsiedzkiej rywalizacji? W ramach świętowania piątkowskiego półwiecza zaplanowano także utrwalenie śladów jego mieszkańców, poprzez stworzenie glinianych tabliczek poświęconych ich pamięci. Ostatnią częścią urodzin tego fyrtla będzie Scena na Chrobrego, na którą i przed którą organizatorzy zapraszają 1 lipca. Koncerty, wystawy i wspólna joga to tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji.
Misją i celem Fyrtle Festiwalu jest wzmacnianie lokalnej tożsamości, łączenie ludzi i instytucji, między innymi poprzez stwarzanie im warunków do wspólnego działania oraz inspirowanie do podejmowania różnych inicjatyw. Fyrtle aż roją się od symboli, których wspólne poszukiwanie i odkrywanie nie tylko stanowi ważną część harmonogramu wydarzenia, ale także wpisane jest w jego DNA. Czego zatem możecie się spodziewać? Warsztatów bukieciarskich, które odbędą się na osiedlu Kwiatowym i do których wykorzystane zostaną kwiaty, których nazwy widnieją na ulicznych tabliczkach. Będą targi młodej sztuki i kino plenerowe na Ratajach, które zintegrują społeczność kupców i mieszkańców wokół handlowego pawilonu znajdującego się na osiedlu Piastowskim. Będą tematyczne spacery, zorganizowane przez autorów książki Fyrtle - z życia poznańskich osiedli, pokazy, wystawy, koncerty i sąsiedzkie pikniki. Jeden z nich zaplanowany został jako zwieńczenie festiwalu; odbędzie się na Starołęce, co ma również wymiar symboliczny - w ten sposób, przez Wartę, zostanie połączony wschód Poznania z zachodem oraz północ miasta z południem.
Fyrtle to festiwal, który uczy uważności. Zatrzymuje nas często właśnie tu, gdzie od lat toczy się nasza codzienność, tu, gdzie mieszkamy, skąd pochodzimy, i mówi nam: Spójrz. Widzisz? Stąd jesteś. A tak było tu kiedyś, przed laty. Wyobrażasz sobie? Chodź, posłuchaj, dowiedz się. Czego? Na przykład tego, że za nazwą Twojej ulicy kryje się wspaniała historia. Albo tego, że tą Twoją ulubioną ścieżką, tą między drzewami, chodzili kiedyś niesamowici ludzie. Jesteście różnymi rozdziałami tej samej opowieści, która tylko czeka, byście ją poznali. Szczegółowy harmonogram festiwalu znajdziecie na stronie. Do zobaczenia, Sąsiadki i Sąsiedzi! Niech żyją Fyrtle!
Marta Szostak
- Fyrtle Festiwal
- 23.06-3.07
- poznańskie fyrtle
- więcej
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023