Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Celebracja przyjemności

"Święto pozytywnej seksualności, (...) celebracja różnorodności, przyjemności i zdrowia seksualnego" - tak o idei Rozkosz Festiwal mówiła w rozmowie z Jakubem Wojtaszczykiem Julia Bilarzewska, współtwórczyni Festiwalu. W piątek 22 września rozpocznie się druga odsłona Rozkoszy. Festiwal potrwa do 24 września.

Plakat festiwalu z graficznym wizerunkiem postaci trzymającej się rękoma za szyję. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Festiwal rozpocznie się od pokazów krótkich metraży z Festiwalu Kina Kobiet "Demakijaż". Po seansach będzie można porozmawiać z osobami kuratorskimi Demakijażu, Weroniką Rubin i Simoną Kasprowicz. W drugim bloku zobaczymy shorty wyselekcjonowane przez Agę Szreder i Rafała Żwirka, osoby odpowiedzialne za kuratorowanie Post Pxrn Film Festival Warsaw. Pierwszy dzień festiwalu zakończy Rozkosz Show, w którym wystąpią Princess Petra Tornado, Simona Kozidrag i Vujo. Na deser organizatorzy zapraszają na koncert Sylvii Baudelaire.

Sobota upłynie pod szyldem spotkań i rozmów przeplatanych wizytami na Targowisku Rozkoszy. O godzinie 9 w AMORI odbędą się warsztaty Gadżety w służbie przyjemności. Jak wzmocnić pożądanie w samomiłości i w relacji seksualnej z innymi wykorzystując gadżety erotyczne?. Osoby uczestniczące w warsztacie będą miały okazję m.in. poznać przydatne w odkrywaniu dostępu do przyjemności schematy erotyczne czy dowiedzieć się w jaki sposób wibracje mogą pomóc w ograniczeniach narzucanych nie tylko przez ciało i umysł, ale głównie przez kulturę. Zajęcia poprowadzi dr Magdalena Smaś-Myszczyszyn - seksuolożka i psychoterapeutka.  

W samo południe w Pawilonie nastąpi oficjalne otwarcie drugiego dnia Festiwalu. Tego dnia panele dotyczyć będą takich tematów jak nowoczesne metody antykoncepcji (nie tylko dla kobiet), pokusy związane z ideą związków otwartych czy zazdrość w relacjach. Następne zagadnienia w sobotnim programie to kobieca dominacja w relacjach BDSM czy klubowy savoir-vivre dla swingersów. Ostatnia panelowa sobotnia propozycja to rozważania na temat  duchowych ścieżek rozkoszy. Będzie to czuła, mistyczna podróż eksplorująca tematy takie jak starożytne nauki, energia seksualna czy sposoby odczuwania przyjemności poza duchem i ciałem.

Wzorem piątkowego wieczoru, także w sobotę organizatorzy i organizatorki zapraszają na afterparty w Tamie. Start o godzinie 20. Na scenie pojawi się Rhblues'86, Harpy Queen, Black Diva i Cirque Himerus, który zaprosi nas do świata burleski. O godzinie 22.20 rozpocznie się koncert Rosegarden, a niemal godzinę później - techno.

Niedziela również rozpocznie się warsztatami, tym razem Od przyjemności do rozkoszy prowadzonymi przez holistyczną seksuolożkę, pedagożkę i edukatorkę seksualną Sylwię Kępę. Warsztaty są nastawione na pracę z obszarem fizycznym, emocjonalnym, umysłowym i duchowym, obejmują praktyki medytacyjne, ale też rozmowy o codziennym praktykowaniu przyjemności. Start cyklu paneli tematycznych zaplanowano na godzinę 13.10.

Osoby zaproszone do udziału w panelach dyskusyjnych opowiedzą m.in. o tym jakie są współczesne, codzienne wyzwania osób trans mieszkających w Polsce, dlaczego zaimki są tak ważne, czy jak być dobrą osobą sojuszniczą. Kolejny blok tematyczny to połączenie sztuki, aktywizmu i feminizmu - skupi się na wyzwaniach współczesnego feminizmu, roli sztuki w kształtowaniu tożsamości kobiecej, ale i w edukowaniu oraz podnoszeniu świadomości społecznej. Następnie zmienimy nieco perspektywę i porozmawiamy o płci kulturowej z perspektywy męskości. Umrzeć jak prawdziwy mężczyzna to panel traktujący o regułach płciowości, które często w sposób toksyczny ograniczają wolność i sprawczość jednostek. Cykl rozmów i dyskusji zakończy panel Kręcimy się!, czyli spotkanie o tworzonych samodzielnie filmach erotycznych, w ramach którego odbędzie się seans dokumentalnego filmu post-pxrn Sama się kocham stworzonego przez Martę Młot, Grubałkę i Sonyamorię.

Choć Rozkosz Festiwal trwa tylko trzy dni, program wydarzenia jest bardzo różnorodny. Nie tylko łączy wątki takie jak kultura, nauka czy edukacja, ale porusza problemy i wyzwania, z którymi mierzymy się tu i teraz. Będzie interesująco, (nie zawsze) poważnie, inspirująco i radośnie. Nadszedł czas na celebrację przyjemności!

Klaudia Strzyżewska

  • 2. Rozkosz Festiwal
  • 22-24.09
  • m.in. Pawilon, Tama
  • więcej tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023